Jump to content

Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie

Recommended Posts

1 godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Na tamtą chwilę nie były absurdalne, bo przypominam, że wtedy uciekaliśmy od fatalnie działającego hostingu (współdzielonego), który powodował ogromne spowolnienia i pady forum. Z wielu analiz wyszło, że problem można rozwiązać tylko i wyłącznie dedykowanym serwerem (a to zawsze są koszty i z tej perspektywy to co ja płaciłem, nie było wcale dużym kosztem). Tak się złożyło, że dhosting bardzo fajnie rozwinął usługę skalowanego hostingu (zasoby są alokowane dynamicznie, zależnie od potrzeb/utylizacji) i w testach obciążeniowych wyszło, że jest w stanie sobie poradzić z tym ociężałym i fatalnie zoptymalizowanym, zasobożernym silnikiem Astropolis (IPB). Działanie w realnym środowisku potwierdza testy, choć oczywiście zobaczymy dzisiaj wieczorem (szczyt ruchu na AP wypada między 20-23. Przyglądajcie się prędkości ładowania w tych godzinach.

W ramach ciekawostki zdradzę, że AP zajmuje w tej chwili na serwerze ok 550GB.

Nie wiem jakie są parametry i ceny z których obecnie korzystacie, ale już wówczas dostępne były usługi typu managed hosting łączące zalety serwera dedykowanego, nie obciążonego obecnością innych serwisów jak na hostingu współdzielonym, z komfortem wynikającym z braku konieczności zatrudniania własnego admina. Koszty roczne w granicach 4-5 tys. pokrywają takie zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową jakie pokazałeś. Sam korzystam z takiego rozwiązania i oczywiście ma ono mankament w postaci stałych parametrów bezpieczeństwa, które nie dopasowują się automatycznie do potrzeb - ale myślę że spokojnie mogła to być rozsądna alternatywa cenowa. Z resztą pamiętam, że gadaliśmy wówczas i nie jestem pewien czy o tym nie wspominałem. Ale nieważne - najważniejsze że znalazłeś rozwiązanie z którego jesteś zadowolony. Jak dla mnie forum hula jak poprzednio :-)

2 godziny temu, Andrzej Lach napisał:

Tu się nie zgodzę, obecne modele finansowania właśnie polegają na tym że nie ma potrzeby utrzymywania mobilizacji. Wszyscy obecnie płacimy za treści które chcemy czytać bądź oglądać i cała siła tego modelu polega na tym że nie wymaga od użytkownika zaangażowania. Podpinam kartę i płatność co miesiąc schodzi a mój dostęp do treści jest utrzymany:

- tak działa patronite i szereg większych lub mniejszych twórców tam obecnych (niektórzy z nich funkcjonują w tym modelu od lat)

- tak działają platformy streamingowe - Netflix, HBO bądź platformy stricte muzyczne Tidal czy Spotify (i na tych polega ich siła - sam wiem po sobie że utrzymuję abonament w platformach z których aktywnie nie korzystam (użytkownicy są leniwi :) )

@Adam_Jesion napisał że koszty zredukował o 70%, czyli są obecnie na poziome 5K rocznie, co daje nie wiele więcej niż 400 zł miesięcznie - a to już łatwo przeliczyć na liczbę osób i średnią miesięczną wpłatę.

Uważam to za najprostszy i najlepszy sposób na sfinansowanie alterpolis.pl, a co najważniejsze nie jest obarczony żadnym ryzykiem czy też dodatkowymi nakładami.

A jak ten system działał przez ostatni rok?

15 minut temu, lulu napisał:

A jak ten system działał przez ostatni rok?

Nie do końca wiec o co pytasz :) ale jeżeli masz na myśli rynek finansowania społecznościowego (szeroko pojętego) to akurat przeżywał (przeżywa) okres wielkiego boomu.

https://www.rp.pl/finanse/art35728211-crowdfunding-w-polsce-wystrzelil-duze-pieniadze-plyna-z-sieci

https://prnews.pl/rekordowy-rok-dla-rynku-finansowania-spolecznosciowego-branza-czeka-na-nowe-regulacje-462829

Powyższe artykuły opisują rynek finansowania udziałowego, ale w sektor patronacki też bardzo się rozwinął, jako przykłady mogę podać:

- radio 357

- radio Nowy Świat

- szerokie spektrum podcastów, np. Radio Naukowe, Nauka XXI wieku, Raport Rosiaka, Podcast Historyczny i wiele innych

• Like 1

Mam na myśli sytuację na Astropolis. Natomiast wymienione przez Ciebie przykłady, takie jak Radio 357 potwierdzają dokładnie to co mówię - po spektakularnym debiucie, liczba "patronów" systematycznie spada.

Edited by lulu

19 minut temu, lulu napisał:

Natomiast wymienione przez Ciebie przykłady, takie jak Radio 357 potwierdzają dokładnie to co mówię - po spektakularnym debiucie, liczba "patronów" systematycznie spada.

Ale jak to :) ?

image.thumb.png.00b69e03e70bed58cc31b15ebd6dee58.png

Ale żeby nie było, na pewno można znaleźć bez liku przykładów na projekty finansowane społecznościowo, które zakończyły się fiaskiem (przy początkowym entuzjazmie).

Chodziło mi tylko o to że Astropolis, które posiada już stosunkowo dużą i aktywną społeczność, potrzeby finansowe (porównując do rozmiaru społeczności) ma niewielkie, na poziomie kilkuset złotych miesięcznie.

Kończąc off topic - forum po zmianach działa sprawnie, nie zauważam żadnej różnicy :)

13 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.

Adam, jeżeli budżet tego pięknego non profit zaczyna ważyć, przychylam się do pomysłu kolegów w sprawie współfinansowania forum przez jego uczestników. Zaproponuj sensowną formułę i wchodzimy w to. 🙂

Chciałbym, żeby to forum było w dobrej formie i nie było jednocześnie dla Ciebie ciężarem finansowym. Myślę, że znajdzie się przynajmniej ze stu użytkowników, którzy drobne donacje będą regularnie wpłacać. Dla mnie pomysł na formułę jest raczej prosty: chcesz mieć konto z możliwością logowania i pisania, zapłać np. 100 PLN rocznie. Tylko wtedy trzeba bardziej uważać z banami. 😉 Choć i to można załatwić sprawą jakiegoś regulaminu.

2 minuty temu, diver napisał:

chcesz mieć konto z możliwością logowania i pisania, zapłać np. 100 PLN rocznie

Jak zamkniesz możliwość pisania za paywallem, to forum dość szybko padnie - bo cała idea forum polega na wymianie informacji, czyli właśnie pisaniu. Poza jakąś formą dobrowolnej ściepy, to nie za bardzo widzę możliwość finansowania przez użytkowników, która nie przyniosłaby więcej szkody niż pożytku.

9 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Nie ma chętnych do prowadzenia. Poza tym, ciągle rosnące koszty prowadzenia (jak choćby księgowość) przy naszej skali okazały się destrukcyjne. Będę pewnie likwidował. Innymi słowy - porażka w tym temacie.

Szczerze mówiąc to nie za bardzo w ogóle widziałem gdzieś (ale tak po prawdzie, to nie szukałem jakoś szczególnie intensywnie) żadnych informacji na temat fundacji; coś tam kiedyś pisałeś, że działasz w temacie i że wkrótce będzie więcej wiadomo - i w sumie tyle do mnie dotarło. Więc - zakładając, że nie jestem tu jakimś wyjątkiem w kwestii świadomości na temat sytuacji fundacji - może nie ma chętnych do działania i finansowania, bo po prostu nie bardzo ludzie w ogóle wiedzą o temacie?

12 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Jak zamkniesz możliwość pisania za paywallem, to forum dość szybko padnie - bo cała idea forum polega na wymianie informacji, czyli właśnie pisaniu. Poza jakąś formą dobrowolnej ściepy, to nie za bardzo widzę możliwość finansowania przez użytkowników, która nie przyniosłaby więcej szkody niż pożytku.

Ok, masz sporo racji. Ale widzę że Adam kręci się trochę za własnym ogonem. Do prowadzenia fundacji nie ma chętnych, a jednocześnie budżet utrzymania forum zaczął boleć. Póki co Adam zszedł z kosztów o 70%, ale nie zadeklarował jasno, że obecny zredukowany budżet jest już dla niego ok i nie ma sprawy. Widzę że myśli jednak o jakiejś formule współfinansowania forum przez uczestników. Więc?

7 godzin temu, diver napisał:

Póki co Adam zszedł z kosztów o 70%, ale nie zadeklarował jasno, że obecny zredukowany budżet jest już dla niego ok i nie ma sprawy. Widzę że myśli jednak o jakiejś formule współfinansowania forum przez uczestników. Więc?

Dla jasności - wątek finansowy wrzuciłem do pierwszego postu tylko z powodu uzasadnienia migracji, tłumacząc z góry ryzyko porażki (np. gorzej działającego forum). Chciałem uniknąć dyskusji: "a po co to ruszasz, jak działa dobrze" (bywały już takie posty w przeszłości).

Jeszcze raz podkreślam - nie mam problemu z utrzymywaniem Astropolis, tak jak robię to od zawsze. To moje dziecko i czuję się "w obowiązku" o nie dbać. Jeśli poczuję potrzebę/sens innego finansowania to na pewno założę dedykowany wątek. W tej chwili nie jest to problem.

38 minut temu, lulu napisał:

Nie macie wrażenia że listingi tematów (strona główna, dalsze itd.) generują się dłużej niż poprzednio?

Bo ja wiem? Może trochę.

Edit: ale zauważyłem, że pliki zdecydowanie dużo dłużej się wrzucają.

Edited by Krzysztof z Bagien

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Chciałbym podziękować za włożoną pracę, za utrzymywanie i generalnie za całe forum. Piękna rzecz!

Ja żadnych ułomności działania nie stwierdziłem, ale chyba mało spostrzegawczy jestem, bo dopiero trafiłem na ten wątek.  

Jeśli to nie tajemnica, to ile waży Astropolis? Ile gigabajtów zdjęć nawrzucaliśmy?