Skocz do zawartości

[S] Filtr Optolong L-eXtreme 2.0" - najlepszy, prywatna rezerwa


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach odbywającej się u mnie rewolucji sprzętowej oferuję do sprzedaży filtr Optolong L-eXtreme 2.0". Jest to najlepsza sztuka, którą wyselekcjonowałem sobie do użytku z optyką f/4 - f/5.6. (Widma zamieszczę jutro). Filtr był często używany przeze mnie, ale jest w stanie idealnym.

 

Cena: 1500 zł, czyli drożej niż w sklepie (w teleskopach kosztuje 1400 zł). Dużo czasu i wysiłku zajęło mi zdobycie tego konkretnego szkiełka, stąd taka cena. Kto chce taniej, niech kupi w sklepie.

 

Wysyłka InPost 16 zł lub odbiór osobisty w Krakowie lub Andrychowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcinos napisał:

Brałbym w ciemno gdybym nie miał :)

 

Taka sztuka premium długo nie będzie wisieć ;)

 

Miałem poważny dylemat który filtr sobie zostawić: Antlię ALP-T czy tego Optolonga. Różnica na papierze spora (5+5nm kontra 7+7nm), ale w praktyce jest mniejsza, bo:

Antlia - 5.1 i 5.3 nm

Optolong - 7.0 i 6.3 nm

Antlia oferuje nieco lepszy kontrast, ale Optolong daje więcej tlenu, bo łapie oba pasma OIII. I na fotkach to też widać: miałem okazję fotografować Welon z użyciem obu filtrów i z Optolongiem widać więcej tlenu w stosunku do wodoru - nieco inne proporcje czerwieni do zieleni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcinos napisał:

A czy są takie filtry dual do OSC, które przepuszczają więcej tlenu niż wodór? 

 

Nie do końca rozumiem pytanie. Generalnie w OIII są większe różnice między filtrami, bo są dwie takie linie i pasmo transmisji filtra może być różnie względem nich ustawione. Zwykle celuje się w to intensywniejsze, o dłuższej fali, ale w praktyce różnie bywa. Dopiero w filtrach o szerokości pasma tlenowego powyżej 10nm można mieć dużą szansę na to, że obie linie OIII mają dobrą transmitancję, ale okupione to jest niższym kontrastem. Z kolei linia Ha jest jedna i tu sprawa jest prosta i mniejsze różnice między filtrami. 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.