Skocz do zawartości

Mikrouszkodzenia folii Baader


radradish

Rekomendowane odpowiedzi

Cygnusie, filtry szklane przed obiektyw mają zupełnie normnalne ceny adekwatne zwykle do ich jakości optycznej i muszę się tu zgodzić z Aurorą że szklane filtry są o niebo bezpieczniejsze niż jakakolwiek folia oprawionw w sposób Home Made.

Folia jest po prostu z 10x tańsza i stąd wielka popularność tego substytutu filtra słonecznego w postaci foliowej jednorazówki zdatnej do użycia do pierwszego zabrudzenia lub pomięcia.

Wielu ludzi w tym i Aurora fociło i obserwuje Słoneczko przez MTO a tam te filtry szklane się zakręca i są naprawdę w solidnych, metalowych oprawach made in Russia zapewniających najwyższy stopień bezpieczeństwa i twałości ich zamocowania B) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnusie, filtry szklane przed obiektyw mają zupełnie normnalne ceny adekwatne zwykle do ich jakości optycznej i muszę się tu zgodzić z Aurorą że szklane filtry są o niebo bezpieczniejsze niż jakakolwiek folia oprawionw w sposób Home Made.

Folia jest po prostu z 10x tańsza i stąd wielka popularność tego substytutu filtra słonecznego w postaci foliowej jednorazówki zdatnej do użycia do pierwszego zabrudzenia lub pomięcia.

Wielu ludzi w tym i Aurora fociło i obserwuje Słoneczko przez MTO a tam te filtry szklane się zakręca i są naprawdę w solidnych, metalowych oprawach made in Russia zapewniających najwyższy stopień bezpieczeństwa i twałości ich zamocowania B) .

Słowo daję, jakieś LOBBY PRODUCENCKIE optyki...

 

Co jest NIEBEZPIECZNEGO w folii najbardziej byle jak oprawionej, nawet PRZYLEPCEM, jeśli NIE OPDPADNIE???

 

W tanich teleskopach NIERZADKO zdarzają się FILTRY WKRĘCANE DO OKULARÓW, pracują w płaszczyźnie obrazowej, przeciez WYRAŹNIE ZAZNACZYŁEM że TAKIE filtry są niebiezpieczne. Zresztą większość filtrów astro jest wkręcana do okularów, oczywiście NIE OD STRONY OKA tylko w płaszczyźnie obrazowej obietkywu!

 

Podaj może cenę filtra szklanego o średnicy 120 mm. Moim zdaniem taki filtr kosztuje KILKASET ZŁOTYCH.

Jest bezpieczny dopóki go nie... stłuczesz, analogicznie do folii, która działa dopóki JEST PRZED OBIEKTYWEM.

No i trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie - bardziej prawdopodobne jest stłuc filtr szklany (lub też żę on pęknie termicznie) czy przedrzeć folię (PODCZAS OBSERWACJI). Będziemy wtedy wiedzieć co jest bardziej niebezpieczne, a raczej - co stwarza większe zagrożenie W PRZYPADKU KATASTROFY.

 

Wydaje mi się że w MTO są filtry wsuwane WEWNĄTRZ obiektywu, to jest bajka trochę podobna do filtrów okularowych. Przynajmniej z opisu starszych MTO tak wynikało. Nie wiem dokładnie w którym miejscu czyli jaka jest tam średnica obrazu Słońca. Im mniejsza jest plamka światła na powierzchni filtra tym bardziej on się grzeje i tym większe jest ryzyko pęknięcia wskutek przegrzania.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jako ludzie rozsądni rozpatrujemy tu tylko filtry obiektywowe(okularowe od razu tłuczemy młotkiem :Boink: za poradą D.Leviego)

Po drugie w MTO są filtry wkręcane na gwintach a nie wsuwane.

Żebyśmy sie dobrze rozumieli, niebezpieczne w Baaderze jest jego amatorskie mocowanie właśnie na te nieszczęsne lepce czy gumki a nie sam Baader bo ten spełnia wymogi bezpieczeństwa jako materiał optyczny B)

Sam piszesz "skoro nie odpadnie" ale jeśli jest takie ryzyko i folia odpadnie lub zwieje ją wiatr i wynosi ono tylko powiedzmy 1% to ja dziekuję za takie wynalazki bo grozi to utratą wzroku na jedno oko zaledwie po 100 obserwacjach, nie będę ryzykował zdrowia bez solidnej oprawy z pewnym mocowaniem filtra :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebyśmy sie dobrze rozumieli, niebezpieczne w Baaderze jest jego amatorskie mocowanie właśnie na te nieszczęsne lepce czy gumki

Sam piszesz "skoro nie odpadnie" ale jeśli jest takie ryzyko i folia odpadnie lub zwieje ją wiatr i wynosi ono tylko powiedzmy 1% to ja dziekuję za takie wynalazki bo grozi to utratą wzroku na jedno oko zaledwie po 100 obserwacjach, nie będę ryzykował zdrowia bez solidnej oprawy z pewnym mocowaniem filtra :szczerbaty:

 

Swój filtr oprawiłem w grubą tekturę z szerokim kołnierzem, a jako zabezpieczenie użyłem 2 rzepy, które za każdym razem dokładnie dociskam. Do teleskopu rzepy są przyklejone są za pomocą dwustronnej taśmy używanej w motoryzacji (a rzepy do taśmy - super-glue).

To jest *amatorskie* zamocowanie filtra. Trzymając za samą oprawę filtra z łatwością unoszę całego newtona-zabawkę 76/700 w górę (około 6kg). Nie próbowałem jeszcze nim wymachiwać :ha:

DSCF0447.JPG

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest znacząca różnica w przypadku obserwacji z teleskopu 7cm z F/10 i 27cm F/5, w pierwszym przypadku wrazie odpadnięcia filtra zapewne dojdzie do czasowego olśnienia a w drugim zapewne do poparzenia oka i trwałych obrażeń ale to rozwiązanie już jest o wiele solidniejsze od mocowania na lepiec tak z marszu przed obserwacjami B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest znacząca różnica w przypadku obserwacji z teleskopu 7cm z F/10 i 27cm F/5, w pierwszym przypadku  wrazie odpadnięcia filtra zapewne dojdzie do czasowego olśnienia a w drugim zapewne do poparzenia oka i trwałych obrażeń

 

Niekoniecznie. W przypadku dużych newtonów zalecane jest umieszczenie otworu z filtrem o średnicy równej 1/3 średnicy lustra, poza osią optyczną, tak jak to jest opisane na stronie: http://www.baader-planetarium.com/sofifoli...anleitung_e.htm Ma to zapobiec dyfrakcji przy pokonywaniu przeszkody jaką jest lusterko wtórne i pająk oraz zwiększyć ostrość i rozdzielczość uzyskiwanego obrazu. A najistotniejszym czynnikiem jest zmniejszenie wpływu falowań powietrza. A światłosiła? Sami przecież wybieramy powiększenie.

 

Dodam też, że aby ochronić filtr przed przypadkowym przedziurawieniem czy rozerwaniem, można wykonać znacznie szerszy (wyższy) kołnierz na kształt odrośnika.

 

Pozdro

Rad

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jako ludzie rozsądni rozpatrujemy tu tylko filtry obiektywowe(okularowe od razu tłuczemy młotkiem  :Boink:  za poradą D.Leviego)

Po drugie w MTO są filtry wkręcane na gwintach a nie wsuwane.

Żebyśmy sie dobrze rozumieli, niebezpieczne w Baaderze jest jego amatorskie mocowanie właśnie na te nieszczęsne lepce czy gumki a nie sam Baader bo ten spełnia wymogi bezpieczeństwa jako materiał optyczny B)

Sam piszesz "skoro nie odpadnie" ale jeśli jest takie ryzyko i folia odpadnie lub zwieje ją wiatr i wynosi ono tylko powiedzmy 1% to ja dziekuję za takie wynalazki bo grozi to utratą wzroku na jedno oko zaledwie po 100 obserwacjach, nie będę ryzykował zdrowia bez solidnej oprawy z pewnym mocowaniem filtra :szczerbaty:

Jeśli NIE POTRAFISZ ZROBIĆ FILTRA Z FOLII to poprostu on dla Ciebie nie istnieje.

Jeśli NIE POTRAFISZ wkręcić gwintu w gwint (widziałem już takie coś, krzywo wkręcony gwint trzymał się na pół zwitce) to też jesteś zagrożony.

Myślę że OBSERWACJE SŁOŃCA SĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE, co tu wykazujesz bardzo cierpliwie.

Ja zaś uważam ze DLA ROZSĄDNEGO OBSERWATORA nie ma żadnych tajemniczych zagrożeń wynikających (przypominam) z zagnieceń czy miniotworów na folii. Jedyne zagrożenie wynikałoby Z CAŁKOWITEGO ODPADNIĘCIA FOLII PODCZAS OBSERWACJI co nie ma nic wspólnego z tematem tego wątku.

 

A oczywiście każdy podejmuje decyzję sam, kto chce - ten kupi do teleskopu 200 mm piękny szklany filtr za cenę dwu okularów do tego sprzętu.

I oczywiście też będzie na jakieś 1% (czy 0.01 %) narażony.

 

A może... Ci co czują się najbardziej narażeni użyją okularów spawalniczych (oprócz filtra, rzecz jasna!).

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój filtr kupiłem u Janusza Płeszki kilka lat temu i nie mogę na niego złego słowa powiedzieć.

miałem filtr na kilku zaćmieniach Słońca, przejściu Merkurego i Wenus przed tarczą Słońca. jest niezawodny i w pełni bezpieczny .

cena wtedy była zupełnie inna niż obecnie (był droższy)

 

w ofercie na stronie www.astrokrak.pl nie widzę filtra szklanego ale jak się z Januszem skontakcisz to pewnie kupisz :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest 1001 sposobów oprawienia folii, ale ten wątek nazywa się:

 

MIKROUSZKODZENIA FOLII BAADER.

 

Kiedy spokojnie i na temat odpowiadam, że MIKROuszkodzenia nie są niebezpieczne dla wzroku zgłasza się szereg Dyskutantów którzy dowodzą O WYŻSZOŚCI SZKŁA. Ma to cos do tematu? Niewiele.

 

Teraz pogadamy o tym jak oprawić folię a i tak niektórzy będą preferować doskonałe ( i tanie) filtry szklane pełnoaperturowe, użytkowników zaś folii uważać za ryzykantów i samobójców.

 

Pozdrawiam! :Salut:

 

P.S.

To ile w końcu będzie kosztował szklany filtr pełnoaperturowy do Newtona 114 mm? A do Newtona 200 mm? Nikt nie wie? Ciągle słyszę o MTO. Co z większym kalibrem?

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnusie, wyluzuj. Co z tego ze zeszlismy z tematu. Takie poboczne watki w glownym topiku wiele wnosza. Wyglada na to, ze jest w swiatku przekonanie o niebezpieczenstwie montowania folii baadera, to pojawia sie informacja o tym jak to zrobic bezpiecznie. Twoja krucjata chyba nie jest potrzebna. Choc jesli wiecej osob uwaza, ze rozmywamy watek, nic nie stoi na przeszkodzie aby utworzyc drugi, o tym jak ja oprawic. Jak nie bedzie glosow sprzeciwu, pomysl z mocowaniem by Hans dam tutaj, jesli beda zalaze nowy watek. Musze to ladnie obfocic, zeby bylo widac co i jak, wiec to dopiero jutro. Mysle, ze taki ogolny watek o folii badera jest lepszy niz 10 rozsianych po ATMie, Sprzecie, Astrofoto itd.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnusie, wyluzuj. Co z tego ze zeszlismy z tematu. Takie poboczne watki w glownym topiku wiele wnosza. Wyglada na to, ze jest w swiatku przekonanie o niebezpieczenstwie montowania folii baadera, to pojawia sie informacja o tym jak to zrobic bezpiecznie.

 

Wydaje się że podobnie jak rozpowszechniana przez "zielonych" trwoga przed elektrwoniami atomowymi (bez porównania skutków środowiskowych pracy elektrowni węglowych) tak i mit o zagrożeniu powodowanym przez MIKROUSZKODZENIA FOLII BADER prowadzi do zupełnie fałszywej oceny sytuacji.

Filtr z folii należy oprawić solidnie i starannie. Kiedy wreszcie skończę sciągać te marne 20 MB driveru to sfocę przez nabytego w tym forum QuickKama moją oprawkę i też ją tu dam.

 

Kończąc - jak powiadacie - "krucjatę":

Sugerowanie filtrów szklanych pełnoaperturowych - gdy większość forumowiczów ma Newtony - jest nieporozumieniem. Oczywiście, niektórzy bardzo specjalne filtry kupują, mgławicowe itp... ale przecież NIEPEŁNOAPERTUROWE. A że Słońce wyklucza filtry szklane okularowe - stąd i powszechność użycia bardzo profesjonalnej folii Baader Planetarium, a nie folii z opakowań do kwiatków ciętych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojej ale trudno się z Tobą rozmawia

możesz mi powiedzieć po co komu do newtona np 170/1200 filtr słoneczny pełno aperturowy?

PRZECIEŻ JUŻ KTOŚ WSPOMNIAŁ ŻE WYSTARCZY ZROBIĆ W DEKLU OTWÓR W MIEJSCU POZA OSĄ OPTYCZNĄ I WSTAWIĆ FILTR OŚREDNICY NAWET 60MM- TO ZDECYDOWANIE WYSTARCZY.

jeśli chcesz filtr do większego kalibru to widziałem i miałem w ręku filtr szklany pełnoaperturowy Meade o średnicy 200mm do S-C a cena była proporcjonalnie większa ale stać by Cię było i wielu z nas :Salut:

miałem na niego chętkę tylko po co? przeważnie używam refraktorów :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz filtr do większego kalibru to widziałem i miałem w ręku filtr szklany pełnoaperturowy Meade o średnicy 200mm do S-C a cena była proporcjonalnie większa ale stać by Cię było i wielu z nas  :Salut:

miałem na niego chętkę tylko po co? przeważnie używam refraktorów :szczerbaty:

 

Dorzucę swoje trzy grosze. Szklane filtry obiektywowe jakością nie są sobie równe. W niektórych przypadkach może się okazać, że folia jest lepsza i do tego tańsza. Filtr Meade, który widziałeś był stosunkowo tani, ciekawe jak z jakością. Bardzo dobry szklany filtr tej średnicy kosztuje ok. 900€ :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz mi powiedzieć po co komu do newtona np 170/1200 filtr słoneczny pełno aperturowy?

Może rozdzielczość a więc możność oglądania granulacji zależy jednak od apertury?

 

PRZECIEŻ JUŻ KTOŚ WSPOMNIAŁ ŻE WYSTARCZY ZROBIĆ W DEKLU OTWÓR W MIEJSCU POZA OSĄ OPTYCZNĄ I WSTAWIĆ FILTR OŚREDNICY NAWET 60MM- TO ZDECYDOWANIE WYSTARCZY.

 

Czyżbyś uważał, że HOME MADE REDUKCJA do filtra szklanego jest w pełni bezpieczna, w odróżnieniu od HOME MADE oprawy folii (którą jest O WIELE ŁATWIEJ ZROBIĆ w warunkach DOMOWYCH a nie warsztatowych), stwarzającej zagrożenie utratą wzroku???

 

Rozumiem przekonanie że SZKŁO OPTYCZNE jest zawsze lepsze od FOLII DO KWIATKÓW ale to akurat niewiele ma wspólnego i z folią BaaderPlanetarium i z kwestiami bezpieczeństwa.

 

Dzięki za dyskusję, ja już tu nie będę pisał.

Pozdrawiam!

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda bezpiecznego oprawienia filtru z folii baadera:

 

1. Folie taka nalezy przechowywac w zamknietym, chroniacym ja pudelku (jest dosyc delikatna i jak bedzie walac sie po szufladach bez zabezpieczenia, to wczesniej czy pozniej ulegnie uszkodzeniu). Dla apertur 100-200mm najlepiej nadaja sie do tego pudelka po grach komputerowych. Dlaczego? Poniewaz w srodku maja sztywna, twarda tekturke ktora trzyma plytka/plytki CD. Tekture ta mozna wyprofilowac tak jak wymagac tego bedzie nasz filtr.

 

IM000793.JPG

 

2. Folie taka mozna doskonale rozpiac na metalowym wlocie wentylacynym. Koszt takiego wlotu to ok. 15-20pln. Dostepny jest masowo w sklepach takich jak OBI itp. Jest zrobiony z aluminium, estetyczny i daje duze powierzchnie do mocowania folii. Jest tez sztywny i trwaly.

 

IM000794.JPG

IM000795.JPG

 

3. Srednice tych wlotow to standardy dla szybow wentylacyjnych 60mm, 80mm, 90mm, 100mm, 120mm, 140mm, 150mm, 160mm, 200mm. Filtry te maja zatrzaski tarciowe ktore trzymaja go pewnie w tubusie telepa. Sile docisku tych zatrzaskow steruje sie katem ich wychylenia.

 

IM000797.JPG

IM000798.JPG

 

4. Folie mocujemy dobra tasma wykladzinowa. Nie mocujemy klejem, ani nie przyszywamy zadnymi nitami/zatrzaskami. Folia baadera nieco pracuje termicznie i musi byc przymocowana czyms elastycznym. Kleje i zatrzaski stale nie pozwola jej sie rozciagac i kurczyc bez konsekwencji. Wlot szybu wentylacynego jest naszym elementem stalym. Folie co jakis czas wymieniamy (wczesniej czy pozniej ulegnie uszkodzeniom, ale wydaj mi sie, ze z taka oprawa i tak przechowywana posluzy cale lata).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr Baadera jest chyba za gęsty do obserwacji przez znaczną przysłonę, to typowy filtr pełnoaperturowy jak sądzę.

Robiąc z teleskopu kamerę"otworkową" zmniejszamy jego zdolność rozdzielczą i chyba nie o to nam chodzi w obserwacjach detali słonecznej fotosfery :unsure:

Czyli na polu boju pozostaje nam Baader na całą średnicę teleskopu tylko solidnie i pewnie oprawiony lub filtr szklany, fabryczny do seryjnych teleskopów już z definicji z solidną oprawą i wybór między nimi sprowadza się tylko do kwestii ceny B)

Innymi słowy jak stać nas na firmowy teleskop i seryjny filtr szklany to nie mamy o czym dyskutować i go po prostu używamy.

Nie stać nas to kupujemy mniej trwały środek zastępczy czyli Baadera i sami go solidnie oprawiamy aby zapewnić sobie wystarczające bezpieczeństwo obserwacji na swoich własnoręcznie wykonanych, nieseryjnych i dopieszczonych często na maksa teleskopach B)

 

Ps. Całe szczęście Słoneczko świeci tak samo dla obserwatorów ze szkiełkiem i folią przed teleskopem więc po co kruszyć kopie, tzn okulary :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc z teleskopu kamerę"otworkową" zmniejszamy jego zdolność rozdzielczą i chyba nie o to nam chodzi w obserwacjach detali słonecznej fotosfery :unsure:

Kiepski seeing i dyfrakcja na lusterku z pająkiem albo mniejsza rozdzielczość - do wyboru; szukamy kompromisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Folie mocujemy dobra tasma wykladzinowa.

Folia w montażu pokazanym na zdjęciach nie jest dobrze naciągnięta. Otwór powinien oklejony wokół na całym obwodzie taśmą dwustronną. A folię dobrze jest przykleić kładąc ją na papierowym ręczniku i dociskając do niej lekko oprawę. Poza tym jakoś nie mogę poprzeć bezpieczeństwa kwadratowego kształtu tej oprawy - łatwiej o nią przypadkowo zahaczyć i strącić nawet mimo obecności tych zatrzasków tarciowych. Nadal wolę rzepy.

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia w montażu pokazanym na zdjęciach nie jest dobrze naciągnięta. Otwór powinien oklejony wokół na całym obwodzie taśmą dwustronną. A folię dobrze jest przykleić kładąc ją na papierowym ręczniku i dociskając do niej lekko oprawę. Poza tym jakoś nie mogę poprzeć bezpieczeństwa kwadratowego kształtu tej oprawy - łatwiej o nią przypadkowo zahaczyć.

 

Naciagnieta byla na poczatku. Z czsem sie puluzowala - pracuje termicznie. Jak zacznie to przszkadzac, naciagamy ja i koniec.

 

Zachaczajac i tak nie wyrwiesz mocowania. Zatrzaski aby odpuscily wymagaja powolnego i precyzyjnego uzycia niewielkiej sily. Szarpniecie tylko bardziej blokuje filtr.

 

Naklejac ja na papierowym reczniku? Hmm... A w czym to pomaga? Nie czaje pomyslu, a to moze byc ciekawe.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.