Skocz do zawartości

Kudłacze dzisiaj!!! 27 maja 2005


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Wczoraj spędziliśmy kilka godzin na Kudłaczach razem z TUR'em AURORą i Januszem P.

 

Seeing był bardzo dobry, przejrzystość też, brak wiatru, cieplutko i suchutko - warunki super. Dawno nie czułem się tak komfortowo na obserwacjach.

Sprzęcik: Refraktor 120/1000, Taurus 380 na platformie, lornetki 25x100 i 10x50.

 

Postudiowaliśmy strukturę kilku galaktyk (ciemny pas materuu w M104, ramiona spiralne M51, ciemne kłaczki w M82), pozachwycaliśmy się widokami gromad kulistych (M13, M10, M12, M4, M80), pozaglądaliśmy przez dziurkę w obwarzanku (M57) i obejrzeliśny ogryzka M27, nakoniec popatrzylisny w oczka sowy(M97) i w ucho Crescent Nebuli. No i Cirrus Nebula- przepiękna.

Poza tym Paweł co chwilę ustawiał inną galaktykę, lub grupę galaktyk w Psach gończych. Nie prowadzilismy notatek więc trudno wszystko spamiętać.

 

Teleskop o srednicy 38cm wysoko pod ciemnym niebem naprawde wiele może.

 

Po północy wschód księżyca zza wału chmur zrobił na nas kolosalne wrażenie.

Poznaliśmy też nowego dzierżawcę schroniska - fajny młody chłopak - zapraszał wszystkich astronomów.

 

Dzisiaj zamierzamy ten wyjazd powtórzyć. Będzie więcej osób. Jeżeli kto chętny to zapraszamy.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem szczęście dołączyć do tej samej ekipy następnej nocy obserwacyjnej-tj.28maja.Pojechałem z nastawieniem avikowania Jowisza z WCP,która była widoczna między godz.21 a 22-gą.Na Kudłacze przyjechałem pierwszy więc nie czekając jeszcze przy jasnym niebie zacząłem obserwacje planety.Seeng od razu przekonał mnie,że wyciąganie laptopa nie będzie miało sensu.Wizualnie Jowisz momentami prezentował się jednak wspaniale.Dobrze widoczna była WCP i co widziałem pierwszy raz to kolorki planety widoczne wizualnie-wyrażne rude pasy oraz ceglano-ruda WCP.W końcu przyjechała ekipa.Sprzęty to :mój"Alamak150/1500, Apo"Orion"100/900 oraz "Taurus"380. Jednak wyciągnąłem w końcu laptopa i próbowałem skręcić parę filmików.Oczywiście obraz to spora rozedrgana plama,która tylko momentami przpominała Jowisza.

Nieco lepiej wyglądało to w Orionie Apo 100/900 tutaj zarejestrowałem ok.500klatek w ognisku gł. oraz z barlowem x2.Fotki tych Jowiszy zamieszczę w dziale Astro-foto razem z innymi Jowiszami powstałymi w czasie długiego weekandu.

Naszą polankę obserwacyjną nawiedziło paru turystów z pobliskiego schroniska.

Obserwacje trwału do.ok godziny 1.30.Oczywiście najbardziej oblegany był Taurus ,który ze swoim 38cm lustrem nie dawał szans swoim mniejszym kolegom.

Muszę jednak przyznać,że obrazy mgławic ,gromad i galaktyk przez Apo też były wspaniałe.Szczególnie podobały mi się hantelki.

Hitem !!!"Nocy" okazała się jednak M-51 ukazując w Taurusie bardzo jasne i kontrastowe ramiona obu galaktyk niemal jak wykonane w czasie długoczasowej ekspozycji.Na kolanka rzucał także Cirrus przez filter OIII.Potem jak to zwykle bywa na niebie pojawiły się chmurwy no i trzeba było sie zbierać .Wszyscy byli chyba zadowoleni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aquarius

Też tam byłem. Piękna noc obserwacyjna :D .

 

PS. Szkoda Zajączku, że nie mogłeś być z nami. :Beer:

Czasami życie jest piękne: (mnie mój pracodawca jeszcze za to zapłacił).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.