Skocz do zawartości
  • 0

Ustawienie LG w Newtonie


Michał Z.

Pytanie

Hej. Wziąłem się za kolimację mojego Newtona 150/750. Zabrałem się za Index Hamala i doszedłem do Ustawienia LG.

Nie chcę nic bardzie rozregulować niż jest.

Hamal pisze: "    -- Prawidłowe ustawienie lustra głównego --


  Tubę teleskopu mamy w pozycji pionowej (wtedy lustro główne leży nam najrówniej) obserwując lustro główne przez środkowy otwór pająka (lusterka wtórnego nadal nie ma) ustawiamy lustro główne tak, aby znacznik na jego środku pokrywał się z otworem przez który patrzymy. Aby widzieć dokładnie otworek którym patrzymy, względem znacznika na lustrze głównym, najlepiej małą latarką oświetlać od środka środkowy pierścień pająka (patrz grafika poniżej)
"

Ale nic o tym jak to zrobić. Wygląda na to, że znacznik nie leży osiowo z otworem w LW.

Stąd moje pytanie: 

 

Jak ustawia się LG?

Rozumiem, że chodzi o centralne położenie znacznika na LG.

Czy trzeba odkręcić spód od tuby?

Pomocy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie, ale trzeba zdjąć LW, wraz z jego mocowaniem. Pałąk zostaje. 

Zapraszam również do mojego opisu kolimacji Newtona (lekko poprawiona metoda Hamala) :

https://astropolis.pl/topic/82301-kolimacja-newtona-z-u%C5%BCyciem-okulara-cheshire-krok-po-kroku-z-poprawkami-na-gwiazdach/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

NO ja właśnie o tym piszę:

"1. Znacznik centrum lustra

 

Niestety – to jest jedyna rzecz która nie jest bezpośrednio optyczna, a na której musimy bazować.

W przypadku mojego Newtona znacznikiem był pierścień samoprzylepny naklejony na lustro, który NIE BYŁ NAKLEJONY CENTRYCZNIE!

Był przesunięty o 2mm od centrum geometrycznego lustra (i stąd powyższej Rozecie lecą lekko gwiazdki w rogu)"

 

Czyli muszę odkręcić LG i pomierzyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Środek pająka środkiem ... ale są i cyrki takie że samo mocowanie LW może być krzywo przykręcone do ramion pająka i wtedy mamy wszystko rozpieprzone .. przerabiałem to u siebie bo za ciula nie mogłem trafić z początku w centrum LG patrząć przez dziurkę na śrubę w LW. Dodatkowym atutem jest jak ktoś ma kolimator laserowy , można go położyć sobie tak aby "na oko" promień lasera pokazał się nam na LG i wtedy ocenimy dokładność ;) Wiadomo ... nie wycelujemy dokładnie bo dziura na śrubę ma ze 3-4mm tak więc to można sobie zrobić orientacyjnie mniej więcej ale przesuwając laserem dookoła stykając się scianek otworu ocenimy czy zatacza się nam okrąg na LG dokładnie w centrum - ja tak u siebie to wyprowdziłem i później kolimacja poszła bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Już to chyba gdzieś pisałem, chyba w wątku Patryka: ja to robię tak, że mam małą dziurkę w samym środku dekla od teleskopu i przyczepiłem tam diodę laserową (BluTackiem, żeby można było nią manewrować - przydałoby się zrobić to jakoś bardziej elegancko, ale jakoś mi się nie chce). Skoro dioda jest w środku dekla, to przechodzi przez nią oś tuby; włączam laser i celuję nim w środek lustra głównego, potem tak ustawiam śrubami kolimacyjnymi lustro, że odbicie lasera trafia dokładnie w dziurkę. Lustro jest mniej-więcej koncentrycznie w stosunku do tuby, więc jeśli odbity od środka promień lasera trafia w środek dekla, to oś optyczna lustra głównego powinna się w miarę rozsądnie pokrywać z osią tuby.

 

Oczywiście wymaga to zdjęcia całego pająka, no i trzeba mieć możliwość zobaczenia spodu dekla, kiedy jest on założony na rurę.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Już to chyba gdzieś pisałem, chyba w wątku Patryka: ja to robię tak, że mam małą dziurkę w samym środku dekla od teleskopu i przyczepiłem tam diodę laserową (BluTackiem, żeby można było nią manewrować - przydałoby się zrobić to jakoś bardziej elegancko, ale jakoś mi się nie chce). Skoro dioda jest w środku dekla, to przechodzi przez nią oś tuby; włączam laser i celuję nim w środek lustra głównego, potem tak ustawiam śrubami kolimacyjnymi lustro, że odbicie lasera trafia dokładnie w dziurkę. Lustro jest mniej-więcej koncentrycznie w stosunku do tuby, więc jeśli odbity od środka promień lasera trafia w środek dekla, to oś optyczna lustra głównego powinna się w miarę rozsądnie pokrywać z osią tuby.

 

Oczywiście wymaga to zdjęcia całego pająka, no i trzeba mieć możliwość zobaczenia spodu dekla, kiedy jest on założony na rurę.

No tak, ale to już chyba ustawienie osi optycznej LG. A mi chodzi o centryczność środka LG, czyli muszę wykręcić celę LG i pomierzyć odległości od brzegów - coś jak Patryk pisał. 

O tym też pisał Hamal tylko nie napisał jak to zrobić - nigdy nie ruszałem celi, więc chciałem dopytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.