Skocz do zawartości

Statyw pod lornetkę własnej roboty na parapet/dach samochodu


K9J

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to mój pierwszy post. Dlatego najpierw się przywitam z wszystkimi, zainteresowanymi moimi wypocinami. Mam lornetkę (BPC2 12x45) Od około roku. Lubię spoglądać w nocne niebo ale lubię też oglądać samoloty. Denerwował mnie trzęsący się obraz,  i to że  przez niego uciekają mi szczegóły. Dlatego postanowiłem zbudować statyw, który będzie kompaktowy do granic możliwości. Jednocześnie będzie masywny, i utrzyma mój sprzęt w ryzach. Zdarza się że przejeżdżam obok lotniska Rzeszów-Jasionka. Nie chciałem rozkładanego statywu, bo dla mnie to za dużo roboty z rozkładaniem i składaniem (poza tym, chciałem siebie sprawdzić czy dam radę) . Dlatego statyw musiał być mały żeby można było go postawić na dachu samochodu, i na parapecie (gdzie też się  dobrze sprawuje) taki "Plug and Play" na szybkie lukanie. statyw był robiony z tego co mam akurat pod ręką. Kupiłem tylko głowicę statywową od kolegi z forum @YOKER więc koszt to tylko  60 zł. Wspomnę tylko że jestem z zawodu tokarzem, w związku z tym nie każdy będzie w stanie samodzielnie wykonać taki sam statyw. Tokarka odwaliła kawał dobrej roboty.

 

Tak to wygląda po pełnym rozłożeniu w zasadzie nigdy go nie rozkładam. 

Omówię zestaw i rozpocznę od góry:

1. Podstawa statywu: Krążek stalowy fi100. Na środku wywiercony i nagwintowany otwór M12. od spodu, przyklejony filc aby nie niszczył karoserii oraz parapetu.

2. "ramię statywu" pręt stalowy fi 16. długi na 165mm z jednej strony zakończony gwintem M12. Po drugiej stronie zakończony gwintem 3/8"

3. głowica statywowa PZO kupiona tutaj na giełdzie -- Gniazdo osadzenia lornetki(to niebieskie coś). materiał wałek plastikowy POM fi 40 od spodu wywiercony i nagwintowany otwór 1/4" skręcony ze statywem, zestawem śruba +nakrętka (pozostałość po obejmach do mak102) z braku dostępu do frezarki ręcznie robione spłaszczenie i rowek pod lornetkę (wchodzi na lekki wcisk niwelując wszystkie ewentualne luzy)

4. Rączka do głowicy statywowej

IMG_0889.jpg.3c52752abe71d85e0ec5ade51041ad54.jpg

Etapy montażu:

Gotowa podstawa

IMG_0890.jpg.a2028c7d9f3616102f97a693b49adb75.jpg

estetyka tego gniazda pozostawia dużo do życzenia ale na usprawiedliwienie wmawiam sobie że to ręczna robota ? Ale czegoś tutaj brakuję

IMG_0892.jpg.9f09e05be580f85b4cbd52ac9db957ca.jpg

 

Teraz lepiej 

IMG_0893.jpg.02ad2d7920509db2ab1601bf4bd4e6a0.jpg

 

i jeszcze widok z góry 

IMG_0894.jpg.e7b497c479cf15f4b8b33c79016f6bc4.jpg

 

Jeżeli chodzi o moje doznania, to muszę powiedzieć że jest to bardzo wygodne i mobilne rozwiązanie. Jedynie problem robi się w okolicach zenitu jak broda trze o parapet ?.  Jest gotowe do akcji w kilka sekund. Po prostu wciskam lornetkę w rowek i mogę działać. jest to wersja rozwojowa. Puki co nie mam zamiaru modyfikować konstrukcji, ponieważ prościej chyba już się nie da, ale ktoś może mnie wyprowadzić z błędu. 

 

Dodam jeszcze zdjęcie pierwszego prototypu dla porównania. ogólnie było więcej usprawnień, ale nie mam tego udokumentowanego. 

 

Wersja prototypowa dłuższe ramię statywu oraz blokada "głowicy" od boku 

IMG_0578.JPG.d5f1aa6e621de66ac566143246564216.JPG

Wstawiam ten post mając nadzieję że ktoś być może też chcę zrobić coś swojego, i szuka inspiracji jak zrobić taki statyw. Ja też szukałem podczas konstruowania swojego ustrojstwa. Dziękuję za to że dotarłeś do tego miejsca?

Edytowane przez K9J
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
2 godziny temu, MateuszŁ napisał:

Pomysł ciekawy mały poręczny statyw, pomyśl nad statywem magnetycznym a właściwie sama stopa magnetyczna, do karoserii auta czy innych stalowych elementów trzymałaby się pewniej.

 

Dlaczego wcześniej na to nie wpadłem. takie rozwiązanie niweluje wszystkie wstrząsy na skutek silnych powiewów wiatru. Bardzo dziękuję za wskazówkę. Pomyślę i poszukam może jakiegoś gotowca (w prawdzie lepsze by było własne wykonanie.) No i oczywiście trzeba tą podstawę ładnie ubrać. Na pewno będę drążył temat, bo idea zacna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy nawiercić w podstawie  ( myślę że sześćwystarczy)otwory o średnicy 10mm  wstawić w nie magnesy neodymowe  o takiej średnicy ( są tanie) przykleić na to kawałek jakiejś cienkiej tkaniny i masz uchwyt magnetyczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, kompas napisał:

Wystarczy nawiercić w podstawie  ( myślę że sześćwystarczy)otwory o średnicy 10mm  wstawić w nie magnesy neodymowe  o takiej średnicy ( są tanie) przykleić na to kawałek jakiejś cienkiej tkaniny i masz uchwyt magnetyczny

Robiłem tak kiedyś z czujnikami zegarowymi. One ważyły około 300g i właśnie 2 takie magnesy nie dawały rady.

Tutaj mamy odczynienia z wagą 2,9kg sam statyw. Z lornetką daje prawie 4kg. Wiec takie wsadzenie magnesów nie da zbyt wiele, bo magnes w takim gnieździe większość swojej „siły”oddaje do podstawy i jego moc trzymania jest już mała. Mówię tutaj o sytuacji gdzie magnes jest lekko schowany. Chyba że użyje grubych magnesów i podstawa będzie  leżeć wyłącznie na magnesach wtedy może mieć to sens ale i tak wątpię 

Edytowane przez K9J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, kompas napisał:

Wystarczy nawiercić w podstawie  ( myślę że sześćwystarczy)otwory o średnicy 10mm  wstawić w nie magnesy neodymowe  o takiej średnicy ( są tanie) przykleić na to kawałek jakiejś cienkiej tkaniny i masz uchwyt magnetyczny

Postanowiłem sprawdzić twoje sugestie. podstawę wykonałem z wałka poliamidowego fi 140. Na środku gwint M12 dzięki temu mam wymienne podstawy. postanowiłem że wykonam 8 gniazd od spodu na magnesy o średnicy 10mm. Czekam na przesyłkę, i podzielę się rezultatami  

IMG_0901.jpg.fa6cd580d98928aabd7d6fa16f719fee.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie , ,poza tym , nie wiem czy dobrze widzę ale jeżeli re otwory są stożlowe to będziesz musiał potraktować je pogłębiaczem płaskim tak by odległość między poliamidem a metalem była jak najmniejsza.Nie wiem jakiej grubości zamówiłeś magnesy, gdyby okazało się że magnesy są za słabe to można łączyć je w pary i zamiast ośmiu  będziesz miał szesnaście. Powodzenia życzę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja tematu.

95E7AE6F-E26B-4C99-AC31-2E0E09A2BCC4.thumb.jpeg.aec3dbbf29041be47e54a8c406bbc7dd.jpeg

Podstawa wykonana.wszystko było super do puki nie wkleiłem pod magnesy filc.

ECF8B91F-C3BD-4677-B41A-19ABF4564511.thumb.jpeg.ff9c128f991424042bc60bf43ab8df28.jpeg

 Radykalnie zmniejszył działanie magnesów a coś pod podstawa musi być, aby nie niszczyć powierzchni po których szoruje podstawa. Jakieś sugestie na zabezpieczenie podstawy i przy tym zachowaniu mocy magnesów 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiej grubości jest ten polamidiowy krążek poza tym nie sądzę by trzeba było na niego coś naklejać . Jeżeli ma 1 cm a magnesy mają grubość 0,5 cm  to pogłębić tak by przestrzeń pomiędzy dachem a magnesami wynosiła około  0,5 -1 mm a w razie potrzeby dołożyć 2 warstwe magnesów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok taśma klejąca rozwiązała problem. Podsumowując okazuje się że magnesy są mocne mógłbym powiedzieć że trochę za mocne ale tego właśnie  oczekiwałem że będzie ciężko go oderwać. Magnesy jakich użyłem to neodymki 10x10. Teraz żadne warunki pogodowe mi nie straszne, może nawet będę go używał do aparatu( po odpowiednich usprawnieniach) z racji że często jeżdżę samochodem a tak prostego, stabilnego i szybko dostępnego "montażu" to ze świecą szukać. Polecam każdemu wykonać podobnego cudaka, jeżeli macie dostęp do jakiegoś żelastwa aby zaczepić. ogólnie efekt przerósł moje oczekiwania  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za sugestie. pozwoliło mi to zaoszczędzić masę czasu na przestrzelone pomysły a tu ciach ciach i można się cieszyć. Cenna lekcja na przyszłość czasami lepiej coś zrobić najprościej jak się da niż za bardzo kombinować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.