Skocz do zawartości

Losmandy GM8 - Pierwsze testy


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

NIe dokońca się z Wami zgadazm. Wszystkie osoby w Polsce które mają GM-8 nie mają tych problemów! To chodzi na poziomie soligora z tym że był kilka razy droższy, marne to pocieszenie.

Wiem, że guaidowania nie uniknę ale jak ten sprzęt "szarpie" to guaidowanie może też nie wiele może pomóc. Jak wczoraj nie wyszły mi fotki z 300mm to o czym tu mówić?

Jak patrze w okular z krzyżem to widać że ten sprzęt chodzi jak chce, raz przyśpiesza a raz zwalnia ze zbyt dużym rozrzutem jak na GM-8.

Teraz mam programator do Canona to pewnie wrócę do mojego poczciwago kowadełka i tam moge trzaskać ekspozycję jakie che i nic nie pływa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz czy przypadkiem nie masz różnych oporów kręcąc slimakiem . Może coś za mocno skręcone . Przekrec recznie w kółko slimakiem os Ra ,moze tam szarpie

Tutaj też sprawdzałem ten problem. Robiłem testy na różnych luzach ślimaka i jest bez zmian :angry:

Jeszcze raz to rozkręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Testów ciąg dalszy....

Jak pisałem wcześniej postanowiłem to wszystko jeszcze raz rozebrać i wyregulować. Przewertowałem sieć w poszukiwaniu informacji na temat pracy ślimaków.

Ustawiłem wszystko po raz ostatni i już tak jak powinno być i pojechałem na testy.

Ustawiłem sprzęt za pomocą lunetki oraz dryftu. Sprzęt pracował znacznie lepiej niż poprzednio. Jego zakres wahań „gwiazdy” oscylował około +/- 10sek łuku oczywiście w R.A.

W deklinacji było idealnie.

Nie wprowadzałem PEC.

Założyłem obiektyw z ogniskową 780mm i wykonałem 20 klatek po 2 minuty.

Następnie wykonałem 5 klatek po 2,5minuty i 4 klatki po 3 minuty.

Na tym noc się skończyła i zaparował obiektyw.

 

Poniżej przedstawiam wyniki fotograficzne.

Fotki ukazują klatki najlepsze, pośrednie i najgorsze.

Skala 1:1.

 

2 minuty F=780mm

 

01_2min780mm.jpg

 

02_2min780mm.jpg

 

06_2min780mm.jpg

 

07_2min780mm.jpg

 

2,5 minuty F=780mm

 

02_150s780mm.jpg

 

03_150s780mm.jpg

 

04_150s780mm.jpg

 

i 3 minuty F=780mm

 

02_3min780mm.jpg

 

03_3min780mm.jpg

 

04_3min780mm.jpg

 

Analizując cały materiał widzę, że mam gdzieś jakieś jeszcze ugięcia, gdyż kreski na wszystkich klatkach nie są w jedną stronę gdzie kadr aparatu był ciągle tak samo.

Czekam na wasze sugestie i opinie

Szacunek :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owale w roznych kierunkach ? Tak jakby tuba miala swobode ruchów w 2 kierunkach . Przeciez jest niedowazona . Jak delikatnie chwycisz za tubę na zablokowanym montazu to latwo ją wychylic w kazdą stronę? Po mojemu mogla by miec tylko w jednym i to z winy niedokladnosci slimacznicy .

Jak po ponownym zlozeniau jest widoczna poprawa to moze jeszcze precyzyjniej zlozyc . Może jest skrzywiona oś RA albo skośnie zabudowana ?

Jak mozesz to zablokuj drugą os ,zeby zadne luzy z jej udzialem nie wplynely na robione zdjecie . Jak nie masz w osi RA luzow prostopadlych do niej to zdjecie nie moze byc rozjechane pod róznymi kątami tylko w jednej lini .

Moze popatrz dokladnie jak krecisz na luzie osią RA czy nie ma bocznego bicia .

Tak naprawde to są moje domysly , nie bawilem sie takim sprzetem . Albo bicie albo luzy . Bardziej pierwsze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam raczej na jakieś luzy lub równowagę w deklinacji a tego nie sprawdziałem.

I jeszcze jedną dziwną rzecz zauważyłem, a mianowicie po skończonej sesji looknąłem sobie w lunetkę biegunową i okazało się że polaris jest nie tam gdzie powinien!

Jak ustawiałem monturę dryftem to ustawiłem na tyle dokładnie że w deklinacji gwiazda nie schodziła przez godzinę.

Oczywiście sprawdziłem tą metodą przy pomocy 2 gwiazd, południowej i zachodniej.

Dodam na koniec, że mój guider ma powiększenie około 100x więc dosyć dokładnie widze ruch gwiazdy.

O co w tym wszystkim chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze masz bicie osi RA ? Wtedy całość by pasowała . Mozesz sprawdzic patrzac w lunetke biegunowa i krecac osia RA czy nie przesuwa sie jej polozenie . Chyba ,że jest niesymetryczna .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze masz bicie osi RA ? Wtedy całość by pasowała . Mozesz sprawdzic patrzac w lunetke biegunowa i krecac osia RA czy nie przesuwa sie jej polozenie . Chyba ,że jest niesymetryczna .

Polarna będzie się poruszała - przeciez nie jest centralnie "na biegunie", tylko troszkę obok. Dlatego w lunetce biegunowej nie ma prostego krzyża, tylko rozmaite, wymyślne (zależne od producenta) oznaczenia.

Chyba, że myślisz ustawić jakąkolwiek gwiazdę dokładnie centralnie w lunetce biegunowej i kręcić osią RA - by sprawdzić, czy faktycznie nie bije na boki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polarna będzie się poruszała - przeciez nie jest centralnie "na biegunie", tylko troszkę obok. Dlatego w lunetce biegunowej nie ma prostego krzyża, tylko rozmaite, wymyślne (zależne od producenta) oznaczenia.

Chyba, że myślisz ustawić jakąkolwiek gwiazdę dokładnie centralnie w lunetce biegunowej i kręcić osią RA - by sprawdzić, czy faktycznie nie bije na boki.

To jasne tylko ze obracałem lunetka ja nalezy i nie dało sie trafic w te zaznaczone miejsca gdzie wczesniej bylo..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ mam też podobny problem, bo chciałbym wyznaczyć PE montażu, pozwolisz, że dorzucę swoje trzy grosze, może spóbuj na początek, obrócić montaż o jakieś 5° od osi polarnej i zrobić dłuższą ekspozyję, np. ok. parunastu min. ale przed skończeniem naświetlania, odłącz na parenaście sek. napęd, wtedy powstanie Ci coś takiego:

 

IMG_1082res.jpgIMG_1082crop.jpgIMG_1084crop.jpg

 

pierwsze ro resize pełnej klatki, drugie jej crop, a trzecie to praktycznie ten sam kawałek nieba, lekko w lewo od pierwszego zdjęcia.

 

Zauważ, że na drugim i trzecim zdjęciu ślady gwiazd są pod różnymi kątami, po prostu lekko obróciłem aparat, przy wyjmowaniu karty i praktycznie to, mogło zdarzyć się u Ciebie.

 

natomiast z takiego "szlaczka" możesz, chociaż w przybliżeniu określić PE i jego wahania, albo chociaż zobaczyć nierównomierność prowadzenia, bądź ewentualne inne luzy montażu

mam nadzięję, że Ci to pomoże

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No toście chłopaka dobili, dajcie spokój bo się załamie do reszty z tym Heisenbergiem :Boink: , ma sprzęt z zagranicy, bez servisu, bez gwarancji a wy sobie jaja robicie zamiast mu pomóc :unsure:

Sam kiedyś nie umiałem prawidłowo się posługiwać lunetką biegunąwą i korzystałem zawsze w terenie z pomocy fachowego oka Janusza ale mistrz zdradził mi jak to się robi i teraz jednym okiem lookam w lunetkę a drugim jednocześnie na gwiadki z UMA i ustawianie bieguna nie stanowi już dla mnie problemu B)

 

Ps. Fajnie to wygląda dla osób postronnych jak gość klęczy przed swoim teleskopem zagladając do jego osi i rzuca mięsem pod adresem jakiejś Polaris co nie chce się ustawić grzecznie w kółeczku :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartowniś z Ciebie, Jarzyna. Jeździłem z Adamo dwa razy pod gwiazdy, ale najwidoczniej działałem jak Jonasz. Za trzecim razem nie pojechałem i już jest PRAWIE CACY! :)

 

Adamo już się przyzwyczaił do mojego stylu, podobnie Koleżanki i Koledzy z Oddziału Lubelskiego PTMA. :)

 

Dla niewtajemniczonych: to "h" jest naprawdę bardzo maleńkie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kiedyś nie umiałem prawidłowo się posługiwać lunetką biegunąwą i korzystałem zawsze w terenie z pomocy fachowego oka Janusza ale mistrz zdradził mi jak to się robi i teraz jednym okiem lookam w lunetkę a drugim jednocześnie na gwiadki z UMA i ustawianie bieguna nie stanowi już dla mnie problemu B)

 

Ale masz pole widzenia oka! SWW! Na pewno UMA? A nie UMI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że na drugim i trzecim zdjęciu ślady gwiazd są pod różnymi kątami, po prostu lekko obróciłem aparat, przy wyjmowaniu karty i praktycznie to, mogło zdarzyć się u Ciebie.

Tak, to jest oczywiste ale ja zrobiłem pierwsze 14 klatek bez dotykania za jednym zamachem. Mam sterownik do Canona w którym, programuję sobie ilość ekspozycji.

A tak poza nawiasem to widze, że Canon 350D szumi bardziej niż 300D.

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

A tak poza nawiasem to widze, że Canon 350D szumi bardziej niż 300D.

  :Salut:

 

możliwe, trafiłem chyba na nienajlepszy egzemplarz :(

ale racz zauważyć, że to nie jest seria, to jest jedna klatka naświetlana przez 18,5 minuty, następna prawie 22 ! (widać to w exifie)

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamo pisał (i mówił), że po wycelowaniu lunetką, zgodnie z wygrawerowaną mapką, musiał dryfem sprorą korektę ustawienia zrobić. Wygląda na to że ta mapka w lunetce biegunowej jest rozjustowana czy co?

Jeśli lunetka daje duże powiększenie a mapka nie jest przesunięta względem osi optycznej lunetki to tylko MINIMALNA korekta mogłaby być potrzebna, w granicach dokładności wizulnego ustawiania gwiazdek żeby się z mapką pokrywały!

Otwór na lunekę jest W OSI OBROTU więc nie ma co dywagować że jakaś oś SIĘ WYGŁA! :blink: Chyba że WYGŁA SIĘ OŚ SFERY NIEBIESKIEJ !

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.