Skocz do zawartości

Pavimentum -jak zrobić ?


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem sobie zrobić Pavimentum. Zastanawiam się nad wielkością , kształtem i samą konstrukcją .  Tak wstępnie pomyślałem że mogło by to mieć wymiary 5x5m . Konstrukcja to stare używane płyty chodnikowe 50x50cm. Czyli koszt jakieś 500-600zł (100 płyt) .

Kształt kwadratowy , czyli można by 4 sprzęty obserwacyjne  poustawiać po rogach . Ale może to przesada ? może mniejsze ustrojstwo ? 3x3 metry na jeden sprzęt obserwacyjny. Macie jakieś doświadczenia w tym temacie ?

Chodzi o to, że na polu, rośnie zboże czy inne zielsko ,  gdy chcę tam coś postawić, to jest problem . Gdybym ograniczył rośniecie zielska płytami było by łatwiej, takie utwardzone podłoże ułatwia sprawę , nogi statywów nie wchodzą w ziemie  .

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by tak zrobić aby nie utrudniać zabiegów agrotechnicznych na tym polu. Praktyczniejszym kształtem "placyku" wydaje się prostokąt np.4x6m, ale to zależy czy jest dostęp z drogi i umożliwia wjazd i pozostawienie samochodu, czy przylega do granicy działki, czy co najważniejsze od rodzaju własności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam swoje pole przed domem. Mam samochód z napędem na 4 koła. Mogę wjechać tam w każdej chwili -dojechać do samego Pavimentum  . Dlatego taki pomysł , czyli nie muszę nosić niczego ciężkiego , wystarczy tylko włożyć to  do samochodu . Co do kształtu myślę że mógłby być prostokątny , ułożony długą stroną wzdłuż linii wschód -zachód. Czyli mam dwa sprzęty obserwacyjne , po obu stronach . Kieruje je od południa do północy bez zasłaniania siebie nawzajem (teleskopy nie zasłaniają siebie). Myślę że płyty chodnikowe mają standardowe wymiary 50x50cm , że w razie czego zawsze można dołożyć następny pasek po boku . Powiedzmy że mogę zacząć od skromnego 5x3 metry (albo jeszcze mniej)   6x4metry  to komfortowy wymiar . Mogę też zrobić drugie Pavimentum u siebie na podwórku ,  budynki zasłaniają widoczność z każdej strony -ale mnie nie widać , a ja nie widzę żadnych świateł -też są zalety. Jest to chyba najbardziej skromna wersja miejsca do obserwacji , łatwa do zrobienia w jeden dzień (a nawet gdyby się nie sprawdzała miejscówka, można  przenieść płyty w inne miejsce) . Z książki nieastronomicznej wiem że     Pavimentum Kopernika  miało powierzchnię  20m kwadratowych -czyli 4,5x 4,5 metra  (  czyli  9x9 płyt chodnikowych ).

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem budowlańcem, ale wydaje mi się że bez przygotowania podłoża i obudowania krawężnikiem, po paru burzach i zimie całość się porozjeżdża, a płyty będą sie bujać.

Pewnie geokrata + tłuczeń też dałaby radę. Dodatkowo można by wkopać po trzy słupki geodezyjne pod nogi statywów. Żeby mieć za każdym razem poziom i polarną z grubsza.

 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.