Skocz do zawartości

Jak ogrzać domek 35m2


Matheo_89

Rekomendowane odpowiedzi

21 hours ago, Krzysztof z Bagien said:

A mnie nie interesuje to, co Ciebie nie interesuje - i możemy tak w nieskończoność. Piszesz na publicznym forum, to każdy może to sobie skomentować.

A że najwyraźniej nie bardzo masz pojęcie o czym piszesz, to i komentarze są takie, a nie inne.

Trzeba mieć odrobinę kultury żeby wiedzieć że nie komentuje się czyjejś wiedzy bądź niewiedzy w temacie.

Możesz napisać co sam wiesz w temacie ale poniżanie innych tylko dlatego że nie zgadzasz się z tym co napisali jest po prostu niskie.

Edytowane przez Marek Pleskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, ZbyT said:

ja tam się koledze nie dziwię bo sam mam mieszane uczucia odnośnie prądu

to jakiś diabelski wynalazek. Tu pstrykniesz, a tam się zapala światło. Gdzie indziej postukasz w klawiaturę, a setki kilometrów dalej u innych ludzi pokazują się twoje mądrości życiowe

 

za to dziwi mnie pewna niekonsekwencja

przeszkadza mu prąd w podłodze służący do ogrzewania ale ten sam prąd płynący w ścianach już w niczym mu nie szkodzi, a nawet pozwala na fajną zabawę w pisanie na komputerze

 

ja tam nie lubię tego prądu w ścianach jeszcze bardziej niż tego w podłodze. Ten w ścianach potrafi kopnąć i inne takie atrakcje. Jak sobie wiercę w ścianie to czasem huknie, błyśnie i popieści ... wiecie co mam na myśli. Kawał zbója z tego prunda :)

 

pozdrawiam

Zapewne wiesz że natężenie PEM maleje z kwadratem odległości od źródła.

Źródło będące 2-3 cm od stopy ma większy wpływ niż to w ścianie.

Pomyśl też jak skonstruowana jest mata w podłodze a jak kabel w ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marek Pleskacz napisał:

nie komentuje się czyjejś wiedzy bądź niewiedzy w temacie.

Niby dlaczego? Jak ktoś publicznie głosi głupoty, to człowiek światły ma wręcz obowiązek te głupoty wytykać i prostować. Jeszcze ktoś to przeczyta i uwierzy.

 

6 minut temu, Marek Pleskacz napisał:

poniżanie innych tylko dlatego że nie zgadzasz się z tym co napisali

Zgadzać się można - lub nie - w kwestii opinii, a tutaj problemem jest brak znajomości faktów. A fakty są takie, że praktycznie wszystko emituje jakieś tam promieniowanie elektromagnetyczne i kompletnie nic z tego nie wynika.

Poza tym - to Ty sam narzuciłeś wrogi ton, a teraz płaczesz, że Cię poniżam - co nie jest prawdą, bo sobie żartuję z tego co piszesz. Jak nie widzisz różnicy... to trudno. Póki nie zacząłeś się spinać, to były tylko podśmiechujki.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alicja, to miał być domek w technologii szkieletowej (drewno - termos) czy będzie jakaś masa zwiększająca pojemność cieplną typu cegły?

Ja bym zrobił tak, jak zrobiłem u siebie:?

- maty na podczerwień pod wylewką 5cm (działa jak akumulator i stabilizuje temp., ale ma sporą bezwładność) - 6k zł

- koza na drewno na awaryjne sytuacje, albo szybkie ogrzanie domku nieużywanego - 2-3 k zł

- do wody zwykły boiler albo podgrzewacz elektryczny przepływowy - 1.5 k zł

- fotowoltaika (szkoda, że już w nowym systemie wsparcia w przypadku Twojej siostry).

 

Pompy ciepła to duży nakład inwestycyjny - a i tak przekroczycie budżet przy budowie na innych rzeczach, zapewniam.

Poza tym PC zajmują miejsce, co jest na wagę złota w takim domku.

Just make it simple.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie murowany :) i tak - myślę o małej "kozie" jako awaryjne źródło (kwestia przemyślenia miejsca gdzie ją ustawić, aby jak najmniej przeszkadzała

 

PS. a co do podczerwieni - rozumiem, że jak ktoś się boi podczerwieni to unika też Słońca, a przesiadywanie przy ognisku to już w ogóle powoduje 5 rodzajów raka :)

Edytowane przez Alice
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kozę - zwróć uwagę na normy emisji spalin i wydajność energetyczną. To jest różnie w różnych województwach, ale generalnie piec powinien spełniać założenia tzw. Ekoprojektu (Ecodesign); jak kupisz bez zastanowienia (a może być tak, że sprzedawcom zalegają starsze modele i będą je wyprzedawać w atrakcyjnych, wydawałoby się, cenach), to może się okazać, że za chwilę nie będzie wolno z tego korzystać i może nawet ktoś to będzie sprawdzał i walił mandaty.

Jotul F3 jest bardzo fajny i generalnie normy spełnia (tak wynika ze specyfikacji) - ale nie ma certyfikatu, że spełnia. I już jakiś czas temu został wycofany ze sprzedaży przez producenta.

 

W ogóle to jest z tymi normami zabawna sprawa, bo np. jak ktoś ma starszy piec, to przepisy dopuszczają jego dalsze użytkowanie, jeśli się zainstaluje urządzenie oczyszczające spaliny. Problem jest taki, że najzwyczajniej w świecie takich urządzeń nie ma w sprzedaży i nikt ich nie produkuje z tego co wiem :D

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Krzysztof z Bagien said:

Niby dlaczego? Jak ktoś publicznie głosi głupoty, to człowiek światły ma wręcz obowiązek te głupoty wytykać i prostować. Jeszcze ktoś to przeczyta i uwierzy.

 

Zgadzać się można - lub nie - w kwestii opinii, a tutaj problemem jest brak znajomości faktów. A fakty są takie, że praktycznie wszystko emituje jakieś tam promieniowanie elektromagnetyczne i kompletnie nic z tego nie wynika.

Poza tym - to Ty sam narzuciłeś wrogi ton, a teraz płaczesz, że Cię poniżam - co nie jest prawdą, bo sobie żartuję z tego co piszesz. Jak nie widzisz różnicy... to trudno. Póki nie zacząłeś się spinać, to były tylko podśmiechujki.

Wsadź głowę do piecyka mikrofalowego i go włącz to przez chwilę poczujesz szkodliwość PEM.

Niestety potem już nie będziesz mógł napisać tutaj że PEM czasami bywa szkodliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.07.2022 o 22:27, Alice napisał:

Co myślicie o ogrzewaniu domku całorocznego 35m2 z poddaszem:

A ja wrócę do pierwotnego pytania i mam dodatkowe.

Te 35m2 to cała powierzchnia użytkowa obydwu kondygnacji czyli parteru i poddasza ?

Czy może to powierzchnia zabudowy (jak jest podana w rozporządzeniu o budynkach jako maksymalna powierzchnia do budynków letniskowych) na zgłoszenie ?

 

Jeśli to pierwsze to zakładając że to nowy domek energooszczędny ze ścianami i dachem o współczynniku w granicach 0.20 W/m2xK oraz oknami 0.9 W/m2xK powinna wystarczyć do ogrzania mała pompa powietrzna o mocy w zakresie 2-4 kW.

Innymi słowy ogrzejesz domek dwoma suszarkami, a obliczając zysk ciepła z przebywania np. 4 osób i urządzeń agd powinna wystarczyć jedna suszarka. :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marek Pleskacz napisał:

Wsadź głowę do piecyka mikrofalowego

Jaki to ma związek z matami grzejnymi? Promieniowanie elektromagnetyczne jest tak szerokim zjawiskiem, o tak różnej charakterystyce, że wrzucanie wszystkiego do jednego wora nie ma kompletnie żadnego sensu. Czy Ty w ogóle rozumiesz o czym rozmawiamy? Że mikrofale (ze względu na swą interakcję z cząsteczkami wody) nie mają takiego samego wpływu na organizmy żywe jak daleka podczerwień, czy fale radiowe? Że sama energia niesiona przez różne fale to nie wszystko, bo w zależności od ich długości, ich wpływ na materię jest diametralnie różny? Że niektóre rodzaje promieniowania mogą np. jonizować tkanki, co jest bardzo szkodliwe, choć ich energia nie musi być duża?

 

I, pragnę też zauważyć, że znów to Ty stosujesz w wypowiedzi ofensywny ton, a potem znów będziesz płakał, że ktoś Cię punktuje. Stary - to żaden wstyd czegoś nie wiedzieć; ja zdaję sobie sprawę z tego, że mnóstwa rzeczy nie wiem, a nawet nie wiem, że nie wiem. Ale jak tkwisz w ignorancji, a wypowiadasz się z pozycji mędrca, to po prostu się błaźnisz.

  • Lubię 1
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Krzysztof z Bagien said:

Jaki to ma związek z matami grzejnymi? Promieniowanie elektromagnetyczne jest tak szerokim zjawiskiem, o tak różnej charakterystyce, że wrzucanie wszystkiego do jednego wora nie ma kompletnie żadnego sensu. Czy Ty w ogóle rozumiesz o czym rozmawiamy? Że mikrofale (ze względu na swą interakcję z cząsteczkami wody) nie mają takiego samego wpływu na organizmy żywe jak daleka podczerwień, czy fale radiowe? Że sama energia niesiona przez różne fale to nie wszystko, bo w zależności od ich długości, ich wpływ na materię jest diametralnie różny? Że niektóre rodzaje promieniowania mogą np. jonizować tkanki, co jest bardzo szkodliwe, choć ich energia nie musi być duża?

 

I, pragnę też zauważyć, że znów to Ty stosujesz w wypowiedzi ofensywny ton, a potem znów będziesz płakał, że ktoś Cię punktuje. Stary - to żaden wstyd czegoś nie wiedzieć; ja zdaję sobie sprawę z tego, że mnóstwa rzeczy nie wiem, a nawet nie wiem, że nie wiem. Ale jak tkwisz w ignorancji, a wypowiadasz się z pozycji mędrca, to po prostu się błaźnisz.

Ty myślisz że maty elektryczne to wytwarzają tylko daleką podczerwień?

Nic dziwnego że nie rozumiesz ich szkodliwości.

Kuchenka mikrofalowa to był przykład ekstremalny bo maty wytwarzają podobne promieniowanie tylko częstotliwość jest inna.

Jest wiele opracowań naukowych na temat szkodliwości pól elektro magnetycznych o małym natężeniu i niskiej częstotliwości.

Organizm człowieka jest pełen słabych impulsów elektrycznych które są przez nie zakłócane.

Ale Ty tego nie wiesz i dlatego piszesz to co piszesz.

Więc nie tkwij w ignorancji i się doucz.

 

Wracając do pytania autora.

Czy Ty chociaż zbudowałeś taki domek 35m2.

Gdybyś zbudował to nie proponowałbyś kozy do jego ogrzewania.

W takim domu nie ma miejsca na kozę.

Proponowanie pompy ciepła gruntowej czy PW też jest bez sensu bo nie produkuje się tak małych pomp.

Zastosowanie najmniejszej dostępnej spowoduje jej taktowanie i szybką jej śmierć.

Z pomp ciepła to tylko PP są na tyle małe że można je tu zastosować, ale autor takiej nie chce.

 

Czy ten domek ma być z rodzaju 35m2 budowanych na zgłoszenie?

Jeśli tak to te 35m2 to po obrysie zewnętrznym a więc grubość ścian powinna być możliwie najmniejsza.

Najlepiej do tego nadaje się szkielet bo ściana jest również ociepleniem.

Wersja murowana daje mniejszą powierzchnię użytkową wewnątrz.

 

Ja taki domek ogrzewam wężownicą z bojlera z wbudowaną grzałką 2.4kW podłączoną do wodnej podłogówki.

Kosztowało to mniej niż 3k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marek Pleskacz napisał:

Ty myślisz że maty elektryczne to wytwarzają tylko daleką podczerwień?

Nic dziwnego że nie rozumiesz ich szkodliwości.

Kuchenka mikrofalowa to był przykład ekstremalny bo maty wytwarzają podobne promieniowanie tylko częstotliwość jest inna.

 

Hmm no tak :) "podobne tylko jednak inne" hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Maro21 said:

Dwie uwagi do tego materiału.

1. Wypowiada się osoba której biznes polega na sprzedaży i instalowaniu kabli grzewczych.

2. Nie ma w nim słowa na temat mat grzewczych. Kable grzewcze mierzone były w odległości 6cm a maty grzewcze zakłada się praktycznie 2-3 cm od powierzchni podłogi i gęstość przewodników jest większa niż przy kablach. Natężenie PEM może więc być wyższe 5-10 razy.

BTW.

Poczytaj jak i kiedy zmieniano dopuszczalne normy PEM dla telefonii komórkowej. Zmieniały się one od 0.01W/m2 do dzisiejszych 10W/m2. Bez ostatniej zmiany, "bezpiecznego" poziomu, technologia 5G nie mogłaby być w Polsce wprowadzona.

Za każdym razem popierano to wypowiedziami "specjalistów" od zdrowia.

Edytowane przez Marek Pleskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, maquu napisał:

Myślałem, że to forum miłośników astronomii, a to się okazuje, że to forum ekspertów z zakresu instalacji HVAC i fizyki budowli?

Nie nie, panie kolego. To jest forum ekspertów od WSZYSTKIEGO :D

Astronomia gdzieś tam przy okazji :P

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

 

No dobra, żeby offtopa nie robić.

Pracuję w firmie, której właściciel buduje też domki 35m2 całoroczne. Ogrzewanie - maty elektryczne  podłogowe + panele na dachu i w każdym awaryjnie kominek na drewno z możliwością gotowania. Domki szkieletowe ocieplone w ścianach wełną mineralną a na zewnątrz styropian, chyba 15cm. Od gruntu też izolowane styropianem. W środku ścianka działowa od łazienki jako akumulator,bufor wykonana z cegły czerwonej.  Jest ciepło i przyjemnie całą zimę.

Zbudował też kilka z bloczków H+H ocieplonych 10cm styropianem, ale jeszcze na temat zimy nic nie wiem.

 

Podczerwień? To chyba takie lampy jak do kurczaków?

Edytowane przez piotrkusiu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Alice said:

Bardzo ładna laurka wystawiona tym foliom grzewczym. Nic tylko się zakochać w tym "cieple słońca". Zapomnieli tylko napisać skąd się to promieniowanie podczerwone bierze.

Jest gorzej niż myślałem.

Przewodniki elektryczne tej folii grzewczej są ok 10mm od stopy a więc natężenia PEM jest znacznie wyższe niż w przypadku kabli będących w odległości 6cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.