Skocz do zawartości

Losmandy GM8 - Pierwsze testy


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Przyznam Adam, że mnie troche zasmuciłeś pierwszymi wynikami testów. +/- 20" to zbyt dużo jak na GM8. Mam nadzieję, że to tylko kwestia skasowania luzów i będzie lepiej.

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam Adam, że mnie troche zasmuciłeś pierwszymi wynikami testów. +/- 20" to zbyt dużo jak na GM8. Mam nadzieję, że to tylko kwestia skasowania luzów i będzie lepiej.

 

Pozdro

Paweł

Myślę, że to jest kwestia poznania sprzętu ale cudów sie nie można spodziewać od sprzętu za 1,3k$ Nie pamiętam ile wynosi PE bo gdzieś znikła mi strona z wykresami ale sądzę, że norma to 10-15"

Jeśli udało mi sie zrobić kilka klatek z F=1000mm po 2 minuty i było znośnie to jak dopracuję metodę ustawienia tego wszystkiego to powinno być ok.

Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedwczoraj złożyłem swojego G-11, na razie tylko cieszy oko i się kurzy bo nie dosłali dovetail-plate. Ja kupowałem swojego w www.buytelescopes.com, podobnie jak w optcorp wystawiają na wielką próbę cierpliwość nabywcy. Żałuję że się zgapiłem bo można to kupić w www.adorama.com. Z Adoramą mam same dobre doświadczenia, od kiedy zadzwonili do mnie do Polski żeby mi powiedzieć że na moim zamówieniu jest kilka filtrów foto a w zestawie kupię taniej i do tego jeden filtr więcej zawsze kupuję tam jeśli tylko mogę.

 

Zastanawiam się nad docelowym zasilaniem, znalazłem coś ciekawego (link poniżej) - 13.8 V + obudowa na akumulator 7Ah, z akumulatorem prawie 5kg ale czytałem że do przesuwania telepem z dużymi prędkościami potrzeba 3A. Co o tym sądzicie? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

 

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

 

 

 

 

 

 

 

http://www.napad.pl/katalog/sklep.php?kat_id=543

 

PS jeśli chodzi o transport to mogę polecić firmę Polamer (można rozmawiać po polsku, polecam ich biuro w New Jersey, konkretnie Elizabeth). Za transport morski zapłaciłem 95$. Mają własną stronę trzeba szukać Polamer inc

Edytowane przez zbig_wawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad docelowym zasilaniem, znalazłem coś ciekawego (link poniżej) - 13.8 V + obudowa na akumulator 7Ah, z akumulatorem prawie 5kg ale czytałem że do przesuwania telepem z dużymi prędkościami potrzeba 3A. Co o tym sądzicie? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

pozdrawiam

 

 

Trudno uwierzyć w te 3A. Ale może. Czy oni dają do zasilania jakiś zasilacz w komplecie. Jeżeli tak to o jakiej wydajności? Jeżeli ty potrzebujesz pociągnąc 3A to nie da się tego zrobić z akumulatora 7Ah. Musiał byś mieć akumulator około 40Ah a do niego zasilacz minimum ZDP2A a najlepiej ZDP6A. Jak już będziesz wiedział co potrzebujesz do zasilania to napisz do mnie PW coś wymyśłimy żeby dobrze było.

:) to jest na ośmiu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem pomiary poboru prądu podczas normalnego prowadzenia w R.A. i całość pobiera około 250mA.

Czyli można na aku 7Ah jechać ponad 20 godzin.

Jak robiłem testy to aku pracował po 4 godziny dziennie (nocnie), tak przez 4 dni bez ładowania i trzymał nadal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do montażu nie dają zasilacza. Ja kupiłem sobie mały zasilacz 2A i działa bez problemów, te 3 A to gruba przeada. Co do akumulatorów to zdecydowanie polecam te od systemów alarmowych, osobiście mam 7Ah i nie narzekam. Jes gdzieś tutaj ciekawy wątek o akumulatorach i są tam linki do takich właśnie typów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do montażu nie dają zasilacza. Ja kupiłem sobie mały zasilacz 2A i działa bez problemów, te 3 A to gruba przeada. Co do akumulatorów to zdecydowanie polecam te od systemów alarmowych, osobiście mam 7Ah i nie narzekam. Jes gdzieś tutaj ciekawy wątek o akumulatorach i są tam linki do takich właśnie typów.

 

 

Jeżeli nie dają zasilacza to w papierach montażu musi byc gdzieś podane ile maksymalnie pobiera prądu. Jeżeli jedzie na 7Ah to pewnie maksymalny pobór jest na poziomie 500mA. Wtedy najlepszym rozwiązniem było by kupienie w Lidlu "prądownicy" z akumulatorem 7Ah jeżeli jeszcze mozna to tam dostac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie dają zasilacza to w papierach montażu musi byc gdzieś podane ile maksymalnie pobiera prądu. Jeżeli jedzie na 7Ah to pewnie maksymalny pobór jest na poziomie 500mA. Wtedy najlepszym rozwiązniem było by kupienie w Lidlu "prądownicy" z akumulatorem 7Ah jeżeli jeszcze mozna to tam dostac.

 

Mirku, dokładnie jest tak jak napisałeś, spojrzałem do manuala i jest tam napisane:

"12 volt DC - 500ma power use."

Niestety byłem jakiś zcas temu chyba w 3 Lidlach i nie było już tej prądownicy, bo Twoich testach chciałe msobie to kupić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, dokładnie jest tak jak napisałeś, spojrzałem do manuala i jest tam napisane:

"12 volt DC - 500ma power use."

Niestety byłem jakiś zcas temu chyba w 3 Lidlach i nie było już tej prądownicy, bo Twoich testach chciałe msobie to kupić :(

 

No właśnie, czy istnieje jakaś metoda żeby coś kupić PO SKOŃCZENIU PROMOCJI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Lidla to ustrojstwo dostarczała firma www.kompernass.com na ich stronie w ofercie tego nie ma ale moze ktoś ich zapyta czy dostarczali to komus jeszcze w kraju. Ta "prądownica" nazywa się "Power Cube" Tronic KH3106. To jest masowy produkt i musi być gdzieś jeszcze do kupienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS jeśli chodzi o transport to mogę polecić firmę Polamer (można rozmawiać po polsku, polecam ich biuro w New Jersey, konkretnie Elizabeth). Za transport morski zapłaciłem 95$. 

 

 

95 $ za ile kg ?? i ile czasu paczka szła do Polski ??

 

Ja zwykła pocztą (ale lotniczą) zapłaciłem 100 $ za 15 kg. Przesyłka dotarła po ok tygodniu.

 

 

Niestety są inne kwestie powodujące ze transport morski może być bardziej interesujący.

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konkretnie 5 paczek 18,15,8,6,2 kg (cytuje z pamieci) razem za wszystko 95$ , raz w tygodniu wypływają z Nowego Yorku w Warszawie kontener jest po 3-4 tygodniach. Ja z morskiego skorzystałem tylko raz z powodu wagi montażu.

 

Jeśli chodzi o inne kwestie to osobiście mam wrazenie że ostatnio transport lotniczy i morski ma takie same (małe) szanse jeśli chodzi o duże przesyłki, jeśli chodzi o małe to rzeczywiście morzem dużo lepiej

Edytowane przez zbig_wawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraz z Cygnusem na kolejnych testach GM-8.

Wykonałem 15 fotek po 2 minuty przy F=780mm i z tych 15tu kaltek 3 są znośne reszta do wywalenia. Zrobiłem także 6 klatek 3 minutowych z których wszystko nadaje sie do kosza. Montaż definitywnie pływa w zakresie +/- 20-25"

Zrobiłem też kilkanaście fotek z ogniskową 300mm i z czasem 2,5 minuty i też są poruszone. Montaż był ustawiony dokładnie i nikt nawet koło niego podczas ekspozycji nie chodził. Generalnie sprzęt nie nadaje się do pracy. Muszę tą kichę odesłać do USA co automatycznie daje mi od astrofoto sporo urlopu. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa... wyjazd miałem ze wszech miar udany. :angry:

Miałem FOCIĆ. Okazało się że... zapomniałem MONTAŻU. Żeby się nie rozpraszać nie zabrałem Newtona ani statywu teodolitowego na którym mam inny montaż.

Trudno, na szczęście jest lornetka MEADE.

Chwytam ją i... wkładam okulary, zdejmuję okulary... bez różnicy! Mam obrazy przesunięte w pionie o.... pół pola widzenia!

Heh... Poprzedni wyjazd na testy z Adamo zakończył się tym, że przy rozładowywaniu bagażnika upuściłem zapakowaną w futerał lornetkę. Wiele tego nie było, z pół metra wysokości i.... trochę się rozjusjustowała. :angry:

 

Posiedziałem na krzesełku, zabawiając Adamo rozmową i dywagując nad tym, co w GM8 nie klapuje: silniczki z reduktorami, sterownik elektroniczny czy przekładnia główna razem z łożyskowaniem. Bez próby podmienienie poszczególnych elementów nie rozstrzygniemy tego. Zamiana między sobą silniczków nic nie wniosła. Moim zdaniem - to nie rozstrzyga że silniczki (z trybikami) są dobre, mogę sobie wyobrazić że cała partia była felerna i oba mają ten sam błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem 15 fotek po 2 minuty przy F=780mm i z tych 15tu kaltek 3 są znośne reszta do wywalenia. Zrobiłem także 6 klatek 3 minutowych z których wszystko nadaje sie do kosza.

 

 

Adamo ja bym poważnie zastanowił się nad autoguidowaniem. Cudów nie ma, bez guidingu i tak daleko nie zajedziesz, a apetyt rośnie w miarę jedzienia. Dzisiejszej nocy robiliśmy testy autogidowania na Waldkowym GPDX-e. Najpierw dwie godziny dobieraliśmy parametry ustawień ST-4 i SkySensora2000 (no ale teraz jesteśmy o 2 godziny mądrzejsi), następnie wykonaliśmy serię próbnych ekspozycji (ogniskowa 800mm, Canon 300D). Ekspozycje 6- 8 minut. Wszystkie gwiazdki punktowe. później przegieliśmy trochę z gwiazdką prowadzenia (była zbyt słaba) i ekspozycje 10 minutowe były nie udane. Krótko przed świtem pojechałem do domu, a Waldek jeszcze został aby sprawdzić jak wyjdzie 10 minut na jasnej gwieździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.