Jump to content

NGC6914 po mojemu


Recommended Posts

Przedstawiam kolejne moje zdjęcie wykonane przez ostatnie 3 pogodna noce jakie mi się trafiły. 

Każdą ekspozycje załączałem ok 23:00 i kończyłem na flipie, który wypadał ok godziny 2:30. 

Z ostrościa jak to u mnie zwykle bywa nie jest idealnie, ale wynika to z tego, ze ostrze na pierwszej klatce i idę spać, nie koryguje później zmiany ostrości wynikającej z spadku temp. w nocy. 

 

Poniżej kilka wersji okolic NGC6914, filtry Astronomik Ha,SII,OIII 12nm.  W OIII praktycznie nic mi się nie pokazało, a sama proba zrobienia kolorowego obrazka była dla mnie bardzo ciężka.  Mam więc tutaj przyklady mojej wizji z gwiazdami i bez, probowałem też pomieszać kanał Ha z SII , co wyszło można zobaczyć poniżej. Na gwiazdy nie patrzcie bo tu niestety ciągle masakra :(

 

Setup

Askar FRA600

ASI2600MM

CEM70G

Ha 40x300s

SII 40x300s

OIII 40x300s

Filtry Astronomik 12nm Ha,SII,OIII.

Guiding Atik 428ex 210/60

 

 

 

NGC6914Ha-gw.jpg

NGC6914ha-bez.jpg

 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Ale to niemożliwe żeby ostrość była aż tak rozjechana na starcie! Chyba że zostawiasz wszystko automatowi bez żadnej kontroli... Zapamiętałem sobie taki cytat: "krzywo, prosto byle ostro".

Edited by _Spirit_
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, _Spirit_ napisał:

Ale to niemożliwe żeby ostrość była aż tak rozjechana na starcie! Chyba że zostawiasz wszystko automatowi bez żadnej kontroli...

Ostrze na masce Bahtinova przed pierwszą klatka, załączam sesje i idę spać. Stąd taka nieostrość. 

Link to comment
Share on other sites

Gwiazdki wyglądają jak plamy słoneczne, brak crop.  Myślę że warto zastanowić się nad kolejnym podejsciem do obrobki przed publikacja następnych kanałów.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

masz super sprzet, ktory lacznie kosztuje mase kasy. Proponuje jutro zlozyc zamowienie w astroshopach i kupic EAF, przy tym zestawie to zaden koszt. Bedziesz spal jeszcze lepiej ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Mam EAF, foce Maximem, mam też Focusmaxa, którego próbowałem skonfigurować, ale odstawia mi jakieś jazdy, więc wróciłem do maski. 

 

Generalnie tu nasuwa się pytanie jak zautomatyzować otrzenie podczas sesji? 

 

Trzeba jakiś skrypt napisać czy coś?  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
4 godziny temu, Marcin Ksiazek napisał:

ze ostrze na pierwszej klatce i idę spać, nie koryguje później zmiany ostrości wynikającej z spadku temp. w nocy. 

600 jest dość podatna na zmiany temperatury więc prawie na 100% w nocy leci Ci ostrość. Też mam eaf i ostrze co kilka klatek, nie wyobrażam sobie inaczej pracować z tą tubką. Zanim zamontowałem focuser puściłem też parę razy tak sesje - druga połowa nocy do kosza praktycznie. Zdecydowanie askarowi należy się przeostrzanie w nocy - ja robię to w sgp, działa świetnie - ustawiam by przeostrzał np. co 5 klatek i idę spać tak samo :)

 

Poza tym to o czym Tomek pisze.. jakiś resize by się przydał... raz, że dobrze zrobi to fotce a dwa, że nie ma sensu w takiej rozdzielczości publikować zdjęć, niezbyt wygodnie nawet się ogląda.

Edited by Maetrik
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Udało mi się załadować pozostałe zdjęcia.  Ok przyjmuje na klate krytykę odnoścnie gwiazd i ostrości, musze poświecić z kilka nocy na dopracowanie FocusMaxa i przypilnowanie sprawdzania ostrości podczas sesji, więc mam nadzieję, że następnym razem będzie lepiej i będzie się można do czegoś innego w moich zdjęciach doczepić, bym mógł wyciągnąć wnioski i się poprawić :)

 

Tym razem fotki po resize 50%

 

 

NGC6914-ala-RGB.jpg

NGC6914-ala-RGB-bez-GW.jpg

NGC6914--HaSII-bez-GW.jpg

NGC6914--HaSII-z-GW.jpg

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, Marcin Ksiazek napisał:

Generalnie tu nasuwa się pytanie jak zautomatyzować otrzenie podczas sesji? 

 

Odpowiedź: N.I.N.A. 

Sprawdza HFR każdej schodzącej klatki (albo co ile tam sobie klatek ustawisz). Jeśli następuje rozjazd o zadany % (bo to też możesz sobie ustawić) to robi refocus. Do samego focusowania nie musisz nawet znać backlashu - używając metody overshot. No i na koniec - plugin Hocus Focus, który jeszcze to wszystko pięknie usprawnia.
https://www.youtube.com/watch?v=M1-izvBlO44 - tu łopatologicznie wytłumaczone.

Ja śpię spokojnie, a NINA potrafiła robić refocus 3-4 razy w ciągu sesji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.