Skocz do zawartości

Filtry Baadera stają się lepsze?


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy konkretnie o filtrach (bardzo) wąskopasmowych, które były zwyczajnie lipne. Znaczy, pewnie dobre też się trafiały, ale sporo było takich z kompletnie nietrafionym pasmem. Jak masz LRGB, to zupełnie inna bajka i na ich podstawie żadnych wniosków na temat wąskopasmowych nie wyciągniesz. A doświadczenie niestety pokazało, że marka nie gwarantuje jakości.

 

A jeśli już mówimy o własnych doświadczeniach z tą firmą: na dwa nowe, kupione w sklepie filtry Baadera, dwa miały jakieś wady - i w obu przypadkach były to wady samego szkła; kontrola jakości, jeśli by jakaś była, powinna to wyłapać.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Jeden miałem felerny OIII 4,5 nm. Ale pozostałe NB ok, no tyle że sprzed 14 lat :)

 

Pamiętny filtr OIII nie przepuszczający OIII. Nawet u chińczyków takiego numeru nie spotkałem. To nic, "Baader jest świetny".

 

Ale trzeba przyznać, że nowe Baadery z serii CMOS są bardzo fajne. Tyle że nie zawsze. @kubaman miał przejścia z OIII z tej serii. A, i jeszcze @Jan Bielański też kupił całą serię i okazało się, że wszystkie oprócz OIII są świetne...

Z kolei porównanie widm Baaderów ze starszej serii 7-8nm CCD już tu zamieszczałem i tam potrafi być zgroza. Nie wypada mi tu jednak wskazywać komu się trafiły te najgorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Pamiętny filtr OIII nie przepuszczający OIII. Nawet u chińczyków takiego numeru nie spotkałem. To nic, "Baader jest świetny".

 

Ale trzeba przyznać, że nowe Baadery z serii CMOS są bardzo fajne. Tyle że nie zawsze. @kubaman miał przejścia z OIII z tej serii. A, i jeszcze @Jan Bielański też kupił całą serię i okazało się, że wszystkie oprócz OIII są świetne...

Z kolei porównanie widm Baaderów ze starszej serii 7-8nm CCD już tu zamieszczałem i tam potrafi być zgroza. Nie wypada mi tu jednak wskazywać komu się trafiły te najgorsze.

To znaczy że moje NB Baadera są już w tej klasyfikacji antykami? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baader nie wiem czemu z OIII ma najwięcej problemów, w tej nowej serii potrafili zrobić Hb 5.5nm o transmisji ~93% (i to już dla dwóch filtrów w pomiarach wykazałeś).

Natomiast OIII nowa/stara seria ~83% transmisji, a pik ~93% gdzieś w okolicy 503nm (lub w ogóle). Dobrze że czuła kamera QHY600M sobie z tym radzi...

Zaletą nowych Baader-ów bez oprawki jest wyczernienie i brak odblasków ale konkurencja też to stosuje.

Pomiary_OIII_Baader-CMOS-Optimized.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, w biznesie najważniejsze to utrzymać klienta. Więc taki Baader może wymieniać nawet dobre filtry bo klient ma takie "widzimisie" - a te wszystkie zwroty i wymiany sprzeda na Black Frajdej - i wciąż wyjdzie na swoje.

 

Z drugiej strony pomiary Oskara to usługa koleżeńska, pozwalająca a priori wybrać najlepszego producenta / ofertę, ale nie będzie żadnym dowodem w sądzie - bo pierwsze pytanie jakie tam padnie to certyfikacja sprzętu pomiarowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.