Skocz do zawartości

Orion w 135mm - początki przygody z astrofoto, czyli nauka na błędach


Przemotar

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, gryf188 napisał:

Wygląda efektownie i jak na pierwsze zdjęcie uzyskałeś świetny efekt mimo dosyć agresywnej obróbki co widać jak powiększy się zdjęcie.  Dla mnie jedynie kolorystyka wodoru jest trochę  za bardzo wpadająca w bordo.

Dzięki.

Odnośnie agresywnej obróbki - chodzi o to że trochę za mocno wyciągnąłem i wyszedł szum?

Odnośnie kolorystyki wodoru - masz na myśli kolor wodoru rozciągającego się między Pętlą Barnarda, a M42, Płomieniem i Koniem? Tutaj też się zastanawiałem czemu tak wyszło - w internecie część zdjęć ma te fragmenty tej samej barwy co pętla, natomiast część ma kolorystykę zbliżoną do mojej (czyli brąz) np. prace @Iro (który w dużej mierze jest dla mnie wyznacznikiem jeśli chodzi o kolory na zdjęciach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Przemotar napisał:

Dzięki.

Odnośnie agresywnej obróbki - chodzi o to że trochę za mocno wyciągnąłem i wyszedł szum?

Odnośnie kolorystyki wodoru - masz na myśli kolor wodoru rozciągającego się między Pętlą Barnarda, a M42, Płomieniem i Koniem? Tutaj też się zastanawiałem czemu tak wyszło - w internecie część zdjęć ma te fragmenty tej samej barwy co pętla, natomiast część ma kolorystykę zbliżoną do mojej (czyli brąz) np. prace @Iro (który w dużej mierze jest dla mnie wyznacznikiem jeśli chodzi o kolory na zdjęciach)

Chodziło mi o kolorystykę  wodoru w Pętli Barnarda  , zaznaczam to moje własne odczucie i to tobie ma kolorystyka odpowiadać  więc jeśli tobie pasuje to jest ok  :) 

Tak chodziło mi o dosyć mocno ciągnięty materiał , po powiększeniu widać typowy dla canona szum i pionowo lecące pasy. Z obróbką zawsze jest problem gdzie jest granica pomiędzy akceptowalnością szumu i tym co da się wyciągnąć z zdjęcia, co też jest indywidualną sprawą .

Na forum czasem warto trochę zmniejszyć rozdzielczość, wtedy mniej widać niedoskonałości :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, gryf188 napisał:

Chodziło mi o kolorystykę  wodoru w Pętli Barnarda  , zaznaczam to moje własne odczucie i to tobie ma kolorystyka odpowiadać  więc jeśli tobie pasuje to jest ok  :) 

Tak chodziło mi o dosyć mocno ciągnięty materiał , po powiększeniu widać typowy dla canona szum i pionowo lecące pasy. Z obróbką zawsze jest problem gdzie jest granica pomiędzy akceptowalnością szumu i tym co da się wyciągnąć z zdjęcia, co też jest indywidualną sprawą .

Na forum czasem warto trochę zmniejszyć rozdzielczość, wtedy mniej widać niedoskonałości :D 

Mi sam kolor Pętli też nie pasuje (doszedłem do tego wniosku dopiero na koniec obróbki i ciężko mi było już to naprawić :D ). Tylko że mi nie pasuje bo wpada w róż, a jednak wolałbym żeby wyszło bliżej czerwieni. Ale tak jak napisałem jakoś ciężko mi było już to naprawić (pewnie musiałbym cofnąć się w obróbce żeby to poprawić).

Te pionowe pasy to walking noise z drugiej sesji. Dorzucenie materiału z pierwszej sesji trochę go zredukowało. A szum tak jak piszesz - ciężko zdecydować gdzie postawić granicę. Dodam, że nie robiłem tutaj odszumiania (jakoś nie mogłem się pogodzić z tym że jednak to w jakimś stopniu powoduje utratę sygnału i stratę detalu, a mi zależy żeby tego sygnału było jak najwięcej). Być może w przyszłości jednak dorzucę do workflow proces odszumiania.

A wrzuciłem celowo w pełnej rozdzielczości żeby wszystko było dokładnie widać tak jak mi wyszło w obróbce, a ewentualne niedoskonałości również były widoczne. Wtedy jest większa szansa że ktoś je zauważy, poinformuje mnie o nich, a ja będę wiedział co w przyszłości poprawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, gryf188 napisał:

Kolor samej pętli możesz w 30 sekund zmienić w PS kombinując suwaczkami w Selective color . Niekoniecznie musi być to właściwy odcień , chciałem tylko pokazać że można to szybko zmienić.

 

Faktycznie. Musiałem jakoś źle kombinować :) Dzięki. Mógłbyś napisać na jakim dokładnie kolorze i jakie wartości zmieniałeś? U mnie wyszła poprawa jak zwiększyłem Yellow na kolorze Red, albo jak zmniejszyłem Magenta na kolorze Magentas (tylko wtedy tracę nasycenie), ale i tak chyba nie mam wtedy takiej czerwieni jaka wyszła po twoich poprawkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.