Skocz do zawartości

Flara IRYDIUM


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam się zasadzić (jutro, jak nie będzie chmur) na FLARĘ IRYDIUM, wydrukowałem sobie mapkę. Czy ktoś mi zechce udzielić jakichś wskazówek? Niezbyt rozumiem to zjawisko, z opisu wynika że w miejscu obserwacji, odległym o 2.5 km od rzutu pionowego orbity flara będzie miała jasność -7mag a w płaszczyżnie pionowej (czyli prosto pod satelitą) - +6. Czy to znaczy, że pod określonym kątem "zajączek" będzie wielokroć jaśniejszy?

Czy łatwiej obserwować flarę z bliska czy odległa? Kiedy widzę mapkę z tabelką, flara odległa o 50 km jest na wysokości 18 stopni czyli raczej trudna do zauważenia, te nieodległe to raczej bliskie zenitowi. O łatwości obserwacji decyduje zapewne wysokość i jasność.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, mi się zdawało, że podawana jest jasność w miejscu gdzie najlepiej widać zajączka i w miejscu, gdzie jesteś oraz odległość między tymi miejscami.

A jeżeli w miejscu maksimum blasku jest ciemniejszy niż w obserwowanym, to chyba błąd w druku :rolleyes: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam:

http://www.heavens-above.com/

 

A podstrona dotyczaca Irydium:

http://www.heavens-above.com/iridium.asp

Tam sie zalogowac i wpisac miejsca obserwacji a system na stronie sprawdzi i pokarze ktore i jakie flary typu Irydium beda dostepne w okolicach Twojego miejsca.

bardzo przydatna stronka nie tylko do flar Irydium ;)

PS;

Najjasniesza ktora widzialem miala ok -8,7 magnitudo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj oraz wczoraj koło 22:00 widziałem błyski Iridium. Przedwczoraj błysk nade mną osiągnął jasność -4, podczas, gdy 10km ode mnie na wschód już -8. Wczoraj jasność wyniosła 0. Ze względu na to, że nie wymierzyłem dokładnie kątów, udało mi się złapać Iridium dopiero parę sekund po błysku i dalej śledzić ją za pomocą lornetki (oczywiście jasność spadła o parę m). Sadzę, że byłoby możliwe znaleźć ją na niebie jeszcze przed błyskiem

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem efemerydy błysków się nie sprawdzają. Często jasność jest nieco inna od deklarowanej (nawet o 3mag), a niekiedy w ogóle potrafią się nie pojawić. Jednak w jakichś 80% przypadków, albo i więcej, to, co widać na niebie dobrze odpowiada przewidywaniom.

Ciekawostka - wbrew temu co często się sądzi błyski te nie są spowodowane odbiciem od paneli słonecznych, ale od płaskich powierzchni anten, zwanych Main Mission Antennae, o wymiarach ok. 2mx1m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 maja nad ranem będę być może obserwował dwie bardzo jasne flary niemal w odstępie ok. 7 sekund ! Najciekawsze, że będą blisko siebie, jedna oddalona od drugiej o ok 42' kątowe :banan:

 

Tak to się przedstawia:

Data i godz.  CEST       Azym  Wys    RA      Dec    Odleg.  jasn.
2005-05-31  1:31:03.6    159   56    18h29   20.5  922.6 km  -6.1
2005-05-31  1:31:10.5    158   57    18h29   21.2  839.8 km  -7.8

 

Liczone za pomocą IRIDFLAR.EXE znajdującegogo się w ... jednym z folderów CdC :D

C:\Program Files\Ciel\cat\satellites

 

Pozdrawiam, chyba zasadzę się z aparatem na te dwa błyski.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie stamtąd miałem mapki i tabelki!

Ale poprosz o małą wskazówkę:

Czy Irydium widać PRZED czasem podanym w tabelce? Jak długo po? Czy sam błysk jest znacznie jaśniejszy niż blask PRZED i po?

Kiedy to zobaczę to sam będę wiedział, ale chcę jak najwięcej wiedzieć żeby nie przegapić topowego momentu!

 

A co do tabelek - wydaje mi się że są tam dane o wprowadzonym miejscu obserwacji i o miejscu rzutu pionowego (zaznaczonym na mapce dużym czarnym kółkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Irydium widać PRZED czasem podanym w tabelce? Jak długo po? Czy sam błysk jest znacznie jaśniejszy niż blask PRZED i po?

A co do tabelek - wydaje mi się że są tam dane o wprowadzonym miejscu obserwacji i o miejscu rzutu pionowego (zaznaczonym na mapce dużym czarnym kółkiem.

 

Błysk trwa kilka sekund, bo w końcu satelita nie obraca się tak szybko. Na niebie w ciągu tych paru sekund widać jak zwiększa swoją jasność osiągając maksimum o czasie podanym na tej stronie, chociaż wydaje mi się, że nie są one dokładne :huh: Jeśli miejsce maksimum nie jest od nas za bardzo oddalone, warto przemieścić się o tych parę kilometrów, bo w końcu róźnica jasności o kilka m jest niczego sobie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Irydium widać PRZED czasem podanym w tabelce? Jak długo po? Czy sam błysk jest znacznie jaśniejszy niż blask PRZED i po?

Kiedy to zobaczę to sam będę wiedział, ale chcę jak najwięcej wiedzieć żeby nie przegapić topowego momentu!

 

A co do tabelek - wydaje mi się że są tam dane o wprowadzonym miejscu obserwacji i o miejscu rzutu pionowego (zaznaczonym na mapce dużym czarnym kółkiem.

Iridium zaczyna być widoczne na jakieś kilkanaście sekund przed maksymalnym błyskiem. Po błysku wraca do swojej zwyczajnej jasności wynoszącej ok. 6 mag. Tak naprawdę przy ciemnym niebie można je śledzić na całej trajektorii, ale ze względu na małą jasność raczej trudno je odszukać. Po błysku już wiemy gdzie jest, dlatego można je śledzić długo potem.

Błysk w ekstremalnych przypadkach może być niemal milion razy silniejszy niż blask przed i po (-8/-9 mag w porównaniu do ok. +6 mag)

Czarne kółko na mapkach z opisem "centre" nie oznacza oczywiście rzutu pionowego, gdyż anteny nie odbijają promieni pionowo w dół. Jest to miejsce, które wyznacza najkrótszą drogę od obserwatora do centrum pasa błysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstronie heavens-above,tej z mapka rozblysku,podany jest takze kierunek z ktorego nadlatuje satelita,to ulatwia jego dostrzezenie przed rozblyskiem.Jak do tej pory dane z h-a dot. jasnosci i czasu rozblysku byly bardzo precyzyjne,na tyle ze zrobilem 3 udane zdjecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej, to chyba jednak na żywca : :szczerbaty::ha:

 

IMG_0701res.jpg

 

jak to zwykle u mnie bywa, pod weekend'a problemy z ostrością, niemam pojęcia, w którą stronę było skierowane, cóś chyba około M125p w/g Mc'Artiego :D, montaż jak widać nie chodził, ale "cóś" sie zała pało :banan:

pozdrowienia

 

eos 350D+pentacon 5,6/500, t= 157 sek, iso1600, 500mm, reszta w exif'ie

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 23:52 widziałem!

Zabrałem córkę, dwie lornetki, odeszliśmy 50 m od domu żeby krzaki zasłoniły przeklęte latarnie uliczne, znaleźliśmy Kasjopeję i czekamy. Nieko nad horyzontem było wilgotno, gwiazdy gołym okiem były ledwo widoczne, poszły w ruch lornetki. Nagle - akurat odjąłem lornetkę od oczu - SUPERNOWA!!!! :helo:

Olbrzymia, gorejąca gwiazda, w niedużum halo od chmury, szybko się przemieszczająca i zmniejszające jasność, odprowadziliśmy lornetkami prawie do górowania.

Wybrałem, jak na pierwszy raz, efektowne widowisko, jasność w maksimum -6 magnitudo.

 

Warto obejrzeć, kto jeszcze nie widział, ale sugeruję znależć w http://www.heavens-above.com taki spektakl, który ma dużą jasność w maximum!

 

Pozdrawiam i dziękuję za wskazówki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj między 21.30 a 22.00 przygotowując się do nocnych obserwacji przypatrywałem się przez lornetkę Jowiszowi, w międzyczasie oceniałem też jak bardzo czyste jest niebo o 21.39 zauważyłem jasną flarę którą oceniam na ok. -7 do -8m. Jasność oceniłem na podstawie wizualnej różnicy jasności pomiędzy Vegą i Jowiszem które były widoczne w tym czasie. Flara była około 4 razy jaśniejsza od Jowisza. Czas trwania błysku wynosił około 7-8s z czego maksimum trwało ok. 2s. Po około 10s obiekt był widoczny tylko przez lornetkę jego jasność zmniejszała się niemal liniowo jeszcze przez ok. 10s potem ustabilizowała się.

Obiekt zauważyłem w okolicy głowy Smoka, miejsce obserwacji Lat. 49° 50' Long. 19° 12'.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie co się będzie działo u mnie jutro

http://heavens-above.com/flaredetails.asp?...116365&Mirror=0

 

Flara podono osiągnie -7 mag  :D  :banan:  :szczerbaty:  :Boink:  :D  :banan:  :D  B)  :o

Dla mnie zagadkowe jest że jasność jest taka sama w centrum flary i w Twojej lokalizacji! Jeszcze takiej pary nie spotkałem!

W mojej lokalizacji z dotychczas oglądanych prognoz flara w centrum zawsze miała o kilka mag mniejszą jasność niż u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zagadkowe jest że jasność jest taka sama w centrum flary i w Twojej lokalizacji! Jeszcze takiej pary nie spotkałem!

W mojej lokalizacji z dotychczas oglądanych prognoz flara w centrum zawsze miała o kilka mag mniejszą jasność niż u mnie.

Bo odleglosc od centrum byla niewielka...

Distance to centre: 2.5 km (1.5 miles)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie to samo będzie 1 czerwca (notabene Dzień Dziecka ;) )

 

http://heavens-above.com/flaredetails.asp?...969463&Mirror=2

 

Odległość od centrum do mojego położenia wyniesie TYLKO 900 m !!! :helo::D:helo::banan: Przewidywana jasność wyniesie -7 mag, tak samo jak w centrum :D

Oj muszę się ustawić z Zenitem i Canonem, to może złapię flarę :D:helo:

Edytowane przez piotrusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo odleglosc od centrum byla niewielka...

Distance to centre:  2.5 km (1.5 miles)

Akurat ta odległość... trudno jednoznacznie wnioskować o różnicy jasności na podstawie odległości od centrum flary.

 

26 maja 2005 Lublin, godz. 1:22:09

jasność: -1 magnitudo

odległość od centrum: 50,9 km

jasność w centrum: +7 magnitudo!

 

27 maja 2005 Lublin, godzina 1:15:47

jasność: -5 magnitudo

odległość od centrum 2.9 km

jasność w centrum: +6 magnitudo!

 

27 maja 2005 Lublin, godzina 22:52:42

jasność: -6 magnitudo

odległość od centrum 1.9 km

jasność w centrum: +6 magnitudo !!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.