Jump to content

Falowanie gwiazdy


Semeno
 Share

Recommended Posts

Mam problem z przekładnią zębatą. Mianowicie gwiazda na zdjęciu nie stoi w miejscu ale przesuwa się w jedną lub drugą stronę (przód i tył). Wygląda że błąd się powtarza obracając ślimaka czyli z jednej strony przyspiesza a po przeciwnej zwalnia. Czy koło zębate może być krzywo nawiercone? Może napinacz by pomógł. Koło nawiercane na tokarce więc błąd mało prawdopodobny. Ślimak łożyskowany, guiding brak... 

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem dlaczego zdjęcia dodały się kilkukrotnie...

Prędkość nie była dobrana dokładnie ale ewidentnie gwiazda faluje a nie przesuwa się jednostajnie w jednym kierunku.

Link to comment
Share on other sites

Pasek jest dobrze naciągnięty i sprawdzałem przy obrotach czy go nie ściąga na którąś ze stron kółka (czyli czy silnik nie jest krzywo)

i wyglądało ok ale jeszcze raz to sprawdzę.

Jak nic nie pomoże dodam napinacz żeby mieć stałą wartość napięcia paska.

Link to comment
Share on other sites

Ślimak jest na osi RA a robiony przez kolegę na tokarce numerycznej więc o jakość raczej się nie martwię ale wezmę zegar na łapie magnetycznej i sprawdzę jaki ma błąd (bicie) przy obrocie.

Montaż oczywiście DIY i ten problem mnie zaskoczył.

Link to comment
Share on other sites

Ciąg dalszy sprawdzania powodów falowania. 

Pasek i silnik wyglądają ok ale Ślimak przy obrocie ma 0.07mm bicia. Czy to może być powodem falowania? Pewnie tak. 

Ślimak ma prędkość 90sec na obrót więc jeszcze sprawdzę na krótszych czasach w różnych pozycjach czy wynik jest ten sam. 

Pewnie trzeba będzie zrobić ślimaka tylko inaczej wykonać powierzchnie pod łożyska. 

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Semeno napisał:

Pewnie trzeba będzie zrobić ślimaka tylko inaczej wykonać powierzchnie pod łożyska. 

 

Każdy montaż z przekładnią ślimakową ma ten sam błąd, w mniejszym lub większym stopniu. Lepsze montaże mają +/- 10 sekund łuku, gorsze potrafią mieć nawet +/-60". 

Jakiej średnicy masz ślimaka? Ile zębów przekładni? Jakim sprzętem robisz zdjęcia - teleskop, kamera? To podstawowe informacje...

 

Przy okazji proponuję zmierzyć dokładnie PE na gwiazdach. Robi się to tak, że ustawiasz montaż powiedzmy 30st od Polarnej (celowo - żeby był duży pojazd w osi DEC).

Następnie naświetlasz jakąś gwiazdę przynajmniej 180s albo dłużej (skoro u Ciebie okres obrotu ślimaka to 90s). Powstałe zdjęcie przesyłasz na forum :)

 

 

PS: 90s na obrót? Wychodzi mi przekładnia 960 zębów, możliwe, czy jak zwykle rąbnąłem się w obliczeniach? :)

 

 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ok to od początku... 

Ślimak średnica 26mm, slimacznica 360 zębów, na razie Tair 300, docelowo SW10'' i canon 450d. 

Między silnikiem a ślimakiem przekładnia z paskiem zębatym. 

Zdjęcia były robione na Sadrze 4min.

 

Link to comment
Share on other sites

Czyli jeden obrót ślimaka powinien trwać 240s.  Daje to 3600" na obrót. Niedokładność wykonania ślimaka czy też bicie na poziomie 0.07mm daje (z grubsza licząc) PE rzędu +/- 10".  

Najlepiej, jakbyś jeszcze zmierzył PE wg tego przepisu, który podałem wyżej. Wtedy można zacząć się zastanawiać co dalej :)
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

W nocy zmierzę PE. Może być na Sadrze czy bliżej Polarnej? 

I jeszcze jedno: naświetlanie na włączonych obrotach czy nie? Bo zgłupiałem... 

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze ustaw montaż nie na Polarną ale gdziekolwiek indziej, po prostu obróć statyw montażu np. o 60st względem tego, gdzie normalnie masz polarną :) Może być nawet na Sadr. Jeśli ślad gwiazdy ucieknie Ci za szybko z kadru to lepiej wycelować bliżej niż dalej od Polarnej.

 

Po drugie wyceluj gdziekolwiek bylebyś miał sensowną gwiazdę w polu widzenia. Nie musi być bardzo jasna.

 

Po trzecie ustaw jakieś niezbyt czułe ustawienia, np. f/8 na Tairze, ISO100 na aparacie i ekspozycja 5min albo dłużej.

 

Po czwarte: włącz montaż z normalną prędkością śledzenia i naciśnij migawkę:)

 

Wynikowy obraz będzie przedstawiał swoisty wykres ruchu Twojego montażu 

względem ruchu sklepienia niebieskiego. Złożenie tych dwóch ruchów w idealnym przypadku byłoby linią prostą, natomiast błędy prowadzenia powodują różne odchyłki które - znając parametry obiektywu i matrycy - można całkiem dobrze oszacować.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Wygląda bardzo ładnie. Możesz teraz pobieżnie zmierzyć PE nawet w Paincie - rysując dwie linie ograniczające ślady gwiazd i licząc odległość między nimi. Na oko wydaje się że będzie to nie więcej niż 10-15 sekund łuku, co moim zdaniem jest wynikiem bardzo dobrym, na poziomie montażu średniej półki. Dalsza eliminacja błędu najczęściej polega na stosowaniu guidingu.

 

Inna metoda to sprzężenie zwrotne z wykorzystaniem dokładnego enkodera, jednak wtedy trzeba też poradzić sobie z dryfem w osi DEC który można skorygować odnosząc się do obrazu gwiazd, a który przy korzystaniu z guidingu jest eliminowany niejako przy okazji.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.