Skocz do zawartości

Droga Mleczna z Canon EFS 18-55mm


Artu

Rekomendowane odpowiedzi

Droga Mleczna z Chorwacji: Canon 600D (niemodowany) + Canon EFS 18-55mm, EQ3-2,  32x120s

Wersja z przygaszonymi gwiazdami zrobiona w celu podkreślenia struktur mgławic w DM

Czy wg Was zaproponowana kolorystyka jest właściwa? 

674702467_dm18mmcomp.jpg.0ed6249af058d2e0dca50916b70bb5e3.jpg

 

 

wersja z przygaszonymi gwiazdami

785684867_adddm18mmcomp.jpg.f5b43f4c80fc8574a0db8424d515edee.jpg

 

Edytowane przez Artu
zmniejszenie zdjęć
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tuvoc wiem że wyszła sieczka, powinienem wrzucić miniaturki :) Gdyby jednak udało się coś wyciągnąć lepszego to przesyłam stacka

https://drive.google.com/file/d/1Y4XKrgUpSlI5XZHilzPj_XMcRyDNCfQO/view?usp=sharing

Tu odjąłem trochę zieleni i zmniejszyłem obrazek

420292282_adddm18mm-zielcomp.jpg.8b17db66039a7a374f03d34911924dae.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości pobrałem tego stacka. Niestety jest fatalnej jakości, z tego nie da się ukręcić niczego sensownego, no chyba że któryś forumowy magik obali tą tezę. ;) Wady obiektywu, walking noise, hotpiksele (pewnie wpływ ciepłej nocy). No niestety...

1266583402_dm18mm21062022.thumb.jpg.3f303ef2281263a253433ce3c2cb0002.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Artu napisał:

@Tuvoc wiem że wyszła sieczka, powinienem wrzucić miniaturki :) Gdyby jednak udało się coś wyciągnąć lepszego to przesyłam stacka

https://drive.google.com/file/d/1Y4XKrgUpSlI5XZHilzPj_XMcRyDNCfQO/view?usp=sharing

Tu odjąłem trochę zieleni i zmniejszyłem obrazek

420292282_adddm18mm-zielcomp.jpg.8b17db66039a7a374f03d34911924dae.jpg

 

 

To co wrzuciłeś to nie surowy stack. To już ma wyciągnięty histogram.

 

image.thumb.png.6b6bee28714f8f531203885cd51dc1b1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Artu napisał:

Sorki za pomyłkę, tu stack z sequatora z wyłączonymi extra-funkcjami

https://drive.google.com/file/d/1NpAgNH0A5MqqXKIlRIsMOKivRJuLFWAz/view?usp=sharing

poprzedniego usuwam

 

image.thumb.png.c0cdedad5ccab99e4ec0c879ffd18d8c.png

 

To Ci wypluł program? Sequator wyciąga sam histogram?!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, tu wszystko jest do poprawy.

1. Etap zbierania materiału:
- jeśli jest możliwość do odpal guiding i przede wszystkim dithering (jeśli nie to rób taki pseudo dithering ręcznie co kilka klatek)

- matryca generuje więcej szumu niż zbiera fotonów - niestety takie temperatury nie lubią lustrzanek a zwłaszcza starszych - poleciłbym przesiąść się na cokolwiek innego np. używkę 1100d albo 800d, którego sam mam i z zadowoleniem używam

- darki i flaty! Tutaj aż się robi od bad pikseli, nawet szkoda mi było czasu na usuwanie tego. Do każdej sesji muszą być darki! Pamiętaj - ta sama temperatura co klatki light (suby), to samo ISO i ten sam czas.

- sensownie otwieraj przesłonę - pełna dziura dla takiego obiektywu to koma na 30% kadru

 

2. Etap stackowania:

- nie wiem co odwala ten Sequator, nie używałem go i się nie wypowiadam, ale dla mnie otrzymanie stacka, którego histogram jest wyciągnięty jest niedopuszczalne. Co sobie z takim stackiem potem można zrobić? No nie za wiele :) Szczególnie jeśli niektóre procesy obróbki chciałoby się zrobić jeszcze na etapie liniowym

- może przetestuj np. DSS (stary i archaiczny, ale przynajmniej nie robi takich cudów jak ten Sequator), Siril a najlepiej Pixinsight (ale to już program płatny i to sporo)

 

Niestety tylko tyle udało się wydusić z Twojego materiału. Tyłka nie urywa. Powodzenia w dalszej walce pod ciemnym niebem!

Image33.png.573bc238904f8ed62b8420ad93e9be07.png

 

A tu jeszcze wersja starless przed cropowaniem kadru - tylko poglądowo, aby pokazać co się dzieje w tle.

 

Image16a_starl.png.15e6370ce33a5e44d50d55c64123181d.png

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tuvoc dzięki za porady i pochyleniem się nad materiałem. 

Zdaje sobie sprawę że ten obiektyw nie nadaje się do astro-foto ale obecnie nie posiadam niczego szerokokątnego, wciąż szukam okazji. Pozostaje mi 50mm, no i chyba będę musiał skrócić czasy naświetlań przy używaniu EQ3-2.

Ciekawa kolorystykę zaproponowałeś, ta czerwień mnie intryguje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Artu napisał:

@Tuvoc dzięki za porady i pochyleniem się nad materiałem. 

Zdaje sobie sprawę że ten obiektyw nie nadaje się do astro-foto ale obecnie nie posiadam niczego szerokokątnego, wciąż szukam okazji. Pozostaje mi 50mm, no i chyba będę musiał skrócić czasy naświetlań przy używaniu EQ3-2.

Ciekawa kolorystykę zaproponowałeś, ta czerwień mnie intryguje.

A gdzie powiedziałem żebyś skracał czas ekspozycji? :P I co to niby miałoby zmienić? Masz niemodowany aparat więc to ostatnia rzecz którą bym zrobił. Dithering, darki, flaty. Od tego trzeba zacząć.

 

Kolorystyka wynika z tego czym są te obiekty. Masz tam m.in M8 i M20.

 

Widzisz podobieństwo? ;)

431874210_DMLanzarote.png.54f5de2bb9523e4d3def97cae9e4331b.png

 

1617538891_DMLanzaroteannotated.png.b10b33a544368342875f0c17217135e4.png 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tuvoc napisał:

- matryca generuje więcej szumu niż zbiera fotonów - niestety takie temperatury nie lubią lustrzanek a zwłaszcza starszych - poleciłbym przesiąść się na cokolwiek innego np. używkę 1100d albo 800d

 

Eeee nie rozpędzałbym się z tą przesiadką aż tak bardzo. Nie mam pojęcia skąd aż tak ekstremalny szum na tym zdjęciu, ale ta matryca nie jest jeszcze taka tragiczna i pozwala się w miarę rozwijać. Może winna jest zbyt mała ilość materiału jak na miejscowe zaświetlenie nieba? Może matryca jest w jakiś sposób wadliwa?

 

Fotko tym samym body (tyle, że modowanym, ale w przypadku szerokiego pasma to bez większego znaczenia), również w stosunkowo ciepłą noc (suby 60s na niebo, chyba f/2, łącznie 25min):

1017076708_MWLutowiska.thumb.jpg.7d8b3922456d8e6e8e03e707d8ae6c52.jpg

 

A tutaj pojedynczy sub z powyższego zdjęcia:

_MG_0258.thumb.jpg.61bb4aca95aba30f2e97d251383383c1.jpg

 

Przed wydaniem pieniążka na body poszukałbym rozwiązania gdzieś indziej, a gdybym sam był w takiej sytuacji to przede wszystkim wymieniłbym te kitowe szkło. :)

 

Godzinę temu, Artu napisał:

Zdaje sobie sprawę że ten obiektyw nie nadaje się do astro-foto ale obecnie nie posiadam niczego szerokokątnego

 

Masz prowadzenie, więc szerokokątny obiektyw wcale nie jest wymagany. Natomiast lepszej jakości jasna optyka jest jak najbardziej wskazana do astrofoto.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tuvoc napisał:

A gdzie powiedziałem żebyś skracał czas ekspozycji? :P I co to niby miałoby zmienić? 

 

Doszedłem do takiego wniosku po przeczytaniu uwag na temat guidingu i hot pixeli :) choć w przypadku tego drugiego dobre darki z pewnością by pomogły

 

6 godzin temu, Tuvoc napisał:

Kolorystyka wynika z tego czym są te obiekty. Masz tam m.in M8 i M20.

Tu chyba źle mnie zrozumiałeś, zdziwiło mnie że tyle czerwieni wydobyłeś z mojego zdjęcia. Spróbuję jeszcze raz podejść i poszukam tej czerwieni

Dithering - no cóż, tego unikałem do tej pory ale chyba muszę zacząć to stosować i na EQ3-2 i na CEM25

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.