Skocz do zawartości
  • 0

Co kupić? Mam nadzieję, że wytłumaczę...


martinezx

Pytanie

Witam serdecznie. 

Wiem, że temat rzeka, przewija się ciągle ale i sprzęt się zmienia i ceny i wymagania.

Proszę o pomoc w doradzeniu ( a każdy przecież lubi doradzać ; ) Do rzeczy. 

Od małego czytuję Lema, fascynuje mnie kosmos ale lubię też podziwiać krajobrazy i robić zdjęcia. Amatorsko.

Podstawa : potrzebuję czegoś niedużego, przenośnego na start, w sensie krajobraz z możliwością zerknięcia na niebo i zrobienia foty zarówno komórka jak i sony aps c lub a7c ff. 

Wiem, ze kiedyś przy przeprowadzce powiedzmy kupię coś dużego za kilka tysięcy. Więc nie chciałbym niepotrzebnie dublować sprzętu, że kupię teraz Wielka lunetę, refraktor, teleskop i potem kupie to samo. Chociaż, nie ukrywam, ze lubię zoom. Aktualnie mam lornetkę DO Discovery 10-22x50. 

Sprzęt musi być nowy ( paypo, raty ).

Podsumowując:

- krajobrazy i niebo

- "widok ziemski" nie odwrotny

- w miarę dobre powiększenie ponad 40x ?

- możliwość zrobienia zdjęć kom./apar

- niewielki rozmiar, przenośne, żeby żonie nie przybył kolejny "grat" ;)

- dobre szkło np. bak 4?


Wiem, że ciężko do 1000 zł ale może przedział 1000 - 2000 zl ?


Na razie typuję


Luneta Delta Optical Titanium 65ED II ( cena mnie przeraża ale jest mała. Nie wiem czy mogę tu podczepić aparat?) Lub taniej o 1000 wersja 50? Czy tam u góry coś zobaczę czy tylko lasy i góry?


MEADE Wilderness 15-45x65 lub większą, ew jakaś Ultima ( ma bak 4 ale jaka jakość ? czy cos podłączę ? )


Może jakiś mały MAK bedzie lepszy? Ale nie znam się kompletnie.  Może od razu coś takiego ? Teleskop Sky-Watcher Star Discovery MAK 127

 

A może przewrotnie kupić Nikona P900...

 

Rozumiem, ze Discovery i Levenhuki za 300 - 500 odpuścić ?


Z góry dziękuję za odpowiedzi.


 

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
8 minut temu, martinezx napisał:

Powiedzmy, ze poszedlbym w bressera. Czy to dobra firma?

bressery to tanie chińskie teleskopy, firma jak firma. Sprzedają badziew, ale i przyzwoity sprzęt. Należy patrzeć na konkretną tubę i wyciąg, bo praw optyki nie przeskoczysz.

 

10 minut temu, martinezx napisał:

I wiele innych krótkich

są krótkie bo mają bardzo małe apertury. Zalinkowałeś newtona, choć potrzebujesz uzyskać obraz prosty w teleskopie. W newtonie tego tak łatwo nie zrobisz.

 

Przemyśl sprawę czy w ogóle chcesz teleskop, czy nie wystarczy Ci na tę chwilę jakiś obiektyw i statyw foto. Linkujesz od sasa do lasa przypadkowe tuby z przypadkowymi montażami. Do wspomnianych zastosowań potrzebujesz tuby pozbawionej aberracji chromatycznej i z długą ogniskową, a montaż musi być paralaktyczny z prowadzeniem, bo planety w dużych powiększeniach są w polu widzenia przez kilka-kilkanaście sekund. Dozbieraj lepiej kasy, ze 3000zł, na coś solidniejszego. Żal tych 1000zł.

 

50 minut temu, Robert Robert napisał:

ciemny teleskop, co utrudnia obserwacje DS

nie ma czegoś takiego jak ciemny teleskop utrudniający obserwacje DSów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, lkosz napisał:

nie ma czegoś takiego jak ciemny teleskop utrudniający obserwacje DSów

Skrót myślowy. Opisz mu te różnice inaczej, jak on nie ma żadnego pojęcia.

 

martinezx przeczytaj to, najlepiej osiem razy i na spokojnie, bo pośpiech to zły doradca - dowiesz się na co zwrócić uwagę. Ja z pierwszym zakupem czaiłem się długo a i tak nie do końca dobrze kupiłem. A teleskop to dopiero poczatek, bo potem potrzebne jeszcze okulary i inne bajery, które kosztują drugie tyle.

https://astropolis.pl/topic/54730-teleskop-na-balkon/

 

Edytowane przez Robert Robert
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję wszystkim za porady i linki. Poradnik zaraz będę czytał.

Wiem, że wklejam różne linki ale to tylko z niewiedzy.

Wiem, że mógłbym dozbierać i  dokupować róże rzeczy, może tak właśnie będę robił, wiem też że za dwa lata kupię coś potężnego nawet jak nie posiądę tej wiedzy. Taki niestety jestem.

Natomiast tak, potrzebuję na szybko takiego gotowca, który nie jest po prostu zły, nie jest drogi a do tego jest kompaktowy. Dlatego przed przeczytaniem tego poradnika typuję narazie:

Bresser  AC 102/460 Messier Hexafoc OTA

Skywatcher virtuoso 90

Sw 102/500

2 pierwsze ciągną mnie najbardziej.... Z którego byłbym bardziej zadowolony narazie nie wiem.

 

Czasem przychodzi nawet szalona myśl kupna Nikona p950 lub p1000 ale to już niestety poza założonym budżetem.

 

Dzięki wam odpuściłem te tańsze 300 - 700 zł więc to i tak postęp.

 

Ps nie wiecie czy firma Astrokrak jeszcze działa? Bo nic tam nie można dodać do koszyka, przynajmniej na komórce i tablecie mam error

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez martinezx
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie śpiesz się, poczytaj, pomyśl, wypracuj kompromis pomiędzy potencjalnymi możliwościami sprzętu a oczekiwaniami. Najlepszy wybór, to ten który podejmiesz sam, ale to faktycznie wymaga zaangażowania i doczytania o kilku kwestiach.

 

W kwocie, o której piszesz jesteś w stanie zakupić coś co będzie krokiem naprzód w stosunku do lornetki, i rozbudzi Twój apetyt na docelowy sprzęt :happy:

 

Ja kilka lat temu stałem przed podobną rozkminką i mój wybór znasz. Sprzęt mi przynosi wiele radości, dzięki niemu poznaję coraz lepiej nocne niebo, choć też gdzieś z tyłu rodzi się apetyt na jakieś 8-10 cali na dobsobie. Jednak wiem, że nawet po zakupie dobsona nie odsprzedałbym swojego achro, z uwagi na mobilność i możliwość podziwiania w bardzo szerokim polu drogi mlecznej.

 

PS: moja żona też nie chciała "klamota" w domu, a po pierwszych obserwacjach usłyszałem "to weź go nie pakuj, nawet fajnie wygląda" :emotion-5:

 

Pogodnego nieba!

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja osobiście przy takim dylemacie rozważył bym jakieś używane (tak wiem tylko nowe miało być, ale jednak...) body z modem + obiektyw. Zakładając, że kolega martinezx planuje i tak zakup "czegoś potężnego" to wówczas takie body by mu się już mogło przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzieki przemysle :)

ogladam jeszcze rozne rzeczy i tak wpadło mi coś takiego - wiem wiem, duże i nie do moich celów ;) ale może warte ?

nie wiecie skąd ta roznica w cenie ? Na Amazon 2191 a u nas 3899

Celestron 31145 NexStar 130 SLT komputerowy teleskop : Amazon.pl: Elektronika

Teleskop Celestron NexStar 130 SLT - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak ostatecznie to co byście wybrali z tego ? Bo już nie chcę zawracać głowy tylko myślec o kupnie

1. Bresser MC 100/1400

Teleskop Bresser Messier MC-102 100/1400 – EXOS1 (EQ-4) z filtrem słonecznym – Sklep Astrozakupy.pl   montaz eq4

Bresser Teleskop Maksutova MC 100/1400 EQ-3 (astroshop.pl)  eq 3

 

2. Bresser 102/460 Hexafoc ED

Teleskop Bresser MESSIER AR-102xs, 102/460- EXOS1 (EQ-4) – Sklep Astrozakupy.pl

 

3. SW Virtuoso ( tu glownie zacheca cena i automatyka - 1100 zl ) 

Głowica fotograficzna/teleskop SkyWatcher Virtuoso

 

ewentualnie same tuby plus  np.  go to wifi   ( na pewno dla mnie ulatwienie )  Skywatcher Montaż AZ-GTi GoTo WiFi bez statywu (astroshop.pl)

Tuba optyczna Bresser MAK MC 100/1400 f/14 OTA (teleskopy.pl)

Bresser Teleskop AC 102/460 Messier Hexafoc OTA (astroshop.pl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja mam między innymi taki zestaw. 

 

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-maksutova-mc-100-1400-eq-3/p,54021

 

Dokupisz naped i masz super lakki, mobilny i komfortowy zestawik na Księżyc i planety oraz gwiazdy podwójne. Tak jak pisałem ma male pole, ale cóz to taki typ teleskopu i ma inne zalety...

Nie trzeba do niego ciężkiego eq3.2, ktory zacierałby jego zaletę mobilności. Astro 3 (Tam opisują go jako eq3) w zupełnosci wystarcza.

 

Inny podobnym rozwiązaniem jest zakup refraktora 80/900. To zamiennie, bo obydwa teleskopy sa "planetarne". Nie oznacza to, ze nic innego w nich nie zobaczysz, bo zobaczysz. Szczególnie refraktor jest bardziej uniwersalny, ale jest dluższy i tu raczej optowałbym za montażem eq3.2. Ewentualnie eq3.1 tak jak tu:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-teleskop-ac-80-900-starscope-eq3-1/p,56949?utm_medium=cpc&utm_term=56949&utm_campaign=2205&utm_source=froogle&gclid=CjwKCAjw7cGUBhA9EiwArBAvorCzPA1hfNfGGGB22BpCIe-ajETw7duj1No-IXwMAtAxu0vkur8NqhoC5dgQAvD_BwE&utm_content=

 

Zważywszy na cenę wybrałbym tego TSa...

 

 

Jesli optujesz za malymi powiększeniami i szerokim polem Bresser 102/460  brdzie dobrym wyborem. Ewentualnie refraktorek SW 80/400. Wówczas montaż eq raczej nie przyda się. Lepszy będzie AZ.

 

Oczywiscie musisz przestudiowac sobie co to takiego:

- montaż EQ

- montaż AZ

- Dobson/ minidobson

- swiatłosila, ogniskowa, apertura

- musisz wiedziec jak oblicza się powiększenie i źrenice wyjściowe....

No trochę tego jest do ogarnięcia. Niestety sam to musisz przestudiować, bo nie da sie "nalać" wszystkiego do glowy w kilku nawet postach, bo i tak tego nie ogarnisz za jednym razem.

 

Edit

W dziedzinie budzetowych planeciaków jest jeszcze godny uwagi 90/1000

https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-astromaster-90-eq?gclid=CjwKCAjw7cGUBhA9EiwArBAvopIiCZHuyCrXPMJZTm9c5zp4MRWMt1KZ0WJNZGUIAi9Ad6EvjfuABRoC5UoQAvD_BwE

, ale to juz duża rura , a pisałeś ze chcesz krótki... Jednak coś za coś. Dlugi achromat=male aberracjie i mozliwość dużych powiększeń. 

 

 

 

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo dziękuję.

A czy kupując samą tubę mc 100/1400  lub 102/460  czy kupno  Skywatcher Montaż AZ-GTi GoTo WiFi bez statywu (astroshop.pl)

jest ok ?  Czy będzie mnie kierować z aplikacją tam gdzie potrzebuję ?  Chwilowo mam statyw foto. 

Czy to niepotrzebny wydatek i po prostu wystarczy ten zestaw / statyw mc 100 który posiadasz ? Trochę też mówię o mobilności bo sam statyw wygląda na duży.

Chyba ze zamiast niego np taki statyw  Bresser Montaż Nano AZ (astroshop.pl)

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Statyw foto niestety nie nadaje sie . A szczególnie nie nadaje się do trzymania teleskopu przeznaczonego do dużych powieķszej. Ale wszystko mozna scierpiec...;)

Fajnie wygląd ten AZ-GTI, niektórzy z forumowiczów go mają, ja niestety nic o nim nie mogę powiedzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, JSC napisał:

Statyw foto niestety nie nadaje sie . A szczególnie nie nadaje się do trzymania teleskopu przeznaczonego do dużych powieķszej. Ale wszystko mozna scierpiec...;)

Fajnie wygląd ten AZ-GTI, niektórzy z forumowiczów go mają, ja niestety nic o nim nie mogę powiedzieć...

A nano az zamiast tego co masz ? przypuszczam ze AZ GTI  nie jest potrzebny przy 102/460  ale przdalby sie przy MAKU 100/1400 ?

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bierz Bressera 102 / 460:

- będzie lepszy od Maka do obserwacji ziemskich 

- będzie lepszy od Maka do obserwacji DS (przewaga na dużych gromad otwartych, mgławicach emisyjnych oraz galaktykach o niskiej jasności powierzchniowej),

- na Księżycu i planetach znośny - zawsze można założyć na obiektyw przysłonę np do 70 mm, mocno redukującą AC (póki nie spojrzysz przez ED / APO obraz bedzie Cie zadowalał),

- łatwiejszy od Maka do nauki nieba - bo można używać "lornetkowych" powiększeń i pól widzenia.

 

Na minus względem Maka:
- jednak na planetach obraz maczek da lepszy,

- znacznie bardziej wymagający dla okularów,

- poprawny obraz ziemski uzyskiwany z pryzmatem dachowym będzie miał znacznie więcej AC niż z lusterkiem (odbicie prawo <-> lewo).

 

Podsumowując: na tym etapie rozwoju pasji i przy tym budżecie pewne wady musisz zaakceptować, ale również nie będą Ci przeszkadzać, póki nie będziesz miał do czynienia ze znacznie lepszym / droższym teleskopem. Lepiej żeby na początku mieć niedosyt niż zniechęcenie :)

 

40 minut temu, martinezx napisał:

Chwilowo mam statyw foto. 

Pokaż go - może się nada. Ważniejsza i tak jest głowica.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki, masz rację, chyba w tym kierunku rzeczywiście pójdę, statyw to zwykły velbon chyba do 2 czy 3 kg... Ale mogę kupić lepszy. Myślałem też o tej głowicy sw go to wifi lub np mobilnej TS-Optics Azimu Tale Travel Mount with Prism Clutch, AZT6. Chodzi o największą kompaktowość też. Zdaje się, ze 102/460 będzie od połowy czerwca dostępny więc będzie wiadomo jakie ceny w zestawach. Ewentualnie kiedyś na taras przywalę maka 150 czy coś z jakimś naprowadzaniem. A ta zostanie na wyjazdy. Bo tak bym chyba niepotrzebnie dublował planetarne.

 

Ps czy 102/600 jest gorszy? Trochę tańszy i wiekszy. Bo jest dostępny wraz z AZ za 1700. Chyba nie ma szkieł ED? Wyciąg inny czy w ogóle coś innego?

 

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

102/460 jest na jakimś bardzo tanim szkle ED, niewiadomego typu. 102/600 nie. Wyciągi są te same: hexafoc. Cena nie zależy od długości teleskopu i vice versa. Długość zależy od ogniskowej, a ogniskowa jest po prostu cechą optyczną układu ustalaną podczas projektowania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, martinezx napisał:

Ps czy 102/600 jest gorszy? Trochę tańszy i wiekszy. Bo jest dostępny wraz z AZ za 1700. Chyba nie ma szkieł ED? Wyciąg inny czy w ogóle coś innego?

 

Bresser 102/460 (f/4.5) pod względem AC, to poziom achromatu 100/500 (f/5) od Sky-Watchera. Bresser 100/600 (f/6) będzie miał od nich mniejszą AC, ale tez jest wyraźnie dłuższy.

 

Posiada go @Robson_g i pisał mi prywatnie, że jest zadowolony z osiągów, a AC jest mniejsza niż się spodziewał (wcześniej posiadał 80ED więc jakieś odniesienie ma). 

No i warto zwrócić uwagę że przy f/6 to już zaczynają sensownie pracować długoogniskowe Erfle (typu Swan 33mm) i okulary klasy Hyperion, które w f/4.5 były by słabiutkie.

 

 

Edytowane przez Marek_N
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

^ Tak jak pisałem. Tanie teleskopy to półprodukty i trzeba je nieco dopracować...

Mak Bresser 100/1400 jest dość dobrze wykonany (wydaje mi się, że to jest troche więcej ogniskowej niż piszą - moze 1500, ale jak wiadomo ogniskowa Maka zalezy od kątówki, a nawet od okularu). Ma metalową celę korektora (przedniej soczewki) i metalowy zakręcany dekiel, ma pięknie wyczerniony i "wybafelkowany" tubus. Rurka bakfokusa ujdzie, aczkolwiek tez warto by było ją jakoś wyczernić. Ja jednak tego nie robiłem.

Zrobiłem odrośnik, moim zdaniem konieczny. Można też taki odrośnik kupić. Włozyłem uszczeleczkę z paska sztywnej folii plastkikowej pomiędzy tylną część tubusa a tubę (wkłada się ją od zewnątrz w szczelinę pomiedzy tą tylną cześc a tubę, po obwodzie tuby), co znakomicie wygasiło drgania, robota na maksymalnie dwie minuty łacznie z wycięciem paska folii :). I... to wszystko...

Dołaczany okular 26mm jest bardzo dobry (pomimo, że jest lekki), ale oczywiście trzeba dokupic tez coś na wieksze powiększenia. Kompletnym nieporozumieniem jest dołączany szukacz RedDot, trzeba go wymienic na innego RedDota np. SkySurfer III.

 

Aha... Maka trzeba kolimować (na szczęście bardzo rzadko), szczególnie jeśli sie nim rzuca ;), ale jest to znacznie łatwiejsze niz w niemożliwym do skolimowania* Newtonie... Refraktora kolimować nie trzeba, no chyba, ze ktoś w nim grzebał lub jest to najtańszy produkt z byle jak włożonymi soczewkami ( chociaz i w droższych teleskopach zdażają się buble).

 

* wiem, przesadzam, ale dla mnie jest to trudne, tam jest po prostu za dużo możliwości regulacji ;) ... a po przyjeżdzie na miejsce obserwacji nie masz czasu, chęci ani nawret mozliwośi wszystkiego sprawdzać i regulujesz ewentualnie tylko LW.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Refraktor typu 100/500    ----100/600  czy coś podobnego w parametrach nadaje się jako teleskop do dziennych obserwacji . Tyle że nie warto czegoś takiego brać ze względu na aperturę . Dostępne lornetki mają apertury 110mm czyli refraktor jest przy niej śmieszną popierdółką. Teleskop zaczyna się tam gdzie kończy się lornetka czyli minimum 150mm. 

Ale jest coś co projektanci  lornetek spaprali- lornetek nie można ustawić na ostrość przy małej odległości . Czyli popularne lornetki 110mm nie nadają się widoków ziemskich, a refraktor powinien dać się ustawić na małą odległość .  Z tych wszystkich teleskopów wybrał bym jakiś achromat 100/500 (lub coś koło tego ) na montażu azymutalnym . Kątówka 2 cale i okular 2 cale dla dużych pół i małych powiększeń . Wiem że mogą skąpić i wstawią małą kątówkę i jakiś śmieszny wąski okular -lepiej żeby sprzedawali bez tego badziewia z obniżeniem ceny. Chodzi o to że kupując coś o aperturze 100mm , nie ma sensu dublować apertury następnym sprzętem -czyli nie  warto mieć wypasionej lornetki 100-110mm - dlatego nie kupił bym tak małego refraktora (mając na względzie przyszłość -czyli żeby kupionego sprzętu nie pozbywać się -bo tworzy całość z następnymi).

Edytowane przez berkut123
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to kupiłem. Jeszcze raz dziękuję wszystkim. 102xs/460 nowka ze sklepu Bressera.  Zestaw zawiera takie elementy https://www.bresser.de/en/Astronomy/Telescopes/BRESSER-Messier-AR-102xs-460-Hexafoc-Optical-Tube.html

 

Teraz...co dalej? Co potrzebuję? Czy zawartosc zestawu pozwala tez na krajobraz czy trzeba jakas kątowkę?

 

1. Na pewno chcialbym kupic AZ GTI na poczatek. https://deltaoptical.pl/montaz-sky-watcher-az-gti-wi-fi Czy bedzie ok? Czy ktos ma i jest zadowolony? Wydaje sie mobilne i dla amatora przydatne. 

 Z tego co przegladal forum, nie wiem czy dobrze pisze nazwy:

2. Filtr Baeder do abberacji ? Jakis konkretny 

model to jest?

3. Microfocuser 1:10 Bresser?

4. Okular ES 11mm 82? 

5. Cos do mega zblizen bym chcial jakis zoom? 

6. Co do podlaczenia aparatu? Doecelowo apsc lub ff Sony e mount , aktualnie telefon i sony rx100 VA. 

7. Czy punkty 4 i 5 ok ? Chodzi mi o to, ze tam jest 1,25 a moze trzeba 2 cale? Kompletnie nie wiem o co z tym chodzi... 

Z góry dziękuję 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, martinezx napisał:

No to kupiłem. Jeszcze raz dziękuję wszystkim. 102xs/460 nowka ze sklepu Bressera.  Zestaw zawiera takie elementy https://www.bresser.de/en/Astronomy/Telescopes/BRESSER-Messier-AR-102xs-460-Hexafoc-Optical-Tube.html

 

Teraz...co dalej? Co potrzebuję? Czy zawartosc zestawu pozwala tez na krajobraz czy trzeba jakas kątowkę?

 

1. Na pewno chcialbym kupic AZ GTI na poczatek. https://deltaoptical.pl/montaz-sky-watcher-az-gti-wi-fi Czy bedzie ok? Czy ktos ma i jest zadowolony? Wydaje sie mobilne i dla amatora przydatne. 

 Z tego co przegladal forum, nie wiem czy dobrze pisze nazwy:

2. Filtr Baeder do abberacji ? Jakis konkretny 

model to jest?

3. Microfocuser 1:10 Bresser?

4. Okular ES 11mm 82? 

5. Cos do mega zblizen bym chcial jakis zoom? 

6. Co do podlaczenia aparatu? Doecelowo apsc lub ff Sony e mount , aktualnie telefon i sony rx100 VA. 

7. Czy punkty 4 i 5 ok ? Chodzi mi o to, ze tam jest 1,25 a moze trzeba 2 cale? Kompletnie nie wiem o co z tym chodzi... 

Z góry dziękuję 

 

Hej...Gratulacje z zakupu teleskopu.

         Ja zamiast montażu AZ GTI wybrał bym zwykły montaż azymutalny na stalowych nogach, AZ 4 lub AZ 5 z mikroruchami. Z czasem może będziesz chciał zmienić tubę na większą i montaż będzie jak znalazł. 

          Zainstaluj sobie na komórce Stellarium, pobierz i wydrukuj sobie tabelę Wimmera i tak poznawaj niebo. Radość i uśmiech na twarzy z samodzielnego znalezienia obiektu bezcenna.

          Jeżeli chodzi o okulary to używam i polecam 82 stopniowe Esy. Ale okulary to temat rzeka i tu ciężko doradzać. Każdy ma inne preferencje, dla jednego dany okular będzie super a drugiemu może zupełnie nie pasować. Najlepiej pojechać na jakiś zlot i popatrzeć przez różne szkiełka i wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Poczytaj sobie o źrenicy wyjściowej.

             Przez okular typu zoom nie patrzalem ale wiele pochlebnych recenzji zbiera zoom Beadera. Tutaj nie poradzę, jedni lubią używać okularu typu zoom, drudzy wola stałe okulary. Jak napisałem wyżej, popatrzeć na zlocie i wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

            Pogodnego nieba i miłych obserwacji życzę.....

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo dziękuję. Stellarium posiadam ale zdecydowalem się na az gti bo wydaje mi sie bardziej mobilny, mniejszy i działa zarowno recznie jak i automat. Niestety dla mnie kątówka daje odwrócony obraz . Na jaki model zmienic jakościowo najlepszy? Zeby tracić jak najmniej zarówno do krajobrazu jak i nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.