Skocz do zawartości

NGC6914 po mojemu


Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam kolejne moje zdjęcie wykonane przez ostatnie 3 pogodna noce jakie mi się trafiły. 

Każdą ekspozycje załączałem ok 23:00 i kończyłem na flipie, który wypadał ok godziny 2:30. 

Z ostrościa jak to u mnie zwykle bywa nie jest idealnie, ale wynika to z tego, ze ostrze na pierwszej klatce i idę spać, nie koryguje później zmiany ostrości wynikającej z spadku temp. w nocy. 

 

Poniżej kilka wersji okolic NGC6914, filtry Astronomik Ha,SII,OIII 12nm.  W OIII praktycznie nic mi się nie pokazało, a sama proba zrobienia kolorowego obrazka była dla mnie bardzo ciężka.  Mam więc tutaj przyklady mojej wizji z gwiazdami i bez, probowałem też pomieszać kanał Ha z SII , co wyszło można zobaczyć poniżej. Na gwiazdy nie patrzcie bo tu niestety ciągle masakra :(

 

Setup

Askar FRA600

ASI2600MM

CEM70G

Ha 40x300s

SII 40x300s

OIII 40x300s

Filtry Astronomik 12nm Ha,SII,OIII.

Guiding Atik 428ex 210/60

 

 

 

NGC6914Ha-gw.jpg

NGC6914ha-bez.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to niemożliwe żeby ostrość była aż tak rozjechana na starcie! Chyba że zostawiasz wszystko automatowi bez żadnej kontroli... Zapamiętałem sobie taki cytat: "krzywo, prosto byle ostro".

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, _Spirit_ napisał:

Ale to niemożliwe żeby ostrość była aż tak rozjechana na starcie! Chyba że zostawiasz wszystko automatowi bez żadnej kontroli...

Ostrze na masce Bahtinova przed pierwszą klatka, załączam sesje i idę spać. Stąd taka nieostrość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam EAF, foce Maximem, mam też Focusmaxa, którego próbowałem skonfigurować, ale odstawia mi jakieś jazdy, więc wróciłem do maski. 

 

Generalnie tu nasuwa się pytanie jak zautomatyzować otrzenie podczas sesji? 

 

Trzeba jakiś skrypt napisać czy coś?  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marcin Ksiazek napisał:

ze ostrze na pierwszej klatce i idę spać, nie koryguje później zmiany ostrości wynikającej z spadku temp. w nocy. 

600 jest dość podatna na zmiany temperatury więc prawie na 100% w nocy leci Ci ostrość. Też mam eaf i ostrze co kilka klatek, nie wyobrażam sobie inaczej pracować z tą tubką. Zanim zamontowałem focuser puściłem też parę razy tak sesje - druga połowa nocy do kosza praktycznie. Zdecydowanie askarowi należy się przeostrzanie w nocy - ja robię to w sgp, działa świetnie - ustawiam by przeostrzał np. co 5 klatek i idę spać tak samo :)

 

Poza tym to o czym Tomek pisze.. jakiś resize by się przydał... raz, że dobrze zrobi to fotce a dwa, że nie ma sensu w takiej rozdzielczości publikować zdjęć, niezbyt wygodnie nawet się ogląda.

Edytowane przez Maetrik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się załadować pozostałe zdjęcia.  Ok przyjmuje na klate krytykę odnoścnie gwiazd i ostrości, musze poświecić z kilka nocy na dopracowanie FocusMaxa i przypilnowanie sprawdzania ostrości podczas sesji, więc mam nadzieję, że następnym razem będzie lepiej i będzie się można do czegoś innego w moich zdjęciach doczepić, bym mógł wyciągnąć wnioski i się poprawić :)

 

Tym razem fotki po resize 50%

 

 

NGC6914-ala-RGB.jpg

NGC6914-ala-RGB-bez-GW.jpg

NGC6914--HaSII-bez-GW.jpg

NGC6914--HaSII-z-GW.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Marcin Ksiazek napisał:

Generalnie tu nasuwa się pytanie jak zautomatyzować otrzenie podczas sesji? 

 

Odpowiedź: N.I.N.A. 

Sprawdza HFR każdej schodzącej klatki (albo co ile tam sobie klatek ustawisz). Jeśli następuje rozjazd o zadany % (bo to też możesz sobie ustawić) to robi refocus. Do samego focusowania nie musisz nawet znać backlashu - używając metody overshot. No i na koniec - plugin Hocus Focus, który jeszcze to wszystko pięknie usprawnia.
https://www.youtube.com/watch?v=M1-izvBlO44 - tu łopatologicznie wytłumaczone.

Ja śpię spokojnie, a NINA potrafiła robić refocus 3-4 razy w ciągu sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.