Skocz do zawartości

Jak ogrzać domek 35m2


Matheo_89

Rekomendowane odpowiedzi

Co myślicie o ogrzewaniu domku całorocznego 35m2 z poddaszem:
- popa ciepła

vs.

- maty podłogowe na podczerwień

 

Bo już mi mózg siada od tych internetowych "ekspertyz", każdy mówi co innego. Przy obecnych chorych cenach pomp ciepła powoli przekonuję się do mat grzewczych, ale jeśli ceny prądu w przyszłości pójdą w kosmos to może być nietrafiony wybór... Z drugiej strony prostota i długi czas gwarancji, niższa cena inwestycji, komfort cieplny... sporo plusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Alice napisał:

Co myślicie o ogrzewaniu domku całorocznego 35m2 z poddaszem:
- popa ciepła

vs.

- maty podłogowe na podczerwień

Wszelkie ogrzewanie elektryczne ma jedną wadę - 1 kWh energii włożysz - 1 kWh ciepła wyjmiesz. Dla każdej pompy ciepła z 1 kWh energii zawsze dostaniesz ponad 1 kWh ciepła, czasami 3-4 razy więcej.

Od listopada mam pompy ciepła powietrze - powietrze i jestem bardzo zadowolony. Teraz latem pracują jako klimatyzacja. Proponuję rozważyć taki uklad, bo nie wymaga prowadzenia instalacji CO. Jedynym mankamentem jest koniecznośc zainstalowania  termy do podgrzewania wody.

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Alice napisał:

mimo że domek 35m2 to będzie 5 pomieszczeń zamykanych - dlatego nie do końca mnie przekonują klimatyzatory...

OK. U mnie dwie pompy zewnętrzne zasilają 7 jednostek wewnętrznych ogrzewających łącznie ponad 200 m2. Łazienki mają dodatkowo elektryczne ogrzewanie podłogowe.

 

image.thumb.png.f1da455d1f5ba46031409704266c0e55.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/2/2022 at 10:27 PM, Alice said:

Co myślicie o ogrzewaniu domku całorocznego 35m2 z poddaszem:
- popa ciepła

vs.

- maty podłogowe na podczerwień

 

Bo już mi mózg siada od tych internetowych "ekspertyz", każdy mówi co innego. Przy obecnych chorych cenach pomp ciepła powoli przekonuję się do mat grzewczych, ale jeśli ceny prądu w przyszłości pójdą w kosmos to może być nietrafiony wybór... Z drugiej strony prostota i długi czas gwarancji, niższa cena inwestycji, komfort cieplny... sporo plusów.

Ja w takim domku zrobiłem ogrzewanie podłogowe wodne i grzeję przy pomocy wężownicy w bojlerze na CWU (grzałka 2.4kW).

W przyszłości do tej podłogówki podłączę małą PC PW.

Od mat lub kabli trzymam się daleko, bo to jest źródło pola elektromagnetycznego a ja po takim chodzić w zimie nie chcę.

Edytowane przez Marek Pleskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Marek Pleskacz napisał:

źródło pola elektromagnetycznego

Może będzie to dla Ciebie zaskoczeniem, ale takie na przykład żarówki (i to nieważne czy zwykłe, czy ledowe, czy jeszcze jakieś inne!) też emitują promieniowanie elektromagnetyczne. O, albo na przykład ekran komputera czy telefonu.

 

Nawet Ty sam jesteś źródłem takiego elektromagnetycznego promieniowania i cała twoja rodzina też :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/5/2022 at 1:03 PM, Krzysztof z Bagien said:

Może będzie to dla Ciebie zaskoczeniem, ale takie na przykład żarówki (i to nieważne czy zwykłe, czy ledowe, czy jeszcze jakieś inne!) też emitują promieniowanie elektromagnetyczne. O, albo na przykład ekran komputera czy telefonu.

 

Nawet Ty sam jesteś źródłem takiego elektromagnetycznego promieniowania i cała twoja rodzina też :P

Może to będzie dla Ciebie zaskoczeniem, ale mnie zupełnie nie interesuje jakie Ty i inni mają zdanie na ten temat.

Jak mam wybór to nie robię rzeczy które są potencjalnie szkodliwe dla zdrowia.

Wy możecie włożyć głowy do mikrofalówki jeśli uważacie że fale elektromagnetyczne są nieszkodliwe. Mnie to lotto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Marek Pleskacz napisał:

Może to będzie dla Ciebie zaskoczeniem, ale mnie zupełnie nie interesuje jakie Ty i inni mają zdanie na ten temat.

A mnie nie interesuje to, co Ciebie nie interesuje - i możemy tak w nieskończoność. Piszesz na publicznym forum, to każdy może to sobie skomentować.

A że najwyraźniej nie bardzo masz pojęcie o czym piszesz, to i komentarze są takie, a nie inne.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Marek Pleskacz napisał:

Jak mam wybór to nie robię rzeczy które są potencjalnie szkodliwe dla zdrowia.

Od jakieś czasu twierdzę, że życie szkodzi zdrowiu. 

Czego by nie ruszyć jest potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. 

 

Te wszystkie pompy ciepła i elektryczne maty są fajne i wygodne. Tylko co gdy nie ma prądu? Trzeba mieć agregat w gotowości? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam się koledze nie dziwię bo sam mam mieszane uczucia odnośnie prądu

to jakiś diabelski wynalazek. Tu pstrykniesz, a tam się zapala światło. Gdzie indziej postukasz w klawiaturę, a setki kilometrów dalej u innych ludzi pokazują się twoje mądrości życiowe

 

za to dziwi mnie pewna niekonsekwencja

przeszkadza mu prąd w podłodze służący do ogrzewania ale ten sam prąd płynący w ścianach już w niczym mu nie szkodzi, a nawet pozwala na fajną zabawę w pisanie na komputerze

 

ja tam nie lubię tego prądu w ścianach jeszcze bardziej niż tego w podłodze. Ten w ścianach potrafi kopnąć i inne takie atrakcje. Jak sobie wiercę w ścianie to czasem huknie, błyśnie i popieści ... wiecie co mam na myśli. Kawał zbója z tego prunda :)

 

pozdrawiam

  • Lubię 5
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DarX86 napisał:

Te wszystkie pompy ciepła i elektryczne maty są fajne i wygodne. Tylko co gdy nie ma prądu? Trzeba mieć agregat w gotowości? 

Ja mam w tej chwili ogrzewanie gazowe, ale właśnie myślę intensywnie nad zmianą, bo piece nie są nowe i wkrótce pewnie trzeba by je i tak wymienić. Ale nie o tym chciałem - otóż taki np. gazowy piec kondensacyjny też nie działa bez prądu, więc jak nie ma prądu, to i tak nie masz ogrzewania ani ciepłej wody. A do tego nie działa też, jak gaz zakręcą (co fakt, zdarza się bardzo rzadko, ale czasem gdzieś tam są jakieś prace konserwacyjne czy uszkodzenia gazociągu) - więc nie dość, że jestem zależny od prądu, to jeszcze dodatkowo od gazu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.07.2022 o 22:27, Alice napisał:

Co myślicie o ogrzewaniu domku całorocznego 35m2 z poddaszem:
- popa ciepła

vs.

- maty podłogowe na podczerwień

 

Bo już mi mózg siada od tych internetowych "ekspertyz", każdy mówi co innego. Przy obecnych chorych cenach pomp ciepła powoli przekonuję się do mat grzewczych, ale jeśli ceny prądu w przyszłości pójdą w kosmos to może być nietrafiony wybór... Z drugiej strony prostota i długi czas gwarancji, niższa cena inwestycji, komfort cieplny... sporo plusów.

Nie ma dobrej odpowiedzi na tak postawione pytanie -  zbyt dużo parametrów należy uwzględnić. Jeśli brać pod uwagę rodzaj paliwa i zapotrzebowanie na ciepło, to poniższa tabela pozwala na oszacowanie wydatków w zależności od przyjętych założeń http://www.cena-pradu.pl/ogrzewanie.html Rzeczywiście gruntowa pompa ciepła wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Ale jeśli rozliczamy inwestycję w okresie np. 20 lat, może to wyglądać już inaczej. Zakup i wykonanie instalacji, UPS i/lub agregat, miejsce na składowanie opału, obowiązkowe inspekcje, własny wkład pracy i czasu poświęcony na magazynowanie opału utylizację popiołu - wszystko zależy od wyboru. Czy domek będzie stale zamieszkany, czy będą długie okresy z obniżoną temperaturą, preferencje domowników co do temperatury, zużycie CWU, jakie dogrzanie w łazienkach, czy będą kolektory słoneczne lub panele PV, w jakich okresach będzie największe zapotrzebowanie na ciepło. Dużo pytań, odpowiedzi na które może udzielić tylko wysoko wykwalifikowany doradca i skonfigurować odpowiednią ofertę.

Pozdr.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek jako całoroczny.

Nie bez powodu ograniczyłem wybór do:

- pompa powietrze-woda (na podłogówce)

- maty na podczerwień (podłogowe)
 

Odpadają:

- gaz z przyczyn oczywistych

- opał węglem/drzewem z przyczyn jeszcze bardziej oczywistych

- pellet - tutaj się wahałem, ale jednak ostatnia sytuacja pokazuje, że i pellet podrożał radykalnie

- gruntowa pompa ciepła? w gównianym domku 35m2? to jak wsadzenie najnowszego TSi do rdzewiejącego Fiata 126p, miejsca na podwórzu też nie ma na takie zabawy

- klimatyzatory mnie nie przekonują (nadmuch)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku zakładałem kocioł pelletowy to coś mogę powiedzieć( pellet 2 tys. za tonę teraz kosztuje). Co do bardzo drogich cen pomp ciepła to powiem tak. Pierwszy lepszy  kocioł pelletowy to min. 12 tys. jak nie więcej a w tej cenie są pompy ciepła powietrze woda, założenie instalacji masz takie samo ( o buforze nie ma mowy masz maluteńki domek). Masz podłogówkę i mały domek to nie zastanawiaj się i bierz ogrzewanie na prąd (pompa ciepła to ogrzewanie na prąd :) ). Maty grzewcze to grzanie prądem bez odzysku. Pompy ciepła mają parametr COP i tutaj średnio liczyłbym 3, w zimie oczywiście przy mrozach grzałki w pompie ciepła pojadą na full ale ile mamy tak naprawdę takich dni z temp. na minusie.., zawsze możesz dokupić sobie kominek na te mrozy i dogrzewać drzewkiem, pelletem ( kominek pelletowy).

W moim domu mam problem z założeniem siły i maks. 4.5KW mam dostępne gdyby nie to miałbym zainstalowaną pompę ciepła powietrze woda, gazu nie ma we wsi i nie będzie i został mi wybór kotła pelletowego niestety.

Edytowane przez prestoneq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.