Skocz do zawartości
  • 0

Jaki okular (bardzo)krótkoogniskowy do TS apo 80/480?


szquar

Pytanie

Chce zakupić okular o krótkiej ogniskowej w okolicach 3mm do TS apo triplet 80/480 z założenia z przeznaczeniem głownie do planet, ale też księżyca.

Na chwilę obecną okular z najkrótszą ogniskową jaki posiadam to ES 4,7 mm, używałem go z Barlowem GSO 2x. Bardziej z ciekawości, bo nie liczyłem na super obraz, użyłem też Barlow GSO 5x.

Co polecicie?

Z góry napiszę że wiem że okulary typu Pentax czy TeleVue są super ale budżet jaki mogę przeznaczyć to około 600zł, może być używka w dobrym stanie,  jakby się trafiła jakaś okazja to może bym wysupłał dodatkowe 100-200zł.

Na giełdzie jest Vixen NLV 2,5 mm, ale pole 45 stopni to trochę  mało bo poza planetami będzie przeszkadzać. Jakieś opinie na jego temat?

Pozdrawiam wszystkich.

Edytowane przez szquar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, szquar napisał:

 

Na giełdzie8 jest Vixen NLV 2,5 mm, ale pole 45 stopni to trochę  mało bo poza planetami będzie przeszkadzać.

A do czego chcesz go jeszcze uzywać? Nawet jest wskazane, aby planetarny okular miał male pole. 

Najlepszy do tego teleskopu býłby Vixen HR

https://www.astroshop.pl/okulary/vixen-okular-hr-2-4-mm-1-25-/p,49964

, ale Vixen SLV też ujdzie. Im mniej soczewek, tym lepiej w planrtarnym okularze.

PS

Miej świadomośc, ze nie zawsze wykorzystasz 200x powiększenia  Czasem trzeba 150x, a czasem nawet 100x. Wszystko zalezy od seeingu. Ale nawet przy idelanym seeingu potrzebnych jest kilka ogniskowych do wyławiania najmniejszyce detali. Clou do sekcesu dostrzeżenia tych detalików,  to szybka zmiana okularów o róznej ogniskowej. 

Przy okazji - dobrze jest jak wszystkie okulary są parafokalne ( ostrza w tym samym punkcie wysuniecia wyciagu). Do parafokalnosci mozesz jednak je doprowadzic pierscieniami parafokalnym ( homofokalnymi) lub rewolwerem (karuzelą).

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@JSCDzięki za odpowiedź.

Jak pisałem, jeszcze do księżyca, tutaj fajnie by było mieć większe pole, przyjemniej się obserwuje, ale to nadal moje początki więc może to tylko takie przekonanie świeżaka.

Ten podlinkowany Vixen jest niedostępny i poza budżetem, ale może ktoś wystawi na giełdę.

Napisałeś o SLV, ja z kolei w poście pisałem o NLV, to literówka czy uważasz że SLV będzie lepsze od NLV? SLV 2,5mm jest nadal dostępny na astroshop.

Czy oprócz Vixena HR i przychodzi ci coś jeszcze wartego uwagi do głowy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do Księżyca to możesz wykorzystywac największe powiekszenia. Bardzo czesto 200x (pisze na podstawie mojego achromata 80/1200).

Naprawde nie jest potrzebne duze pole nawet na Księzyc. Wrecz przeciwnie. Obserwujesz szczególiki we wnetrzach kraterów, jakies małe rozpadlinki itp. o bardzo malych rozmiarach. W malym polu i ostrosci az do diafragmy mozesz lepiej sie skupic.  Prawda, że przy duzych powiększeniach i malym polu wszystko szybko ucieka z pola widzenia, ale dlatego warto miec naped, najlepiej w montazu eq.

Zależy co Cie interesuje...? Podgladanie malych rozpadlinek i kraterkow, czy wiekszych części Księżyca? Sa nawet tacy, ktorzy ogladaja Księzyc tylko w calosci... co kto lubi.

 

PS

Z tego co wiem to LV, NLV, czy SLV to tylko drobne różnice (głównie powłoki), ale sam ich nie testowałem (ja jestem z bajki orciaków i długoogniskowych refów ;) ), piszę na podstawie tego co wyczytałem w necie u powaznych ludzi. Wpisz w googlach "vixen NLV vs SLV" i sam poczytaj.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jutro będę zgłębiać temat NLV vs LSV. Mam SLV 10mm i przyznaje że bardzo komfortowo się przez niego patrzy, aczkolwiek duże pole w moim innym okularze (ES 4,7) robi robotę.

Montaż na ten moment AZ4 i narazie tak musi zostać, puki co ręka robi za napęd:P

Dzięki za sugestie i opinie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.