Jump to content

Szerokie kadry Samyangiem 135 mm z XIX Zlotu :)


Recommended Posts

1 godzinę temu, fizyk5 napisał:

Dlaczego iso 200, a nie 400 czy 800?

Ponieważ zależy mi na jak największym zakresie dynamicznym, żeby nie przepalać gwiazd. Pod bieszczadzkim niebem przy f/2,8 i czasie 120 s mam pik histogramu w ok. 1/6-1/5 od lewego końca skali, więc nie widzę potrzeby zwiększać ISO.
 

1 godzinę temu, fizyk5 napisał:

Kiedy będziesz modowal Canona?

Raczej wcale :)
 

1 godzinę temu, fizyk5 napisał:

Masz plan na jakieś  filtry?

Raczej nie :)
 

Link to comment
Share on other sites

 • Piotr K. changed the title to Szerokie kadry Samyangiem 135 mm z XIX Zlotu :)
Posted (edited)

 

Zmieniłem tytuł, bo w tym jednym wątku wrzucę wszystkie fotki strzelone na zlocie. Na drugi ogień M5 z okolicą.

 

Canon 7D Mk II @ ISO 200, Samyang 135 mm @ f/2,8, obsługa sesji z ASIair v1, EQ5 z napędem OnStep, guider z szukacza 6x30 + ASI 120 MM mini, 55 x 120 s, automatyczny dithering co kilka klatek (nie pamiętam co ile, bodajże co 8...?), bez klatek kalibracyjnych.

 

Obróbka w Siril - debayeryzacja fitsów, rejestracja i stackowanie na defaultowych ustawieniach, potem Background Extraction, Photometric Color Calibration, rozciąganie najpierw Asinh Transformation, a potem Histogram Transformation, zapis do tiffa i fitsa.

 

Opis w ASTAP na podstawie stacku w fits, a w GIMP-ie jakaś drobna kosmetyka levelsowo-kolorystyczna i eksport do jpg.

 

A przy okazji pytanie - czy u was te fotki wyświetlają się w pełnej rozdzielczości 5317 x 3520? W sensie że na podgladzie posta jest mniejsza rozdzielczość, ale po kilknięciu "Open image in a new tab" powinna się wyświetlić wersja w oryginalnym rozmiarze... Bo oglądanie fotek w skali ok. 6,5 arcsec/px w rozdzielczości innej niż oryginalna jest trochę bez sensu ;)

 

r_M5-bieszczady-c7d2-lights_stacked.thumb.jpg.fedeef60e5daf45d1528085e9f72640f.jpg

 

r_M5-bieszczady-c7d2-lights_stacked-opis.thumb.jpg.1acc453aa7a26a695b8c06ca66911d81.jpg

 

Edited by Piotr K.
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
9 godzin temu, lukost napisał:

Nie żebym się czepiał, bo każdy foci czym i co uważa za stosowne, ale, hmm, kulki ze 135 mm?

 

A i owszem ;) Bodajże 2 lata temu była taka sytuacja, że wszystkie moje teleskopy

były w SerwisieAstro-pl, przez ładnych kilka miesięcy, i miałem do dyspozycji tylko Samyanga. No to zacząłem focić Messiery Samyangiem. I tak się zrodził pomysł, żeby wszystkie eMki trzasnąć w tej samej skali, w szerokim polu. Oczywiście na większości obiektów detal jest ledwo widoczny, ale za to szerokie pole umożliwia zapoznanie się z ogromną okolicą otaczającą dany obiekt. Dzięki temu mogę wyłapać obiekty, których istnienia nawet bym nie podejrzewał, focąc danego Messiera np. Newtonem 150/750. Oczywiście można sobie obejrzeć okolicę w dowolnym sofcie typu planetarium, ale to nie to samo co zobaczyć na zdjęciu, że gdzieś niedaleko jest jakaś planetarka, galaktyczka czy grupka galaktyk. Ponadto wszystkie Messiery sfotografowane w tej samej skali będzie można porównać pod względem wielkości - które mniejsze, które większe, jest to bardziej dydaktyczne niż te różne plakaty-zestawienia z Messierami, na których każdy obiekt zajmuje cały kadr i za cholerę nie moża zobaczyć różnicy wielkości kątowej między np. M31 a M57. Powiedzmy, że mój projekt Messierów z Samyanga to odpowiednik przeglądu nieba lornetką Nikon 10x50 WX ;)

 

1 godzinę temu, fizyk5 napisał:

Widzę, że zmieniłeś aparat.

Domyślam się, że też jest niemodowany.

Jak go oceniasz vs Canona 4000D?

 

Nie zmieniłem, mam dwa zestawy - C4000D i C7D2, oba z Samyangami 135 mm :) Oba niemodowane. Na razie trudno mi cokolwiek porównywać, bo to w sumie pierwsze poważne pierwsze światło C7D2, a poza tym moja obróbka jest na razie na tyle podstawowa, że raczej nie wyciągam niuansów, które być może pozwalałyby na porządne porównanie obu matryc.

Edited by Piotr K.
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Kolejne zdjęcie, tym razem Wężownik z M10 i M12, oraz trochę słabych obiektów w okolicy. Ciekawe, jakie niebo i jaki łączny czas ekspozycji jest potrzebny, żeby dało się wyciąnąć gromadę kulistą Palomar 15. Coś tam niby widać, ale gdyby nie opis ASTAP-a i znaczek w SkySafari, to bym jej na zdjęciu nie wyłapał...

 

Canon 7D Mk II @ ISO 200, Samyang 135 mm @ f/2,8, 62 x 120 s, bez klatek kalibracyjnych, EQ5 z napędem OnStep, guider z szukacza 6x30 + ASI 120MM mini, ASIair v1, dithering automatyczny co kilka klatek (chyba co 8 :) ).

 

Obróbka w Siril i opis w ASTAP wg schematu przedstawionego w postach powyżej, więc nie ma sensu tego powtarzać.

 

r_m10-m12-lights_stacked-novaluepropagate.jpg

 

r_m10-m12-lights_stacked-novaluepropagate-opis.jpg

Edited by Piotr K.
 • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.