Jump to content

Kudłacze dzisiaj!!! 27 maja 2005


Recommended Posts

Cześć,

 

Wczoraj spędziliśmy kilka godzin na Kudłaczach razem z TUR'em AURORą i Januszem P.

 

Seeing był bardzo dobry, przejrzystość też, brak wiatru, cieplutko i suchutko - warunki super. Dawno nie czułem się tak komfortowo na obserwacjach.

Sprzęcik: Refraktor 120/1000, Taurus 380 na platformie, lornetki 25x100 i 10x50.

 

Postudiowaliśmy strukturę kilku galaktyk (ciemny pas materuu w M104, ramiona spiralne M51, ciemne kłaczki w M82), pozachwycaliśmy się widokami gromad kulistych (M13, M10, M12, M4, M80), pozaglądaliśmy przez dziurkę w obwarzanku (M57) i obejrzeliśny ogryzka M27, nakoniec popatrzylisny w oczka sowy(M97) i w ucho Crescent Nebuli. No i Cirrus Nebula- przepiękna.

Poza tym Paweł co chwilę ustawiał inną galaktykę, lub grupę galaktyk w Psach gończych. Nie prowadzilismy notatek więc trudno wszystko spamiętać.

 

Teleskop o srednicy 38cm wysoko pod ciemnym niebem naprawde wiele może.

 

Po północy wschód księżyca zza wału chmur zrobił na nas kolosalne wrażenie.

Poznaliśmy też nowego dzierżawcę schroniska - fajny młody chłopak - zapraszał wszystkich astronomów.

 

Dzisiaj zamierzamy ten wyjazd powtórzyć. Będzie więcej osób. Jeżeli kto chętny to zapraszamy.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Link to comment
Share on other sites

Ja miałem szczęście dołączyć do tej samej ekipy następnej nocy obserwacyjnej-tj.28maja.Pojechałem z nastawieniem avikowania Jowisza z WCP,która była widoczna między godz.21 a 22-gą.Na Kudłacze przyjechałem pierwszy więc nie czekając jeszcze przy jasnym niebie zacząłem obserwacje planety.Seeng od razu przekonał mnie,że wyciąganie laptopa nie będzie miało sensu.Wizualnie Jowisz momentami prezentował się jednak wspaniale.Dobrze widoczna była WCP i co widziałem pierwszy raz to kolorki planety widoczne wizualnie-wyrażne rude pasy oraz ceglano-ruda WCP.W końcu przyjechała ekipa.Sprzęty to :mój"Alamak150/1500, Apo"Orion"100/900 oraz "Taurus"380. Jednak wyciągnąłem w końcu laptopa i próbowałem skręcić parę filmików.Oczywiście obraz to spora rozedrgana plama,która tylko momentami przpominała Jowisza.

Nieco lepiej wyglądało to w Orionie Apo 100/900 tutaj zarejestrowałem ok.500klatek w ognisku gł. oraz z barlowem x2.Fotki tych Jowiszy zamieszczę w dziale Astro-foto razem z innymi Jowiszami powstałymi w czasie długiego weekandu.

Naszą polankę obserwacyjną nawiedziło paru turystów z pobliskiego schroniska.

Obserwacje trwału do.ok godziny 1.30.Oczywiście najbardziej oblegany był Taurus ,który ze swoim 38cm lustrem nie dawał szans swoim mniejszym kolegom.

Muszę jednak przyznać,że obrazy mgławic ,gromad i galaktyk przez Apo też były wspaniałe.Szczególnie podobały mi się hantelki.

Hitem !!!"Nocy" okazała się jednak M-51 ukazując w Taurusie bardzo jasne i kontrastowe ramiona obu galaktyk niemal jak wykonane w czasie długoczasowej ekspozycji.Na kolanka rzucał także Cirrus przez filter OIII.Potem jak to zwykle bywa na niebie pojawiły się chmurwy no i trzeba było sie zbierać .Wszyscy byli chyba zadowoleni :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Aquarius

Też tam byłem. Piękna noc obserwacyjna :D .

 

PS. Szkoda Zajączku, że nie mogłeś być z nami. :Beer:

Czasami życie jest piękne: (mnie mój pracodawca jeszcze za to zapłacił).

Link to comment
Share on other sites

Też tam byłem. Piękna noc obserwacyjna :D .

 

PS. Szkoda Zajączku, że nie mogłeś być z nami. :Beer:

Czasami życie jest piękne: (mnie mój pracodawca jeszcze za to zapłacił).

 

 

No żałuję jak cholera, że mnie niebyło ... :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Haha
    • Love
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.