Skocz do zawartości

M10 (NGC6254)


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Tuvoc napisał:

Mam nadzieję, że nie 122 :D

 

No nie, bliżej 10. W każdym razie jak na kilkugodzinną sesję jak zwykle sporo. Na pociechę miałem dobre warunki i prowadzenie prawie jak po sznurku, co się nazbyt często nie zdarza.

 

guiding_20020522.thumb.jpg.fced48ff26c7e20432739bd0fe195cf7.jpg

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, diver napisał:

 

No nie, bliżej 10. W każdym razie jak na kilkugodzinną sesję jak zwykle sporo. Na pociechę miałem dobre warunki i prowadzenie prawie jak po sznurku, co się nazbyt często nie zdarza.

 

guiding_20020522.thumb.jpg.fced48ff26c7e20432739bd0fe195cf7.jpg

 

Guiding rewelacyjny! A liczysz FWHM po każdej klatce? W APT mam opcję autofokusu po przekroczeniu jakiejś granicznej wartości, ale wyłączyłem to i tylko sprawdzam raz na jakiś czas. Jeśli uznam, że gwiazdki puchną to focusuję. Pytanie co u Ciebie jest już nieakceptowalne :) Jeśli masz rygorystyczne wymagania to i co klatkę można poprawiać ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tuvoc napisał:

A liczysz FWHM po każdej klatce?

 

Oglądam sobie FWHM, ale jakoś nie widzę wyraźnej koincydencji z obrazami gwiazdek. A dla mnie miarodajne są tak naprawdę obrazy gwiazdek na klatce. Więc prawie każda klatka po zejściu z matrycy jest przeglądana w PIX. Przy nagłych zmianach temperatury zdarza się, że refocusuję  po każdej klatce. Zwykle co kilka klatek. A rewelacyjnie jest, jeżeli zejdzie mi kilkanaście klatek z rzędu nie wymagających korekty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, diver napisał:

 

Oglądam sobie FWHM, ale jakoś nie widzę wyraźnej koincydencji z obrazami gwiazdek. A dla mnie miarodajne są tak naprawdę obrazy gwiazdek na klatce. Więc prawie każda klatka po zejściu z matrycy jest przeglądana w PIX. Przy nagłych zmianach temperatury zdarza się, że refocusuję  po każdej klatce. Zwykle co kilka klatek. A rewelacyjnie jest, jeżeli zejdzie mi kilkanaście klatek z rzędu nie wymagających korekty.

 

Chyba musisz kiedyś pokazać animację z Blink'a :) To jest jakiś nieosiągalny dla mniej perfekcjonizm i stąd to refokusowanie. Z drugiej strony efekty potem widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Tuvoc napisał:

Really?

 

https://www.astrobin.com/full/y2m2dw/0/

 

Nie powiem które z tych zdjęć jest bardziej zbliżone rzeczywistości ale na tym przynajmniej widać to co jest dla tej gromady charakterystyczne - https://astronet.pl/wszechswiat/sladami-messiera/m10/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, diver napisał:

 

No nie, bliżej 10. W każdym razie jak na kilkugodzinną sesję jak zwykle sporo. Na pociechę miałem dobre warunki i prowadzenie prawie jak po sznurku, co się nazbyt często nie zdarza.

 

guiding_20020522.thumb.jpg.fced48ff26c7e20432739bd0fe195cf7.jpg

 

Dither może byc za maly. O ile pixeli roznia sie klatki? Przydaloby sie co najmniej kilkanascie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, monter napisał:

Ale też widzę ten sam problem co u mnie, kolor gwiazdek ;/ w sensie w zasadzie dwukolor i te takie niebieskie ciapki na górze gwiazdy w określonym przedziale jasności.

Warto zerknąć na początek tutoriala( od 2:00) :

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, lagata1 napisał:

przepraszam, swoich opini wyrazac nie mozna? jak mniemam pewnie masz sie za takowego i liczysz na lapke od kolegow ;) 

jedynce co się liczy w moim życiu to łapki na forach i na fb. Wtedy czuję się dowartościowany i życie nabiera sensu. Okraszając wszystko w sarkastycznym tonie moje ego staje się większe od ego Lecha Wałęsy.:icon_twisted:
@diver sorki za offtop

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, .zombi. napisał:

kolorystycznie zdjęcie masz zażółcone z niebieską ciapą po środku gromady

 

Ten niebieskawy środek też mnie zastanawia. On po prostu tak wychodzi. Robiłem tutaj nawet coś, czego nigdy nie robię - "odniebieszczałem" jądro gromady na odpowiednio przygotowanej masce. Ale nie mogłem przecież całkiem wyprać go z niebieskiego.  Taki jakiś "urok" tego materiału.

Co do zażółcenia - co jest Twoim zdaniem zażółcone: cienie czy światła, a może wszystko?

 

8 godzin temu, monter napisał:

Ale też widzę ten sam problem co u mnie, kolor gwiazdek

 

Też to zauważam. Składam to karb niskiego położenia gromady nad horyzontem i związanej z tym sporej refrakcji atmosferycznej. Przy wyżej położonych obiektach taki efekt w moim Newtonie prawie nie występuje.

 

8 godzin temu, Tayson napisał:

Dither może byc za maly. O ile pixeli roznia sie klatki? Przydaloby sie co najmniej kilkanascie.

 

Nie sprawdzałem przesunięcia klatek w pixelach. Podczas ditheringu przesunięcia są dość spore, ale jakie przesunięcie ostatecznie pozostawia APT, nie wiem. Nie bardzo nawet wiem, jak to sprawdzić. Ale z czego wnioskujesz, że dither może być za mały?

 

15 godzin temu, warpal napisał:

Elegancko!

 

Dzięki Paweł, ale tak całkiem elegancko to nie jest. Sam to widzę i zaznaczam w opisie swojej fotki (że obiekt był nisko i że rewelacji nie ma). Podzielam też przynajmniej niektóre krytyczne uwagi kolegów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.