Skocz do zawartości

Generalized Hyperbolic Stretch - nowa metoda rozciągania fotek


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zastanawiałem się nad rozciąganiem histogramu. O wiele bardziej zacząłem doceniać Arcsinh a o wiele mniej HistogramTransformation.

 

Jednakże te rozważania zapewne odłożę na półkę, ponieważ pojawiła się ostatnio wtyka do Pixa - Generalized Hyperbolic Stretch, oparta na pracy Davida Payne, która wygląda na szwajcarski scyzoryk. Wydaje się bardzo interesująca i użyteczna i do rozciągania LUM i koloru, jednakże jest dość skomplikowana i wymaga poświęcenia czasu na naukę i eksperymenty.

 

Wygląda ciekawie:

 

Capture.JPG.b3c5c0f27bc9c3203f66b4b05d43715e.JPG

 

Nie miałem i nie mam czasu na rozpracowanie jej i wrzucenie tekstu, więc polecam waszej uwadze:

 

Strona internetowa GHS

 

Webinarium na temat GHS z autorem metody.

 

Bądźcie uprzejmi wrzucać rezultaty i porównania do tego wątku.

 

Miłego rozciągania!

 

stretching-gif-3.gif.c24cea614d747d04eba12f109672bf26.gif

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Herbert West napisał:

Dodałeś przez repozytorium?

W/g instrukcji - skrypt do katalogu piksa ze skryptami.

Przez repo error 

https://github.com/mikec1485/GHS/releases/tag/v2.2.0/: Parsing repository update information: Parsing XML document (line=9 offset=2): Parsing XML attribute list: Expected equal sign.

 

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może repo nie działa w tym momencie? Czasami nawet oficjalne Pixa szwankują. Ja staram się wszystko przez repozytoria dodawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam webinarium od 52 minuty, gdzie autor skryptu prezentuje na przykładzie jego zastosowanie: https://youtu.be/-DTmKTnEhvM?t=3109

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie trochę poćwiczyłem to wygląda to następująco:

- GHS działa ciut inaczej niż arcsinhstretch w sensie możliwości wyciągania koloru. Nie zwiększa tak dramatycznie nasycenia.

- zaletą GHS jest możliwość niezależnego wpływania na stretch w zakresie wartości zbliżonych do czerni i zbliżonych do nasycenia. Ma to kapitalne znaczenie dla kształtu obrabianych gwiazdek.

- najlepsze efekty ( przy próbach obróbki czystego RGB) osiągnąłem wykorzystując GHS do wyciągnięcia obrazka a potem arcsinhstretch do jego podkolorowania. Efekt takiego nie udało mi się uzyskać przy pomocy innych algorytmów.

 

Mały wycinek ( potężny crop)  z oryginału:

Oryginał

Org.jpg.8a963a72754a07aa51109ca620a50266.jpg

 

 

Po opisanych przekształceniach

NL.jpg.98a7fda683b062b6ba82e3eaf6426e6a.jpg

 

 

 

Po delikatnym odszumianiu Exterminatorem

 

Odsz.jpg.4dda4c88b7b8d5a576fdf7d1ff91858c.jpg

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Gość na chwilę said:

- zaletą GHS jest możliwość niezależnego wpływania na stretch w zakresie wartości zbliżonych do czerni i zbliżonych do nasycenia. Ma to kapitalne znaczenie dla kształtu obrabianych gwiazdek.

 

Wczoraj próbowałem zrobić stretch z dobrym kontrastem, ładnymi gwiazdkami i eleganckim histogramem i trochę mi to umyka, ale z pewnością się da. Też zauważyłem ogromną możliwość wpływania na wygląd gwiazd, co mi się bardzo spodobało. Jeżeli stretch będzie dobrze zrobiony to zminimalizuje ewentualne dalsze rzeźbienie.

 

1 hour ago, Gość na chwilę said:

- najlepsze efekty ( przy próbach obróbki czystego RGB) osiągnąłem wykorzystując GHS do wyciągnięcia obrazka a potem arcsinhstretch do jego podkolorowania. Efekt takiego nie udało mi się uzyskać przy pomocy innych algorytmów.

 

Ja z kolei kolor ostatnio rozciągałem zaczynając od Arcsinh a kończąc HistogramTransformation gdy AS zaczynał przesadzać z kolorami. Lum z mgławicami MaskedStretch i korygując krzywą RGB/K i LocalHistogramEqualization.

 

GHS może załatwić większość tych rzeczy w jednym głównym i ewentualnie drugim końcowym stretchu. Oszczędność czasu, większa kontrola i potencjalnie lepsze rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam tak- zajmuję się astrofoto od 30 lat, cyfrową wersją od 2008 roku. Takiego skoku jakościowego algorytmów obróbki jak po wprowadzeniu Starneta, NoiseXterminatora i GHS nie pamiętam.

Teraz cała obróbka staje się prosta, łatwa i przyjemna. Trzy ruchy. Po opanowaniu parametrów oczywiście :)

Sprawdziłem GHS i NoiseXterminatora w obróbce RGB z Warszawy - nie tam jakieś testy ale normalna obróbka i jestem w szoku. Sami zobaczycie jak skończę ten temat.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie GHS to nie jest wielka oszczędność czasu ale kontrola i transparentność procesu rozciągania, którą zapewnia jest absolutnie bezcenna i przekłada się na jakość, oczywiście.

 

NoiseXterminator traktuję natomiast jako wielką oszczędność czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień zabawy i kilka spostrzeżeń:

- możliwość operowania parametrami przekształcenia nieliniowego niezależnie w zakresie zbliżonym do czerni i zbliżonym do nasycenia daje wspaniałe możliwości, a po dojściu do pewnej wprawy - także znakomite efekty.

- operowanie suwakami jest niewygodne i mało dokładne. W zasadzie oprócz Stretch Factor wszystkie pozostałe trzeba wprowadzać numerycznie, bo malutkie drgnięcie suwaka powoduje drastyczne zmiany w obrazku wyjściowym. Nie znalazłem na razie sposobu, aby operować tymi parametrami z klawiatury klawiszami up/down, +/-, lub scrollem. Może ktoś coś podpowie?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Gość na chwilę napisał:

Kolejny dzień zabawy i kilka spostrzeżeń:

- możliwość operowania parametrami przekształcenia nieliniowego niezależnie w zakresie zbliżonym do czerni i zbliżonym do nasycenia daje wspaniałe możliwości, a po dojściu do pewnej wprawy - także znakomite efekty.

- operowanie suwakami jest niewygodne i mało dokładne. W zasadzie oprócz Stretch Factor wszystkie pozostałe trzeba wprowadzać numerycznie, bo malutkie drgnięcie suwaka powoduje drastyczne zmiany w obrazku wyjściowym. Nie znalazłem na razie sposobu, aby operować tymi parametrami z klawiatury klawiszami up/down, +/-, lub scrollem. Może ktoś coś podpowie?

Rozciągasz w jednym kroku po ustaleniu parametrów, czy w kilku krokach? Możesz wrzucić screeny z pokazanym zdjęciem i parametrami skryptu?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.