Skocz do zawartości

ZWO AM5 - subiektywna recenzja


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

Niby macie rację, ale...

Cwancyk polega na tym żeby nie trzeba było wozić przeciwwag. Tak, można worek, kamień przyczepić ale czy to będzie stabilne majtając się na końcu???

już lepiej statyw tymi kamieniami obciążyć.

Zaletą AM5 jest niesamowita mobilność.

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pręt przeciwwagi do AM5: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=7302

To pewnie głupie pytanie, ale... czy standardowa przeciwwaga od Sky-Watchera EQ6, HEQ5 itp. będzie pasować na ten pręt? Czy tak jak w iOptron jest jakaś "specjalna" przeciwwaga? 
Szukam w sieci i nic nie mogę znaleźć... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Krzysiek Gaudy napisał:

Pręt przeciwwagi do AM5: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=7302

To pewnie głupie pytanie, ale... czy standardowa przeciwwaga od Sky-Watchera EQ6, HEQ5 itp. będzie pasować na ten pręt? Czy tak jak w iOptron jest jakaś "specjalna" przeciwwaga? 
Szukam w sieci i nic nie mogę znaleźć... 

Pasuje np. pręt od CEM25. Miałem zadołowany w szafie więc użylem dla eksperymentu - wymagał dodania podkładki, bo gwint ma dość długi. 

Przeciwwagi z otworem 20mm na ten pręt pasują, użyłem takiej od iOptrona. Jednak to raczej jako eksperyment, bo cały urok tego montażu jest w tym, że szybko się go rozkłada i że jest lekki, bo nie wymaga przeciwwagi. Normalnie używam go z TS 15028 bez przeciwwagi i jest bardzo stabilny. Może z czymś ze 2 razy cięższym coś do stabilizacji byłoby potrzebne. Zależy co chcesz na nim wieszać.

 

Edytowane przez piotrfie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzysiek Gaudy napisał:

Pręt przeciwwagi do AM5: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=7302

To pewnie głupie pytanie, ale... czy standardowa przeciwwaga od Sky-Watchera EQ6, HEQ5 itp. będzie pasować na ten pręt? Czy tak jak w iOptron jest jakaś "specjalna" przeciwwaga? 
Szukam w sieci i nic nie mogę znaleźć... 

HEQ5 ma pręt o średnicy 18mm a przeciwwagi mają otwór 20mm + plastikowa wkładka redukująca średnicę na 18 mm.

Czyli te przeciwwagi będą OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Krzysiek Gaudy napisał:

Pręt przeciwwagi do AM5: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=7302

To pewnie głupie pytanie, ale... czy standardowa przeciwwaga od Sky-Watchera EQ6, HEQ5 itp. będzie pasować na ten pręt? Czy tak jak w iOptron jest jakaś "specjalna" przeciwwaga? 
Szukam w sieci i nic nie mogę znaleźć... 

Ja kupiłem przedłużkę pręta przeciwwagi do HEQ5. 

Pasuje idealnie.

Gwint - M12x1.75.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Marcin_G napisał:
 
 
 
 

Gdzie / u kogo i za ile, dobry człowieku?

 

I przy okazji zapytam: jakich zasilaczy używacie?

Zasilacz: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4492 - pytałem w teleskopy.pl i ten jest odpowiedni. 

Faktycznie - w ciągu paru dni 4 sztuki poszły, jest popyt ? Dobrze, że dłużej nie czekałem... Najbliższa bezchmurna noc pewnie w styczniu w PL :D

Podpinam się pod pytanie - gdzie/za ile taki pręt? Może coś taniej będzie niż ten oryginalny z ZWO... 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytajcie po prostu serwisastro.pl albo dowolnego tokarza.

Przecież to prosty pręt o długości X (ten od zwo ma 230mm długości) i o pożądanej średnicy (ten od zwo ma fi 20mm) w zależności jakie macie przeciwwagi oraz z końcówką z gwintem M12x1,75.
Byle tokarz to wytoczy za grosze.

O a nawet mam rysunek ze strony zwo :)

05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, bas.sic napisał:

Byle tokarz to wytoczy za grosze.

Gwarantuję Ci, że u tokarza wyjdzie to drożej niż pręt ZWO :) 

 

Można spytać, jaki gwint ma ten:

https://deltaoptical.pl/pret-przeciwwagi-sky-watcher-do-montazu-eq5

 

Kiedyś były w tpl te do EQ6, ale obecnie niedostepne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MateuszW napisał:

Gwarantuję Ci, że u tokarza wyjdzie to drożej niż pręt ZWO :) 

 

Można spytać, jaki gwint ma ten:

https://deltaoptical.pl/pret-przeciwwagi-sky-watcher-do-montazu-eq5

 

Kiedyś były w tpl te do EQ6, ale obecnie niedostepne.

To masz drogich tokarzy :)

Mi za dwa takie pręty (trochę krótsze) z końcówkami 3/8" wycenili taniej niż za jeden pręt od ZWO.

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Marcin_G napisał:

Gdzie / u kogo i za ile, dobry człowieku?

 

11 godzin temu, Krzysiek Gaudy napisał:

Podpinam się pod pytanie - gdzie/za ile taki pręt? Może coś taniej będzie niż ten oryginalny z ZWO...

Dałem ogłoszenie na giełdzie i zgłosiło się nawet 2 oferentów.

Za ile? - akurat dokonałem wymiany barterowej, ale tak mniej więcej 100 zł,

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Marcin_G napisał:

Myślę, że pomysł grupowego zamówienia kilk(nastu?) prętów to w dla czytelników tego wątku dobry pomysł....

 

Jeśli by się zebrała większa ilość osób (np. 5 ale optymalnie jest parzyście w przypadku tego pęta) to oczywiście cena będzie niższa.

Choć są różne warianty (np. malowanie "własne", proszkowe lub wersja przeciwwagi ze stali nierdzewnej bez malowania bo sama w sobie jest elegancka).

Tylko czy są chętni ? Bo aktualnie jedna osoba już zamówiła i jeśli chce to poczeka (zaraz zapytam na PW) i zrobię kilka. I cena będzie niższa.

 

EDIT: poczeka - daje znać to może bym zdążył przez gwiazdką.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przeciwwag z otworem o średnicy 20 mm można zrobic bieda wersję z pręta gwintowanego 12 mm (max. 10 zł za metr), na który nakłada się rurkę PEX D20 (po około 4 zł za metr). Całość się blokuje nakrętkami z podkładkami.

Niestety przeciwwagi do NEQ/EQ 6 nie pasują bo mają otwór pod pręt 18 mm :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, apolkowski napisał:

Do przeciwwag z otworem o średnicy 20 mm można zrobic bieda wersję z pręta gwintowanego 12 mm (max. 10 zł za metr), na który nakłada się rurkę PEX D20 (po około 4 zł za metr). Całość się blokuje nakrętkami z podkładkami.

Niestety przeciwwagi do NEQ/EQ 6 nie pasują bo mają otwór pod pręt 18 mm :-(

I co? Nie da się ich rozwiercić z 18 na 20mm? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój "czerwony kapturek" już w domciu.

:respect:

Dziękuję teleskopy.pl :Kwiatek:

W dwóch słowach: pełen zachwyt! Dla porządku i statystyk: mój błąd okresowy to 23,9" / 7,0"

Wstępne wnioski i uwagi:

- szkoda, że jeśli mechanizm pochylenia osi r.a. ustawimy dużymi imbusami na zakres od 0o, to w tej opcji mount nie mieści się w piankach torby (kolizja pokrętła regulacji nachylenia)

- genialnym rozwiązaniem są dodatkowe otwory M6 i M4 w siodle - aż się prosi, by TAM założyć guider, szukacz, ASIAir, laser, powerbank do grzałki itp.

- jeśli irytują Was odstające dźwignie blokujące regulację azymutu osi r.a., to po poluzowaniu małych śrubek wewnątrz blokad, można na sześciokącie dźwignię przestawić w dogodne położenie, np bliżej obudowy montażu.

- dowiem się jutro, ile mój tokarz weźmie za wykonanie kilku prętów przeciwwagi

- montaż wspaniale dogaduje się z popularnym statywem INOREL, który na Aliexpresie jest chyba tańszy niż ten sam sygnowany przez ZWO https://pl.aliexpress.com/item/4000464279186.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.7ea62b907qlbPF&algo_pvid=688ea3e2-313c-4872-adfe-63011f647917&aem_p4p_detail=2022121006062910324648218897900003140661&algo_exp_id=688ea3e2-313c-4872-adfe-63011f647917-11&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"10000001905973692"}&pdp_npi=2%40dis!EUR!454.74!295.58!!!!!%402100bde116706811896231785e747d!10000001905973692!sea&curPageLogUid=y9lOffROg4bl&ad_pvid=2022121006062910324648218897900003140661_12&ad_pvid=2022121006062910324648218897900003140661_12

 

A teraz pytania:

- czy mając do dyspozycji tylko seryjny joystick, mam możliwość wyczarowania prędkości słonecznej i księżycowej w prowadzeniu?

- jaki jest sens przełączania montażu z trybu paralaktycznego (czerwona dioda) w azymutalny (zielona dioda), skoro po ustawieniu w pionie osi r.a. montaż pracuje jako azymutalny. Czy ma to znaczenie tylko w trybie GoTo? 

 

:Arrow:Czy ktoś jest chętny na HEQ5 po modach? :g:

 

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tworzyła się grupa prętowiczów przeciwwagowych AM5, to zgłaszam swój akces. 

Na razie mam marketową śrubę z gwintem M12 i stosowną przeciwwagę z otworkiem fi12 ale z chęcią zainwestowałbym w coś o średnicy 20mm.

Przy okazji. AZ-GTI też ma gwint M12, co oznacza że tego samego pręta można używać zamiennie w AM5 i AZ-GTI. Dla mnie akurat ma to znaczenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, poldip napisał:

Przy okazji. AZ-GTI też ma gwint M12, co oznacza że tego samego pręta można używać zamiennie w AM5 i AZ-GTI. Dla mnie akurat ma to znaczenie...

 

Pręt, który tu pokazałem ma być właśnie do AZ GTi i właściciel chciał gwint o długości około 45 mm. Czyli nie będzie on pasować do AM5 (tzn bez dystansu się nie obejdzie). 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.