Skocz do zawartości

Losmandy GM8 - Pierwsze testy


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Wyslij zdjecia robione poprzednim montazem i tym do sprzedawcy . Ciekawe co odpiszą . Moze znają  takie przypadki i poradzą ?

Tak planuje, ale jest pewien problem, tamten montaż był ręczny i tam dokładność prowadzenia była zależna ode mnie i powiększenia guidera.

Ale na pewno opisze to i wyślę do producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, topowy mont i do luftu...

Rozumiem, że test ze strzałką bezpośrednio na osi silnika też już masz za sobą???

 

W swoim moncie kiedyś zaobserwowałem jakieś ciche trzaski(?)... Okazało się, że przy złym wyważeniu RA silnik gubi kroki. I nie byłoby tu nic dziwnego, gdyby nie fakt, że działo się to absolutnie losowo. Teraz przeważam lekko mont, żeby miał "z górki" i problem nie istnieje :Salut: (przynajmniej teoretycznie...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, topowy mont i do luftu...

Rozumiem, że test ze strzałką bezpośrednio na osi silnika też już masz za sobą???

 

W swoim moncie kiedyś zaobserwowałem jakieś ciche trzaski(?)... Okazało się, że przy złym wyważeniu RA silnik gubi kroki. I nie byłoby tu nic dziwnego, gdyby nie fakt, że działo się to absolutnie losowo. Teraz przeważam lekko mont, żeby miał "z górki" i problem nie istnieje :Salut: (przynajmniej teoretycznie...)

 

Aaaa.... Wydaje mi sie że Adamo stosuje spoooore niedoważenie, co jest wynikiem przyzwyczajenia z ręcznego napędu który miał spory luz przekładni mikroruchów RA!

Oprócz tego NA UCHO mechanizmy napędu obu osi nie pracują jednakowo, jeden jakby troszeczkę pozgrzytywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa.... Wydaje mi sie że Adamo stosuje spoooore niedoważenie, co jest wynikiem przyzwyczajenia z ręcznego napędu który miał spory luz przekładni mikroruchów RA!

Oprócz tego NA UCHO mechanizmy napędu obu osi nie pracują jednakowo, jeden jakby troszeczkę pozgrzytywał.

Wszysstko pracuje prawidłowo i stosuję lekkie przeważanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaz powinien raczej ciągnąć lekko niedoważony teleskop zamiast hamować ruch przeważonego bo będzie wtedy szarpał.

W moim montażu Sky View Pro pod Alamakiem stosuję tą technikę od prawie roku z bardzo dobrym skutkiem B)

Po skasowaniu luzów w firmie u Janusza chodzi płynnie i bez niespodzianek, oczywiście pod warunkiem dobrego ustawienia bieguna czego niedawno się dopiero nauczyłem w terenie ale to chyba rzecz oczywista :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim moncie kiedyś zaobserwowałem jakieś ciche trzaski(?)... Okazało się, że przy złym wyważeniu RA silnik gubi kroki. I nie byłoby tu nic dziwnego, gdyby nie fakt, że działo się to absolutnie losowo. Teraz przeważam lekko mont, żeby miał "z górki" i problem nie istnieje :Salut: (przynajmniej teoretycznie...)

U mnie chodzi normalnie i nie ma trzasków ale też mu zrobiłem z górki i prowadzi znacznie lepiej! :helo:

Ponadto gdzieś mi się jeszcze montura ugina i jak założe MTO i przeciwwage sprzęt gdzieś ucieka i fotki nie wychodzą. Nie mogę tego sprawdzić gdyż w momencie fotografowania nie mam guidera wizualnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "trzask" u mnie to ZGUBIONY KROK SILNIKA :Salut:

Kiedyś się temu przyjżałem - silnik próbuje obrócić wałem, ale nie może i z "trzaskiem" wraca do początku kroku. Jedynym lekarstwem jest lekko "z górki", ale to lekko jest na granicy poprawnego wyważenia :Salut:

 

Jeśli Twój mont ugina się pod ciężarem MTO to szybko go odeślij spowrotem :angry: , bo apetyt rośnie w miarę... i jak będziesz potrzebował (a będziesz) powiesić tam jeszcze np. autoguider to... Ci się złamie :Beer:

 

Z ciekawości: pręt z przeciwwagą obraca się razem z osią DE, czy jest na sztywno jak w większości montów???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "trzask" u mnie to ZGUBIONY KROK SILNIKA :Salut:

Kiedyś się temu przyjżałem - silnik próbuje obrócić wałem, ale nie może i z "trzaskiem" wraca do początku kroku. Jedynym lekarstwem jest lekko "z górki", ale to lekko jest na granicy poprawnego wyważenia :Salut:

 

Jeśli Twój mont ugina się pod ciężarem MTO to szybko go odeślij spowrotem :angry: , bo apetyt rośnie w miarę... i jak będziesz potrzebował (a będziesz) powiesić tam jeszcze np. autoguider to... Ci się złamie :Beer:

 

Z ciekawości: pręt z przeciwwagą obraca się razem z osią DE, czy jest na sztywno jak w większości montów???

 

To NIE MONTAŻ się ugina tylko przejście montażu do statywu (home mEade).

 

Wg mnie - sprzęt sprowadzony z dużym trudem, dużym nakładem środków, przy niesamowitej próbie cierpliwości i pojedynku z "akcyźnikami" - wymaga osobistego DOPIESZCZENIA. Poprostu trzeba do niego podejść jak do człowieka!

W każdym razie jest źródłem ekstremalnych doznań: najpierw NEGATYWNYCH :angry: a po dłuuuuugiej grze wstępnej - EKSTATYCZNYCH! :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości: pręt z przeciwwagą obraca się razem z osią DE, czy jest na sztywno jak w większości montów???

Obraca się.

W tm sęk, że to nie montaż się ugina tylko mocowanie.

Montaż udźwigie 13kg więc co to dla niego MTO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmobilizowanie do pracy tokarza w celu "nie uginania się ..." nie jest chyba wielkim wyzwaniem, a ponieważ pręt się obraca daje to spore możliwości zamocowania np. autoguidera właśnie na tym pręcie. "Przecieważenie" drugą rurką świetnie się u mnie spisuje :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam być może nieco lamerskie pytanie ale wolę zapytać przed niż "po" na wypadek gdyby Digital Drive System (g11) nie był zabezpieczony jakąś diodą:

 

12VDC "IN", czy środek wtyczki powinien być "+"? tak jak "OUT" (w manualu piszą tylko o "out"). Pytam bo mam zasilacz, w którym polaryzację wszystkich wyjść zmienia się jednym prztyczkiem więc być może nie wszystkie wtyczki na świecie są tak samo spolaryzowane

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam być może nieco lamerskie pytanie ale wolę zapytać przed niż "po" na wypadek gdyby Digital Drive System (g11) nie był zabezpieczony jakąś diodą:

 

12VDC "IN", czy środek wtyczki powinien być "+"? tak jak "OUT" (w manualu piszą tylko o "out"). Pytam bo mam zasilacz, w którym polaryzację wszystkich wyjść zmienia się jednym prztyczkiem więc być może nie wszystkie wtyczki na świecie są tak samo spolaryzowane

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

 

 

DaVeprzy pierwszym podłączeniu pomylił polaryzację i nic się nie stało, więc nie powinno byc problemów :szczerbaty:

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, zrobiłem dziś kolejne testy.

Mam drugą elektronikę do GM8 dzięki Michałowi_W.

Okazuje się, że działa tak samo więc elektronika jest sprawna.

Zrobiłem kilkanaście fotek po 2,3 i 4 minuty i powiem, że jest znacznie lepiej

Połowa fotek jest lekko poruszona ale o dziwo tak samo są poruszone 2 minutowe jaki 4 minutowe :blink:

Czyli gdzieś mi sie coś jeszcze ugina lub jeszcze jest nie tak wyważony sprzęt.

Fotki robiłem z ogniskowa 780mm.

Źle miałem ustawioną ostrość ale zapodam jednego corpa 4min:

corp4min.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam błąd przy 2 i 4 minutach wskazuje, że błąd nie powstaje na ślimaku, tylko na zębatce. Mam podobny problem z GPDX. Zależy też od docisku zębatek. Im bardziej ściśnięte, tym gorzej. Szukałem w sieci podobnego problemu i trafiłem na stronę Karstena Arnholma

Jak wykazuje, dobrym rozwiązaniem jest wymiana kół zębatych na pasek zębaty.

Hamal podsunął myśl, aby zamocować silnik na osi ślimaka, co powinno całkowicie wyeliminować ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heńku, mój ślimak ma lekki luz więc nie ma mowy o ściskaniu.

Zobacz na pierwsze zdjęcia jaki był rozrzut a jak jest teraz.

Wydaje mi się że coś nie tak ja robie a nie zepsuty jest GM8.

Dodam tylko że wczorajsze testy robiłem bez PEC.

No nic zobaczymy jak to sie dalej potoczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.