Skocz do zawartości

Upgrade ośmiocalowego Newtona do... ośmiocalowego Newtona. SW 200/1000; TS-Optics 8" f/5 UNC; TS-Optics 8" f/5 ONTC


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zwracam się do Was z pytaniem w sprawach sprzętowych. Chodzi za mną wymiana tytułowego Newtona 200/1000 na inny reflektor o dokładnie takiej samej ogniskowej i aperturze :)

 

Dyskusję na ten temat rozpocząłem z kolegą @diver, który jest użytkownikiem TS-Optics 8" f/5 UNC, ale polecił aby przenieść ją na forum publiczne. Być może znajdą się inni równie doświadczeni użytkownicy wspomnianych sprzętów, a tak czy inaczej dobrze aby pozostał na przyszłość ślad dla innych forumowiczów.

 

Najlepiej zaczynać od początku ;) zatem kilka słów wstępu. Posiadam od kilku lat zwykłego chińczyka SW 200/1000. Katuję go przy każdej nadarzającej się okazji i jestem zafascynowany możliwościami jakie daje taka apertura wsparta ogniskową 1000 mm. Tuba wisi sobie zazwyczaj na EQ6 lub ewentualnie HEQ5. To jest taki mój wół roboczy - DSO, US, widma, tranzyty itd. Stosunek apertury do ogniskowej jest idealny do wielu wymienionych zastosowań stąd chęć zmiany na "to samo".

 

Minęło trochę czasu od zakupu i jednak zaczynam mieć dość Luka Sky-watchera - na każdym kroku wychodzi z niego pospolite pochodzenie.

 

Ma niewielkie uszkodzenie lustra (jako początkującemu wpadł mi tam imbus - mimo, że nie ma to żadnego znaczenia na dawany obraz to wkurza mnie ta świadomość); wyciąg niedomaga - pod obciążeniem, a także czasami zwyczajnie się gnie. Grzałkę na LW zrobiłem tak sobie. Niestety błędy początkującego... druciki co jakiś czas zrywają się w jednym miejscu. Kolejne kuriozum - tuba i cela. Jak wziąłem się za mycie lustra to cela nie chciała potem wejść w tubę! Wciśnięte na chama, lekko podszlifowana tuba itd. Niby znowu nic, ale z drugiej strony czego się spodziewać bo chińczyku. Mam ponadto świadomość wielu robót które mnie czekają - wyczernienie brzegu LW, nowy wyciąg, nowa grzałka, przeklejenie LW (offset), pewnie wymiana korektora (MPCC II coś nie może sobie poradzić). Szczerze mówiąc nie chce mi się, a nawet jak mam chęć na takie zabawy to zwyczajnie brakuje czasu.

 

Po litanii gorzkich żali czas na podsumowanie - chciałbym wymienić tą tubkę na innego Newtona - dokładnie takiego samego F/5; 1000 mm ogniskowej.

 

Myślałem o tym (używa go z powodzeniem @diver):

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5032_TS-Optics-8--f-5-UNC-Newtonian-Telescope---Carbon-Tube---made-in-Germany.html

 

albo o tym:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/fbclid/IwAR06JrOyXv2RUussTdUXBpi1Qp2se1f0FPxO8renNZSl4gbSnH0FmPdUWd8/info/p5020_TS-Optics-8--f-5-ONTC-Carbon-Tube-Newtonian-telescope---fully-customizable.html

 

Z informacji od kolegi Sławka myślę, że najważniejsze jest to, że jego UNC trzyma raz ustawioną kolimację i nie trzeba przy tym grzebać dopóki sami czegoś nie ruszymy. Chwalił krótki i stabilny wyciąg (teraz do UNC wkładają chyba nieco inny focuser). Korektor ma taki i też chwali: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3822_TS-Optics-NEWTONIAN-Coma-Corrector-0-95x-Maxfield---3-element---2--connection.html

Jest również krótki, więc nie włazi w światło tuby (nie wystaje z wyciągu).

 

OK. To chyba tyle. Dajcie proszę znać co sądzicie :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz możliwie najlepiej mechanicznie wykonany i najsolidniejszy w Twoim budżecie. Możesz mieć genialną optykę, lecz gdy jest włożona w tubę z tektury i sklejona gumą do żucia z Chin to na nic świetne szkło. *

Nie mam doświadczenia ani z jednym ani z drugim, ale, osobiście, chyba bym zagryzł zęby i kupił opcję nr 2, choćby dlatego, że nie jest to masówka i napisane jest, że testują przed wysyłką.

 

*EDIT- ja właśnie jestem w takiej sytuacji, ale powoli z niej wychodzę :-)

Edytowane przez Herbert West
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tubus karbonowy, w porównaniu do metalowego powinien mniej się rozszerzać i kurczyć. Jednakże cela LG, pająk LW oraz samo szkło będą miały wpływ. Jak trzeba ostrzyć to trzeba. Lepiej poświęcić minutę niż wywalać klatki. A najlepiej mieć jakiegoś autofokusa.

 

EDIT: Jeden z niewielu nowych sprzętów, jakie kupiłem to ZWO EAF. Nie żałuję ani grosza- dzięki temu przesypiam noce zamiast odmrażać klejnoty przy kręceniu gałkami.

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MaciejW napisał:

Ja w swoim TS-Optics 8" f/4 UNC musiałem dodać kartoniki pomiędzy LG a celą, bo oryginalny korek był zbyt luźny i lustro się przesuwało. Po za tym nie narzekam, mam w obserwatorium i trzyma focus przez całą noc. 

@diver też tak miałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chce mieszac za bardzo w glowie z wyborem, ale w Telekopy Austria proponowali kiedys porzadne niutki do astrofoto. Tuba w carbonie, wyciag porzadny, welur w srodku, blend-ring, podgrzewane LW, a LG wyselekcjonowane przez Tomiego i spolke, korektor komy... Na ich stronie nadal sa, nie ma ceny, trzeba byloby zapytac. Uwazam, ze moga byc jakosciowo lepsze od tych UNC od TS-a. Spokojnie po angielsku mozna sie dogadac i wysylka do PL bezproblemowa. Niedawno bylo napisane, ze sa na farmie w Namibii, ale chyba juz wrocili i mozna zapytac, czy maja te biale tuby z Niemiec jeszcze w ofercie.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dimis napisał:

nie chce mieszac za bardzo w glowie z wyborem, ale w Telekopy Austria proponowali kiedys porzadne niutki do astrofoto. Tuba w carbonie, wyciag porzadny, welur w srodku, blend-ring, podgrzewane LW, a LG wyselekcjonowane przez Tomiego i spolke, korektor komy... Na ich stronie nadal sa, nie ma ceny, trzeba byloby zapytac. Uwazam, ze moga byc jakosciowo lepsze od tych UNC od TS-a. Spokojnie po angielsku mozna sie dogadac i wysylka do PL bezproblemowa. Niedawno bylo napisane, ze sa na farmie w Namibii, ale chyba juz wrocili i mozna zapytac, czy maja te biale tuby z Niemiec jeszcze w ofercie.

 

Niestety mają same 200/800 i 250/1000.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tuvoc napisał:

Myślałem o tym (używa go z powodzeniem @diver):

 

"Z powodzeniem" oznacza tyle, że zrobiłem na nim sporo fotek, które na tym forum nawet trochę się podobały. ;)

Kupowałem go z duszą na ramieniu, bo od kolegów na tym forum dostałem wiele ostrzeżeń typu: budżetowy, pewnie będzie "krzywy", kłopoty z kolimacją etc. Uwierzyłem w to i wszystkie swoje błędy początkującego złożyłem na karb niedbałości producenta. Po prawie trzech latach doświadczeń zwracam honor producentowi. Uważam że mój UNC jest poskładany "prosto", kolimacja jest bezproblemowa, wyciąg sensowny (nie sprawia mi kłopotów), korektor też niczego sobie. Korekcja nie jest idealna, ale do moich amatorskich celów pod naszym niebem wystarczająca. Nie jest to "high end", ale pokażcie mi lepszy za tę kasę.

Jedyne na co cierpię, to jego niestabilność termiczna. Mimo tego że tuba jest z karbonu (a może właśnie dlatego?), szybkie zmiany temperatury wymagają częstego refocusowania. Jest to trochę męczące, więc myślę o jakimś autofocusie, którego jeszcze nie próbowałem.

Jakoś nie sądzę, żeby w naszych nizinnych atmosferycznych warunkach obserwacyjnych sensowna była inwestycja w drogi "high-endowy" sprzęt. Ale też nie zapieram się, że nie chciałbym mieć czegoś trochę lepszego. ;)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, diver napisał:

dostałem wiele ostrzeżeń typu: budżetowy

To tak się zastanawiam jakim w takim razie ja robię zdjęcia aktualnie :) Coś pomiędzy szrotem, a zabawką jedynie aspirującą do bycia teleskopem. Wiadomo, że to takie gadanie i gdyby wykonać wszystkie poprawki, i ulepszenia o których mówiłem na początku (a jest jeszcze szereg innych), to zapewne efekty byłyby dużo lepsze.

 

Jestem już przekonany, że któryś z tych dwóch teleskopów kupię. Zastanawiam się jeszcze czy nie dałoby się korektora zamontować w wyciągu na gwint? Jakoś jestem uprzedzony do śrubek. W SW mam teraz korektor w specjalnej tulejce i to wkręcone w wyciąg (ale swoją drogą co z tego, skoro gwint wyciągu jest lichy i zaczyna się to ruszać...).

 

Jeszcze kilka pytań - to w sumie do kolegi @diver bo jest użytkownikiem:

- brzeg LW jest faktycznie dobrze wyczerniony?

- pokazałbyś może jak wygląda klatka bez cięcia? Jaki obszar faktycznie nie pokrywa dobrze korektor?

- poleciłbyś dobry dovetail do tego? :)

 

Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jan Bielański napisał:

bo możesz wszystko skonfigurować.

 

Jeżeli chodzi o konfigurację zakupową możesz wybrać dowolny wyciąg, za który trzeba oczywiście osobno zapłacić. Korektor w każdym przypadku (UNC i ONTC) trzeba sobie dokupić. "Dowolna konfiguracja" tuby w praktyce oznacza zmianę położenia LG. To wszystko. W porównaniu do UNC, OSTC ma dla mnie dwie przewagi: solidniejsza tuba (większa grubość ścianek tuby) i jakby lepsza cela LG. Innych przewag nie widzę.

 

50 minut temu, Tuvoc napisał:

Jeszcze kilka pytań - to w sumie do kolegi @diver bo jest użytkownikiem:

- brzeg LW jest faktycznie dobrze wyczerniony?

- pokazałbyś może jak wygląda klatka bez cięcia? Jaki obszar faktycznie nie pokrywa dobrze korektor?

- poleciłbyś dobry dovetail do tego? :)

 

1. Moim zdaniem brzeg LW jest dobrze wyczerniony. Nie jest jednak żadnym kłopotem pociągnąć go matową farbą. ;)

Natomiast nie są wyczernione śruby mocujące pająk, co bywało przyczyną odblasków od latarni ulicznych. Ale to można załatwić sobie we własnym zakresie.

 

2. Klatka bez cięcia

Poniżej masz dobrą pełną klatkę 4144x2822 z ASI294, resize do 2000x1362. Nie wszystkie takie wychodzą, ta jest jest jedną z lepszych. To dowód, że teleskop można dobrze skolimować a korektor jest całkiem niezły.

 

L_1061_M44_Bin1x1_60s_G120__-10C_2000_1362.thumb.jpg.98dd3f831a9cf22ab1120d1d3dc649df.jpg

 

3. Wybór szyny zależy od montażu. Jeżeli głowica montażu obsługuje Losmandy, bierz Losmandy. Jest szerszy, więc zapewnia stabilniejsze mocowanie.

 

Edytowane przez diver
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 31.05.2022 o 15:39, Herbert West napisał:

Bierz możliwie najlepiej mechanicznie wykonany i najsolidniejszy w Twoim budżecie. Możesz mieć genialną optykę, lecz gdy jest włożona w tubę z tektury i sklejona gumą do żucia z Chin to na nic świetne szkło. *

Nie mam doświadczenia ani z jednym ani z drugim, ale, osobiście, chyba bym zagryzł zęby i kupił opcję nr 2, choćby dlatego, że nie jest to masówka i napisane jest, że testują przed wysyłką.

 

*EDIT- ja właśnie jestem w takiej sytuacji, ale powoli z niej wychodzę :-)

Zatem opcja nr 2. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.