Skocz do zawartości
  • 0

Podstawowe pytania odnośnie AsiAir Plus


dobrychemik

Pytanie

Jestem zupełnie zielony w temacie AsiAir i podejrzewam, że będę miał cały szereg różnych pytań odnośnie tego sprzętu i chyba najlepiej będzie, by wylądowały one w jednym miejscu.

 

P1.

Jak przenosić fotki z AsiAir do komputera? Domyślam się, że najprościej to korzystać z pendrajwa i w trakcie sesji od razu na nim zapisywać urobek. A co jeśli wolałbym korzystać z wbudowanej pamięci? Czy komputer, np. laptop, może uzyskać dostęp do pamięci AsiAir i bezpośrednio z niej pobrać pliki?

 

P2.

To pytanie łączy się z poprzednim. Czy mogę sterować AsiAirem z poziomu laptopa? Czy AsiStudio zainstalowane na komputerze może się komunikować z AsiAir?

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

1. Asiair ma slot na kartę micro sd, tam zapisujemy pliki. Ponad to jest też wyjście usb-c by lapka ewentualnie podłączyć i zgrać pliki.

 

2. Zawsze myślałem, że największa zaleta AA to właśnie brak potrzeby używania lapka. Bez sensu, troche jak drzwi do lasu...skoro chcesz używać lapka to są lepsze programy to akwizycji, sterowania itp... chociażby SGP.

A czy się da? Pewnie jakoś się da ale po co? :g:

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

1) Chcesz zgrać pliki na laptopa? Łączysz się z WIFI ASIAIR i wpisujesz w menedżerze plików \\:10.0.0.1

https://astronomy-imaging-camera.com/tutorials/asiair-guide-how-to-transfer-images-from-asiair-updated.html

 

2) Jeśli masz lapka na Windowsie to zainstaluj emulator androida Bluestack i wtedy w emulatorze instalujesz aplikacje ASIAIR i sterujesz laptopem. 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

1)

-możesz użyć pendrive - wtedy we wbudowanym exploratorze plików asiair przenosisz fitsy z pamięci eMMC na pendrive

- możesz połączyć asiair z komputerem przez złącze usb-c 

-bedac w tej samej sieci mapujesz sobie na komputerze dysk sieciowy - adresem asiair np \\192.168.1.101

2)Emulator bluestack + apka do pobrania ze strony zwo. Asiair plus ma też wbudowany tryb video nawet ze stackowaniem i podstawowymi funkcjami postprocessingu (wyostrzanie) 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, dobrychemik napisał:

Czy komputer, np. laptop, może uzyskać dostęp do pamięci AsiAir i bezpośrednio z niej pobrać pliki?

Tak. Do pamięci na karcie można dostać się po wifi, standardowym protokołem smb/cifs znanym jako 'udostępnianie plików i drukarek'. Jest to stosunkowo wolna metoda. Wygodniej zbierać urobek na pena i po zakończonej sesji przełożyć pena do komputera, aby urobek obrobić.

11 godzin temu, dobrychemik napisał:

Czy AsiStudio zainstalowane na komputerze może się komunikować z AsiAir?

Asi Studio to zestaw programów o podobnych funkcjach jak oprogramowanie w ASIair. Nie jest to soft do sterowania ASIair

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

P3.

Jak się to cholerstwo wyłącza?

 

W aplikacji wyłączyłem kamerę główną, kamerkę guidingu i focuser. I co dalej? Nie ma żadnej opcji wyłączenia samego AsiAir, więc po prostu wyłączyłem fizycznie na obudowie. Tak to ma być?

Przy okazji: wkurza mnie sama aplikacja AsiAir na smartfonie. Cały czas siedzi w RAMie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
52 minuty temu, Maetrik napisał:

Tam jest opcja shutdown asiair czy jakoś tak (nie pamiętam z głowy gdzie a nie mam jak sprawdzić) i dopiero fizycznie przycisk. Wtedy zamyka apke by nie wisiała nam jak piszesz.

 

No właśnie szukałem i nie znalazłem tego "shutdown".

 

EDIT:

Znalazłem coś takiego:

 

image.png.e49c5f9dad8a176e655e5f40d05d643e.png

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po aktualizacji oprogramowania AsiAir pojawiła się wersja beta opcji o nazwie (mniej więcej) AllSky Polar Alignment. Próbowaliście? Rzeczywiście dobrze działa ustawianie na biegun bez widoku na północ? Myślałem, że wczoraj uda mi się to przetestować, ale pogoda nie pozwoliła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, M_H napisał(a):

Próbowałem działa gorzej niż normalny PA. Przy ogniskowej 1600 nie do zaakceptowania.

 

Tak na logikę, to tutaj dokładność ustawienia powinna bardzo zależeć od sztywności całego zestawu. Im większe ugięcia, tym większy błąd wyliczonej pozycji bieguna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Plate Solving/Polar Aligment - przy 400-500 działa w porządku. Prawie wcale nie widzę gwiazdy polarnej, a daję radę całkiem przyzwoicie się ustawić.

Trzeba tylko się trochę nauczyć jak to działa, bo za pierwszym razem nic mi nie wyszło.

Ale tak jak piszecie - powyżej metra bym chyba nie ufał.

 

Wady, które odkryjesz: nie nadaje się do planetarnej astrofotografii, ale jak zrobisz se filmik w AA+, np. z księżycem, to ci doda ekscytującą muzyczkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Używam All Sky Polar Align od początku jak tylko pojawił się w AsiAir, czyli już ponad rok. W zasadzie to mam ten "ficzer" cały czas włączony. Używam z ogniskową 450mm i nawet podczas sesji balkonowej (mały balkon z widokiem tylko na południe) ta funkcja spokojnie daje rade. 

Podsumowując, jak dla mnie, super sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Asiair możesz połaczyć przewodem sieciowym, 1Gbps. Nie wyłączaj bezpośrednio przyciskiem, tylko zamykaj software'owo, jak na screenie wyżej. Możesz sterować lapkiem. Najlepiej zainstaluj win11 i masz tam subsystem, w którym uruchamiasz apkę. Działa bardzo stabilne i co najważniejsze, nie jest to żaden emulator. Ja tak steruję wszystkim w astrobudce:

 

image.thumb.png.7dc2fbd13f1acf5a3b04bfbe0cd3b0bc.png

 

Z Asiair pobieram klatki bezpośrednio po kablu 1G. Moja kamera daje 44MB pliki, podgląd mam niemalże natychmiast. 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, count.neverest napisał(a):

...Najlepiej zainstaluj win11 i masz tam subsystem, w którym uruchamiasz apkę. Działa bardzo stabilne i co najważniejsze, nie jest to żaden emulator...

 

Możesz rozwinąć temat bardziej szczegółowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Plan na dzisiaj to dziewiczy rejs z Asi533 MM Pro. Do kompletu będzie oczywiście AsiAir Plus, AEF i koło filtrowe z LRGB Baadera oraz OIII 3nm, Ha 3nm i SII 4.5nm od Antlii. I tu moje pytanie: jakie czasy naświetlania ustawić na potrzeby autofocusa? Asi Air ma domyślnie ustawione 2s dla każdego filtra, ale na pewno można to zoptymalizować w zależności od filtrów - im szersze pasmo, tym krótszy czas wystarczy. Jakie czasy Wy stosujecie?

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.