Jump to content

NGC6914 i inni "refleksyjni" towarzysze w Łabędziu


Recommended Posts

Posted (edited)

Bardzo dobra praca i wdzięczny do fotografowania  obszar. Pomijając specyficzny sposób obróbki gwiazdek ( nie twierdzę że zły, tylko specyficzny :) ) mam wrażenie że nieco za bardzo kontrastowa jest centralna część i VdB są na tle czarnej dziury. Ja potraktowałem to nieco inaczej.

Tam jest po prostu sporo detali Sławek, które wyciąłeś :)

Ten obszar to jest typowy przykład , jak stosować Ha jako wsparcie dla LRGB a nie jako sygnał główny. A więc duuuuuużo luminancji, sporo RGB i czysty sygnał Ha , ale dodawany z umiarem. Wynika to z faktu, że jest tu sporo ciemnotek ( a więc dużo luminancji), sporo mgławic refleksyjnych ( a więc sporo koloru) no i jest emisyjne tło a więc Ha. Zaznaczam - według mnie tak powinno się ten obszar fotografować. Ale zapewne to nie jedyna recepta.

Edited by Gość na chwilę
 • Like 2
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Heh, obszar który fotografowałem jak sie uczyłem focić po czym stwierdziłem ze muszę sobie zrobić przerwę bo nie umiem obrabiać zdjęć :)


Zdjęcie bardzo fajne, przyjemne w odbiorze i na pewno dużo lepsze od tego co ja próbowałem 2 lata temu uzyskać.  Też spodobało mi się połączenie niebieskiej mgławicy refleksyjnej z czerwonym tłem :) Chyba zainspirował mnie wtedy Grzędziel.

Zastanawiam się tylko czy Ha nie za bardzo wpłynęło na gwiazdy. Widać to najbardziej na najjaśniejszych z nich. Może warto by było je wyciąć, obrobić zdjęcie, dodać Ha też z wyciętymi gwiazdami, a później dodać je w czystej kolorystyce RGB ? Tylko nie wiem czy programy by sobie poradziły z tym obiektem bo każdy jest wyjątkowy i specyficzny i nie zawsze się da. Ja czasem tak właśnie robię, ale też nie mam spajków więc mi łatwej. 

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Dziękuję za miłe słowa i krytyczne komentarze.

 

14 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Pomijając specyficzny sposób obróbki gwiazdek ( nie twierdzę że zły, tylko specyficzny :) )

 

To moje pierwsze gwiazdki złożone w RGB na tym zestawie. Ale niczego cudacznego z nimi nie robiłem. Ale obiecuję, że w przyszłości będę nad tym pracował.

 

14 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Tam jest po prostu sporo detali Sławek, które wyciąłeś :)

 

Maciej, przypominam delikatnie, że ten materiał był zbierany w najjaśniejsze noce (w praktyce brak nocy astronomicznej) i jednocześnie nie jest go zbyt wiele. Wiem że tam siedzą szczegóły i subtelności, ale z tego materiału ich nie wydobędę. Te szczegóły budują się nie w paśmie Ha, raczej w B i G. A to już szersze pasma bardziej wrażliwe na jasne tło białych nocy i jednocześnie krótsze ekspozycje, które dla RGB stosowałem. Na przyszłych materiałach z ciemniejszego nieba na pewno będzie lepiej. ;)

 

10 godzin temu, wismat napisał:

Zastanawiam się tylko czy Ha nie za bardzo wpłynęło na gwiazdy.

 

Ha w ogóle nie brało udziału w obróbce gwiazdek. Gwiazdki pochodzą wyłącznie ze złożenia RGB, i to dość delikatnie wyciągniętego. Gwiazdki RGB zostały wklejone do złożonego starlessa Ha+RGB. Być może akurat taki sposób obróbki ma jakiś negatywny wpływ. Pewnie spróbuję też innego. Pierwsze koty za płoty. ;)

Jest jeszcze jedna rzecz: przy natywnym gain'ie ASI1600 ma dużo mniejszą studnię niż ASI294, więc gwiazdki mocniej puchną.

 

Edited by diver
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
8 minut temu, Gość na chwilę napisał:

No i nie zbierałeś luminancji ...

 

Nie zbierałem. W tak jasne noce miałbym piękną luminancję po całości. ;) Dlatego ograniczyłem się wyłącznie to Ha i RGB. W planach na ciemniejsze noce jest kontynuacja zbierania materiału dla tego projektu. Nie zostawię tego tak.

Zaś głównym celem tego mini-projektu były próby kombinacji kanałów Ha i R oraz sklejenie tego z GB, co robiłem pierwszy raz w życiu i to mam nadzieję wyszło nie najgorzej. ;)

 

Edited by diver
Link to comment
Share on other sites

Super Robota. Niebo też zrobiło swoje.

Mam wrażenie że lewa strona jest jaśniejsza od prawej, nie przeszkadza ci to ?

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 3.07.2022 o 13:14, Imar napisał:

Mam wrażenie że lewa strona jest jaśniejsza od prawej, nie przeszkadza ci to ?

 

Tak wychodzi z materiału kalibrowanego flatem. Więc chyba taka jest w naturze?...

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Tuvoc napisał:

Ta mgławica GN 20.22.7 to perełka na Twoim zdjęciu.

Szkoda tylko, że kolorystykę tej perełki i generalnie części "niewodorowej" zdominował niebieski. Tam w RGB wychodzi większa różnorodność

 

image.png.fd0b3d32dd75bec50555da7597a570b8.png

 • Like 1
 • Love 1
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, apolkowski napisał:

Szkoda tylko, że kolorystykę tej perełki i generalnie części "niewodorowej" zdominował niebieski. Tam w RGB wychodzi większa różnorodność

 

Andrzej, nie tak całkiem zdominował niebieski. Tam jest też nieco zieleni i wydaje mi się, że w miarę możliwości o tę zieleń zadbałem.

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 5.07.2022 o 00:23, diver napisał:

 

Tak wychodzi z materiału kalibrowanego flatem. Więc chyba taka jest w naturze?...

Ja osobiście wątpię , ale to tylko moje zdanie którym si sugerować nie musisz :)

Ja też kalibruje flatami a gradienty i tak wychodzą od LP.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, Imar napisał:

Ja też kalibruje flatami a gradienty i tak wychodzą od LP.

 

12 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Sławek, flaty NIE korygują gradientów! Powstawanie gradientu jest zależne od innych czynników!

 

Panowie, macie oczywiście rację, jakoś opacznie przeczytałem uwagę Andrzeja. Więc pełna zgoda - nie robiłem na tym materiale ani ABE ani DBE, a pewnie by się przydało. Na pewno będzie okazja, bo udało mi się zebrać luminancję i jestem w trakcie kolejnej zabawy. Moje pierwsze w życiu LRGB... ;)

Mam ambicję zebrać jeszcze OIII oraz SII i spróbować wygenerować różne wersje materiału.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.