Skocz do zawartości

ZWO AM5 - subiektywna recenzja


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Robson_g napisał:

Jak brałem w Astroszopie montaż, w którym łamały się przekładnie, to rozkręcałem, przy okazji łamałem części a oni i tak brali go na gwarancję.

 

Ioptron doskonale wiedział co się dzieje, bo założenia projektowe były błędne- zbyt słabe silniki, a mocniejsze nie mieściły się w już odlanych obudowach. W tamtym czasie cemy nagle zniknęły z europejskich sklepów, była chwila przerwy i pojawiły się nowe modele. Wygląda na to, że producent wziął sobie do serca uwagi, bo jakość nowych jest znacznie lepsza.

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, warpal napisał:

W moim jest to 27.4/14.3.

I faktycznie jest inny wykres, niż @bas.sicwrzucił? W sensie, że to naprawdę jest z pomiarów danego egzemplarza, a nie jak Chińczycy mają w zwyczaju np. w przypadku filtrów - jeden wykres do wszystkiego? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JustinSullivan napisał:

Czy ktoś z Was koledzy kupował przedłużki piera? Bo chodzi mi po głowie ta PE160 ale na razie widzę niedostępna. Zastanawiam się czy lepsze pełne czy ta na 3 prętach? I jaki wpływ na wiatr ma to czy pełna czy na prętach? 

 

 

Dla PE160 zalecane obciążenie max 10 kg. Dla PE70 dopuszczalne obciążenie do 50 kg. Kupiłem PE70. Dla tych przedłużek więcej roboty ze skręcaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Borucza napisał:

Dla PE160 zalecane obciążenie max 10 kg. Dla PE70 dopuszczalne obciążenie do 50 kg. Kupiłem PE70. Dla tych przedłużek więcej roboty ze skręcaniem

To wiem. Mój setup nie ma 10 kilo tylko się zastanawiam czy faktycznie PE160 będą stabilne i niewrażliwe na wiatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem jedną rzecz wypróbować.

Mianowicie - czy faktycznie sterownik ASCOM działa poprawnie (GoTo z APT i jednocześnie podpięte PHD)

Interfejs jest dość (delikatnie mówiąc) ubogi.

Wydaje  się jednak, że wszystko działa poprawnie. Zobaczymy w warunkach polowych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JustinSullivan napisał:

Czy ktoś z Was koledzy kupował przedłużki piera? Bo chodzi mi po głowie ta PE160 ale na razie widzę niedostępna. Zastanawiam się czy lepsze pełne czy ta na 3 prętach? I jaki wpływ na wiatr ma to czy pełna czy na prętach? 

 

moim skromnym zdaniem przedłużka nie ma żadnego wpływu na kierunek i siłę wiatru :D

 

pozdrawiam

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, bas.sic napisał:

Mnie to zastanawia jedno.

Dlaczego Test Report Generation Time jest prawie takie same u każdego, różni się minutami dosłownie.

 

Pytałem niedawno TJConollyego o to jak PE jest mierzony. Odpisał, że maszynowo z użyciem oprogramowania, więc to nie są testy pod niebem. Różnica w minutach może być spowodowana tym kiedy dany montaż został podpięty pod sprzet pomiarowy. Zakładam, że jednocześnie taki sprzęt może mierzyć kilkadziesiąt jednostek. Ale to tylko moje spekulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, JustinSullivan napisał:

 

Pytałem niedawno TJConollyego o to jak PE jest mierzony. Odpisał, że maszynowo z użyciem oprogramowania, więc to nie są testy pod niebem. Różnica w minutach może być spowodowana tym kiedy dany montaż został podpięty pod sprzet pomiarowy. Zakładam, że jednocześnie taki sprzęt może mierzyć kilkadziesiąt jednostek. Ale to tylko moje spekulacje.

No to raczej jasne, że nie pod niebem. Wystarczy podpiąć odpowiednio dokładny enkoder i zrobić przejazd 360 stopni na dużej prędkości. Nic dziwnego, że trwa to tylko kilka minut.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteście w stanie sprawdzić, czy montaż ogarnie śledzenie satelitów itp.? Czyli - czy da radę z kompa dowolnie zmieniać prędkość obrotu obu osi niezależnie od siebie? Bo, zdaje się, ten montaż od Rainbow Astro niby miał umieć, a potem się okazało, że nie da się ustawić różnych prędkości dla obu osi; ale mieli to poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Czyli - czy da radę z kompa dowolnie zmieniać prędkość obrotu obu osi niezależnie od siebie? Bo, zdaje się, ten montaż od Rainbow Astro niby miał umieć, a potem się okazało, że nie da się ustawić różnych prędkości dla obu osi; ale mieli to poprawić.

 

Dziwne, myślałem, że to oczywista funkcja (na 8-letnim HEQ5 da się bez problemu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, WielkiAtraktor napisał:

na 8-letnim HEQ5 da się bez problemu

Jesteś pewny? Bo np. w AZ-EQ5 powyżej 1000"/s oś musi się zatrzymać, żeby zmienić prędkość - i jest to ograniczenie firmware'owe, z tego co wiem we wszystkich montażach SW (coś tam mieli zmienić w tym roku w nowych wersjach firmware'u, ale akurat do AZ-EQ5 nie ma nowszej wersji; do HEQ-5 jest, ale tylko do nowszych egzemplarzy, niekompatybilna ze starymi), więc płynne śledzenie szybszych satelitów nie jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Jesteście w stanie sprawdzić, czy montaż ogarnie śledzenie satelitów itp.? Czyli - czy da radę z kompa dowolnie zmieniać prędkość obrotu obu osi niezależnie od siebie? Bo, zdaje się, ten montaż od Rainbow Astro niby miał umieć, a potem się okazało, że nie da się ustawić różnych prędkości dla obu osi; ale mieli to poprawić.

Poprawili jakiś czas temu

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Jesteś pewny? Bo np. w AZ-EQ5 powyżej 1000"/s oś musi się zatrzymać, żeby zmienić prędkość

Moja wina, nie zinterpretowałem "dowolnie" wystarczająco mocno. Tak, w HEQ5 (przynajmniej: w moim) też trzeba zatrzymać oś przechodząc między reżimem wolnym (⩽128x prędkość gwiazdowa) i szybkim (>128x).

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, więc można to zrobić jako ciąg poleceń GOTO i będzie skokowo, ale nie można za pomocą moveaxis, żeby było płynnie.

Więc, żeby była jasność - chodzi mi o to, żeby było płynnie :)

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.