Skocz do zawartości

H-Beta do wizuala w refraktorze 150mm


Ajot

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Przymierzam się do kupna filtra 2" H-Beta.

Cel to obserwacje wizualne refraktorem SW150/750 najjaśniejszych  mgławic emisyjnych jak chociażby Kalifornia.

Po cichu łudzę się, że uda mi się zobaczyć najjaśniejszy obszar Pętli Bernarda. Mam w ogóle na to szanse?

No i teraz pytanie zasadnicze, jaki filtr kupić aby nie był za ciemny i ogólnie był dobry. W teleskopach jest ES 2" za 479 i Astronomik 2" za 799.

Warto jeden z nich wybrać zważywszy na mój niewielki teleskop?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na CN jest wątek o obiektach do obserwacji z filtrem H-beta.

Dobrym jego podsumowaniem jest cytowany poniżej post Davida Knisely'a:

 

" . . . . . . USEFUL TARGETS FOR THE H-BETA FILTER . . . . . .

While the H-Beta is probably one of the less-used nebula filters, the commonly expressed idea that it works only on a handful of objects is not necessarily true. Here is a list of some of the more prominent objects that the H-Beta may be at least somewhat useful on. Some may require larger apertures (and some may be slightly better in other filters), but a few have been seen from a dark sky site by just holding the filter up to the unaided eye and looking at the sky. Some of these will also be helped by a narrow-band filter like the Lumicon UHC.

1. IC 434 (HORSEHEAD NEBULA)
2. NGC 1499 (CALIFORNIA NEBULA, naked eye and RFT)
3. M43 (part of the Great Orion Nebula)
4. IC 5146 (COCOON NEBULA in Cygnus)
5. M20 (TRIFID NEBULA, main section)
6. NGC 2327 (diffuse nebula in Monoceros)
7. IC 405 (the FLAMING STAR NEBULA in Auriga)
8. IC 417 (diffuse Nebula in Auriga)
9. IC 1283 (diffuse Nebula in Sagittarius)
10. IC 1318 GAMMA CYGNI NEBULA (diffuse nebula in Cygnus)
11. IC 2177: SEAGULL NEBULA (Diffuse Nebula, Monoceros)
12. IC 5076 (diffuse nebula, Cygnus)
13. PK64+5.1 "CAMPBELL'S HYDROGEN STAR" Cygnus (PNG 64.7+5.0)
14. Sh2-157a (small round nebula inside larger Sh2-157, Cassiopeia)
15. Sh2-235 (diffuse nebula in Auriga).
16. Sh2-276 "BARNARD'S LOOP" (diffuse nebula in Orion, naked eye)
17. IC 2162 (diffuse nebula in northern Orion)
18 Sh2-254 (diffuse nebula in northern Orion near IC 2162)
19. Sh2-256-7 (diffuse nebula in northern Orion near IC 2162)
20. vdB93 (Gum-1) (diffuse nebula in Monoceros near IC 2177)
21. Lambda Orionis nebular complex (very large, naked-eye)
22. Sh2-273 "Cone" Nebula portion south of cluster NGC 2264

In addition, a number of the brighter nebulae like NGC 7000 or M42 will respond to H-Beta use for revealing certain specific detail, although other filters may provide a somewhat better view overall. "

 

 

Tutaj ten sam gość pięknie ocenił efektywność czterech filtrów (UHC, OIII, Deep-Sky, H-beta) na 95 obiektach.
Super robota.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, polaris napisał:

Z tego porównania filtrów  wynika jasno ,że lepiej kupić filtr UHC który przepuszcza linie  OIII  i H betę .Przez UHC można zobaczyć już  sporo rożnych obiektów .Mam obydwa filtry i ten H beta jest bardzo ciemny i rzadko używany, kupiony z ciekawości  :hiya:

Edytowane przez fornax
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie informacje i linki. Filtr ten kupuję, bo są obiekty, których nie da się zobaczyć bez niego, nawet jeżeli jest ich niewiele, to nie chcę ich przegapić.

UHC, OUB, DeepSky już mam. H-beta zamyka dla mnie komplet filtrów do mgławic, O-lll odpada do mojego refraktora.

Opiszę jak się sprawuje w 150mm, tyle że raczej w sierpniu, po białych nocach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Ajot napisał:

Sądziłem, że jest za ciemny na 150mm. Mylę się?

Oj bardzo...

Z tydzień temu oglądałem Veila w EDku 80 z Lumiconem OIII.

Nawet pod średnim niebem i źrenicą 2.7 mm było trochę szczegółów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warty uwagi jest ten filtr: https://www.baader-planetarium.com/en/filters/(ultra-)-narrowband-/-highspeed/h-beta-narrowband-filter-(5.5nm)-–-cmos-optimiert.html#feedback

Ja używam go do astrofotografii i sprawdza się bardzo dobrze, co do obserwacji warto zwrócić uwagę na pierwszy komentarz:

Cytat

 

Visuelle Nutzung des H-Beta 5.5nm CMOS Filters

Im Sommer 2021 fragte ich bei Baader Planetarium nach, ob ich die neuen OIII CMOS Filter paarweise zwecks Erkundung ihrer visuellen Möglichkeiten in der Fernglasbeobachtung galaktischer Nebel ausleihen könnte und erhielt außerdem noch Prototypen des nun erhältlichen CMOS-optimierten H-Beta Narrowband Filters 5.5nm. Ich hatte – ich muss es gestehen – zunächst keine besonderen Erwartungen an diesem Filter. Ich wurde jedoch schnell eines Besseren belehrt.

Seit meinen Versuchen mit den Filtern, welche ich in einem ausführlichen Blogpost der Firma Baader Planetarium habe zukommen lassen, konnte ich den enormen Gewinn des 5,5nm Filters in der visuellen Fernglas-Beobachtung ausgedehnter Nebel schon mehrfach am Kaliforniennebel sowie an weiteren Nebeln des Sommer- und Herbsthimmels bestätigt finden. Der Filter ist derart bahnbrechend, dass ich beide Filterpaare käuflich erwerben wollte, ja musste.

Ich meine, dass dieser Filter für jeden engagierten Nebelbeobachter preiswert ist angesichts der neuen Türen, die er in der visuellen Beobachtung aufstößt.

 

i tłumaczenie DeepL (niemieckiego nie znam):
 

Cytat

 

Wizualne wykorzystanie filtra H-Beta 5,5nm CMOS

Latem 2021 roku zwróciłem się do Baader Planetarium z pytaniem, czy mógłbym wypożyczyć nowe filtry OIII CMOS w parach w celu zbadania ich możliwości wizualnych w obserwacjach lornetkowych mgławic galaktycznych, a także otrzymałem prototypy dostępnego obecnie filtra wąskopasmowego H-Beta 5,5nm zoptymalizowanego pod kątem CMOS. Muszę przyznać, że początkowo nie miałem szczególnych oczekiwań wobec tego filtra. Szybko jednak okazało się, że jestem w błędzie.

Od czasu moich testów z filtrami, które w szczegółowym wpisie na blogu przesłałem do firmy Baader Planetarium, udało mi się kilkakrotnie potwierdzić ogromną korzyść z zastosowania filtra 5,5nm w wizualnych obserwacjach lornetkowych mgławic rozszerzonych, zarówno w przypadku Mgławicy Kalifornia, jak i innych mgławic letniego i jesiennego nieba. Filtr ten jest tak przełomowy, że chciałem, a wręcz musiałem, kupić obie pary filtrów.

Uważam, że filtr ten jest wartościowy dla każdego oddanego obserwatora mgławic, biorąc pod uwagę nowe możliwości, jakie otwiera w obserwacjach wizualnych.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

 

Sam też zamierzam kupić ten filtr w oprawce 2" (do fotografii mam bez oprawki 50.4mm, stąd też nie mam jak go przetestować w obserwacjach) do

5" TeleVue NP127is i przyszłościowo do Newtona 20".

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, dobrychemik napisał:

Zdecydowanie tak. Skoro z UltraBlocka jesteś zadowolony to znaczy, że podoba Ci się obraz pochodzący głównie od OIII.

Podoba to za wiele powiedziane, ale umożliwił mi obserwację wielu obiektów.

UB jest filtrem O-lll, a więc nie ma sensu kupowani O-lll jak się posiada UB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Filtr H-beta jest ciemniejszy od OIII z założenia. Popatrz na szerokość połówkową tych filtrów.

Do Twojego zestawu filtrów jak najbardziej brakuje ich obu.

Też mam refraktor 150/750 i świadomie stwierdzam, że mój komplet filtrów sprawuje się z nim znakomicie.

Warto mieć je dobrej jakości.

Apertura nie odgrywa tu większej roli.

Po prostu tak przez Twój teleskop widać obiekt świecący w tej części widma, którą przepuszcza filtr.

Jeśli obraz jest ciemny, to znaczy, że światła od niego (zbieranego przez Twoją aperturę) w tej części widma jest mało.

W takiej sytuacji warto zadbać o dobrą adaptację wzroku do ciemności i zastosować narzutę obserwacyjną. 

 

Tak naprawdę większość fałszywych mitów i poglądów związana z użyciem filtrów mgławicowych wynika chyba z niezrozumienia bądź nieznajomości zagadnień optyki z tym związanych.

Widząc ciemny obraz obiektu, użytkownik wysuwa wniosek - zły filtr.   

 

P.S.

Potwierdzam - cały kompleks Veila w jednym polu widzenia w ED80 z OIII Lumicona wygląda fantastycznie.  

 

Filtr UltraBlock jest filtrem typu UHC. Przepuszcza linie H-beta i OIII.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez WhyDuck
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OIII w takim refraktorze jak najbardziej tak, nawet zamiennie z UB - zobaczysz różnicę na obiektach.  OIII i tak jest jasniejszy niz Hb. Co do H-bety robilismy z dwa czy trzy lata temu testy kilku róznych filtrów, m.in Lumicon, Astronomik, Baader, Tpl i jeszcze jakieś chyba dwa z tych tańszych. Bezkonkurencyjne były Lumicon i niewiele mu ustępujacy Astronomik, Hbeta Baadera (chyba 8,5 nm) była wyraźnie ciemniejsza i o ile w 16" dawala radę to w 10" newtonie już było dość ciemnawo. Generalnie Astronomika śmialo mozesz brać do tego teleskopu. Co do "nołnejmowych" się nie wypowiem, dla mnie są one słabe, w zadnym z nich nie dostrzeglismy tak wyrażnie struktur (np w Kaliforni) tak jak w Astronomiku czy Lumiconie.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Ajot napisał:

Podoba to za wiele powiedziane, ale umożliwił mi obserwację wielu obiektów.

UB jest filtrem O-lll, a więc nie ma sensu kupowani O-lll jak się posiada UB?

OIII pokaże więcej, choćby na Veilu czy mgławicach planetarnych.

Ogólnie filtry UHC/OIII/Hbeta pomagają niezależnie od apertury - liczy się źrednica wyjściowa.

Sam używam ultrablocków z lornetkami 20x110 i 8x42.

Nawiązując do pierwszego postu: w 20x110 fragment pętli Barnarda (koło M78) z ultrablockami oglądam przy dobrych warunkach. Także w 150/750 spokojnie do wyciągnięcia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o filtrach OIII, Hbeta, UHC, nie można wrzucać je do jednego worka.(o czym po części wspomniał już Piotrek)Skuteczność działania takich filtrów, nie zależy od widm jakie deklaruje producent, tylko WYŁĄCZNIE, od samego producenta. I tak najskuteczniej z w/w działają, filtry Lumicona, Astronomika, z klasy UHC ,jeszcze UB Oriona, resztę kupujesz na własne ryzyko.Zresztą jak wielkie potrafią być różnice w widmach tego samego rodzaju filtra, w zależności od producenta,lub pomiędzy poszczególnymi sztukami (tego samego producenta) pokazuje Oskar w swoim poście o pomiarach widm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bartolini napisał:

OIII pokaże więcej, choćby na Veilu czy mgławicach planetarnych.

Ogólnie filtry UHC/OIII/Hbeta pomagają niezależnie od apertury - liczy się źrednica wyjściowa.

Sam używam ultrablocków z lornetkami 20x110 i 8x42.

Nawiązując do pierwszego postu: w 20x110 fragment pętli Barnarda (koło M78) z ultrablockami oglądam przy dobrych warunkach. Także w 150/750 spokojnie do wyciągnięcia.

Nie do końca się z tym zgodzę - ważna jest też apertura, bo wiadomo że 10" telekopy zbierze więcej światła niż soczewka 100 mm. Reszta że źrenicą wyjściową się zgadza. 

Byłem przy testach o których wyżej pisał Piotrek. Zdziwiło mnie jaka jest różnica między Hbetą Lunikona a wtedy moim TPL - Kalifornię widać w obu ale dopiero Lunikona pokazał wszystkie "kłaki" w niej a nie rozciapaną plamę jak TPL ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy kupiłem Lumicona Olll 3gen.(udało się nówkę na eBuju za niecałego tysiaka 2")i porównałem go w swoim refie 152/760 z UB na :Pacman ,Ameryka,Rozeta,Hełm Thora, Mewa,Głowa małpy,IC w plejadach,IC w Bliźniętach, kompleks mgławic Auriga,itp,itd UB wylądował od razu na giełdzie ,jedno słowo PRZEPAŚĆ!

 

PS. Teraz za 2" trzeba dać ok 1800zł!:nerves:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.