Jump to content
 • 0

Usuwanie zanieczyszczeń świetlnych


Kiriki
 Share

Question

Cześć, od jakiegoś czasu zacząłem robić zdjęcia lustrzanką i przy okazji zainteresowałem się astrofotografią (głównie ze względu na wyzwanie techniczne, chociaż kosmos zawsze mnie trochę oszołamiał).

Po kilku pierwszych próbach z których właściwie nic nie wyszło, udało mi się zrobić względnie dobre zdjęcie z wykorzystaniem DeepSkyStacker.

Obiektywem 28mm/1:2.5 przykręconym do 1:4 zrobiłem 60 zdjęć po 10sec , do tego dark, flat i bias frame'y.

 

Niestety mieszkam w okolicy z dużą ilością zanieczyszczenia świetlnego, ale jeżeli nie chce się ograniczać do dwóch zdjęć rocznie muszę jakoś z tym pracować.

Widać to zresztą na oryginalnym zdjęciu. Cały dół i rogi praktycznie do niczego się nie nadają, ponieważ nieważne jak próbowałem to obrobić w Gimpie, uzyskiwałem tylko jakiś koszmarek.

 

Ostatecznie skorzystałem programu StarNet do usunięcia gwiazd i uzyskania czarnego tła z zanieczyszceniem świetlnym.

Utworzyłem z tego tła kolejną warstwę, zrobiłem invert i następnie zmieniłem tryb tej warstwy na "burn".

Uzyskałem w ten sposób idealnie czarne tło, z którego mogłem następnie wyciągnąć funkcją "level" każdą gwazdę tak jasno jak tylko chciałem, bez śladu zanieczyszenia świetlnego (i niestety tła przy okazji).

Poniżej zdjęcie które w ten sposób uzyskałem, aż pojawiły się kolorowe artefakty dookoła gwiazd.

 

Sczerze powiedziawszy zastanawiam się co tak naprawdę zrobiłem, i czy nie ma lepszego sposobu.

W gimpie znam kilka funkcji i udało mi się to zrobić trochę przypadkiem kiedy chciałem jakoś "odjąć" bezgwiezdne tło od oryginalnego zdjęcia.

Znacie inne (nie drogie :)) sposoby na zanieczyszczenie świetlne? Wiem że nigdy nie osiągne tego samego efektu co w dobrej lokalizacji, ale staram się wyciągnąć ile się da, z tego co mam.

 

No i oczywiście co sądzicie o końcowym efekcie?

 

Wielka niedzwiedzica2.JPEG

Wielka niedzwiedzica.TIF

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

 • 1

@Kiriki Ściągnąłem Twojego tifa - z nazwy warstwy "First stretch" wnioskuję, że oglądałeś jakieś tutoriale na kanale "Nebula Photos". Nie wiem jak z jego tutkami do Pixa, ale tutków do GIMP-a zdecydowanie nie polecam - w tych, które oglądałem, koleś ewidentnie nie ma pojęcia co robi, wywala tło, wychodzą mu jakieś dzikie kolory (zapewne z powodu stosowania balansu bieli na Auto w trakcie sesji), i ogólnie dziwię się, że z tak niskim poziomem umiejętności w ogóle robi jakiekolwiek tutoriale. To po pierwsze.

 

Po drugie, wrzuciłem Twojego tifa w GIMP-a, wywaliłem warstwy porozciągane, a rozciągnąłem tylko pierwszą (zakładam, że oryginalną, niezmodyfikowaną, czyli stack z DSS). Gradient od LP stosunkowo łatwo usunąć tzw. sztucznym flatem - duplikujesz warstwę, na duplikacie dajesz filtr Despeckle, żeby usunąć gwiazdy (trzeba się pobawić ustawieniami i podglądem), gdy już je usuniesz to filtr Gaussian Blur na ok. 90% i masz tylko niebo z gradientem. Ustawiasz tryb mieszania warstw jako "Difference", przechodzisz na dolną warstwę, i podciągasz ją troszkę Levelsami tak, żeby wynikowy obraz nie miał całkiem czarnego tła. Gdy to osiągniesz dajesz "New from visible" w menu warstw, i masz w miarę czyste zdjęcie, w sensie że pozbawione gradientów. Teraz można trochę popodciągać całość krzywymi / levelsami, albo np. zaznaczyć tylko niebo (Select - By Color i trzymając wciśnięty lewy klawisz myszy suwasz tak, żeby na różowo zaznaczone było tylko niebo, bez gwiazd), potem odwrócić zaznaczenie (Select - Invert), w tym momencie masz zaznaczone tylko gwiazdy, i możesz im np. podbić saturację (Colors - Saturation).

 

Mi wyszło coś takiego jak na załączonym obrazku - widać całkiem sporo jak na 10-sekundowe klatki. Załapały się nawet dwie jasne galaktyki, M 51 i M 101, które zaznaczyłem strzałkami.
 

Jeśli nie masz jakiegoś trackera, do którego przyczepisz aparat, a który będzie śledził ruch gwiazd, to raczej słabo to widzę. Ludzie robią fotki statywowe, ale trzeba natrzaskać setki klatek, żeby było coś widać (nie mam w tym doświadczenia, nigdy tego nie robiłem). Ogólnie gwiazdy masz mocno przepalone - wg mnie z powodu ustawienia wysokiego ISO, żeby cokolwiek było widać na tak krótko naświetlanych klatkach. Gdybyś puścił zestaw na trackerze (np. Sky Watcher Star Adventurer itp.) to spokojnie dałbyś radę wyciągnąć ekspozycje np. 120 s, a to przy przesłonie f/4 i ISO np. 400 już spokojnie wystarczy do poprawnego naświetlenia klatek.
 

Tyle tak na szybko, jak mi coś jeszcze przyjdzie do głowy, to dopiszę - a jak coś, to pytaj śmiało :)

Wielka niedzwiedzica-opis.jpg

Edited by Piotr K.
Link to comment
Share on other sites

 • 0

No tak się nie powinno robić. Obcięcie histogramu po lewej stronie to strata wielu informacji.

Są algorytmy usuwania light polution ( czyli tak naprawdę gradientów) w każdym porządnym programie do obróbki astrofoto, a jedne z najlepszych ma AstroPixelProcessor.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Pytanie jaki efekt chciałeś osiągnąć na zdjęciu (obraz gwiazd, gwiazdozbiór, droga mleczna (jeśli tak, to nie w tym kierunku), czy inne DSO)?
Zdjęcie, które wrzuciłeś jest wykastrowane w zasadzie do dwóch wartości czerń i biel.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0
W dniu 12.07.2022 o 21:45, Gość na chwilę napisał:

jedne z najlepszych ma AstroPixelProcessor

Dzięki za rekomendacje, ale przetestowałem program i jest stanowczo za skomplikowany jak na moje potrzeby :)

 

W dniu 13.07.2022 o 13:44, WojtasSP320 napisał:

Pytanie jaki efekt chciałeś osiągnąć

W sumie się nie zastanawiałem, jak na to zdjęcie to chyba to co zrobiłem, bo poza gwiazdami i tak tak niewiele jest. 

 

@Piotr K., dzięki!! Jesteś wielki, najlepszy poradnik usuwania zanieczyszczeń jaki widziałem :) despeckle nie udało mi się opanować, więc skorzystałem że StarNet++ żeby uzyskać to bez gwiazd.

 

Właśnie sobie zrobiłem tracker i ustawiając go "na oko" dałem radę uzyskać 120s naświetlania (przy obiektywie 28mm i 25s przy 200mm na matrycy APSC). Aczkolwiek miałem wrażenie że niebo było już trochę za jasne więc ograniczyłem się do 80s.

 

Założę zresztą osoby temat odnośnie tego, bo na problem z zanieczyszczeniem świetlnym mi odpowiedziałeś, ale za to pojawiły się inne pytania :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.