Skocz do zawartości

Obserwacje według S&T June, 2005.


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Z piątku 27.05 na sobotę 28.05.05 miałem okazję być na Kudłaczach i razem ze starą gwardią miłośników (Jurek Bohusz, Janusz Płeszka, Mirek Dymek, Tomek Żywczak, Boguś Jarzyna) podziwialiśmy nocne niebo. Możnaby powiedzieć, że byla to powtórka z rozrywki, ponieważ noc wcześniej, w mniej licznym gronie też bawiliśmy na Kudłatych. Tym razem jednak naszą uwagę skupiły obiekty, o których wspomniał nam Mirek. Czytając wcześniej S&T Mirek spisał sobie skrzętnie omawiane tam obiekty. W ruch poszedł więc Sky Atlas i tym sposobem zaczęliśmy "grzebać" w galaktykach w Smoku.

Pierwsza odszukana został galaktyka NGC 5907(11,1mag; 11,8x1,3'). To wspaniała długa, ale wąska galkatyka widoczna z boku. Obiekt zrobił na nas kolosalne wrażenie przede wszystkim ze względu na liczne szczegóły jakie ukazuje jej wnętrze. Galaktyka najlepiej prezentowała się przy powiększeniu 100x. Oczywiście duże znaczenie miało tu ciemne Kudłaczowe niebo oraz apertura Taurusa 380.

Następnie przeszliśmy sprawnie na M102 (10,8mag; 6.5x3.1"), która nie robiła nam trudności w jej odnalezieniu. To dosyć mała, jednak bardzo jasna powierzchniowo galaktyka. Obiekt powiedziałbym dosyć przeciętny!

Kolejno zgodnie z planem wytyczonym przez S&T odnaleźlismy NGC 5905 (12,9mag;3.8x2.3') oraz 5908 (12,8mag; 3.3x1.4'). Trochę się tu namęczyliśmy :szczerbaty: Do dyspozycji mieliśmy Sky Atlas, który ogarnia duże połacie nieba, jednak do szukania małych słabych obiektów momentami jest mało dokładny. Jednak za trzecim podjeściem udało się! Galaktyki są dosyć słabe i nie odznaczają się niczym niezwykłym, tak więc odhaczyliśmy je jedynie w swoich notatkach :D .

Odszukując kolejne obiekty, szukacz scopa skierowaliśmy na Eldisch, gwiazdę K0 -3,29 mag, następnie na lewo w odległości ok 2 stopni od Eldisch odnaleźliśmy najpiekniejszy potrójny układ galaktyk, a wszystko to zaledwie w polu widzenia ok 16 '.

Pierwsza galaktyka od lewej jaka prezentowała sie w okularze 30 mm, to NGC 5985 (11,9 mag; 5.4x2.7 mag). Jest to galaktyka spiralna widziana pod kątem ok 45 stopni, wspaniale prezentowała swoja strukturę ramion. Następna z nich to galaktyka eliptyczna NGC 5982 (12 mag; 3x2.1"), powiedziałbym z tych pospolitych typowych dla galaktyk w Pannie. Trzecia zaś w kolejce to słaba NGC 5981 (13.9 mag; 2.7x0.3'). Galaktyka najtrudniejsza do obserwacji z racji niewielkiej jasności. Jednak po zmianie okularu w telepie i przy powiększeniu 100x, galaktyka prezentowała sie juz nacznie lepiej niż przy ok. 55x. Widać było ciemną smugę przechodzącą wzdłuć galaktyki w jej środku.

Cała trójka RÓŻNYCH galaktyk w jednym polu widzenia robi kolosalne wrażenie, dlatego polecam je wszystkim obserwatorom !

 

Lista obserwowanych tej nocy obiektów była bardzo długa, jednak wymieniłem te najważniejsze i chyba dla wielu "nowe" galaktyki. Jeszcze może dodam, że obok m106 ogladaliśmy NGC 4248 (13.2 mag). Wcześniej jej nie widziałem, dlatego utkwiła mi w pamięci jako jedna z tych ciekawszych :D .

 

PS. Wiem, że wątek był poruszany zlotach krakowskich, jednak biorąc pod uwagę omawainy temat myślę, że większe grono, niż tylko krakowskie będzie zainteresowane obserwacjami tych obiektów :Salut:

Pozrowienia dla wszystkich uczestników zlotu ! Oby częściej !!!

 

PS2. Może, któryś z kolegów astrofotografów cyknie nam fotki tych trzech galatyk :helo: ?

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnie przeszliśmy sprawnie na M102 (10,8mag; 6.5x3.1"), która nie robiła nam trudności w jej odnalezieniu. To dosyć mała, jednak bardzo jasna powierzchniowo galaktyka. Obiekt powiedziałbym dosyć przeciętny!

Czy to znaczy, że w Taurusie nie było widać tego charakterystycznego pasma pyłu w M102? To by było trochę dziwne, skoro udało się wypatrzyć pasmo w słabiutkiej N5981.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek,

 

Być może ja mam słabe oczy i dlatego nie widziałem :D, ale raczej galaktyka była zbyt mała oraz zbyt jasna przy małym powiększeniu (okular 30mm) i uniemożliwiała zobaczenie ciemnego pasma. Podejrzewam, że powinniśmy zastosować pow. ok 100-200 x.

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.