Skocz do zawartości

Im więcej "technicznych" farmazonów na forum, tym mniej finalnych, porządnych fotek.?


Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Robson_g napisał:

Im więcej "technicznych" farmazonów na forum, tym mniej finalnych, porządnych fotek. Też zauważyliście taką prawidłowość?

Kręcić wiertarką w montażu, hmm, a może warto coś pożyteczniejszego z czasem zrobić?

 

Oj tam, ja zawsze powtarzam że to hobby ma wiele twarzy i każdy ma na to inne spojrzenie - niekiedy fotki są ważne niekiedy sprzęt a niekiedy po prostu obcowanie z naturą ;)

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@.zombi. Często się nad sobą zastanawiam w tym kontekście ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Robson_g napisał:

Im więcej "technicznych" farmazonów na forum, tym mniej finalnych, porządnych fotek.

 

Dla mnie to działa w 100%. Właściwie to już prawie w ogóle przestałem robić fotki (poza testami w celach kalibracyjnych) i zajmuję się głównie technicznymi "farmazonami", co sprawia mi dużą przyjemność.

Zresztą to nie jest forum dedykowane tylko astrofotografii, więc tym lepiej, że ludzie skupiają się na różnych rzeczach.

Już abstrahując od tego, że choćbym robił fotki zamiast grzebać w sprzęcie to mało kto powiedziałby, że są one "finalne" albo "porządne" :)

A już najbardziej to bym się zastanowił, czy w astronomii w ogóle jest coś "pożytecznego"? :) Pożyteczne hobby to zbieranie śmieci po lasach...
 

PS ten wątek to nie najlepsze miejsce na takie dywagacje...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Robson_g Wiesz, wiertarką wcale nie trzeba kręcić montażem. Wiertarką można wiercić dziury w montażu ;-) O tak:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Właściwie to już prawie w ogóle przestałem robić fotki (poza testami w celach kalibracyjnych) i zajmuję się głównie technicznymi "farmazonami", co sprawia mi dużą przyjemność.

Jest czas na fotki i czas na techniczne farmazony. Pogoda nie rozpieszcza a czymś trzeba zająć ręce.
W tym hobby podoba mi się interdyscyplinarność - to jak grubość powłoki na filtrze, czy zmiana odległości korektora od matrycy o 0,1mm wpływa na obraz fotonów, które przemierzyły miliardy kilometrów z odległych zjonizowanych obłoków gazu (których byśmy nawet nie zauważyli, gdybyśmy się "tam" znaleźli).

Optyka, termodynamika, mechanika, elektronika, geografia, astronomia, projektowanie, informatyka, fizyka, meteorologia i w końcu logistyka bo trzeba wiedzieć jak to wszystko zabrać i jak się ubrać - to wszystko w jednym pakiecie.

Czasem też się zastanawiam, czy to wszystko ma sens - kupa czasu i kupa pieniędzy wydanych po to, żeby zrobić zdjęcie, które zawsze będzie marną namiastką tego co można sobie ściągnąć z internetu z Hubble'a.

Ale nie o to przecież chodzi, żeby złapać króliczka, tylko o to żeby go gonić.
Finalne zdjęcie to tylko zwieńczenie całej przygody - pamiątka.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Paether said:

Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go! :whistling:

 

Ja żyję w ciągłym napięciu i stresie- chcę jednocześnie złapać króliczka ale nie chcę przestawać go gonić :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Właśnie, nie zawsze jest czas. Kiedy wejdę do astrodomku, to za chwilę słyszę :"tatoooo", albo "długo tam jeszcze będziesz?"

 

@Robson_g hahaha mam tak samo :) Tylko że wychodzę na balkon, ale historia ta sama :P

 

 

Jeśli naprawdę chcesz to zamknę temat, choć myślę, że wszyscy podchodzimy do niego z delikatnym przymróżeniem oka... :) 

Zresztą co innego robić? :)

 

polska.jpg

 

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Behlur_Olderys Nie zamykaj, mnie się podoba a poziom kultury jest odpowiedni tutaj.

 

@_Spirit_ Wpadaj na moją wiochę :-) Mam trudno uchwytne ułamki milimetra do dogrania w pozycji lustra wtórnego jak również kilka ułamków nie tak w pozycji wyciągu (fabrycznie krzywego). Dla mnie to też brzmi jak niezła zabawa ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Behlur_Olderys said:

I wiertarkę jeszcze :P

 

Gdy jedynym narzędziem jest młotek, to każdy problem wygląda jak gwóźdź ;-)

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2022 o 16:19, Robson_g napisał:

Im więcej "technicznych" farmazonów na forum, tym mniej finalnych, porządnych fotek. Też zauważyliście taką prawidłowość?

Kręcić wiertarką w montażu, hmm, a może warto coś pożyteczniejszego z czasem zrobić?

Podobnie w obserwacjach wizualnych, kilkanaście stron rozpisywania się nad wyższością jednego sprzętu nad drugim, a większość prowadzi obserwacje raz na 2 miesiące :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często to samo hobby postrzegane jest inaczej przez różne osoby i w innym celu jest uprawiane.

 

Dawno temu, będąc jeszcze przed trzydziestką byłem działkowcem :) Większość posiadanie POD w tym wieku kojarzyła jako grill i piwo oraz leżenie na trawie. Ja faktycznie potrzebowałem pracy fizycznej dającej odskocznię od szeregu prowadzonych projektów. Głowa musiała odpocząć więc warzywa, owoce i mała architektura to na kilka lat był strzał w 10!

 

Kolega próbował mnie namówić na wędkarstwo ale jak zobaczyłem jak ono wygląda wśród jego znajomych... Rozumiem, że rybka lubi pływać ale taka mała rybka w takiej ilości wody :new_shocked: ? Podziękowałem.

 

Od wielu lat astro. Jak chcę odetchnąć to lornetka, jak powalczyć ze sprzętem - konstrukcja / modyfikacja, jak zbierać materiał do obróbki na emeryturze - astrofotografia ;) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.