Skocz do zawartości

ZWO AM5 - subiektywna recenzja


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Maciek Łukasz napisał:

Czyli mogę dać zasilacz 12 V 8A (albo nawet 10),np coś takiego :https://skori.pl/zasilacz-led-12v-8a-96w-desktop-674 do Am5 i wtedy wystarczy to na jego własne działanie a dodatkowo do gniazda montażu podepnę asiair z jego własnymi peryferiami?

 

I o ile te 5A z gniazda montażu wystarczy na pobór własny asiair , kamerę chłodzoną i dwie grzałki to będzie to wszystko działać? 

tak powinno byc ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maciek Łukasz napisał:

To ostatnie pytanie - bo nie mogę się doszukać tej informacji - jaka jest maksymalna zalecana wartość natężenia dla zasilania montażu? 12v 10A?

Nie ma czegoś takiego jak 'maksymalna wartość natężenia' 

To urządzenie zasilane 'decyduje' ile sobie weźmie, a prąd zasilacza określa tylko ile może tego prądu oddać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Nie ma czegoś takiego jak 'maksymalna wartość natężenia' 

To urządzenie zasilane 'decyduje' ile sobie weźmie, a prąd zasilacza określa tylko ile może tego prądu oddać. 

Ok, nie znam się na tym kompletnie a takie pytanie nasunęło mi się po lekturze instrukcji akurat Asiair plus (rozdział o zasilaniu) :

 

If you use your own power supply, capable of more than 6A supply, we invite you to insert before the ASIAIR PLUS an inline fuse of 6A to protect it.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Maciek Łukasz napisał:

Ok, nie znam się na tym kompletnie a takie pytanie nasunęło mi się po lekturze instrukcji akurat Asiair plus (rozdział o zasilaniu) :

 

If you use your own power supply, capable of more than 6A supply, we invite you to insert before the ASIAIR PLUS an inline fuse of 6A to protect it.

Widac max limit pradu asi air to 6a i zalecaja dac taki bezpiecznik, gdyby cos chcialo pociagnac wiecej niz 6a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarła i moja sztuka. Zamawiałem w ostatni dzień preordera, więc pewnie już wszyscy mają :) 

Pierwsze wrażenie - myślałem że będzie mniejszy. Praktycznie ten sam rozmiar co CEM25, ale taki bardziej "napakowany". Zobaczymy jak się spisze, bo wygląda solidnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, czy ktoś z Was próbował focić AM5 z poziomu Maxima? Mam pewien problem i nie jestem go w stanie na szybko zdiagnozować.

Maxim widzi AM5 poprzez ASCOM. Łączy się, rusza nim itd. Pomijam fakt że guzik "park" nie jest aktywny. To pikuś. Gorzej że po wydaniu komendy goto montaż jedzie niby we wskazanym kierunku, ale nie trafia w obiekt. Im dalej (ruch dłuższy) tym rozjazd większy. Po zrobieniu platesolva montaż się synchronizuje i pokazuje rzeczywiste położenie. 

Wygląda mi to tak, że im dłuższy travel tym większy błąd nietrafienia. I to nie są sekundy czy minuty, ale całe stopnie błędu. Grubo poza kadrem. Czasami na tyle duże że platesolve nie jest w stanie się wykonać.

Wczoraj noc była krótka, więc nie dało rady aby zbadać sprawę dogłębnie ani sprawdzić czy to kwestia montażu czy softu (mam SGP ale jak wspomniałem zabrakło czasu). Czas i lokalizacja wprowadzone z GPS z tabletu aplikacją ASI, montaż ustawiony na polarną Polemasterem i zablokowany, połączenie PC z montażem przez WiFi via ASCOM, wszystkie kable sprawne, nic się nie ciągnie ani nie haczy, zasilanie z zasilacza xbox (16A).

Z HEQ5 nigdy nie miałem takich zdziwień. Od lat nie robiłem alignacji na więcej niż jeden punkt. EQMOD po jednym syncu zawsze jechał tam gdzie trzeba w punkt i dawno zapomniałem że może być inaczej :) 

Ktoś może coś doradzić? Czy to Maxim daje ciała czy moja sztuka może mieć problem?

Może tego AM5 trzeba alignować inaczej niż przez sync z platesolva? A jeżeli tak, to jak?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to wywalił do śmieci, gdzie takie dziadostwo ludziom sprzedawać :P

 

Tylko najlepiej daj znać do którego śmietnika ;)

 

2 godziny temu, poldip napisał:

Słuchajcie, czy ktoś z Was próbował focić AM5 z poziomu Maxima? Mam pewien problem i nie jestem go w stanie na szybko zdiagnozować.

Maxim widzi AM5 poprzez ASCOM. Łączy się, rusza nim itd. Pomijam fakt że guzik "park" nie jest aktywny. To pikuś. Gorzej że po wydaniu komendy goto montaż jedzie niby we wskazanym kierunku, ale nie trafia w obiekt. Im dalej (ruch dłuższy) tym rozjazd większy. Po zrobieniu platesolva montaż się synchronizuje i pokazuje rzeczywiste położenie. 

Wygląda mi to tak, że im dłuższy travel tym większy błąd nietrafienia. I to nie są sekundy czy minuty, ale całe stopnie błędu. Grubo poza kadrem. Czasami na tyle duże że platesolve nie jest w stanie się wykonać.

Wczoraj noc była krótka, więc nie dało rady aby zbadać sprawę dogłębnie ani sprawdzić czy to kwestia montażu czy softu (mam SGP ale jak wspomniałem zabrakło czasu). Czas i lokalizacja wprowadzone z GPS z tabletu aplikacją ASI, montaż ustawiony na polarną Polemasterem i zablokowany, połączenie PC z montażem przez WiFi via ASCOM, wszystkie kable sprawne, nic się nie ciągnie ani nie haczy, zasilanie z zasilacza xbox (16A).

Z HEQ5 nigdy nie miałem takich zdziwień. Od lat nie robiłem alignacji na więcej niż jeden punkt. EQMOD po jednym syncu zawsze jechał tam gdzie trzeba w punkt i dawno zapomniałem że może być inaczej :) 

Ktoś może coś doradzić? Czy to Maxim daje ciała czy moja sztuka może mieć problem?

Może tego AM5 trzeba alignować inaczej niż przez sync z platesolva? A jeżeli tak, to jak?

 

A poważnie - wygląda to tak, jakbyś miał gdzieś ustawione niewłaściwe przełożenie albo liczbę kroków na obrót. Weź każ mu może ruszyć jedną z osi o jakąś konkretną liczbę stopni i zobacz o ile naprawdę się przekręci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos podobnego działo się u mnie na wcześniejszym sterowniku, jak am5 miał problemy z synchronizacja czasu i gpsu.

Ale piszesz ze synchronizujesz z androida.

Zainstaluj najnowszy sterownik jak nie masz i w zakładce advanced będą aktualne położenia i czasy otwórz i widzisz na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zapomniałem wspomnieć o sterowniku... Mam montaż od 10 dni. Pierwsze co zrobiłem to zaktualizowałem oba sterowniki. Instalacje przebiegły bez zakłóceń. Na PC okno "advanced" otwiera się.

Na sucho, to wszystko się ładnie łączy i ładnie działa. Niestety muszę czekać na kolejną nockę aby dokonać dalszej diagnostyki. Pod dachem to się niestety nie da. Chyba że ktoś ma pomysł jak można to zbadać bez widoku nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.09.2022 o 00:08, poldip napisał:

Słuchajcie, czy ktoś z Was próbował focić AM5 z poziomu Maxima? Mam pewien problem i nie jestem go w stanie na szybko zdiagnozować.

Maxim widzi AM5 poprzez ASCOM. Łączy się, rusza nim itd. Pomijam fakt że guzik "park" nie jest aktywny. To pikuś. Gorzej że po wydaniu komendy goto montaż jedzie niby we wskazanym kierunku, ale nie trafia w obiekt. Im dalej (ruch dłuższy) tym rozjazd większy.

Ja wczoraj pierwszy raz użyłem AM5 właśnie w Maximie i nie miałem problemów z goto, trafiał poprawnie.

Za to miałem problem z guidingiem w tym programie - Maxim dawał komendę do przesunięcia, ale nie czekał aż montaż ją wykona, albo montaż robił za krótką korektę i w efekcie nie mogłem nawet zrobić kalibracji, bo gwiazda się prawie nie ruszała. Za to po zmianie na PHD od razu działał ok i guiding był poprawny. Próbowałeś u siebie guidować Maximem?

 

Swoją drogą zrobiłem totalne druciarstwo, skręciłem Samyanga 135 z kamerką w roli guidera i przykleiłem taśmą do głównej tuby :) Kable się ciągnęły jak chciały.

308082218_831983964594880_3897365645641167713_n.thumb.jpg.01d228a426cacd2dbc72f06c5c439f9d.jpg

 

I prowadził rewelacyjnie, gwiazdki w punkt (choć skala 2"/pix to niewielkie wyzwanie). Przypominają mi się dawne rozmowy, że metalowe obejmy mogą być za mało sztywne dla guidera - a taśma jest wystarczająco sztywna :P 

 

Nadal nie mogę odpalić montażu na systemie 32 bit - pisałem do ZWO, gość odpisał że to powinno działać i przekazał info do programistów, także jest nadzieja na poprawkę :) Generalnie ASCOM.ASIMount.Server.exe jest po prostu skompilowany pod 64 bity, więc nie ma opcji odpalić do na 32. A sam instalator, oraz inne drivery ZWO są już ok pod 32 bit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MateuszW napisał:

@OnlyAfc tam był problem z równowagą statywu (przy niesymetrycznym obciążeniu). Abo ma statyw od EQ6, więc nie spodziewałbym się problemów.

Tak, na oryginalnym statywie radziłbym go obciążyć. Wystarczy palcem trącić bez obciążenia.

 

Edit: Ale to jakby nie wina montażu.

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update z pola walki. AM5 vs Maxim.

Przy sterowaniu z tabletu aplikacją ASImount goto działa. Nie jest to "w punkt" ale wystarczająco aby cel był nie dalej niż 1/4 kadru po ruchu przez pół nieba. Z tabletu działa też funkcja "align" czyli punktowa synchronizacja. Wydaje się że aplikacja nie buduje modelu nieba, czyli alignacja jest jednopunktowa.

Natomiast z Maximem.... masakra. Nawet nieduże przesunięcie - przykładowo z Polaris do Kasjopei - daje błąd ponad pół kadru. Dalsze przesuwanie już powoduje że cel wychodzi poza kard- przykładowo z Kasjopei do M31 już nie trafia. Rozwiązanie fotki i synchronizacja teleskopu do rozwiązanej pozycji powoduje jeszcze większe błędy i dopiero reset wszystkiego jako tako pomaga. 

Dla mnie wygląda to tak, że AM5 źle interpretuje to co mu mówi Maxim. Jeżeli Mateuszowi AM5 z Maximem śmiga, to być może jest to kwestia jakichś ustawień. Może standardu współrzędnych.

 

Mateusz, jeżeli masz taką możliwość, to podpowiedz proszę jakie masz ustawienia np epoki. Czy zmieniałeś coś w Maximie w stosunku do poprzedniego montażu, czy AM5 ruszyło Ci od strzału?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.09.2022 o 23:20, poldip napisał:

Mateusz, jeżeli masz taką możliwość, to podpowiedz proszę jakie masz ustawienia np epoki. Czy zmieniałeś coś w Maximie w stosunku do poprzedniego montażu, czy AM5 ruszyło Ci od strzału?

Generalnie nic szczególnego nie zmieniałem. Co do epoki, to to co widzisz w zakładce od montażu w maximie to jest tylko format w którym chcesz podać współrzędne - on to potem i tak przelicza na jeden standard. Przy najbliższej pogodzie spróbuję to dokładniej potestować i może coś znajdę.

 

Tymczasem można sobie zobaczyć montaż w środku jak wygląda podczas pracy: 

 

 

W sumie to konstrukcja prosta jak cep :) Dużo prościej by było takiego wykonać niż klasyczny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.