Skocz do zawartości

NGC6914 i inni "refleksyjni" towarzysze w Łabędziu


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dobra praca i wdzięczny do fotografowania  obszar. Pomijając specyficzny sposób obróbki gwiazdek ( nie twierdzę że zły, tylko specyficzny :) ) mam wrażenie że nieco za bardzo kontrastowa jest centralna część i VdB są na tle czarnej dziury. Ja potraktowałem to nieco inaczej.

Tam jest po prostu sporo detali Sławek, które wyciąłeś :)

Ten obszar to jest typowy przykład , jak stosować Ha jako wsparcie dla LRGB a nie jako sygnał główny. A więc duuuuuużo luminancji, sporo RGB i czysty sygnał Ha , ale dodawany z umiarem. Wynika to z faktu, że jest tu sporo ciemnotek ( a więc dużo luminancji), sporo mgławic refleksyjnych ( a więc sporo koloru) no i jest emisyjne tło a więc Ha. Zaznaczam - według mnie tak powinno się ten obszar fotografować. Ale zapewne to nie jedyna recepta.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, obszar który fotografowałem jak sie uczyłem focić po czym stwierdziłem ze muszę sobie zrobić przerwę bo nie umiem obrabiać zdjęć :)


Zdjęcie bardzo fajne, przyjemne w odbiorze i na pewno dużo lepsze od tego co ja próbowałem 2 lata temu uzyskać.  Też spodobało mi się połączenie niebieskiej mgławicy refleksyjnej z czerwonym tłem :) Chyba zainspirował mnie wtedy Grzędziel.

Zastanawiam się tylko czy Ha nie za bardzo wpłynęło na gwiazdy. Widać to najbardziej na najjaśniejszych z nich. Może warto by było je wyciąć, obrobić zdjęcie, dodać Ha też z wyciętymi gwiazdami, a później dodać je w czystej kolorystyce RGB ? Tylko nie wiem czy programy by sobie poradziły z tym obiektem bo każdy jest wyjątkowy i specyficzny i nie zawsze się da. Ja czasem tak właśnie robię, ale też nie mam spajków więc mi łatwej. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa i krytyczne komentarze.

 

14 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Pomijając specyficzny sposób obróbki gwiazdek ( nie twierdzę że zły, tylko specyficzny :) )

 

To moje pierwsze gwiazdki złożone w RGB na tym zestawie. Ale niczego cudacznego z nimi nie robiłem. Ale obiecuję, że w przyszłości będę nad tym pracował.

 

14 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Tam jest po prostu sporo detali Sławek, które wyciąłeś :)

 

Maciej, przypominam delikatnie, że ten materiał był zbierany w najjaśniejsze noce (w praktyce brak nocy astronomicznej) i jednocześnie nie jest go zbyt wiele. Wiem że tam siedzą szczegóły i subtelności, ale z tego materiału ich nie wydobędę. Te szczegóły budują się nie w paśmie Ha, raczej w B i G. A to już szersze pasma bardziej wrażliwe na jasne tło białych nocy i jednocześnie krótsze ekspozycje, które dla RGB stosowałem. Na przyszłych materiałach z ciemniejszego nieba na pewno będzie lepiej. ;)

 

10 godzin temu, wismat napisał:

Zastanawiam się tylko czy Ha nie za bardzo wpłynęło na gwiazdy.

 

Ha w ogóle nie brało udziału w obróbce gwiazdek. Gwiazdki pochodzą wyłącznie ze złożenia RGB, i to dość delikatnie wyciągniętego. Gwiazdki RGB zostały wklejone do złożonego starlessa Ha+RGB. Być może akurat taki sposób obróbki ma jakiś negatywny wpływ. Pewnie spróbuję też innego. Pierwsze koty za płoty. ;)

Jest jeszcze jedna rzecz: przy natywnym gain'ie ASI1600 ma dużo mniejszą studnię niż ASI294, więc gwiazdki mocniej puchną.

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Gość na chwilę napisał:

No i nie zbierałeś luminancji ...

 

Nie zbierałem. W tak jasne noce miałbym piękną luminancję po całości. ;) Dlatego ograniczyłem się wyłącznie to Ha i RGB. W planach na ciemniejsze noce jest kontynuacja zbierania materiału dla tego projektu. Nie zostawię tego tak.

Zaś głównym celem tego mini-projektu były próby kombinacji kanałów Ha i R oraz sklejenie tego z GB, co robiłem pierwszy raz w życiu i to mam nadzieję wyszło nie najgorzej. ;)

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta mgławica GN 20.22.7 to perełka na Twoim zdjęciu.

 

Mgławica refleksyjna, idealna aby pokusić się o lucky imaging :)

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=%4092111&Name=GN 20.22.7&submit=submit

http://www.starkeeper.it/NGC6914_RC.htm

https://www.astrobin.com/m7ul84/?q=GN 20.22.7

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, apolkowski napisał:

Szkoda tylko, że kolorystykę tej perełki i generalnie części "niewodorowej" zdominował niebieski. Tam w RGB wychodzi większa różnorodność

 

Andrzej, nie tak całkiem zdominował niebieski. Tam jest też nieco zieleni i wydaje mi się, że w miarę możliwości o tę zieleń zadbałem.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.07.2022 o 00:23, diver napisał:

 

Tak wychodzi z materiału kalibrowanego flatem. Więc chyba taka jest w naturze?...

Ja osobiście wątpię , ale to tylko moje zdanie którym si sugerować nie musisz :)

Ja też kalibruje flatami a gradienty i tak wychodzą od LP.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Imar napisał:

Ja też kalibruje flatami a gradienty i tak wychodzą od LP.

 

12 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Sławek, flaty NIE korygują gradientów! Powstawanie gradientu jest zależne od innych czynników!

 

Panowie, macie oczywiście rację, jakoś opacznie przeczytałem uwagę Andrzeja. Więc pełna zgoda - nie robiłem na tym materiale ani ABE ani DBE, a pewnie by się przydało. Na pewno będzie okazja, bo udało mi się zebrać luminancję i jestem w trakcie kolejnej zabawy. Moje pierwsze w życiu LRGB... ;)

Mam ambicję zebrać jeszcze OIII oraz SII i spróbować wygenerować różne wersje materiału.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.