Skocz do zawartości

Refractor, sklep ze starociami


Andrzej Lach

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego że w wątek cieszył się sporym zainteresowaniem i uzyskałem dużo pomocnych wskazówek, myślę że czas na puentę (przynajmniej na ten moment :) ).

 

Niestety oczekiwania sprzedawcy rozminęły się z moimi możliwości (a było to znalezisko bardzo spontaniczne i nie myślałem wcześniej o zakupie vintagowej tuby ale i w ogóle sprzętu jako takiego :) )

 

Z pewnością moje zainteresowanie a na pewno identyfikacja producenta (która pomogła oszacować wiek refraktora) wywindowały cenę poza mój budżet :)

 

No nic, spróbuję wrócić do tematu za jakiś czas aby sprawdzić czy udało się sprzedać :)

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, oicam napisał:

Szkoda. @Andrzej Lach A możesz ujawnić ile chciał? Jeśli nie możesz to się nie obrazimy:emotion-5:

 

Oczywiście, to żadna tajemnica, cena to 10.000 zł. Jak na "ad hocowy" zakup, to dla mnie gruuubo za dużo (chociaż szkoda :) )

Jeżeli ktoś jest zainteresowany, służę namiarami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Andrzej Lach napisał:

Z racji tego że w wątek cieszył się sporym zainteresowaniem i uzyskałem dużo pomocnych wskazówek, myślę że czas na puentę (przynajmniej na ten moment :) ).

 

Niestety oczekiwania sprzedawcy rozminęły się z moimi możliwości (a było to znalezisko bardzo spontaniczne i nie myślałem wcześniej o zakupie vintagowej tuby ale i w ogóle sprzętu jako takiego :) )

 

Z pewnością moje zainteresowanie a na pewno identyfikacja producenta (która pomogła oszacować wiek refraktora) wywindowały cenę poza mój budżet :)

 

No nic, spróbuję wrócić do tematu za jakiś czas aby sprawdzić czy udało się sprzedać :)

 

 

Trzeba było marudzić, kręcić nosem, że stan fatalny, że stare to, że optyka już niedzisiejsza bo powłok nie ma, że gdyby to był Zeiss to jeszcze, ale jakiś tam Merz, kto słyszał o takim producencie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, anatol napisał:

Trzeba było marudzić, kręcić nosem, że stan fatalny, że stare to, że optyka już niedzisiejsza bo powłok nie ma, że gdyby to był Zeiss to jeszcze, ale jakiś tam Merz, kto słyszał o takim producencie. ;)

 

2 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Kurde, tak o jedno zero za dużo :P

 

 

Dlatego myślę wrócić do niego za jakiś czas. Inspiracja aukcjami z internetu nie zawsze oznacza że są to ceny transakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzej Lach napisał:

 

 

Dlatego myślę wrócić do niego za jakiś czas. Inspiracja aukcjami z internetu nie zawsze oznacza że są to ceny transakcji.

Pewnie jak trochę postoi u gościa, to cena spadnie. Nie wierzę, że ktoś da dychę za teleskop - fakt, zabytkowy i całkiem fajny - ale jednak w stanie takim sobie.

Trzeba w niego włożyć sporo pracy, żeby po prostu ładnie wyglądał, no ale jak ktoś chce mieć tylko wypasioną ozdobę salonu, to dziesięć tysi plus kupa roboty to jednak sporo za dużo. A jeśli zrobić to porządnie, tak żeby można było przez ten teleskop też coś zobaczyć - no to koszt odrestaurowania wzrośnie jeszcze bardziej, bo trzeba będzie powalczyć z optyką i mechaniką - może coś poustawiać, skolimować, może jakąś część dorobić... I wychodzą takie pieniądze, że można kupić naprawdę fajny współczesny refraktor, który będzie po prostu lepszy i wygodniejszy.

Tak ze dwa tysiące to bym za to może dał, ale więcej na pewno nie.

 

A najbardziej się martwię, że gość sam zacznie przy nim grzebać i popsuje obiektyw, bo zacznie go szorować czy coś.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, wampum napisał:

Sam się kopnąłeś w doope, zakładając ten wątek wstawiłeś się sprzedawcy na tacy

Gdyby sprzedający znalazł ten wątek krzyknąłby więcej. Wystarczy, że wycenił w jakiejś "Naprawie Lornetek"

Nawet za 10k PLN ktoś to kupi - jako bibelot do wystroju salonu.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie, cenę trudno oszacować nie wiedząc tak naprawdę co to jest i nie mogąc porównać tego z innymi wycenami. Stare Zeissy bywają wyceniane 10-krotnie drożej (np. https://www.ebay.com/itm/255313838982?hash=item3b71e40386:g:3aUAAOSwZDdfl--- ). Z drugiej strony piękne przedwojenne refraktory wyglądające podobnie można czasem kupić w Niemczech po kilkaset euro - tyle że trzeba się pofatygować osobiście. Warto zauważyć, że sprzęt wydaje się być w świetnym stanie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.