Jump to content

Obserwacje według S&T June, 2005.


Guest TUR
 Share

Recommended Posts

Hej,

 

Z piątku 27.05 na sobotę 28.05.05 miałem okazję być na Kudłaczach i razem ze starą gwardią miłośników (Jurek Bohusz, Janusz Płeszka, Mirek Dymek, Tomek Żywczak, Boguś Jarzyna) podziwialiśmy nocne niebo. Możnaby powiedzieć, że byla to powtórka z rozrywki, ponieważ noc wcześniej, w mniej licznym gronie też bawiliśmy na Kudłatych. Tym razem jednak naszą uwagę skupiły obiekty, o których wspomniał nam Mirek. Czytając wcześniej S&T Mirek spisał sobie skrzętnie omawiane tam obiekty. W ruch poszedł więc Sky Atlas i tym sposobem zaczęliśmy "grzebać" w galaktykach w Smoku.

Pierwsza odszukana został galaktyka NGC 5907(11,1mag; 11,8x1,3'). To wspaniała długa, ale wąska galkatyka widoczna z boku. Obiekt zrobił na nas kolosalne wrażenie przede wszystkim ze względu na liczne szczegóły jakie ukazuje jej wnętrze. Galaktyka najlepiej prezentowała się przy powiększeniu 100x. Oczywiście duże znaczenie miało tu ciemne Kudłaczowe niebo oraz apertura Taurusa 380.

Następnie przeszliśmy sprawnie na M102 (10,8mag; 6.5x3.1"), która nie robiła nam trudności w jej odnalezieniu. To dosyć mała, jednak bardzo jasna powierzchniowo galaktyka. Obiekt powiedziałbym dosyć przeciętny!

Kolejno zgodnie z planem wytyczonym przez S&T odnaleźlismy NGC 5905 (12,9mag;3.8x2.3') oraz 5908 (12,8mag; 3.3x1.4'). Trochę się tu namęczyliśmy :szczerbaty: Do dyspozycji mieliśmy Sky Atlas, który ogarnia duże połacie nieba, jednak do szukania małych słabych obiektów momentami jest mało dokładny. Jednak za trzecim podjeściem udało się! Galaktyki są dosyć słabe i nie odznaczają się niczym niezwykłym, tak więc odhaczyliśmy je jedynie w swoich notatkach :D .

Odszukując kolejne obiekty, szukacz scopa skierowaliśmy na Eldisch, gwiazdę K0 -3,29 mag, następnie na lewo w odległości ok 2 stopni od Eldisch odnaleźliśmy najpiekniejszy potrójny układ galaktyk, a wszystko to zaledwie w polu widzenia ok 16 '.

Pierwsza galaktyka od lewej jaka prezentowała sie w okularze 30 mm, to NGC 5985 (11,9 mag; 5.4x2.7 mag). Jest to galaktyka spiralna widziana pod kątem ok 45 stopni, wspaniale prezentowała swoja strukturę ramion. Następna z nich to galaktyka eliptyczna NGC 5982 (12 mag; 3x2.1"), powiedziałbym z tych pospolitych typowych dla galaktyk w Pannie. Trzecia zaś w kolejce to słaba NGC 5981 (13.9 mag; 2.7x0.3'). Galaktyka najtrudniejsza do obserwacji z racji niewielkiej jasności. Jednak po zmianie okularu w telepie i przy powiększeniu 100x, galaktyka prezentowała sie juz nacznie lepiej niż przy ok. 55x. Widać było ciemną smugę przechodzącą wzdłuć galaktyki w jej środku.

Cała trójka RÓŻNYCH galaktyk w jednym polu widzenia robi kolosalne wrażenie, dlatego polecam je wszystkim obserwatorom !

 

Lista obserwowanych tej nocy obiektów była bardzo długa, jednak wymieniłem te najważniejsze i chyba dla wielu "nowe" galaktyki. Jeszcze może dodam, że obok m106 ogladaliśmy NGC 4248 (13.2 mag). Wcześniej jej nie widziałem, dlatego utkwiła mi w pamięci jako jedna z tych ciekawszych :D .

 

PS. Wiem, że wątek był poruszany zlotach krakowskich, jednak biorąc pod uwagę omawainy temat myślę, że większe grono, niż tylko krakowskie będzie zainteresowane obserwacjami tych obiektów :Salut:

Pozrowienia dla wszystkich uczestników zlotu ! Oby częściej !!!

 

PS2. Może, któryś z kolegów astrofotografów cyknie nam fotki tych trzech galatyk :helo: ?

 

Pozdro

Paweł

Edited by TUR
Link to comment
Share on other sites

Następnie przeszliśmy sprawnie na M102 (10,8mag; 6.5x3.1"), która nie robiła nam trudności w jej odnalezieniu. To dosyć mała, jednak bardzo jasna powierzchniowo galaktyka. Obiekt powiedziałbym dosyć przeciętny!

Czy to znaczy, że w Taurusie nie było widać tego charakterystycznego pasma pyłu w M102? To by było trochę dziwne, skoro udało się wypatrzyć pasmo w słabiutkiej N5981.

Link to comment
Share on other sites

Radek,

 

Być może ja mam słabe oczy i dlatego nie widziałem :D, ale raczej galaktyka była zbyt mała oraz zbyt jasna przy małym powiększeniu (okular 30mm) i uniemożliwiała zobaczenie ciemnego pasma. Podejrzewam, że powinniśmy zastosować pow. ok 100-200 x.

 

Pozdrawiam

Paweł

Edited by TUR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.