Jump to content

Lornetka 70mm do DS.


Recommended Posts

Jako Newtonowiec :) zwracam się z pytaniem... 

 

Jakie mieliście? Co polecacie? Raczej z co najmniej średniej półki jakościowej jak sądzę... Warunek niezbędny to obiektywy 70mm, nie mniejsza i nie większa. Z szansą na kupienie dobrego egzemplarza-jakość/powtarzalność/kolimacja. Cenowo w okolicach od 2000 zł do maksymalnie 5000 zł. Jakie powiększenie najlepsze w Waszej opinii, w okolicach x10; x15; x20. Główny cel obserwacji to przede wszystkim łapanie "mniejszych" DS w miarę możliwości. Niebo pod jakim obserwuję średnio, w okolicach 21.30 do 21.60 mag/arcsecond², w zależności od zmienności warunków.

 

Po wstępnym przeglądzie mam na uwadze DO Extreme ED, APM ED, może TS Marine ED...

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Jan Bielański napisał:

Fujinon 16x70, nawet jest na giełdzie: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=66544&p=585677&hilit=fujinon#p585677

Tylko do tej lornetki potrzebny jest dobry statyw albo najlepiej żuraw, stąd też się z nią rozstałem.

 

 

Rozmawiałem z Pawłem, lornetka jest już dawno sprzedana, wątek zablokowany :) 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mogę zaproponować, bo rozważam sprzedaż, moją APM 16x80 ED, 

Udany egzemplarz, stan perfekt, kolimacja super.

 W stosunku do 70mm jaśniej, a więc do DS lepsza, a przy tym waga i gabaryty jeszcze nie zabijają ergonomii.

 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Setaarius napisał:

Ktoś może miał do czynienia z lornetkami

 

- OBERWERK DE LUXE 20X65 ED

 

- Omegon Argus 16x70

 

Jak wypadają w stosunku do standardowych BA8?

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mam aktualnie "na służbie" Nikona 10x70 SP (ten lepszy) oraz popularną Deltę eXtreme 16x70.

W pudełku czeka na lepsze czasy fabrycznie nowy Nikon 18x70 IF WF WP

 

 

- Nikon 10x70 zachwyca ostrością w całym polu doskonałą transmisją, kontrastem obrazu (mgiełki na tle czerni nieba) oraz jakością wykonania.. Bardzo wygodne, miękkie gumowe muszle oczne, bardzo dobry łącznik statywowy Nikona (obsługujący również lornetki serii E, E II, SE, Tropical i "18-tkę"). Wady: brak gwintów 1,25" w okularach, małe pole widzenia (tylko 5,1o), płytko osadzone obiektywy, łatwo parujące ->odrośniki cza wyrzeźbić. Ogólnie: niemal ideał.

- Delta 15x70: bardzo uniwersalna, jasna i ostra (na brzegu tylko nieco mniej) symboliczny astygmatyzm nie pozwala na pokazanie pełni możliwości. Dobre, szerokokątne okulary z gwintem 1,25", mocowanie seryjnego łącznika statywoego do lornetki mogłoby być sztywniejsze. Doskonały wybór na liczne letnie mgławice pod ciemnym niebem, z filtrami UHC lub CLS.

- Nikon 18x70 zniewala wielkością pola przy swoim powiększeniu. Jest to niestety okupione nieco większą dystorsją i stosunkowo małym odsunięciem źrenicy wyjściowej. Po wycofaniu z produkcji używane egzemplarze już niedługo będą droższe niż kiedyś nowe - dokłądnie tak samo jak było z serią SE (...którą polecam jako uzupełnienie 70-tki, mamy tu modele 8x32, 10x42 i 12x50)

 • Like 3
 • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
4 minuty temu, Mateusz Dlutko napisał:

A to nie przypadkiem ex-egzemplarz kolegi spod Krakowa vel Kolarz? :)

Nie, brałem od GKG.

 

Edited by Setaarius
Link to comment
Share on other sites

Mozliwe. Pytam, bo sprzedawalem swojego wlasnie do niego i sadzilem, ze 16x80 to taka egzotyka (ludzie biora, ale 20x80), ze drugi sie w PL nie trafi.

 

Nota bene faktycznie swietny sprzet do DS-ow, jasnosc 10x50 w powiekszeniu 16x. Dla mnie bajka.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
9 minut temu, jaro1 napisał:

Jak już poruszony został temat Oberwerka 20x65ED i wspomnianych wcześniej lornetek APM oraz tej kupionej przez autora, to chciałbym polecić to porównanie: https://binocular.ch/oberwerk-20x65-ed-deluxe/

Posiadam klona tej lornetki i mogę potwierdzić oceny  i wnioski autora strony.

 

 

Widziałem to porównanie, po części dlatego rozważałem Oberwerka chociaż w PL ciężko o jakieś info na jego temat. Pisałem też kiedyś do nich, kiedy będą dostępne w EU, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

Edited by Setaarius
Link to comment
Share on other sites

@Pawel Sz. 
Btw gdybys kiedys sprzedawal, daj prosze znac. Pamietam Neowise przez nia na kiepskim podkampinoskim niebie, wyrywala z butow wrazeniem 3D i delikatnym odwzorowaniem gradientu warkocza pylowego. Co dopiero, gdyby byc gdzies, gdzie jest ciemno.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, Setaarius napisał:

Widziałem to porównanie, po części dlatego rozważałem Oberwerka chociaż w PL ciężko o jakieś info na jego temat. Pisałem też kiedyś do nich, kiedy będą dostępne w EU, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

To jest chyba dystrybutor w EU:

https://www.oberwerk.eu/shop/deluxe/43-oberwerk-de-luxe-20x65-ed.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.