Skocz do zawartości

MTO i Coolpix 990


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Od pewnego czasu próbuję fotografować Nikonem Coolpixem 990 w projekcji okularowej przez MTO ;). Problem jest nstępujący: z okularem 6mm mam powiększenie 176x, obraz jest dość ciemny :'(, ale główny problem to OSTROŚĆ - jak ją ustawiać? Zaufać AF w aparacie? Ustawić w aparacie na nieskończoność i ustawiać ostrość w MTO??

W przypadku Księżyca AF jakoś sobie radzi ;), ale co z Jowiszem lub marsem :-?

CZy ktoś na Forum fotografuje tą metodą??

dajcie znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Togal do tablicy..... :)

 

Twój Coolpix ma maożliwość ręcznego ustawienia ostrości, opisze Ci jak ja realizowałem to przy fotografowaniu planet i dość ciemnego U13.

Ustawiałem ostrość w okularze a nastepnie dobieralem ostrosc w aparacie (zdjecie po czym kontrola, do momentu efektu na którym mi zależało), następnie patrzyłem jak w skali odległości dla danej ogniskowej wypada ostrość (Olympusy podawały w stopach lub metrach) no i potem przy kolejnych obserwacjach miałem szacunkowe ustawienie ! Ta metoda jest też przydatna do deep space !

Co ciekawe zawsze były różnice pomiędzy ostrością na Księżyc a na planety !

 

Podstawowym problemem może być to, że zanim nabierzesz doświadczenia trudno odróżnić nieostrość od kiepskich warunków.

 

pzdr !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Przy próbach z Coolpixem CP-4500 postępuje troche inaczej, ostrość ustawiam na nieskończoność z funkcji aparatu i nie pozwalam mu bzykać i fokusować bo szkoda na to baterii a ogniskuję samym wyciągiem okularowym, w ten sposób eliminuję jedną zmienną z równania na ostrą fotkę :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem: Coolpixa na nieskończoność i jazda ostrością teleskopu.

Inne pytanie: mój Coolpix tuż za okularem utrzymywany jest przez aluminiową szynę przykręconą z boku do MTO (obiektyw ma jak wiecie dwa mocowania: na jednym jest przykręcony do statywu, do drugiego przykręcam szukacz lub 990-tkę). Czy mocowanie coolpixa bezpośrednio do okularu (przez gwint 28mm) daje jakieś wyraźne przewagi?

Bardzo mi przeszkadza, że przy dużym powiększeniu lekkie dotknięcie MTO powoduje szalone drgania obrazu na LCD.

I jeszce jedno: czy migawkę wyzwalacie samowyzwalaczem, czy może jakiś patent na wężyk spustowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazdy zposob jest dobry jezeli tylko dziala ! Ja zawsze ustawialem ostrosc troszeczke blizej od nieskonczonosci i to dawalo najlepsze rezultaty, ale pewnie zalezy to od budowy okreslonego obiektywu. Co do wyzwalania mysle ze bez wezyka czy pilota bedzie naprawde ciezko. W przypadku planet robi sie duze ilosci zdjec, wiec praca z samowyzwalaczem bedzie dosc meczaca, nawet jezeli jest mozliwosc na przestawienie na czas krotszy niz 10 sekund.

 

pzdr !

 

Janusz moze jednak wrzucisz cos z tego aparatu ? bylo by milo, no i ciekawiej !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Co do piloto Togal poleca mi Digisnapa z firmy: www.harbortronics.com

Co o nim możesz powiedzieć Papatek, ponoć dużo lepszy od oryginalnego Nikonowskiego ???

Mam kilka nowych fotek ale z Wianków Krakowskich z fajerwerkami i Wawelem w tle, takie też chcesz zobaczyć ??? !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja juz sie lepiej nie bede odzywal, bo znow bedzie ze sie czepiam....

 

co do kwestii wspomnianego wezyka, jestem pewien ze Tomek wie co mowi. Ja nie potrzebuje takiego wynalazku wiec nic na ten temat konkretnego nie czytalem.

 

pzdr !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem: Coolpixa na nieskończoność i jazda ostrością teleskopu.

 

Zazwyczaj też tak robię. Inna, potwierdzona możliwość to: Nikon w trybie macro, a dalej już teleskop.

 

Inne pytanie: mój Coolpix tuż za okularem utrzymywany jest przez aluminiową szynę przykręconą z boku do MTO (obiektyw ma jak wiecie dwa mocowania: na jednym jest przykręcony do statywu, do drugiego przykręcam szukacz lub 990-tkę). Czy mocowanie coolpixa bezpośrednio do okularu (przez gwint 28mm) daje jakieś wyraźne przewagi?

Bardzo mi przeszkadza, że przy dużym powiększeniu lekkie dotknięcie MTO powoduje szalone drgania obrazu na LCD.

 

Zdecydowanie polecam mocowanie do okularu: wszystko robi się sztywniejsze i pomiędzy okular a obiektyw nie wpada dodatkowe światło, które może zmylić światłomierz.

 

I jeszce jedno: czy migawkę wyzwalacie samowyzwalaczem, czy może jakiś patent na wężyk spustowy...

 

W zasadzie są 3 rozwiązania wężyka/pilota:

 

1. Oryginalny MC-EU1, który ma wady:

- Kiepska funkcja time-lapse (zdjęcia w określonych interwałach czasu) - minimalny czas jaki mozna zaprogramować pomiędzy zdjęciami to 2 minuty. Z nieruchomym MTO praktycznie bezużyteczna w astrofoto.

- Potrafi "zawiesić" aparat zwłaszcza CP990 - przykro mi Hamster :(

- Pożera stosunkowo dużo prądu z i tak kiepskich już akumulatorków Nikona.

 

2. Wspominiany Digisnap

Brak powyższy problemów + doskonałe możliwości time-lapse. np. można tak zaprogramować, że aparat robi zdjęcia jedno po drugim tak szybko jak potrafi, aż do zapełnienia pamięci.

 

3. Można też coś takiego kupić, albo nawet samemu zrobić:

mk2_wing_bracket.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie są 3 rozwiązania wężyka/pilota:

 

1. Oryginalny MC-EU1, który ma wady:

- Kiepska funkcja time-lapse (zdjęcia w określonych interwałach czasu) - minimalny czas jaki mozna zaprogramować pomiędzy zdjęciami to 2 minuty. Z nieruchomym MTO praktycznie bezużyteczna w astrofoto.

- Potrafi "zawiesić" aparat zwłaszcza CP990 - przykro mi Hamster :(

- Pożera stosunkowo dużo prądu z i tak kiepskich już akumulatorków Nikona.

 

2. Wspominiany Digisnap

Brak powyższy problemów + doskonałe możliwości time-lapse. np. można tak zaprogramować, że aparat robi zdjęcia jedno po drugim tak szybko jak potrafi, aż do zapełnienia pamięci.

 

3. Można też coś takiego kupić, albo nawet samemu zrobić:

 

O mada faka !! Jak to minimalny czas między zdjęciami to 2 min. przecież to katastrofa !! na pewno minuty a nie sekundy ?? Mam nadzieję że przy ustawieniu opcji na zdjęcia seryjne HS lub ultra HS nie będzie to dotyczyć ?

 

A co do zawiszania aparatu to się obaczy, ja nie mam 990.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty na 100%. Oczywiscie, nie ma tego problemu przy zdjęciach seryjnych.

 

O tym urządzeniu krąży następująca opinia:

 

"The Nikon remote has a rather poor reputation amongst digiscopers, especially users of the CP990. Some people have no complaints about the device, others would like to see the Nikon designers serving long prison sentences"

 

Może będziesz miał szczęście. Jaki masz model CP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny pisze - olejcie wszelkie piloty :

http://obserwatorium.astro4u.net/articles.php?id=40

Jest to rozwiązanie które zastępuje i o niebo przewyższa pilota co prawda musisz mieć kompa ale i tak podczas obserwacji się przydaje. Ja bawię się takim rozwiązaniem i jestem z niego zadowolony.

Linki do oprogramowania które musisz mieć możesz znaleść : http://obserwatorium.astro4u.net/download.php?id=001

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty na 100%. Oczywiscie, nie ma tego problemu przy zdjęciach seryjnych.

 

O tym urządzeniu krąży następująca opinia:

 

"The Nikon remote has a rather poor reputation amongst digiscopers, especially users of the CP990. Some people have no complaints about the device, others would like to see the Nikon designers serving long prison sentences"

 

Może będziesz miał szczęście. Jaki masz model CP?

 

Upss to faktycznie mile im życzą, mam nadzieję że nie będę się do nich zaliczać :-) mam CP-4300

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny pisze - olejcie wszelkie piloty :

http://obserwatorium.astro4u.net/articles.php?id=40

Jest to rozwiązanie które zastępuje i o niebo przewyższa pilota co prawda musisz mieć kompa ale i tak podczas obserwacji się przydaje. Ja bawię się takim rozwiązaniem i jestem z niego zadowolony.

Linki do oprogramowania które musisz mieć możesz znaleść : http://obserwatorium.astro4u.net/download.php?id=001

 

Bartku, wiem że to rozwiązanie się sprawdziło u Ciebie. Ale nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich. Jak sam piszesz, ograniczeniem jest konieczność posiadania, często daleko od domu, jakiegoś peceta. A to nie zawsze jest możliwe. Ja osobiscie wolę malutkiego pilota z rozbudowanymi funkcjami a w kuferku skrzynkę piwa ;D.

 

Ale jeśli już z pecetem to można też poszukać po sieci gotowych programów. (do mojego Casio jest tego pełno).

A do Nikona np coś takiego:

 

http://www.math.ualberta.ca/imaging/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny pisze - olejcie wszelkie piloty :

http://obserwatorium.astro4u.net/articles.php?id=40

Jest to rozwiązanie które zastępuje i o niebo przewyższa pilota co prawda musisz mieć kompa ale i tak podczas obserwacji się przydaje. Ja bawię się takim rozwiązaniem i jestem z niego zadowolony.

Linki do oprogramowania które musisz mieć możesz znaleść : http://obserwatorium.astro4u.net/download.php?id=001

 

Pewnie że się przydaje komp podczas obserwacji tyle, że nie mam na razie zamiaru kupoweć notebooka specjalnie po to żeby zastapić nim pilota 5x tańszego. Wiele rzeczy by się jeszcze przydało... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam CP-4300

 

No to może z CP4300 nie będzie tak żle.

A dla użytkowników CP4500 informacja, że MC-EU1 (a także Digisnap) ma problemy z zdjęciami w trybie Hi.

Jest jakiś bug w oryginalnym firmware CP-4500. Trzeba wgrać nowy firmware 1.2, aby to poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do piloto Togal poleca mi Digisnapa z firmy: www.harbortronics.com

Co o nim możesz powiedzieć Papatek, ponoć dużo lepszy od oryginalnego Nikonowskiego ???

 

Janusz, żeby potem nie było że nie ostrzegałem - producent załącza 16 stronicowy manual w języku angielskim. A jak wiemy, żaden Polak instrukcji nigdy nie czyta. Zwłaszcza po angielsku.

 

Mam kilka nowych fotek ale z Wianków Krakowskich z fajerwerkami i Wawelem w tle, takie też chcesz zobaczyć ??? !!!

 

Janusz, co prawada nie do mnie to adresowane, ale się "podepnę".

Znasz moją dewizę "Lepszy wróbel w garści..".

Dawaj chociaz te fotki z Krakowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie Janusz z plików wynika że robiłeś w małej rozdzielczości (1024x768 ???) i ze sporą kompresją. Przyznam się szczerze, że odkąd używam aparatów cyfrowych (około 5 lat) na palcach jednaj ręki mógłbym policzyć kiedy robiłem z rozdzielczością inną niż maksymalną i prawie nigdy z kompresją większą niż 1/4. Wokół sztucznych ogni tworzą Ci się artefakty od zbyt silnej kompresji. Osobiści jestem zdania, że po to płacimy kase za aparat żeby wykorzystać go na maksa, a fotografowanie w małych rozdzielczościach uniemożliwia nam wykorzystanie danego zdjęcia do czegoś innego niż web. W fotografii bardzo często jest tak że mamy tylko jedną jedyna szanse na zrobienie ujęcia, albo że po zrobieniu danej fotki nie udaje nam się tego już nigdy powtórzyć (chyba że jest to rozłożony plan fotograficzny w studio). Nie żałujmy więc pikseli na nasze zdjęcia, zawsze możemy je jeszcze potem wykorzystać do innych celów !

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam CP-4300

 

No to może z CP4300 nie będzie tak żle.

A dla użytkowników CP4500 informacja, że MC-EU1 (a także Digisnap) ma problemy z zdjęciami w trybie Hi.

Jest jakiś bug w oryginalnym firmware CP-4500. Trzeba wgrać nowy firmware 1.2, aby to poprawić.

 

Dostałem właśnie wężyk/pilot do nikona i powiem parę słów o jego konstruktorach!! Co za skur... zajeb... nogi bym im z du... powyrywał !!! Kuta...y pie....ne !! Ufff, nie ulżyło :-((( :-X :'(

 

Powiem krótko, dupa zbita !!! Po podłączeniu do aparatu wysuwa się obiektyw ale wszystko zataz potem się wyłącza. Co za gówno !!! Bateria w pilocie jest ok. specjalnie pojechałem do sklepu żeby sprawdzić :-(( >:( echhh i co teraz z tym zrobić, chyba trzeba będzie na allegro wystawić :-(( Popróbuję jeszcze coś pocudować ale raczej nic z tego. Może masz Togal jakiegoś pomysła ?? Może oprogramowanie trzeba uaktualnić w cyfraku albo co ?? I gdzie to zrobić. Spróbuję napisać coś do serwisu może coś się dowiem :-(( Dobrze że choć pierścienie mocujące aparat do okularów ze ScopeTronix są git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.