Skocz do zawartości

Pełna klatka Nikon - d600/d610/d750


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Powoli zaczynam się rozglądać za pełną klatką ze stajni Nikona, chciałbym kupić jakoś po wakacjach. Nie mam worka pieniędzy, więc myślę o d600/d610, ewentualnie d750 z większym przebiegiem.

Trochę ludzi na forum pracowało na obydwu aparatach, jaka jest Wasza opinia - czy d600/610 wystarczy? Może warto dopłacić do d750?

 

Pod kątem astrofotografii, na papierze osiągi wydają się być zbliżone (ten sam sensor). Na korzyść d750 przemawia uchylny (jaśniejszy?) ekran, dopasowanie położenia matrycy podczas modyfikacji. W fotografii dziennej d750 też wygrywa.

 

Czy coś jeszcze warto wziąć pod uwagę? W serwisie mi powiedzieli, że z d750 nic się nie dzieje, jedynie wymiana migawki jeżeli tak kiedyś w końcu padnie, a d600/d610 są bardziej awaryjne.

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografia astrokrajobrazowa, czy przez teleskop? Jeśli ta pierwsza, to zdecydowanie D750 - bezproblemowa modyfikacja oraz zauważalnie lepszy obraz na krótkich klatkach, co ułatwia też podczas kadrowania i ostrzenia na LV. Odchylany ekran jest bardzo ważny gdy chcesz mieć coś na pierwszym planie. Bierz aparat z dużym przebiegiem, jak padnie to naprawa migawki i tak wyjdzie taniej, niż różnica w cenie względem mało używanego aparatu. Jak nie planujesz timelapsów, to i tak zrobisz zdjęć tyle co nic, a jak je planujesz, to patrz poprzednie zdanie :)

Jeśli do teleskopu, to można poprzestać na 600/610, chociaż pełna klatka do teleskopu to zwykle i tak zły wybór (prawie nic jej nie kryje).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuciu D750 lepiej się kalibruje biasami i darkami niż D600, ale to subiektywna opinia. D750 ogólnie przyjemniej się używa, a w nocy na ekranie więcej pokazuje (łatwiej ostrzyć) jedynie ma dziwną wtyczkę USB przez którą raz miałem problem.

Ale jak nie chcesz przesadzać z wydatkami, to D600 to też dobry wybór.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, MateuszW said:

Fotografia astrokrajobrazowa, czy przez teleskop? Jeśli ta pierwsza, to zdecydowanie D750 - bezproblemowa modyfikacja oraz zauważalnie lepszy obraz na krótkich klatkach, co ułatwia też podczas kadrowania i ostrzenia na LV. Odchylany ekran jest bardzo ważny gdy chcesz mieć coś na pierwszym planie. Bierz aparat z dużym przebiegiem, jak padnie to naprawa migawki i tak wyjdzie taniej, niż różnica w cenie względem mało używanego aparatu. Jak nie planujesz timelapsów, to i tak zrobisz zdjęć tyle co nic, a jak je planujesz, to patrz poprzednie zdanie :)

Jeśli do teleskopu, to można poprzestać na 600/610, chociaż pełna klatka do teleskopu to zwykle i tak zły wybór (prawie nic jej nie kryje).

 

No i przekonał :) heh, dzięki. Setup to SWSA + obiektyw, time lapsów nie mam zamiaru robić, chciałbym mieć też możliwość robienia fotografii dziennej, więc d750 wydaje się być oczywistym wyborem. Tak, jak mówisz, duży przebieg i liczyć się z ewentualną wymianą migawki, byle body było zadbane.

Teleskop to "może kiedyś" i pewnie z APS-C, chodził mi po głowie kiedyś d7500, nawet zastanawiałem się, by zamiast d750 kupić, ale jednak większy pixel ma dla mnie większe znaczenie.

 

15 hours ago, MaciejW said:

W moim odczuciu D750 lepiej się kalibruje biasami i darkami niż D600, ale to subiektywna opinia. D750 ogólnie przyjemniej się używa, a w nocy na ekranie więcej pokazuje (łatwiej ostrzyć) jedynie ma dziwną wtyczkę USB przez którą raz miałem problem.

Ale jak nie chcesz przesadzać z wydatkami, to D600 to też dobry wybór.

 

Dzięki Maćku, pamiętam własnie, że miałeś obydwa aparaty i że d750 lepiej się sprawdza :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odkopię trochę ten temat,

 

Czasem Nikon Z6 pojawia się w dobrej cenie używany, w zasadzie nie jest o wiele droższy od D750, nawet jeżeliby doliczyć adapter FTZ i mieć z tyłu głowy, że to aparat na lata.

 

Ale nie widziałem w sumie, żeby ktoś używał na forum albo żeby ktoś go modyfikował.

 

Ma ktoś doświadczenie z modowaniem i używaniem Z6 do astrofoto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.