Skocz do zawartości

Szerokie kadry Samyangiem 135 mm z XIX Zlotu :)


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, fizyk5 napisał:

Dlaczego iso 200, a nie 400 czy 800?

Ponieważ zależy mi na jak największym zakresie dynamicznym, żeby nie przepalać gwiazd. Pod bieszczadzkim niebem przy f/2,8 i czasie 120 s mam pik histogramu w ok. 1/6-1/5 od lewego końca skali, więc nie widzę potrzeby zwiększać ISO.
 

1 godzinę temu, fizyk5 napisał:

Kiedy będziesz modowal Canona?

Raczej wcale :)
 

1 godzinę temu, fizyk5 napisał:

Masz plan na jakieś  filtry?

Raczej nie :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Piotr K. zmienił(a) tytuł na Szerokie kadry Samyangiem 135 mm z XIX Zlotu :)

 

Zmieniłem tytuł, bo w tym jednym wątku wrzucę wszystkie fotki strzelone na zlocie. Na drugi ogień M5 z okolicą.

 

Canon 7D Mk II @ ISO 200, Samyang 135 mm @ f/2,8, obsługa sesji z ASIair v1, EQ5 z napędem OnStep, guider z szukacza 6x30 + ASI 120 MM mini, 55 x 120 s, automatyczny dithering co kilka klatek (nie pamiętam co ile, bodajże co 8...?), bez klatek kalibracyjnych.

 

Obróbka w Siril - debayeryzacja fitsów, rejestracja i stackowanie na defaultowych ustawieniach, potem Background Extraction, Photometric Color Calibration, rozciąganie najpierw Asinh Transformation, a potem Histogram Transformation, zapis do tiffa i fitsa.

 

Opis w ASTAP na podstawie stacku w fits, a w GIMP-ie jakaś drobna kosmetyka levelsowo-kolorystyczna i eksport do jpg.

 

A przy okazji pytanie - czy u was te fotki wyświetlają się w pełnej rozdzielczości 5317 x 3520? W sensie że na podgladzie posta jest mniejsza rozdzielczość, ale po kilknięciu "Open image in a new tab" powinna się wyświetlić wersja w oryginalnym rozmiarze... Bo oglądanie fotek w skali ok. 6,5 arcsec/px w rozdzielczości innej niż oryginalna jest trochę bez sensu ;)

 

r_M5-bieszczady-c7d2-lights_stacked.thumb.jpg.fedeef60e5daf45d1528085e9f72640f.jpg

 

r_M5-bieszczady-c7d2-lights_stacked-opis.thumb.jpg.1acc453aa7a26a695b8c06ca66911d81.jpg

 

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lukost napisał:

Nie żebym się czepiał, bo każdy foci czym i co uważa za stosowne, ale, hmm, kulki ze 135 mm?

 

A i owszem ;) Bodajże 2 lata temu była taka sytuacja, że wszystkie moje teleskopy

były w SerwisieAstro-pl, przez ładnych kilka miesięcy, i miałem do dyspozycji tylko Samyanga. No to zacząłem focić Messiery Samyangiem. I tak się zrodził pomysł, żeby wszystkie eMki trzasnąć w tej samej skali, w szerokim polu. Oczywiście na większości obiektów detal jest ledwo widoczny, ale za to szerokie pole umożliwia zapoznanie się z ogromną okolicą otaczającą dany obiekt. Dzięki temu mogę wyłapać obiekty, których istnienia nawet bym nie podejrzewał, focąc danego Messiera np. Newtonem 150/750. Oczywiście można sobie obejrzeć okolicę w dowolnym sofcie typu planetarium, ale to nie to samo co zobaczyć na zdjęciu, że gdzieś niedaleko jest jakaś planetarka, galaktyczka czy grupka galaktyk. Ponadto wszystkie Messiery sfotografowane w tej samej skali będzie można porównać pod względem wielkości - które mniejsze, które większe, jest to bardziej dydaktyczne niż te różne plakaty-zestawienia z Messierami, na których każdy obiekt zajmuje cały kadr i za cholerę nie moża zobaczyć różnicy wielkości kątowej między np. M31 a M57. Powiedzmy, że mój projekt Messierów z Samyanga to odpowiednik przeglądu nieba lornetką Nikon 10x50 WX ;)

 

1 godzinę temu, fizyk5 napisał:

Widzę, że zmieniłeś aparat.

Domyślam się, że też jest niemodowany.

Jak go oceniasz vs Canona 4000D?

 

Nie zmieniłem, mam dwa zestawy - C4000D i C7D2, oba z Samyangami 135 mm :) Oba niemodowane. Na razie trudno mi cokolwiek porównywać, bo to w sumie pierwsze poważne pierwsze światło C7D2, a poza tym moja obróbka jest na razie na tyle podstawowa, że raczej nie wyciągam niuansów, które być może pozwalałyby na porządne porównanie obu matryc.

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zdjęcie, tym razem Wężownik z M10 i M12, oraz trochę słabych obiektów w okolicy. Ciekawe, jakie niebo i jaki łączny czas ekspozycji jest potrzebny, żeby dało się wyciąnąć gromadę kulistą Palomar 15. Coś tam niby widać, ale gdyby nie opis ASTAP-a i znaczek w SkySafari, to bym jej na zdjęciu nie wyłapał...

 

Canon 7D Mk II @ ISO 200, Samyang 135 mm @ f/2,8, 62 x 120 s, bez klatek kalibracyjnych, EQ5 z napędem OnStep, guider z szukacza 6x30 + ASI 120MM mini, ASIair v1, dithering automatyczny co kilka klatek (chyba co 8 :) ).

 

Obróbka w Siril i opis w ASTAP wg schematu przedstawionego w postach powyżej, więc nie ma sensu tego powtarzać.

 

r_m10-m12-lights_stacked-novaluepropagate.jpg

 

r_m10-m12-lights_stacked-novaluepropagate-opis.jpg

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.