Skocz do zawartości
  • 0

Widziałem dzisiaj (2022.05.29 23.30) w Warszawie dziwne plamy na niebie


Kobra

Pytanie

Niebo było lekko zachmurzone, rzadko, ale były prześwity. Gwiazd nie było w ogóle widać - w Warszawie na oświetlonej ulicy (Żelazna róg Ogrodowej) to norma, ale widziałem jasne plamki, prawie dokładnie nad głową (w zenicie) może z 5 stopni na południe). W ciągu 20 minut dwa razy koło zenitu przeleciały jakieś satelity - wtedy były widoczne punktowo, jasne i szybko poruszające się.

Natomiast widziałem pomimo tego zachmurzenie pięć jasnych plamek (średnica 1/3 - 1/5 tarczy księżyca czyli 10' - 6'), czasami przy mniejszej warstwie chmur było ich siedem a nawet 9.

Wyglądało to tak, jakby światła dyskotekowe oświetlały chmury - ale bez jakiegokolwiek ruchu. Albo jak jasne gwiazdy (jasności Jowisza, Wenus) widoczne przez zachmurzenie. Zdjęcie smartfonem z ręki niewiele pokazuje - jedną plamkę prawie niewidoczną. Dlatego zrobiłem rysunek na kartce. Czekałem 20 minut w nadziei ze nastąpią jakieś ruchy, ale nic się nie działo. Szybko pojechałem do domu - i stąd faktycznie wciąż były tak samo widoczne. Około 20220530 00:15 zachmurzenie zwiększało się i przysłoniło te plamy (co wskazuje, że nie było to oświetlenie z Ziemi).

Czy ktoś miał podobne doświadczenie, alby coś domyśla się?

PS.

Ja interesuję się astronomią od kilkunastu lat, mam teleskop 315mm Newtona i dużo innego sprzętu - piszę to, aby czytający wiedział, na ile można polegać na moim opisie.

Coś wiedzących proszę o pisanie tu na forum i ew. na maila:   mariuszpan@wp.pl

20220529_233915b.jpg

20220530_020214.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja jednak obstawiałbym ziemskie oświetlenie. U mnie w mieście jest widoczne podobne zjawisko, z tym że plamy na niebie zmieniają kolor. Ostatecznie wychodzi na to, że jest to światło galerii handlowej. Zjawisko, jest widoczne podczas pochmurnych nocy, ale nie zawsze. Myślę, że dotyczy to tylko

chmur jakiegoś konkretnego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

I jeszcze jedno.

W roku 1970 miałem 13 lat i interesowałem się astronomią. Miałem lornetkę PZO 8(??) x 50. Mieszkałem w Warszawie na Grenady na najwyższym piętrze (trzecim).

Około godziny (coś chyba) 21-szej, kilka stopni nad dachem sąsiedniego budynku w kierunku wschodnim zobaczyłem pomarańczowe koło wielkości Księżyca. Tarcza była bardzo ostro widoczna i całkowicie jednolita! Wprost stałem jak zamurowany, tak około 10 minut. Po braku aktywności koła, pobiegłem po lornetkę w szafie, ale przez 3 minuty nie udało mi się jej znaleźć. Wtedy pobiegłem zobaczyć czy koło jeszcze jest widoczne. Koła nie było!

PS. Powyższe wspomnienie powoduje pewien zgrzyt w moich przekonaniach, albowiem jestem jak najdalszy od teorii spiskowych. Pomimo tamtej obserwacji nadal nie dowierzam, że obce cywilizacje eksplorują Układ Słoneczny, czy, że to było z obcej cywilizacji. Nnatomiast sądzę, że życie w przyrodzie (pozaziemskiej oczywiście) jest powszechne, jednak dalekie jest od możliwości docierania do Ziemi.

 

Poniżej rysunek trochę wyraźniejszy niż ten rysowany w zeszycie.

 

UFO 20220529 23.30 Warszaw Ogrodowa Zelazna.png

Edytowane przez Kobra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.