Skocz do zawartości

Saturn - rzadki tranzyt Japetusa 18VII2022


Szymon Szozda

Rekomendowane odpowiedzi

  • Szymon Szozda zmienił(a) tytuł na Saturn - rzadki tranzyt Japetusa jutro

Dodaję animację z WinJUPOS, gdzie od pierwszej klatki jest cień od lewej na pierścieniach, a ostatnia klatka to zejście Japetusa z tarczy, filmik w 15fps i klatka co 15minut:
https://drive.google.com/file/d/1zt0lmWwzcnMDZmnhQ2Ye9yLOr-gv-PiQ/view?usp=sharing

Edytowane przez Szymon Szozda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, artystasiak napisał:

Bardzo ciekawe zjawisko. Mam nadzieję, że refraktor 130mm wystarczy do jego obserwacji. 

O ile wzrok dobry i warunki obserwacji również. Mi się raz udaje wypatrzeć Japeta refraktorem 150mm, a raz nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W refraktorku 130 Japetusa powinieneś widzieć. Jego jasność waha sie w przedziale 10.2 do 11.9 mag. - Do wychaczenia z 10x50 gdy gwiazdy dobrze się ułożą. Jak szacuję połowa tego wynika ze zmian odległości a druga z albedo. W momencie tranzytu będzie miał coś ponad 11mag..11.5. ... Z tym że to co sie bedzie działo dzisiaj w nocy / jutro rano... to będzie hardkor. Wczoraj zrobilem tranzyt Io w 50x z 6", jakbym chciał mieć taką skalę dzisiaj to będę potrzebował 300x powera. Juz sobie wyobrażam jak to będzie wyglądać w okularze xD. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszykowałem już refraktor do studzenia i GSO 8” w pogotowiu :D 

Mam nadzieję, że da się dostrzec ten tranzyt. Już kiedyś się zastanawiałem czy możliwe jest dostrzeżenie tranzytu cienia któregoś z księżyców :)

Edytowane przez artystasiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie póki co bez chmur, sprzęt w gotowości. Wstępnie szykuję się, że cień będzie niewidoczny na tarczy planety, aaale w paśmie metanu Saturn wygląda jakby mu światło zgasili, tylko pierścienie świecą, i spodziewam się, że księżyc będzie odbijał tutaj dostatecznie dużo światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, krzysiek81 napisał:

Spokojnie,nad ranem w porze letniej zazwyczaj seeing bywa znakomity tak że głowa do góry 

Z tego co widzę na Meteoblue, to jetstream szaleje, więc na jakieś cuda bym nie liczył. Co prawda straszą też chmurami, których nie widać na zdjęciach satelitarnych, więc kto wie...?

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie momentami seeing się uspokaja. Mam wrażenie, że przez kilka sekund widziałem pojaśnienie w pierścieniach, w miejscu Iapetusa. Raczej uznaję to za autosugestię bo wiem gdzie szukać :D 

generalnie w LZOS 130/1200 obrazek spokojniejszy i dużo bardziej kontrastowy niż w GSO 8”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zestaw CC 200/2450, ASI183MM i guiding. Jedynie w CH4 coś majaczy w szumie, za pół godziny zweryfikuję czy to się rusza. Sprawdziłem z innymi filtrami (400-700nm, UV, 540nm, >720nm, >1000nm, h-alpha, o3, s2), cienia brak i niestety Enceladus (12.3m), Tethys (10.7m), Dione (10.9m) i Rhea (10.1m) pojawiają się na zdjęciach (przy rozciąganiu histogramu) wtedy, gdy tarcza planety jest za jasna. Moim zdaniem niemożliwym jest dostrzeżenie Iapetusa, który ma jasność 11.5m. Ta planeta odbija za dużo światła, a księżyc jest za słaby. Tethys, Dione i Rhea marnie odbijają światło w każdym paśmie, więc zakładam, że Iapetus ma podobnie.

 

Jedyną możliwością jest pasmo CH4 (890nm) bo wtedy tarcza planety mocno ciemnieje. Pierścienie niestety świecą jak szalone w całym paśmie i oślepiają.

 

CH4, ekspozycja 120s, rozciągnięta:

ch41.png.b3b3f7cacc7407f62361c217e3fdde8d.png

bardziej rozciągnięte, żeby widać było choć trochę księżyce po lewej

ch42.png.f5d609744dbacc3e7d33d1314f26a608.png

 

A tu jako ciekawostka, Saturn w UV, ekspozycja 90s, ładnie widoczne pasmo okołorównikowe

uv.png.e21c129e3362a4a2e1de288c9c8409a4.png

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing się poprawił, obraz w Maku 127 z BCO 10 ostry i kontrastowy, ale Japetusa nie zauważyłem. Podobno potrzeba przynajmniej 10" i idealnych warunków.

 

https://skyandtelescope.org/astronomy-news/see-a-rare-transit-of-iapetus-on-july-17-18/

 

Cytat

No mincing of words here — it will be visually challenging because the moon spans a mere 0.23″ and will require at least a 10-inch telescope and excellent atmospheric seeing to observe.

...

Several British Astronomical Association members visually observed the Iapetus transit on January 6–7, 2007. Two observers used 16-inch telescopes and clearly recorded the moon, while another suspected Iapetus at the correct position in his 10-inch.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarł do mnie gorszy seeing, skoczyło do 1.2" total RMS, chociaż z filtrem CH4 nie jest aż tak wrażliwe. Niestety nic nie widać. Sprawdziłem jeszcze w 540nm oraz h-alpha, ani śladu czegokolwiek. W 400-700 obraz się już za bardzo gotował.

 

ponownie ch4 120s ekspozycja, rozciągnięta

ch43.jpg.ef8ea7d1f0c0b0d07aa048130efb65d9.jpg

 

i jeszcze bardziej rozciągnięta

ch44.jpg.2266cadde70aea82f92880412c98dd52.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spędziłem pół godziny obserwując Saturna na kieleckim balkonie, porządnie wychłodzonym refraktorem FS128, ale nie udało mi się dostrzec Japetusa na tarczy planety. Seeing momentami całkiem dobry. Obraz ostry 100% czasu w powiększeniu 208x (Pentax XW5) i jakieś 60-70% czasu przy 298x (Pentax XW3.5). Z ciekawości włożyłem też HR2.4 (433x), ale wyostrzyć się nie dało, obraz falował (choć dało się zobaczyć przerwę Cassiniego po bokach).

Przy 208x i 298x widoczne: Tytan, Rhea, Dione, Thetys i Enceladus. Do tego przerwa Cassiniego po obwodzie, pasy chmur na tarczy i bardzo ładną, wręcz trójwymiarową separację tarczy i pierścienia. Pomimo wpatrywania się intensywnie w miejsce, gdzie wg Stellarium miał być Japetus, wynik negatywny.

Gdyby to było przejście cienia księżyca, czarną kropkę raczej na pewno byłoby widać.

Dobranoc ? 

Edytowane przez Szarlej
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowaliśmy ze @stratoglider , niestety też porażka. Choć seeing był bardzo dobry na górze poza krk. Skupiliśmy się na żonglerce filtrami i innymi obiektami. Jowisz , Saturn, dał detalem w ed 120. Przy okazji upewnilem sie ze figura w moim 6" jest nie do końca dorobiona ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Szymon Szozda napisał:

W refraktorku 130 Japetusa powinieneś widzieć. Jego jasność waha sie w przedziale 10.2 do 11.9 mag. - Do wychaczenia z 10x50 gdy gwiazdy dobrze się ułożą.

W praktyce max do wyhaczenia w 10x50 to Tytan ;) I to właśnie przy dobrych warunkach

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.