Skocz do zawartości

Flara IRYDIUM


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

O 21.26 zaliczyłem przelot Flary Iridium :Salut:

Jasność -3m

 

Wszytko działo sie tak samo jak opisywali inni : początkowe "wyłonienie" się, gwałtowne pojaśnienie, maksimum, gwłatowne zmniejszenie jasności. Czas trwania ok. 5 sekund

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Dawid K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widział ktoś dzienną flarę Irydium?

 

Bo zapowiadają się niedługo we Wrocławiu aż dwie w odstępie półtoragodzinnym, obie jaśniejsze niż -8 (w centrum):

Date Local Time Intensity(Mag.) Flare position Flare centre Sun Satellite

08 Jun 19:08:15 -6.6 79° 245° (WSW) 3.9 km (W) -8.2 15° 288° (WNW) 67° Iridium 34

08 Jun 20:53:05 -7.4 69° 54° (NE ) 3.8 km (E) -8.4 1° 307° (NW ) 96° Iridium 52

 

Szczególnie ładna powinna być ta druga w promieniach zachodzącego słońca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widział ktoś dzienną flarę Irydium?

 

Widywałem :) W zeszłym roku specjalnie polowałem na błyski Iridium, w tym te dzienne. Chyba dwa razy trafiło mi się -7 czy -8 przy Słońcu kilkanaście stopni nad horyzontem, wyglądały całkiem ładnie, ale to nie to co -8 pod ciemnym niebem - wydaje się, że ten satelita wpada w atmosferę i zaraz spłonie, szczególnie jeśli leci jakiś żółty (bywają białe flary, ale żółte są ładniejsze) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka - wbrew temu co często się sądzi błyski te nie są spowodowane odbiciem od paneli słonecznych, ale od płaskich powierzchni anten, zwanych Main Mission Antennae, o wymiarach ok. 2mx1m.

 

A tak wygląda Iridium z bliska

 

irid20.jpg

 

oraz schemat (patrz poniżej)

 

iridium_Ldiagram.jpg

 

Błysk pochodzi od głównej antety (zdjęcie poniżej)

 

mma.jpg

 

Dużo info na http://satobs.org/iridium.html

Edytowane przez Marek Substyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
[...]Trzy przeloty ISS w porównaniu z takim błyskiem to mogą się schować ;)

No nieee, to są różne przyjemności, korzystajmy z obu i nie rezygnujmy z żadnej.

Ale fakt że ósemka przy leciutkim zachmurzeniu lub zamgleniu (gdy rozbłyska kawał nieba) robi mocne wrażenie. Ktoś niewtajemniczony pomyśli że to próby super-broni albo rozbłysk Supernovej, no ewentualnie super-rozbłysk Novej.

Tak czy owak - SUPER! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Wczorajsza obserwacja -8 mag flary.

 

Białystok: 53.1195°N, 23.1377°E

Data i godzina max. jasności: 7 luty 2009 godz. 18:18:36 CET

Wysokość i azymut: wys=44° az=22° (NNE)

Jasność: -8 mag

Satelita: Iridium 67

 

Zdjęcie pomniejszone i w skali 1:1

Aparat Nikon D40x:

 

DSC_1832.JPG DSC_1832_1na1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 4 tygodnie później...

Slice, na razie tylko na stronie Calsky udało mi się tylko znaleźć kiedy flary pozostałych satelit się pojawiają. Jedną z nich jak na razie obserwowałem (dosyć dawno temu już), była to flara Lacrosse 5 o jasności 0 magnitudo. Jednak jasnością to z Iridium raczej żadna nie dorównuje. Procentu nie znam, wiem jednak że istnieje co najmniej 20 innych satelit co może spowodować flarę jaśniejszą niż 0 mag...

 

8 maja 2012 roku wydarzyła się jednak pewna ciekawa rzecz w moim miejscu zamieszkania - była to pierwsza okazja do obserwacji dziennej flary Iridium, dokładniej o numerze 95 (jasność -8,1 mag). Udało mi się ją zaobserwować, ale kilkanaście sekund za nią pojawił się inny krótki błysk (oceniam na około -6 mag). Dalej nie mam pojęcia co to była, jednak pozycję i kierunek miała podobną jak Iridium 95 podczas flary. Nie jest to raczej flara innego satelity Iridium, ponieważ według programu Orbitron - nie było innej satelity Iridium w okolicy niż 95. Podejrzewam właśnie, że to mogła być inna satelita również powodująca flary.

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.