Skocz do zawartości

Co zrobiłem źle?


Afur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

proszę o podpowiedz co zrobiłem źle podczas wczorajszej nocki. Zdjęcia wyszły białe - prześwietliłem je? 

iso 800, czas 300s

w programie NINA w historii zdjęć nie wyglądały tak, wyglądały dobrze. Po sesji zajrzałem do folderu gdzie NINA je zrzuca i taki właśnie ujrzałem widok. 

zaczynam dopiero rozwijać swoją pasje, to są moje pierwsze kroki.

 

sprzęt:

WO zenithstar 81 apo

Canon 1100d

Meade lx85

WO uniscope 38

ZWO ASI 120mm s
 

Dzięki i pozdrawiam

332DF186-795E-42D8-9898-228349DCC580.jpeg

Edytowane przez Afur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A obejrzałeś te klatki w jakimś programie poza podglądówkami. Podglądowki są generowane przez system i ten może nie mieć generowania podglądu z RAW

 

 

EDIT: Spróbuj otworzyć dowolną klatkę w NINA - Framing->Image Source i Load File i zobacz co będzie.

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż obiektyw, ustaw F22 i sfotografuj jasną ścianę lub papier- wszystkie brudy się dokładnie pojawią. Dzięki temu zorientujesz się, gdzie pojawiają się plamy. Wyczyścić możesz sam bez problemu. Są szpatułki do czyszczenia matrycy, ok. 1,5 zł za sztukę + Izopropanol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Afur napisał:

Mogę to jakoś sam wyczyścić czy wysłać do profesionalisty ? 

Jeśli nigdy tego nie robiłeś to kilka istotnych rzeczy:

 

- nigdy nie dmuchaj do środka (na matrycę) sprężonym powietrzem, szczególnie tym z puszki bo polecą kryształki lodu i zniszczą matrycę

- najpierw dobrze wydmuchać całą komorę i matrycę gruszką (są takie fotograficzne) - gruszka z apteki jest niedobra bo jest talkowana i nasypiesz sobie talku

- Miękki pędzelek (najlepiej jedwabny albo o zbliżonej "twardości") i puszka ze sprężonym powietrzem - powietrzem dmuchamy przez kilka sekund na pędzelek - chodzi o to, żeby się naelektryzował i ładnie zbierał kurz.

Ważne: pędzelek musi być czysty (nowy lub dobrze wyprany w detergencie) - inaczej przeniesie drobinki tłuszczu na matrycę

- czyszczenie wszelkiego rodzaju "cud szpatułkami", gumkami i innym podobnym badziewiem bardzo mocno odradzam,

- czyszczenie "na mokro" to ostateczność, można ale jak wszystko powyżej zawiedzie,

 

 

Nie masz pod awatarem skąd jesteś - bez tego trudniej pomóc.

 

Reszta jak inni pisali. Flaty, darki i biasy plus program do stackowania - są darmowe

 

PS. RAW Canona ma w sobie zaszyty jpeg mniejszy niż oryginał służący do szybkiego podglądu w kompie. Windoza (nie tylko) bez dodatkowego oprogramowania potrafiącego czytać z RAW sobie nie radzi z podglądem i produkcją ikonek. RAW - tak w ogóle - jest czarno biały a cała informacja o kolorze zawiera się w podaniu rozkładu filtrów przed matrycą. Canony mają standardowo RGGB. 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej sam nie będę się z tym bawił, boje się że narobie więcej szkód. Chociaż może….. zobaczymy
 

ogarniam powoli zdjęcia kalibracyjne,

 

Do obróbki mam photoshopa, coś tam umiem zrobić ale muszę się jeszcze wiele nauczyć…. Dużo YouTube zobaczyć.

 

Mam jeszcze pytanie o czas naświetlania; zdjęcia które wam pokazałem te białe, czy nie za duże ISO 800 przy 5min? czy przy tak długich czasach naświetlania nie powinienem zmniejszyć ? 

 

Jestem z Bierunia koło Tychów, jak ktoś jest z okolicy i chciałby mi pomóc, chętnie się spotkam i wypytam o wszystko :)

 

Flaty z tego co czytam są najbardziej pożyteczne, jak je dobrze zrobić nie majać flatownicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ISO tak naprawdę nie ma znaczenia. Poszperaj „ISO invariant” to się rozjaśni (nawet na YouTube są filmiki). Zdjęć astro nie naświetla się tak jak w fotografii na histogram do prawej. 
 

Photoshop do wstępnej obróbki to zły wybór. Deep Sky Stacker zrobi w 5 minut  sto razy więcej niż Ty w PS. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.