Skocz do zawartości
  • 0

Usuwanie zanieczyszczeń świetlnych


Kiriki

Pytanie

Cześć, od jakiegoś czasu zacząłem robić zdjęcia lustrzanką i przy okazji zainteresowałem się astrofotografią (głównie ze względu na wyzwanie techniczne, chociaż kosmos zawsze mnie trochę oszołamiał).

Po kilku pierwszych próbach z których właściwie nic nie wyszło, udało mi się zrobić względnie dobre zdjęcie z wykorzystaniem DeepSkyStacker.

Obiektywem 28mm/1:2.5 przykręconym do 1:4 zrobiłem 60 zdjęć po 10sec , do tego dark, flat i bias frame'y.

 

Niestety mieszkam w okolicy z dużą ilością zanieczyszczenia świetlnego, ale jeżeli nie chce się ograniczać do dwóch zdjęć rocznie muszę jakoś z tym pracować.

Widać to zresztą na oryginalnym zdjęciu. Cały dół i rogi praktycznie do niczego się nie nadają, ponieważ nieważne jak próbowałem to obrobić w Gimpie, uzyskiwałem tylko jakiś koszmarek.

 

Ostatecznie skorzystałem programu StarNet do usunięcia gwiazd i uzyskania czarnego tła z zanieczyszceniem świetlnym.

Utworzyłem z tego tła kolejną warstwę, zrobiłem invert i następnie zmieniłem tryb tej warstwy na "burn".

Uzyskałem w ten sposób idealnie czarne tło, z którego mogłem następnie wyciągnąć funkcją "level" każdą gwazdę tak jasno jak tylko chciałem, bez śladu zanieczyszenia świetlnego (i niestety tła przy okazji).

Poniżej zdjęcie które w ten sposób uzyskałem, aż pojawiły się kolorowe artefakty dookoła gwiazd.

 

Sczerze powiedziawszy zastanawiam się co tak naprawdę zrobiłem, i czy nie ma lepszego sposobu.

W gimpie znam kilka funkcji i udało mi się to zrobić trochę przypadkiem kiedy chciałem jakoś "odjąć" bezgwiezdne tło od oryginalnego zdjęcia.

Znacie inne (nie drogie :)) sposoby na zanieczyszczenie świetlne? Wiem że nigdy nie osiągne tego samego efektu co w dobrej lokalizacji, ale staram się wyciągnąć ile się da, z tego co mam.

 

No i oczywiście co sądzicie o końcowym efekcie?

 

Wielka niedzwiedzica2.JPEG

Wielka niedzwiedzica.TIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

@Kiriki Ściągnąłem Twojego tifa - z nazwy warstwy "First stretch" wnioskuję, że oglądałeś jakieś tutoriale na kanale "Nebula Photos". Nie wiem jak z jego tutkami do Pixa, ale tutków do GIMP-a zdecydowanie nie polecam - w tych, które oglądałem, koleś ewidentnie nie ma pojęcia co robi, wywala tło, wychodzą mu jakieś dzikie kolory (zapewne z powodu stosowania balansu bieli na Auto w trakcie sesji), i ogólnie dziwię się, że z tak niskim poziomem umiejętności w ogóle robi jakiekolwiek tutoriale. To po pierwsze.

 

Po drugie, wrzuciłem Twojego tifa w GIMP-a, wywaliłem warstwy porozciągane, a rozciągnąłem tylko pierwszą (zakładam, że oryginalną, niezmodyfikowaną, czyli stack z DSS). Gradient od LP stosunkowo łatwo usunąć tzw. sztucznym flatem - duplikujesz warstwę, na duplikacie dajesz filtr Despeckle, żeby usunąć gwiazdy (trzeba się pobawić ustawieniami i podglądem), gdy już je usuniesz to filtr Gaussian Blur na ok. 90% i masz tylko niebo z gradientem. Ustawiasz tryb mieszania warstw jako "Difference", przechodzisz na dolną warstwę, i podciągasz ją troszkę Levelsami tak, żeby wynikowy obraz nie miał całkiem czarnego tła. Gdy to osiągniesz dajesz "New from visible" w menu warstw, i masz w miarę czyste zdjęcie, w sensie że pozbawione gradientów. Teraz można trochę popodciągać całość krzywymi / levelsami, albo np. zaznaczyć tylko niebo (Select - By Color i trzymając wciśnięty lewy klawisz myszy suwasz tak, żeby na różowo zaznaczone było tylko niebo, bez gwiazd), potem odwrócić zaznaczenie (Select - Invert), w tym momencie masz zaznaczone tylko gwiazdy, i możesz im np. podbić saturację (Colors - Saturation).

 

Mi wyszło coś takiego jak na załączonym obrazku - widać całkiem sporo jak na 10-sekundowe klatki. Załapały się nawet dwie jasne galaktyki, M 51 i M 101, które zaznaczyłem strzałkami.
 

Jeśli nie masz jakiegoś trackera, do którego przyczepisz aparat, a który będzie śledził ruch gwiazd, to raczej słabo to widzę. Ludzie robią fotki statywowe, ale trzeba natrzaskać setki klatek, żeby było coś widać (nie mam w tym doświadczenia, nigdy tego nie robiłem). Ogólnie gwiazdy masz mocno przepalone - wg mnie z powodu ustawienia wysokiego ISO, żeby cokolwiek było widać na tak krótko naświetlanych klatkach. Gdybyś puścił zestaw na trackerze (np. Sky Watcher Star Adventurer itp.) to spokojnie dałbyś radę wyciągnąć ekspozycje np. 120 s, a to przy przesłonie f/4 i ISO np. 400 już spokojnie wystarczy do poprawnego naświetlenia klatek.
 

Tyle tak na szybko, jak mi coś jeszcze przyjdzie do głowy, to dopiszę - a jak coś, to pytaj śmiało :)

Wielka niedzwiedzica-opis.jpg

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No tak się nie powinno robić. Obcięcie histogramu po lewej stronie to strata wielu informacji.

Są algorytmy usuwania light polution ( czyli tak naprawdę gradientów) w każdym porządnym programie do obróbki astrofoto, a jedne z najlepszych ma AstroPixelProcessor.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 12.07.2022 o 21:45, Gość na chwilę napisał:

jedne z najlepszych ma AstroPixelProcessor

Dzięki za rekomendacje, ale przetestowałem program i jest stanowczo za skomplikowany jak na moje potrzeby :)

 

W dniu 13.07.2022 o 13:44, WojtasSP320 napisał:

Pytanie jaki efekt chciałeś osiągnąć

W sumie się nie zastanawiałem, jak na to zdjęcie to chyba to co zrobiłem, bo poza gwiazdami i tak tak niewiele jest. 

 

@Piotr K., dzięki!! Jesteś wielki, najlepszy poradnik usuwania zanieczyszczeń jaki widziałem :) despeckle nie udało mi się opanować, więc skorzystałem że StarNet++ żeby uzyskać to bez gwiazd.

 

Właśnie sobie zrobiłem tracker i ustawiając go "na oko" dałem radę uzyskać 120s naświetlania (przy obiektywie 28mm i 25s przy 200mm na matrycy APSC). Aczkolwiek miałem wrażenie że niebo było już trochę za jasne więc ograniczyłem się do 80s.

 

Założę zresztą osoby temat odnośnie tego, bo na problem z zanieczyszczeniem świetlnym mi odpowiedziałeś, ale za to pojawiły się inne pytania :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.