Skocz do zawartości

Losmandy GM8 - Pierwsze testy


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po wielu miesiącach oczekiwania na to i owo zaiązane z montażem udało się przeprowadzić pierwsze próby sprzętu poza miastem.

Pojechałem z Cygnusem do Pryszczowej Góry.

Po ustawieniu sprzętu lunetką biegunową i sprawdzenia dryftem oraz wprowadzeniu PE przystąpiłem do wykonania seri fotek z ogniskową 1000mm (MTO-1000), czyli wypadkowa ogniskowa wynosiła 1600mm a czas ekspozycji 2min. Efekty były następujące:

 

1000mm_2min.jpg

 

lub tak:

 

1000mm2min.jpg

 

i też tak:

 

1000mm-2min.jpg

 

Następnie zaryzykowałem i wykonałem fotkę 3 minutową:

 

1000mm3min.jpg

 

Następnie wykonałem 2 fotki 4 i 5 minutowe Tairem 3s (4.5/300mm) i efekty były znacznie lepsze:

 

300mm4min.jpg

 

4 min.

 

300mm5min.jpg

 

5 min.

 

Naturalnie nie przykładałem się do ostrości bo noc krótka.

Wszystkie klatki są oczywiście surowe a ich wycinki są w skali 1:1.

Jest to mój pierwszy montaż z prowadzeniem i jeszcze go nie poznałem do końca.

Mam nadzieje że uda się więcej wyciągnąć z tego sprzętu.

Ciekawe jaka jest optymalna ogniskowa do tej klasy montażu.

Dave robił w Bieszczadach fotki 4minutowe z ogniskową 600mm i gwiazdy były punktowe, może mój sprzęt jest jakiś trefny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autoguider, Panie... autoguider :Boink:

i uciągnie się pół godziny na 5m ogniska... ... ...

 

Prawdopodobnie masz słabo nagrany PEC. Lekko inne wyważenie monta = nowy PEC. Piszą, że 2 uśrednione przebiegi wystarczają. Moja praktyka podpowiada, że czasami 10 to też mało!

 

A tak poza wszystkim jak na pierwszy raz to całkiem, całkiem :helo: !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autoguider, Panie... autoguider :Boink:

i uciągnie się pół godziny na 5m ogniska... ... ...

 

Prawdopodobnie masz słabo nagrany PEC. Lekko inne wyważenie monta = nowy PEC. Piszą, że 2 uśrednione przebiegi wystarczają. Moja praktyka podpowiada, że czasami 10 to też mało!

 

A tak poza wszystkim jak na pierwszy raz to całkiem, całkiem  :helo:  !!!

 

Autoguider był póbowany ale nie czynił rewolucji.

Jak duży powinien być luz na przekładni ślimakowej RA? Był zostawiony spory luz, kasowany niedoważeniem. Wydaje mi się że przy precyzyjnej przekładni ten luz powinien być niemal niewyczuwalny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim moncie luz w RA jest.... wielki to mało powiedziane, ale jest cały czas kasowany przez biegnący silnik :Salut:

Uważam, że Wasz efekt jest całkiem niezły, ale nie spodziewałbym się punktowych gwiazdek przy I-szej sesji.

Zgranie ustawień autoguidera z luzami monta to... jakieś pół roku dobrej pogody :Boink: Choć Wasze doświadczenie jest dużo większe i spodziewam się proporcjonalnego skrócenia czasu dochodzenia do super-efektów :D

Poza tym walczycie na dobrym, seryjnym moncie, a nie samoróbce, gdzie wiecznie coś nie działało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weż pod uwagę że przed wyjściem w pole Adamo przez dwa tygodnie walczył na balkonie! Zamieniał między sobą mechanizmy obu osi i odprawiał różne inne ceremoniały.

Podpowiedzcie jakieś dinksy, Adamo jest zacięty i gotów pół roku walczyć, w końcu odkryje proch który okaże się daaaaawno opatentowany.

A jak się wkurzy i złoży reklamację w Ameryce to... następne pół roku i emocje co też zrobią z paczką nasi dzielni celnicy.

A ten luz - też mi się wydaje GIGANTYCZNY... Może tak ma być!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie masz słabo nagrany PEC. Lekko inne wyważenie monta = nowy PEC. Piszą, że 2 uśrednione przebiegi wystarczają. Moja praktyka podpowiada, że czasami 10 to też mało!

 

A tak poza wszystkim jak na pierwszy raz to całkiem, całkiem  :helo:  !!!

 

Adam,

 

Tom-cio, jak znam życie to Adam w ogóle go (tzn. PEC'a) nie stosował.

Na moje to z PECe'em to daj sobie spokój na początek i w ogóle go nie używaj, można się za niego zabrać jeśli jest się już dobrze obeznanym ze swoim montażem. Zresztą z tego co wyczytałem na sieci to różnie jest z nim, na pewno lepszym rozwiązaniem byłby autoguider.

A wracając do Twoich zdjęć to moim zdaniem jak na pierwszą sesję i 1,6m ogniskowej to jest dobrze i nie masz felernego montażu. Ja ciągle też walczę z faktem, że część zdjęć wychodzi mi poruszona, tzn. gwiazdy są totalnie rozjechane. Na podstawie dotychczasowych testów i rozmów wynika to najprawdopodobniej z tego, że za słabo skręcałem sprzęgła, poza tym były już zabrudzone olejem i przez to słabiej spełniały swoją funkcję. To co ja widzę to każdy użytkownik Losmandy bardzo mocno zaciska sprzęgła przed foceniem. Oczywiście montaż należy odpowiednio wyważyć, w manualu jest dokładnie napisane jak to zrobić (montaż musi byc lekko przeważony). Co do luzów to łatwo się je niweluje, sam nie wiedziałem jak ale w Kamieniu Michał Witkowski mi skasował luz w RA. Trzeba zdjąc pokrywę ślimaka rozluźnić odpowiednie śrubki docisnąć ślimaka (z wyczuciem) i przykręcić. Nie można przesadzić bo przy zbyt dużym nacisku silnik nie poruszy montażem w ogóle. Znaczenie ma każdy szczegół, wiatr, podłoże na jakim stoi montaż, tupnięcie może zepsuć fotkę, etc, etc.

 

To jakie błędy daje montaż można fajnie sprawdzić ustawiając go nie na Polarną ale gdzieś 10 stopni od niej i zrobić fotkę jakiejś gwiazdy przez ok. 10 minut.

 

DaVe w Bieszczadach robił na ogniskowej 600mm a to jest duża róznica, fakt że wiało wtedy okrutnie i a efekt końcowy jest naprawdę fajny.

 

Polecam też grupę dyskusyjną na yahoo.

 

Pozdrawiam, tomek

 

P.S. Skoro jest nas już kilku w Polsce możemy też założyć naszą małą, nieformalną grupkę i wymieniać się naszymi doświadczeniami z montażami Losmandy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamo, ogniskową masz 1000mm z MTO a nie 1600 :unsure:

Zrób jak mówi Tomek fotkę z przekoszonym o 5-10 stopni biegunem a poznasz swój wykres PE i zaprzyjaźnisz się z nim na dobre.

Jest chyba też jakiś soft do webkamerek ściągajacy niejako PE z odchyleń obrazu gwiazdy na pixelach i rysujący go jako wykres w czasie na ekranie komputera, czy któs pamieta jak się on nazywa i gdzie jest dostępny?

Używam od prawie roku z dobrym skutkiem dużo tańszego montażu Sky View Pro pod swojego Maksutowa 150mm z prawdziwą ogniskową 1500mm i też mnie to czeka(testowanie PE) jak się zabiorę za DS a na razie pochłania mnie bez reszty astrofoto planetarne, ale wiedzy na temat sprzętu nigdy za wiele B)

Edytowane przez Jarzyna B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaz za duze pieniadze i duze luzy ?

Czy wszyscy nam wpychają niedopracowany konstrukcyjnie sprzet ? Sprzegla na linke sa znane nawet w kosiarkach , nie wspomne o lozyskach . Są tez nieznane konstruktorom montazy takie cuda jak bezluzowe przekladnie

Dokrecac srubki w skyluxe to mozna ale ....

:D . Skoro luzy kasuje sie niedowazeniem to nie mozna dziwić sie ,ze wiatr czy przejscie obok co nieco zmnieni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

 

Tom-cio, jak znam życie to Adam w ogóle go (tzn. PEC'a) nie stosował.

Na moje to z PECe'em to daj sobie spokój na początek i w ogóle go nie używaj, można się za niego zabrać jeśli jest się już dobrze obeznanym ze swoim montażem. Zresztą z tego co wyczytałem na sieci to różnie jest z nim, na pewno lepszym rozwiązaniem byłby autoguider.

 

 

Na początku Adamo wyraźnie pisze:

"Po ustawieniu sprzętu lunetką biegunową i sprawdzenia dryftem oraz wprowadzeniu PE przystąpiłem do wykonania ..."

tak więc domniemam, że włączył. Czy wcześniej go nagrał czy nie to osobna sprawa :Boink:

Do nagrania PECa można się posłużyć 30-dniową wersją K3CCDTools. Do tego jest wyśmienity. Na WebCamowy autoguider też się nadaje.

Niestety pierwszy raz słyszę o nagrywaniu PE na źle ustawionym moncie, ale może jest nieznana mi metoda - chętnie poczytam.

A to, że przy jednym ustawieniu monta jedna fotka jest punktowa, a druga rozjechana to w 99% wina PE. Oś RA po prostu sobie pływa TO NA PRAWO, TO NA LEWO i tylko wprowadzenie PEC jest w stanie to uspokoić.

 

Autoguider też sobie poradzi, ale przy małym (skorygowanym) PE będzie miał mniej do roboty i nie będzie szarpał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku Adamo wyraźnie pisze:

"Po ustawieniu sprzętu lunetką biegunową i sprawdzenia dryftem oraz wprowadzeniu PE przystąpiłem do wykonania ..."

tak więc domniemam, że włączył. Czy wcześniej go nagrał czy nie to osobna sprawa :Boink:

 

Sorry, przegapiłem to zdanie. Ale pozostanę przy radzie aby odpuścić sobie PEC'a na początek, najpierw zrób testu bez tych dodatków.

 

A to, że przy jednym ustawieniu monta jedna fotka jest punktowa, a druga rozjechana to w 99% wina PE. Oś RA po prostu sobie pływa TO NA PRAWO, TO NA LEWO i tylko wprowadzenie PEC jest w stanie to uspokoić.

 

Masz arcję ale moim zdaniem i na podstawie moich testów z GM8 3cie zdjęcie od góry nie jest wynikiem PE ale jakiegoś innego czynnika. Wykonywałem testowe zdjęcia swojego montażu i zdażały mi się takie "skoki" montażu, przy czym wielkość skoku zdecydowanie była większa niż PE z czego wysnuwam swój wniosek.

 

Montaz za duze pieniadze i duze luzy ?

Czy wszyscy nam wpychają niedopracowany konstrukcyjnie sprzet  ? Sprzegla na linke sa znane nawet w kosiarkach , nie wspomne o lozyskach . Są tez nieznane konstruktorom montazy takie cuda jak bezluzowe przekladnie

Dokrecac srubki w skyluxe to mozna ale ....

:D . Skoro luzy kasuje sie niedowazeniem to nie mozna dziwić sie ,ze wiatr czy przejscie obok co nieco zmnieni .

 

Zbig, sorry ale grubo przesadzasz. Większośc montaży wymaga pewnych z nimi manipulacji i nie ma w tym nic dziwnego. Co do luzów, to są one małe i możliwe w 5 minut do likwidacji, przynajmniej tak było u mnie. Co do wyważania montażu to z tego co się orientuje w taki sposób wyważa się każdy montaż, nie tylko Losmandy. A wiatr poradzi sobie z każdym sprzętem.

 

Dodam jeszcze, że moim GM8 Przemas z bardzo dobrym skutkiem wykonał kilka fotek z eskpozycją po 3minuty swoim TEC'em, przy czym montaż był w tym przypadku już przeciążony. Zdjęcia bez żadnych PEC, guiderów, po prostu na puszczonym montażu.

 

Podsumowując należy poświęcic trochę czasu a efekty wtedy przyjdą. Niestety 1,5k$ to za mało aby wystawić montaż i od razu walić super fotki 3 minutowe z ogniskową 1,6m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując należy poświęcic trochę czasu a efekty wtedy przyjdą. Niestety 1,5k$ to za mało aby wystawić montaż i od razu walić super fotki 3 minutowe z ogniskową 1,6m.

 

 

...święte słowa :notworthy::notworthy::notworthy:

 

 

My tu piszemy doktorat, a najbardziej zainteresowany tematem... coś dziwnie milczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...święte słowa  :notworthy:  :notworthy:  :notworthy:

My tu piszemy doktorat, a najbardziej zainteresowany tematem... coś dziwnie milczy :D

Tak, PEC wprowadziłem i po wprowadzeniu było lepiej.

Muszę to jeszcze potestować, nie wiem na ile wpływa chodzenie koło montażu ale to może być przyczyną tego 3 zdjęcia o którym pisze Tomek L.

Może trzaskanie drzwiami od samochodu też robi swoje. Dziś jak pojadę to ustawie i włącze naświetlanie, następnie odejdę na 10m i poczekam aż skończy.

Dziś zastosuje ogniskową 780mm i zobaczymy efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem też z balkonu test z przestawioną osią o jakieś 30 stopni z ogniskowymi 1000mm i 2000mm:

 

1000mm

 

2000mm

 

Jest to test przed przekładką mechanizmów. W lunecie z krzyżem obserwowałem jak gwiazda raz wyprzedzała środek krzyża raz była przed nim. Wyliczyłem że było to jakieś +/- 20''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniek kupil GP-dx i walczy z nim, tu G8 i też walka <_< coza syf oni wysyłają na wschód. Ale polski sprzedawca tez by do kazachstanu wyslał odpady produkcyjne, bo kto sie tam upomni o wady <_<

Co do niedoważania tez je zalecałem Heńkowi jako wynik doświadczenia z Optisanem :lol: ale jest Panowie jedno ale, sprzęt tak musicie niedoważyć aby napęd ciągnął a nie popuszczały bo wtedy jest właśnie taki feler. Luz na ślimaku tez nie może być za duży bo jak ma pec działać jak teleskop kołysze się na wietrze.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do niedoważania tez je zalecałem Heńkowi jako wynik doświadczenia z Optisanem  :lol:  ale jest Panowie jedno ale, sprzęt tak musicie niedoważyć aby napęd ciągnął a nie popuszczały bo wtedy jest właśnie taki feler.

 

Dokładnie jak pisze Hamal, zresztą jest to w miarę dobrze opisane w manualu. Należy tak wyważyć montaż aby silniki zawsze pchały tubę teleskopu. I tak jeśli tuba teleskopu znajduje się na zachodzie należy montaż przeważyć lekko w stronę przeciwwagi, jesli tuba jest na wschodzie montaż musi być przeważony lekko na stronę tuby.

 

Adam, te dwa zdjęcia pokazują, że raczej wszystko z montażem jest ok., w moim przypadku wygląda to bardzo podobnie.

Jeśli przez 20" masz na myśli sumaryczny (całkowity) ruch gwiazdy to mieści się to w przedziale dokładności tego montażu i jedyne co pozostaje to dalsze doskonalenie warsztatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, spekulacje, spekulacje! Nie było żadnego wiatru! Tylko ja trochę kaszlałem :)

 

Niestety, wczoraj ani dzisiaj wyjazd nie doszedł do skutku przeze mnie, a jutro to już będziemy mieli front.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za informacje.

Tomku, to o czym piszesz Ty i Hamal jest dla mnie w miarę jasne i byłem tego świadomy, że ślimak musi ciągnąc a nie pchać. Podobnie miałem w moim ręcznym montażu. Też wydaje mi się że jak się z nim zapoznam to efekty będą lepsze lecz cudów się nie spodziewam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, spekulacje, spekulacje! Nie było żadnego wiatru! Tylko ja trochę kaszlałem :)

 

Niestety, wczoraj ani dzisiaj wyjazd nie doszedł do skutku przeze mnie, a jutro to już będziemy mieli front.

Front to ja widzę już :):burza: mi sie tu za północnym oknem :lol:

Jest szansa że jutro na wieczór sie wypogodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Skoro jest nas już kilku w Polsce możemy też założyć naszą małą, nieformalną grupkę i wymieniać się naszymi doświadczeniami z montażami Losmandy

Bardzo dobry pomysł :helo: To ilu już z nas ma Losmandego?

1 Przemas

2 Tomek L

3 Dave

4 Adamo

5 Michał W

 

ktoś jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł  :helo: To ilu już z nas ma Losmandego?

1 Przemas

2 Tomek L

3 Dave

4 Adamo

5 Michał W

 

ktoś jeszcze?

 

Możesz mnie dopisać do listy :D W poniedziałek odebrałem GM8.

PS. Z tego co wiem, to Tiamat ma G11 z Gemini.

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.