Skocz do zawartości

Refractor, sklep ze starociami


Andrzej Lach

Rekomendowane odpowiedzi

Pisales ze dlugosc tuby to 123cm. Chodzi o dlugośc bialego odcinka? Jeśli tak to z przodu dodaj z 5cm na celę, z tylu z 12cm na dlugość wyciagu no i z 10cm na kątówkę ( z zapasem). Czyli wyjdzie ok. 1500mm, czyli f/15 a moze raczej f/16 :)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JSC napisał:

Pisales ze dlugosc tuby to 123cm. Chodzi o dlugośc bialego odcinka? Jeśli tak to z przodu dodaj z 5cm na celę, z tylu z 12cm na dlugość wyciagu no i z 10cm na kątówkę ( z zapasem). Czyli wyjdzie ok. 1500mm, czyli f/15 a moze raczej f/16 :)

Tak 123 cm to sama tuba bez odrośnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne znalezisko. A tu podobny ale mniejszy 

https://astromart.com/classifieds/astromart-classifieds/show/merz-54mm-80mm-refractor-very-rare-historical

 

@Andrzej Lach kurcze mam nadzieję, że handlarz nie będzie za bardzo wnikał co ma i Ci go sprzeda w atrakcyjnej cenie.

 

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna tuba. Praktycznie Conrady.

Na pewno troche wysilku pochłonie jej odrestaurowanie, ale na pewno warto. Warto jako zabytek, warto jako ozdoba pokoju, no i wreszcie, co najważniejsze dla astrozapaleńca, warto jako sprzęt użytkowy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że trzeba trzymać rękę na pulsie, bo obiektyw może zachwycać jakością obrazu, szczególnie jeśli się go delikatnie przepoleruje palcem zwilżonym pastą do zębów. Wpakować w to współczesny diagonal 2" i na każdym pokazie będzie do niego stała kolejka na Jowisza!

Co do optyki to niemal na pewno dublet dzielony powietrzem, a separacja może być realizowana pierścieniem na całym obwodzie a nie trzema listkami.

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, JSC napisał:

Jeszcze ciekawi mnie co to za konstrukcja? Nie widzę listków separacyjnych soczewek.

 

21 minut temu, Marcin_G napisał:

Myślę, że trzeba trzymać rękę na pulsie, bo obiektyw może zachwycać jakością obrazu, szczególnie jeśli się go delikatnie przepoleruje palcem zwilżonym pastą do zębów. Wpakować w to współczesny diagonal 2" i na każdym pokazie będzie do niego stała kolejka na Jowisza!

Co do optyki to niemal na pewno dublet dzielony powietrzem, a separacja może być realizowana pierścieniem na całym obwodzie a nie trzema listkami.

Na zdjęciu tego nie widać ale były trzy listki (więc pewnie pełnią funkcję separacyjną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie, wszystko pięknie ładnie ale....

Skoro tubus jest mosiężny, to przy tej średnicy i długości wiecie ile to może ważyć - 20kg?, 30 kg?.

I teraz pytanie....co dalej. bo 1,5 metrową rurę z taką wagą to chyba tylko na stacjonarny punkt można założyć.....no tego samemu na balkonie nie da się zakładać i zdejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wampum napisał:

Dobra Panowie, wszystko pięknie ładnie ale....

Skoro tubus jest mosiężny, to przy tej średnicy i długości wiecie ile to może ważyć - 20kg?, 30 kg?.

I teraz pytanie....co dalej. bo 1,5 metrową rurę z taką wagą to chyba tylko na stacjonarny punkt można założyć.....no tego samemu na balkonie nie da się zakładać i zdejmować.

 

Sama tuba nie jest taka ciężka, mialem okazję ją dzisiaj podnieść. Wyzwanie na pewno stanowi (mosiężny / żeliwny (?)) montaż.

Ale ogólnie to pełna zgoda - nie jest to mobilny sprzęt. To co jest do kupienia to tuba z montażem i drewnianym statywem (pokazany na pierwszym zdjęciu, który też wygląda na oryginalny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest sprzęt do codziennych obserwacji. To jest zabytek. Ewentualnie można zrobić dodatkowo zastępczą tubę z nowoczesnym wyciągiem żeby posmakować obrazów z Merza.

@Marcin_G ja rozumiem, że płytę sri-wi-dvdi z nagraniem z wesela można sobie odświeżyć pastą, ale nie historyczny obiektyw sprzed ok 150 lat.

Ludzie, odradzam takich praktyk. Jeśli już o odświeżaniu mówimy to są od tego ludzie, którzy przy okazji nie zniszczą obiektywu.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, oicam napisał:

 

@Marcin_G ja rozumiem, że płytę sri-wi-dvdi z nagraniem z wesela można sobie odświeżyć pastą, ale nie historyczny obiektyw sprzed ok 150 lat.

Ludzie, odradzam takich praktyk. Jeśli już o odświeżaniu mówimy to są od tego ludzie, którzy przy okazji nie zniszczą obiektywu.

A ja polecam - o zniszczeniu nie ma mowy, wiem co piszę. Tak się składa, że pasta do zębów ma jak wiemy ma właściwości ścierne i w mocnym roztworze wodnym potrafi uratować (czytaj: przepolerować) "zmuloną" powierzchnię. Sam w ten sposób postawiłem na nogi jeden z obiektywów mojego ZEISSa 15x60B GA T*

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcin_G napisał:

A ja polecam. Tak się składa, że pasta do zębów jak wiemy ma właściwości ścierne i w mocnym rostworze wodnym potrafi uratować "zmuloną" powierzchnię. Sam w ten sposób postawiłem na nogi jeden z obiektywów mojego ZEISSa 15x60B GA T*

Brawo. Cieszę się, że się udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli uda mi się go kupić, co pewnie wyjaśni się na dniach, to pewnie w temacie konserwacji i restauracji optyki będę się "doktoryzował" (nie mam na razie żadnego doświadczenia w tej kwestii) lub poszukam fachowej pomocy. Na razie serce mi się kraje w jakich warunkach obecnie się znajduje - rzucony na pakę samochodu, pomiędzy / przykryty innym starociami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, ogarnąłem w ten sposób naprawdę drogiego ZEISSa 15x60 i uwierzcie mi, że "pastowany kaban" zyskał na kontraście obrazu. Przecież nie wpuszczałbym Was w kanał. 

@Andrzej Lach, będę w trójmieście od 16 do 19 czerwca - odezwij się jeśli go kupisz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej piekna perelka trzymam kciuki za udana transakcje.

 

Co do pasty do zebow to sie wypowiem... i przestrzegam

!

Tez czyscilem optyke z czasow przedwojennych czy elementy szklane jakis czas temu i nie polecam, na soczewce z powlokami powstalo mase mikrorys widocznych w powiększeniu.

Pasta zazwyczaj zawiera

* Krzemionke

* Tlenki aluminium lub co gorsze tlenek tytanu

* Barwniki (nawet te czysto biale)

* Soda kaustyczna. Ktora jest bardzo agresywna

* Fluor ktory reaguje ze szklem i powlokami powodujac odbarwienia.

Nie nie nie.

I niech sie Marcin obrazi ale Nieeee ;)

Jak masz jakis reflektor...od samochodu to pal licho...ale Zeissa Grubba to nie!

Edytowane przez ax
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.