Skocz do zawartości

Pixinsight Siril DSS PixelProcesor. Wasze opinie i doświadczenia


radoslawo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Świdrując internet i kombinując na swoim biednym materiale próbuję znaleźć złoty środek. Zależy mi na możliwości poradzenia sobie z materiałem z różnych sesji(niekoniecznie powtarzalnych). Posiadam kamerę mono i zestaw filtrów HaLRGB jednak jeszcze nie udało mi się nic w kolorze złożyć. Siril nie poradził sobie z przestawionym materiałem. Najlepsze efekty daje DSS+PS. Chciałbym zautomatyzować jak najbardziej post proces obróbki. Wiem że większość z Was pewnie jedzie na PI ale faktycznie 250Euro załatwia sprawę? 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś, 8 lat temu, napisałem taki tekst...oczywiście trzeba go traktować jako archiwalny i lekko muzealny, ale jedna prawda z niego wynikająca jest aktualna i dziś - wydając sporo kasy na sprzęt do astrofotografii próbujemy oszczędzać na oprogramowaniu do obróbki. Moim zdaniem soft i jego możliwości jest tak samo istotny jak sprzęt. A dobry, skuteczny i bezbłędnie działający soft kosztuje. Dlatego łańcuszek Maxim DL( albo SGP) , Pixinsight i Photoshop uważam za zestaw podstawowy i w moim przypadku docelowy. I do tego bajery typu Astroaction, filtry odszumiające do Pixa a ostatnio APP do wyrównania tła.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tayson napisał:

Zasada jest bardzo prosta.

Im wiecej automatu podczas obrobki, tym gorsza jakość. 

Pewnie masz racje na 100% ale podejrzewam ze to co Ty widzisz teraz to ja za kilka lat zobaczę:). Nie jestem wymagający na tą chwile:) a tak na serio nie chciał bym wtopić kasy na początek. Dlatego wielu z Was miało już przygody z oprogramowaniem i chciałbym skorzystać z Waszych wskazówek. Obecnie jeżeli sesja zamyka się w jednym podejściu to „radzę” sobie w dss +PS. Kombinuje również w pixel procesor ale strasznie długo tam to trwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy zaczynalem zabawe z astrofoto, obrobke robilem na Siril+PS. Potem odkrylem Affinity Photo i zestaw makr od Jamesa Ritsona JR Astrophotography Macros, i pozucilem Sirila i PS na rzecz Affinity Photo.

Koniec koncow, po wielu godzinach ogladania na YT jakie cuda mozna wyciagnac za pomoca PI, uciulalem i kupilem PI. Obecnie do obrobki uzywam tylko PI + Affinity Photo  do dodatkowego odszumiania i ewentualnych korekt koncowych.

Tazke tego... PI z nawet najgorszego matrialu moze wyciagnac cos ciekwego, zakladajac, ze masz troche wiedzy i uwzgledniasz wagi klatek, bo czyz ktos juz nie mowil, ze czasem mniej znaczy wiecej?

Edytowane przez gutaker
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, gutaker napisał:

Gdy zaczynalem zabawe z astrofoto, obrobke robilem na Siril+PS. Potem odkrylem Affinity Photo i zestaw makr od Jamesa Ritsona JR Astrophotography Macros, i pozucilem Sirila i PS na rzecz Affinity Photo.

No ja właśnie nie dawno sobie Affinity kupiłem i jestem z niego całkiem zadowolony (szczególnie, że kosztował 150zł czy coś koło tego), więc zaraz sobie obczaję te makra co wrzuciłeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Krzysztof z Bagien said:

No ja właśnie nie dawno sobie Affinity kupiłem i jestem z niego całkiem zadowolony (szczególnie, że kosztował 150zł czy coś koło tego), więc zaraz sobie obczaję te makra co wrzuciłeś :)

Ja kupilem jakis czas temu w promocji za 190PLN bylo Affinity Photo i Designer. A jako, ze bawie sie czaem tez wektorami, to Desginer zastepuje spokojnie Illustratora. Dodam jeszcze, ze niestety mialem ograniczone mozliwosci softowe, bo siedze na macOS.
Co do tych makr, to naprawde daja rade, a typek co jakis czas wrzuca update'y. No i ma pare fajnych tutorow, jak tego uzywac. Jedynym bolem, jest aktualizacja tych makr, bo trzeba odinstalowac stare, sciagnac i zainstalowac nowe. Ale za friko... "I can live with that" :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.