Skocz do zawartości

SKLEP MAEDE'owy na www.bird.pl !!!!!


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Po 1 maja nastepnego roku sytuacja niewiele sie zmieni. Midy i Celestrony wcale nie będą tańsze. Już teraz ceny w Birdzie są takie jak w Niemczech.

A tak przy okazji obiło mi się o uszy że miedzynarodowa sprzedaż wysyłkowa na terenie panstw Unii jest owatowana stawką właściwą dla kraju odbiorcy (podobnie jak chyba z samochodoami). Spotkał się ktoś może z tą kwestią bo na razie nie chce mi się zagłębiać w te tematy. Niestety niedługo trzeba będzie się dokształcać zawodowo z podatków po wejściu dio Unii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie kupuję mieszkanie, a później muszę przekonać żonkę

na coś co nie będzie miało kilku zer na końcu :)

Niestety zła kolejność. Ja postąpiłem tak: kupiłem sprzęt, znalazłem dziewczynę (oczywiście na sprzęt bo nic tak nie rajcuje jak fajna rura w środku nocy ;) ) i na końcu namówiłem ją na mieszknie. Obyło się bez problemów :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 maja nastepnego roku sytuacja niewiele sie zmieni. Midy i Celestrony wcale nie będą tańsze. Już teraz ceny w Birdzie są takie jak w Niemczech.

A tak przy okazji obiło mi się o uszy że miedzynarodowa sprzedaż wysyłkowa na terenie panstw Unii jest owatowana stawką właściwą dla kraju odbiorcy (podobnie jak chyba z samochodoami). Spotkał się ktoś może z tą kwestią bo na razie nie chce mi się zagłębiać w te tematy. Niestety niedługo trzeba będzie się dokształcać zawodowo z podatków po wejściu dio Unii.

 

Dokładnie tak jest jak piszesz, przy sprzedaży wysyłkowej naliczany jest VAT danego kraju unii do którego leci towar. Ja właśnie kiedyś zrobiłem błąd kupując w Creativie w Irlandii odtwarzacz MP3 MoVo. Mogłem go wysłać do kumpla w niemczech i dopłacić chyba 12% Vat a nie zamawiać do Polski gdzie złodzieje doje....li !!! mi 22% VAT + 21% cło !! >:( >:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji obiło mi się o uszy że miedzynarodowa sprzedaż wysyłkowa na terenie panstw Unii jest owatowana stawką właściwą dla kraju odbiorcy

 

Nie do końca jest tak jak napisałeś. Wyróżniamy dwa rodzaje sprzedaży:

 

1. Transakcja między podatnikami VAT z różnych krajów członkowskich UE

 

W takim przypadku nie mówimy o "eksporcie" i "imporcie" tylko stosuje się pojecie "wewnątrzwspólnotowa dostawa" i "wewnątrzwspólnotowe nabycie" .

Towary wysyłane przez podatników zarejestrowanych do celów VAT są opodatkowane stawką zerową w kraju ich wysyłki (rozpoczecie transportu), natomiast podatek należny opłacany jest przez nabywcę towaru w kraju do którego towar przybywa. Podatnik (nabywca) rozlicza podatek VAT w deklaracji VAT wg stawki obowiązującej w kraju, do którego są przywożone towary.

 

Teraz na chłopski rozum firma polska kupuje w firmie niemieckiej "coś". Płaci firmie niemieckiej za to coś kwotę netto (bez VAT). W Polsce zapłaci VAT w wysokości np. 22%.

 

2. Transakcje dokonywane przez podatników na rzecz ostatecznego konsumenta (nie podatnika)

 

W odniesieniu do dostaw dokonywanych przez podatników (np. sklep) na rzezc ostatecznych konsumentów (nie podatników) zastosowano zasadę opodatkowania w kraju pochodzenia Towaru. Konsument dokonując zakupu w którymkolwiek z krajów członkowskich płacą w momencie zakupu podatek VAT kraju w którym towar kupili.

 

Wyjątki od tej zasady:

 

 

-dostawa nowych środków transportu zawsze opodatkowane w kraju do którego konsument sprowadza np. nowy samochód

 

-tzw. sprzedaż wysyłkowa (towar wysłany w imieniu dostawcy na rzecz ostatecznego konsumenta jeżeli wartośc tej sprzedaży u dostawcy przekracza określony próg)

 

Na chłopski rozum jeżeli pojedziesz sam i sobie "coś" kupisz (oprócz nowego samochodu, motocykla, autobusu itp.) to zapłacisz VAT w takiej wysokości jaka obowiązuje w kraju gdzie to "coś" kupiłeś. Jezeli kupisz to na zasadzie wysyłkowej to jaki VAT zapłacisz bedzie zależało od tego ile to "coś" kosztuje. Przy czym nie są mi znane na dzień dzisiejszy te progi być może bedzie tu obowiązywała zasada jak jest przy TaxFree czyli ok. 1800Euro.

 

Są jeszcze szczególne przepisy obowiązujące w obrocie towarów opodatkowanych zharmonizowaną akcyzą (oleje mineralne, alkohole, tytoń) ale to już inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.