Jump to content

NGC6914 i inni "refleksyjni" towarzysze w Łabędziu - odsłona 2. w dwóch wersjach


Recommended Posts

Bardzo ciekawe zdjęcie . Bardzo mi się podobają obie wersje z lekką przewagą w kierunku zwykłego RGB. Może gdyby mniej agresywnie domieszać tego Ha , zdjęcie zyskało by na naturalności 

 • Like 1
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

31 minut temu, Duser napisał:

Bardzo ciekawe zdjęcie . Bardzo mi się podobają obie wersje z lekką przewagą w kierunku zwykłego RGB. Może gdyby mniej agresywnie domieszać tego Ha , zdjęcie zyskało by na naturalności 

I o to chodzi! Z tym że LRGB a nie samo RGB.

Edited by Gość na chwilę
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Ale chyba ciut przesadziłeś z kontrastem, znów gdzie poszły się paść szczegóły w czerniach.

 

A mnie się zdawało, że kontrastu jest trochę za mało, że czernie mają za mało głębi. Ale powiedziałem sobie: "a niech już tak zostanie". ;)

W różnych monitorach nieco różnie może to wyglądać.

 

9 godzin temu, Duser napisał:

Może gdyby mniej agresywnie domieszać tego Ha , zdjęcie zyskało by na naturalności 

 

Zawsze można sobie postawić pytanie, gdzie jest granica naturalności nasycenia kolorami z narrowbanda. Ale myślę, że akurat w tym przypadku Twoja uwaga jest warta rozważenia.

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Na "wniosek" kolegów @Gość na chwilę i @Duser pozwoliłem sobie podmienić wersję HaLRGB na mniej agresywną. Teraz jest odrobinę mniej czerwieni z Ha i zdjąłem nieco kontrast. Drobiazg, dwie godziny dłubania po zapisanej wcześniej ścieżce workflow. Koniec z dłubaniem: Ha musi być czerwone, a obrazek nie może być mydlany. ;)

 

Edited by diver
Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Wokół VdB u Ciebie jest czarna dziura, a tam jest sporo szczegółów i kilka ciemnotek :)

 

Maciej, ja naprawdę rozumiem o czym do mnie mówisz. ;) Na podlinkowanym przez Ciebie zdjęciu nie ma jakoś zaskakująco więcej szczegółów w słabych światłach. Materiał do tej fotki ktoś potraktował szczególnie. Akurat w obszarze mgławic refleksyjnych światła są mocno wyciągnięte, a czernie brutalnie podbite. Nie podoba mi się taka obróbka.

 

Delikatne światła i półtony mógłbym wydobyć jedynie z dobrego L. A ja mam takie L jak mam: białe noce, częściowo księżycowe, SQM ~21.

Nie uważam, że w mojej aktualnej wersji tam jest czarna dziura. Tam jest raczej szarość, z której nie wylazły siedzące tam słabe światła. Przepraszam Cię, ale nie będę silił się żeby z materiału który zebrałem uczynić obrazek podobny do tego, który podlinkowałeś. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Sławku, krótkie ad vocem:

- "Materiał do tej fotki ktoś potraktował szczególnie" - to moja fotka

- "Przepraszam Cię, ale nie będę silił się żeby z materiału który zebrałem uczynić obrazek podobny do tego, który podlinkowałeś. :) " - nie taki też był mój cel. Chciałem po prostu pokazać, co tam siedzi.

Ot i tyle :)

Pozdrawiam.

M.

Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

- "Materiał do tej fotki ktoś potraktował szczególnie" - to moja fotka

 

Czyli to Ty potraktowałeś materiał "szczególnie". ;) Rozumiem co chciałeś pokazać, więc poniekąd rozumiem intencję takiego renderingu. Ale takiego renderingu nie kupuję.

Trochę się pogubiłem Maciej w Twoich wypowiedziach. Najpierw piszesz "Ale chyba ciut przesadziłeś z kontrastem, znów gdzie poszły się paść szczegóły w czerniach." w odniesieniu do mojej fotki która jest bardzo soft i kontrastu w niej jak na lekarstwo. Po czym wskazujesz na swoją, na której kontrast jest mocno podbity w wybranym fragmencie kadru. Więc mam pewien problem w odbiorze Twojej konstruktywnej krytyki.

 

Link to comment
Share on other sites

Udało mi się zebrać trochę tlenu. Zrobiłem próbną obróbkę i uznałem, że próba przedstawiania akurat tego obiektu w takiej skali w kombinacjach HOO czy SHO nie ma większego sensu. Bohaterem tego kadru są raczej mgławice refleksyjne, które wymagają dobrego LRGB i wcale a wcale nie potrzebują wąskich pasm O i S. A silenie się na pokazanie akurat tego małego skrawka obszaru Ha w HOO czy SHO, gdzie rodzynkami są mgławice refleksyjne nie jest chyba sensownym zadaniem. Choć byłoby to pewnego rodzaju "oszustwo", HOO wyszłoby ciekawiej z kombinacji H i B niż H i O (zrobiłem taką próbę). Zarzucam więc (może chwilowo?) projekt HOO i SHO dla tego kadru, a wodorowych zieleni poszukam w innych obiektach. Jeżeli ktoś faktycznie czekał na dalsze dokonania, to przepraszam koleżeństwo za niespełnioną obietnicę. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.