Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop do astrofoto / zestaw do astrofoto.


ajarosz

Pytanie

Hej.
Mam prośbę o pomoc przy wyborze teleskopu, albo zestawy do astrofoto.
Przez jakiś czas zajmowałem się zdjęciami (nie astro), więc mam teraz Sony A7 III, który służy mi za aparat wakacyjny, plus fajnie byłoby go wykorzystać do astrofoto.


2 lata temu zakupiłem sobie SkyWatcher StarAdventurer, podpinałem do A7 III szkła jakie się napatoczyły (sam nic dłuższego niż 85/1.8 nie mam, starałem się kupić coś w miarę okej na m42 i tak używać, ale jakoś bardzo ciężko mi szło na tych małych obiektywach ustawianie ostrości - a to pierścień nieprecyzyjny mocno, a to inna rzecz) no i zajawka jest. Po jakimś czasie dostałem zestaw MAK 127 + EQ3-2, dokupiłem sobie silnik, ale raczej zestaw do obserwacji niż zdjęć.


I teraz jest ta część, gdzie chciałbym uzyskać poradę od bardziej doświadczonych kolegów - co robić? :) Czy próbować szukać czegoś zamiast MAK127 (jakiś refraktor?) Czy EQ-5? HEQ5 PRO i do tego coś lepszego? Nie ukrywam, że w tej chwili nie chcę wydawać milionów, ale też nie chcę kupować czegoś, co będzie miało mały sens przyszłościowo. Jeśli miałbym określić co mnie interesuje, to raczej chciałbym iść w stronę DS, planety i księżyc mnie nie interesują.

Z góry dziękuję każdemu, kto przedstawi swój punkt widzenia i mnie przybliży do podjęcia decyzji!
 

Edytowane przez ajarosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
41 minut temu, Gość na chwilę napisał:

To zacznij od porządnego montażu. Porządny to znaczy taki o udźwigu 12-15 kg i z błędem periodycznym max. 20 arcsec.

Jeśli bez przeciwwagi mówimy, to nawet HEQ5 nie łapie się w tej wytycznej, a HEQ5 samo w sobie to już blisko granicy mojego budżetu, więc raczej nie ta liga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.