Skocz do zawartości
  • 0

Zakup sprzętu astro-foto na firmę ...


Ufok

Pytanie

Cześć,

 

Może dziwne pytanie ale :

czy kupuje ktoś sprzęt na firmę (kamery, sprzęt optyczny, soft ...) ???
mam w wpisie działaności fotografię ... ale nie chcę kłopotów ale ... sprzęt kosztuje coraz więcej ...

No i czy (ewentualnie) w ogóle sprzedajecie swoje zdjęcia ...???

 

Wskazówki i rady - mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 godziny temu, MateuszW napisał:

Jak już rozmawiamy o zakupach, to czy ktoś się orientuje, jak można dostać fakturę z Aliexpress? Od jakiegoś czasu pojawił się w zamówieniu przycisk "pobierz fakturę", ale w tym "czymś" nie ma po pierwsze numeru nip (bo i nigdzie nie da się go podać), oraz właściwie brakuje danych sprzedawcy (jest tylko nazwa). Trzeba pisać do Chińczyka bezpośrednio, czy jest to gdzieś na platformie schowana opcja wprowadzenia danych firmy?

Musisz się kontaktować ze sprzedawcą; podobno są jakieś dodatki do przeglądarek, które generują faktury z Ali, ale nie wiem jak to działa.

No i pytanie, czy jak kupisz coś od Chińczyków na firmę, to nie będziesz z automatu importerem/wprowadzającym towar na rynek ze wszystkimi tego konsekwencjami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

w koszty działalności gospodarczej można przyjąć każdy wydatek pod warunkiem, że służy on do uzyskania przychodu, pierwszą sprawą jest więc poszerzenie PKD o np fotografię ale jest też druga strona medalu, należałoby raz na jakiś czas wystawić dokument potwierdzający, że np sprzedałem swoje fotografie (trzymając się wspomnianego, przykładowego PKD związane z fotografią) 

jeszcze inna sprawą są wydatki na reprezentację i tutaj jest tez możliwość wciśnięcia przynajmniej części sprzętu astro w koszty, często widzimy w filmach biuro a w nim teleskop, jest to przykład reprezentacji, pokazywania firmy w nowoczesnym i "uczonym" świetle, oczywiście US zapyta jaki to ma związek z działalnością ale jest to do obrony właśnie w powiązaniu z wizerunkiem firmy

oczywiście jeśli już trafi się kontrola z US wypadałoby aby ten teleskop na czas kontroli znajdował się w biurze :)

no i oczywiście mówimy o teleskopie, w kwestii wizerunku trudno jednak będzie umotywować dużą część "oprzyrządowania" tego teleskopu, zwłaszcza już bardziej specjalistycznych elementów

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Krzyżak napisał:

pierwszą sprawą jest więc poszerzenie PKD o np fotografię ale jest też druga strona medalu, należałoby raz na jakiś czas wystawić dokument potwierdzający, że np sprzedałem swoje fotografie (trzymając się wspomnianego, przykładowego PKD związane z fotografią) 

Ze sprzętem foto nie ma żadnego problemu, zawsze można go wykorzystywać do robienia zdjęć promocyjnych / produktów / dokumentowania czegoś. Tak samo kamery astro, można nimi rejestrować cokolwiek. Sprzęt typowo astro, teleskopy, montaże itp to już trzeba by się zastanowić. Można robić zdjęcia astro jako materiał do dekoracji strony internetowej, ale to już może przegięcie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 6/9/2022 at 11:46 AM, Patryk Sokol said:

Bah...

Mi się zdarzyło kupić... Hmmm...

Lateksowy masażer wewnętrzny na firmę.

 

I nawet udało miałem o to telefon z US (to było jeszcze przed JPK, odkąd mamy JPK to już nikt do mnie nie dzwonił) i normalnie ten zakup uzasadniłem (potrzebowałem lateksu do wykonania balonów do laminowania nadciśnieniowego i to była najtańsza opcja) :D

Nie wiem jak to możliwe, ale przed JPK, to US chyba nie miał pojęcia co kupowałeś. Wysyłało się deklarację VAT7 a tam była tylko sumaryczna kwota bez szzcegółów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 6/9/2022 at 12:50 PM, MateuszW said:

Jak już rozmawiamy o zakupach, to czy ktoś się orientuje, jak można dostać fakturę z Aliexpress? Od jakiegoś czasu pojawił się w zamówieniu przycisk "pobierz fakturę", ale w tym "czymś" nie ma po pierwsze numeru nip (bo i nigdzie nie da się go podać), oraz właściwie brakuje danych sprzedawcy (jest tylko nazwa). Trzeba pisać do Chińczyka bezpośrednio, czy jest to gdzieś na platformie schowana opcja wprowadzenia danych firmy?

Nie wiem jak z Ali, ale Amazon wystawia faktury, nawet jak sprzedaje Chińczyk z Honkongu. I taką fakturę można wrzucić z koszty bez problemu. Nie wiem ja z VAT'em, chyba nie takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, tomekL napisał:

Nie wiem jak to możliwe, ale przed JPK, to US chyba nie miał pojęcia co kupowałeś. Wysyłało się deklarację VAT7 a tam była tylko sumaryczna kwota bez szzcegółów

gdy jakis zakup wykazało się w pozycji nabycie środków trwałych  i była to kwota duża wtedy US interesował się co tam zostało zakupione, trzeba było przedstawić dowody zakupu itp

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 6/7/2022 at 3:05 PM, Marek_N said:

Z ich punktu widzenia problem by był, gdyby sprzęt wzięty "na firmę" (wrzucony w koszta, bez VAT) został potem sprzedany komuś ot tak, co pewnie wiele osób robi (dlatego "gubią się" pudełka i dokumenty przy przeprowadzkach ;) ). 

Na to jest bardzo prosta metoda. Spisujesz protokół zniszczenia np. aparat zamókł na deszczu, telefon wpadł do wody i w ten sposób pozbywasz się środka. Z punktu widzenia firmy przestaje istnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

nie zmienia to faktu, że cos takiego zostało kiedyś zakupione i nawet jeśli już uległo zniszczeniu faktycznemu czy fikcyjnemu a nie zostanie odpowiednio umotywowany jego zakup w razie kontroli to US może taki zakup podważyć i trzeba będzie skorygować deklaracje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minutes ago, Krzyżak said:

nie zmienia to faktu, że cos takiego zostało kiedyś zakupione i nawet jeśli już uległo zniszczeniu faktycznemu czy fikcyjnemu a nie zostanie odpowiednio umotywowany jego zakup w razie kontroli to US może taki zakup podważyć i trzeba będzie skorygować deklaracje

Oczywiście, to podstawa. Nie pisałem tego bo bardzo dobrze to ująłeś w poście wyżej: "w koszty działalności gospodarczej można przyjąć każdy wydatek pod warunkiem, że służy on do uzyskania przychodu..."

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, tomekL napisał:

Nie wiem jak to możliwe, ale przed JPK, to US chyba nie miał pojęcia co kupowałeś. Wysyłało się deklarację VAT7 a tam była tylko sumaryczna kwota bez szzcegółów

 

Teraz też specjalnie nie ma pojęcia bo w JPK nie podaje się opisu transakcji, Jedynie mogą się domyślać na podstawie podmiotu od którego nabyłeś bo dane kontrahenta podajesz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.