Skocz do zawartości

ATM (Mak)Newton - Część 1 - Precyzyjne przyklejanie zwierciadła wtórnego za pomocą kartki papieru i kalkulator offsetu


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

To jest pierwszy z kilku planowanych wątków o głębokich przeróbkach ATM teleskopu SkyWatcher Maksutov-Newtonian MN190. Chciałbym się podzielić zebranym doświadczeniem, jakkolwiek ograniczone ono jest, ponieważ wszelkie przeróbki i triki znajdą zastosowanie także w każdym Newtonie czy też Schmidt-Newtonie.

 

Przez długi czas do zdjęć służył mi TS65Q, do wizuala IntesMicro Maksutov-Newtonian MN56 a do dłubania właśnie SW MN190. Dłubanie jest już praktycznie zakończone i niebawem będę zbierał jego owoce.

 

Na wstępie wielkie podziękowania dla Tomka @Tom-cio z Serwis Astro - Grupa TOM, do którego teleskop trafił w celach diagnostyczno-leczniczych. Tomasz udowodnił mi, że teleskop ten da się wyprowadzić na prostą (mimo pewnych krzywizn, gdzie ich być nie powinno :-) i przekazał wielką ilość bezcennych praktycznych rad. Odebrałem od niego rurkę skolimowaną i gotową do akcji, po czym ją... rozprułem na części pierwsze :-) Jednak bez pomocy @Tom-cio byłbym w lesie.

 

Do rzeczy więc.

 

Potrzebowałem przykleić prosto i poprawnie zwierciadło wtórne i zrobiłem to następująco.

 

1. Zmierzyłem je oraz uchwyt i wprowadziłem dane do kalkulatora offsetu, który sporządziłem w Excelu. Do pobrania poniżej.

2. W Adobe Photoshop sporządziłem schemat- czyli elipsę zwierciadła oraz elipsę uchwytu. Aby to zrobić przeliczyłem skalę w milimetrach na pixele aby wydruk wyszedł w wymiarach rzeczywistych i wprowadziłem ręcznie wymiary obydwu elips i ich względną pozycję w pixelach. Dodałem też linię na osi wzdłużnej szablonu oraz prostokąt obejmujący obrys uchwytu.

3. Wydrukowałem trzy egzemplarze- w skali 98%, 100% i 102%, żeby zobaczyć który najlepiej pasuje.

4. Wyciąłem nożykiem elipsę uchwytu i nakleiłem ją na sam uchwyt tak, żeby pasowała idealnie. Następnie wyznaczyłem oś uchwytu (jak na zdjęciu) z obydwu stron uchwytu i odkleiłem elipsę.

IMG_20220604_203944.thumb.jpg.ef37c7f7597447371683f943586983dc.jpg

 

5. Wyciąłem i nakleiłem szablon na LW.

6. Nakleiłem uchwyt na LW uważnie pilnując osi LW i uchwytu (taśma dwustronna 3M 5925)

IMG_20220604_205753.thumb.jpg.168c527a5c34f05fd6ec1128b7729318.jpg

 

IMG_20220604_205759.thumb.jpg.dee4d59e167250789c84b0f79fac3ba2.jpg

 

IMG_20220605_135326.thumb.jpg.b5ae26698271014b67094520557ae8e0.jpg

 

W tym układzie optycznym prawidłowe położenie LW w każdej osi jest bardzo ważne, więc postanowiłem wyeliminować jedną z kilku "krzywizn", żeby sobie ułatwić pozostałe zadania.

 

Za jakiś czas opiszę jeszcze:

- wykonanie usztywnionego mocowania wyciągu, częściowo niezależnego od tubusu,

- wykonanie modyfikacji zwykłej podstawy wyciągu w celu umożliwienia jego kolimacji i opis centrowania wyciągu,

- wyczernienie wszystkiego,

- mechaniczne modyfikacje- instalacja stałego dovetaila Losmandy, uchwytów do przenoszenia, dovetaila do mocowania szukacza,

- wymiana znacznika centrum lustra głównego, kolimacja za pomocą narzędzi CATSEYE Collimation oraz... winietowania (sic).

Kalkulator Offsetu ZW.xlsx

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 6
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Herbert West zmienił(a) tytuł na ATM (Mak)Newton - Część 1 - Precyzyjne przyklejanie zwierciadła wtórnego za pomocą kartki papieru i kalkulator offsetu

@Patryk Sokol Czytałem Twój wątek, wiem o Twoich wyliczeniach. I jest fantastycznym zasobem ATM. Aczkolwiek powiem Ci, że mając tak wyliczony offset jak mam, wedle arkusza, mam teleskop poprawnie skolimowany i pole równomiernie oświetlone- czy też winietę równomiernie rozłożoną :-) Więc empirycznie, offset mam ok! A, no i lusterko nie jest pochylone w stronę wyciągu ani odchylone od wyciągu.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rambro 190mm przyjąłem do wyliczenia offsetu. Ale w praktyce mogłem i 210, ponieważ zmiana apertury ze 190 na 200 zmienia offset o około 2%, czyli w granicach błędu "manualnego" przy przyklejaniu zwierciadełka. Do wyliczenia f oczywiście przyjmujemy 190, bo korektor i bafle mają 190 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Herbert West napisał:

@Patryk Sokol Czytałem Twój wątek, wiem o Twoich wyliczeniach. I jest fantastycznym zasobem ATM. Aczkolwiek powiem Ci, że mając tak wyliczony offset jak mam, wedle arkusza, mam teleskop poprawnie pskolimowany i pole równomiernie oświetlone- czy też winietę równomiernie rozłożoną :-) Więc empirycznie, offset mam ok!

Not really :)

 

Po prostu masz małą światłosiłę (przynajmniej w porównaniu do mojego Newtona). W efekcie masz sporo mniejszy offset, więc po prostu błędu nie widzisz :)

Prawdopodobnie to jest powód dla którego, ten wzór w ogóle żyje w świadomości.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Patryk Sokol 5,26, jego szybkość nie urywa niczego :-) Jakkolwiek by nie było, poprawną kolimację mam wtedy i tylko wtedy, gdy mam równomiernie oświetlone pole. Nawet zaczynałem kolimację od jak najbardziej precyzyjnego ustawienia równomiernego oświetlenia pola. Odpowiednie ustawienie parametrów stretchu daje bardzo jasne oświetlone pole i bardzo ciemną winietę, o taką:

 

flat.png.85e426867c91ad95a8a7d45413aadefa.png

 

Na to celownik w ASIAir i ciągłe odświeżanie i mam "film na żywo" oświetlenia pola. Najdrobniejsze zmiany rotacji, na przykład, i mówię o tak drobnych, że ciężko je zauważyć gołym okiem, bardzo wyraźnie zmieniają wygląd takiego "flata".

 

Nadto, zwierciadło wtórne po poprawnej kolimacji (i ustawieniu rotacji i głębokości w tubusie) nie jest ani przekrzywione w bok ani w stronę wyciągu ani w przeciwną. I pole jest równomiernie oświetlone. Utrzymuję więc, że offset mam w sam raz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.